Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...

Aplicatii stress test RAM

Asigurare auto hibrid
 

VW Crafter Vs Mercedes Sprinter

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
drastique

drastique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 31.03.2009
Doresc sa achizitionez o duba ( <3500kg) si m-am oprit la aceste 2 modele( peste 2006). Sunt foarte indecis interesandu-ma aspecte legate strict de motor, cutie, distributie, etc. Multumesc!

Edited by drastique, 21 February 2014 - 14:13.


#2
PlasticBoy18

PlasticBoy18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 03.11.2009
La Crafter daca nu ma insel toate motoarele sunt in 5 cilindri. Motoare foarte rezistente.

#3
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Recomand Mercedes,

Puncte in plus ar fi multe, dar cel mai important de precizat ar fi fiabilitatea !! este efectiv un tanc ,am carat cu un sprinter si 5.5 mc de scandura, urcat Petru-Voda(Bicaz) fara nici o problema cu atata greutate dupa ea .

La un moment dat s-a fisurat sasiul de la tonele carate de ea ,explodau cauciucurile vara de cat ducea ( era boom`ul din 2008) si masina inca merge si astazi la firma , putina rugina pe ea dar merge si acum.

S-au schimbat arcuri,amortizoare ,ambreiaj si consumabile..atat !

Edited by Al3csutzul, 21 February 2014 - 15:45.


#4
drastique

drastique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 31.03.2009
la sprinter am vazut capacitatea cilindrica doar de 2.2 ce dezvolta 109 cp sau 130, pe cand la crafter cu o capacitate cilindrica de 2.5 dezvolta aproximativ aceeasi putere. ma gandesc la sprinter sa nu fie prea "strans de gat"..

#5
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Au niste motoare f bine gandite, ca si viteza mergi lejer cu 100 km/h incarcata dar nu asta e ideea .

Ca sa va faceti o idee cel mai bine e un test drive pentru a simti masina .

Dar ca si fiabilitate cum am spus mai sus , tanc , nu s-a stricat o singura data sa te lase in drum !

#6
drastique

drastique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 31.03.2009
am inteles ca la sprintere, mai ales 315 sunt cu grave probleme... ma gandeam la un 311 dar nu stiu mai multe despre aceasta motorizare.

#7
salcie

salcie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 17.09.2013
Pe 311 gasesti mai multe motorizari in functie de anul de fabricatie, citeste aici: http://en.wikipedia....Engines_2  De motorizare se tine cont la inmatriculare si RCA, plus alte detalii cum ar fi istoricul soferului, etc. Deci tine cont si de taxe, ca si astea sunt destul de mari; partea buna e ca le poti afla dinainte, trebuie sa bagi doar datele tale si ale masinii intr-un calculator, cel putin eu asa fac la rca, rar iau in acelasi an de la acelasi asigurator, in principiu care-i mai ieftin. Folosesc calculatorul de pe http://www.romasig.ro/rca-ieftin.php tot de acolo iau si RCA-ul. Nu am gasit recenzii in romana, dar uite ce spun posesorii englezi: http://www.autoexpre...rcedes/sprinter A scris si ce puncte forte are si punte slabe. Cauta tot acolo recenzie si pt Crafter, trebuie sa fie...

#8
GeoTruck

GeoTruck

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 03.10.2014
Eu iti recomand Mercedesul . Eu am  un Sprinter 515 CDI din 2009 , este platforma de 4,20 cm lungime ( cel mai mare model ) , are motor de 2.2 cu 150 CP . Am avut si 2 busuri de 130 CP , am carat mobila de pe Germania/Austria , am pus si 4,5 tone pe ele si am venit cu viteza medie de 100km/h cu consum de 12L la sută . Au niste motoare foarte rezistente . Iți recomand din toata inima Sprinter .

#9
daniellu

daniellu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 31.03.2013
Nu recomand Mercedes cu motor 2.2.  Are probleme la nivelul arborelui cotit, se rotesc putin cuzinetii cad apare uzura la nivelul lor - nu mai este ungere si se gripeaza. La cele cu filtru de particule belea maxima. Raspuns mai promp la acceleratie la Mercedes, dar electronica de pe motor cu multe erori in exploatare.
Dupa 2 experiente cu Sprinter 313 CDI 2002 si 311 cdi 2011 testez Crafter 2.5 136 cp (BJL). Mai povestim.

Edited by daniellu, 25 November 2016 - 21:50.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate