Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Investitie la bursa

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
algorab

algorab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2003
Am o suma investita la bursa in SUA si am ajuns intr-un moment in care ma intreb cum ar trebui sa imi diversific portofoliul de actiuni pentru a maximiza profitul.

In acest moment detin actiuni Tesla. Desi compania este fantastica si actiunile au crescut uluitor, nu stiu cat o sa mai poata sa creasca fara sa apara niste ajustari, deoarece deocamdata pare sa creasca pe promisiunea a ceea ce ar putea sa devina candva in viitor datorita viziunii si leadeship-ului lui Elon Musk.

Asadar, scopul acestui mesaj este sa intreb pe cei care au experienta in domeniul investitiilor bursiere, ce alte actiuni au potential de crestere.

Daca ar fi sa investiti in actiuni nu cu scop speculativ ci pe o perioada de cativa ani, ce companii ati alege?

#2
myke58

myke58

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 13.03.2012
Eu as baga ceva pe CHEVRON.Nu te uita la istericalele de la noi,gazele de sist sunt de mare viitor,iar intari precum China se vor exploata curind.De altfel Chevron exploateaza deja in state,fara sa urle nimeni ca apucatii.

#3
Kandaon1987

Kandaon1987

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 11.02.2014
Teoretic, in Ucraina ar trebui sa cada in cap multe actiuni pentru ca sa fie cumparate de cine trebuie cand se termina conflictul si preturile vor exploda. Eu acolo as urmari situatia. Pe langa miscarile unui oligarh micut.

#4
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008

 algorab, on 21 februarie 2014 - 13:24, said:


In acest moment detin actiuni Tesla. ....................

Daca ar fi sa investiti in actiuni nu cu scop speculativ ci pe o perioada de cativa ani, ce companii ati alege?

În primul rând, pe bursă circulă un proverb: Nu iti tine toate ouale in acelasi cos. Sau merele... cum vrei. Tesla poate ti-a adus niste cresteri frumusele, insa asa cum ai intuit va veni in mod sigur si o perioada de corectie. Si atunci nu vei mai fi asa bucuros. Solutia este diversificarea portofoliului. Cumpara actiuni la 4-5 companii, urmareste-le in mod constant si actioneaza in consecinta. Incearca si alte piete: Tokyo, Singapore, HK.
Eu daca as avea posibiltatea as cumpara Blackberry (BBRY). Dupa ce a scazut in mod constant, parca intrevad o perioada de crestere. Si daca orizontul tau investitional este de cativa ani, nu m-ar mira ca la sfarsit sa te trezesti ca actiunile si-au triplat valoarea.

Intrebare: cum ai cumparat pe NYSE? Ai apelat la o firma de acolo?

#5
algorab

algorab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2003
Am un cont de investitii deschis la un broker din SUA care ofera servicii online.

Chestia cu toate ouale intr-un cos am aplicat-o vreme de cativa ani buni si nu mi-a adus nimic bun. Adica am plasat banii in fonduri mutuale si in 6 ani reusisem doar sa dublez valoarea contului. In ultimul an am facut o mare prostie, pe care o regret si azi, anume am cumparat actiuni Apple exact in perioada in care au scazut un pic si am asteptat pana s-au revenit. Dupa care am cumparat Tesla si in 10 luni am avut o crestere de 140%.

Ceea ce ma gandesc sa fac in scop de test si educatie personala este sa bag niste bani (1500 USD) in actiuni cu valoare in jur de 1 USD deoarece orice crestere in valoare absoluta poate sa insemne un salt fabulos in valoare procentuala.

Scopul meu este ca in urmatorii 10 ani sa pot creste de 4 - 5 ori valoarea contului. Dar pentru asta am nevoie de o strategie si, de dorit, un consilier care se ocupa cu investment management.

#6
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
Si ce ai sa te faci cand ACTIUNEA cumparata nu va creste sau, si mai rau, va scadea?

Cam greu sa ai cresteri de 4-5 ori pe NYSE care este o bursa matura. Castigul asta il faci mai degraba pe o bursa tanara, gen Polonia.

 algorab, on 21 februarie 2014 - 15:43, said:

Am un cont de investitii deschis la un broker din SUA care ofera servicii online.

Si cam care ar fi brokerul asta?

#7
algorab

algorab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2003
Tocmai asta simt ca imi lipseste. Know-how investitional ca sa pot estima cum ar urma sa evolueze anumite companii cotate si sa decid in ce investesc si cand este cazul sa ma retrag. Din pacate nu am experienta financiara suficienta si imi este relativ greu sa urmaresc toate informatiile publicate de companii si analizele analistilor. Deaceea, in general am mers pe mana fondurilor mutuale, dar am fost un pic dezamagit.

Brokerul la care am contul este Fidelity Investments si urmeaza sa il transfer la TD Ameritrade deoarece Fidelity a decis sa limiteze conturile clientilor care sant cetateni si rezidenti ai unui anumit set de tari, din are face parte si Romania.

#8
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Pai dacă fondurile mutuale, și chiar și marii investitori dau greș destul de des, ce așteptări ai de la noi?
Diversificarea portofoliului nu-ți aduce maximizarea profitului, ci minimizarea pierderilor.
Tesla e o acțiune foarte riscantă, care a ajuns de la 33 la 190, pe urmă a coborât la 120, iar a urcat la 215...
Dacă vrei câștiguri mari, trebuie să riști, fie în companii nou înființate, sau în tehnologii inovatoare, sau care-s pe marginea falimentului.
Ori urmărești evenimentele, gen anunțarea de rezultate financiare (aseară am văzut o știre că Groupon pentru vreo 10 minute a crescut cu 15%, azi a scăzut cu 22%...).
Sau lucrezi cu cont în marjă, ori cu CFD-uri, sau ETF-uri "multiplicate", care-ți căștiguri/pierderi de sume mai mari la variații mici .

Lucruri precise n-are să-ți spună nimeni, nici măcar un consultant profesionist.
Pe seekingalpha poți găsi tot felul de analize și comentarii, mai mult sau mai puțin profesionale, dar și acolo de multe ori "analiștii" au interese precise în manipulare.

#9
algorab

algorab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2003
Actiunile in general au volatilitate ridicata. Este un risc asumat. Mi s-a intamplat sa pierd si 40% din valoarea investitiei. Dar per ansamblu, am avut o crestere excelenta pe care doresc sa o pot mentine. Scopul meu este sa imi aranjez o renta viagera peste 10 - 20 ani, in functie de cum va evolua contul meu.

Multumesc pentru ca ai mentionat seekingalpha. Nu am stiut de cest site si mi se pare extrem de interesant si util. Am de citit si de facut teme...

#10
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008

 algorab, on 22 februarie 2014 - 12:07, said:

Mi s-a intamplat sa pierd si 40% din valoarea investitiei. Dar per ansamblu, am avut o crestere excelenta pe care doresc sa o pot mentine. .

Per ansamblu este cel mai important.

#11
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,200
  • Înscris: 01.10.2009
Ce parere aveti de un portofoliu alcatuit din actiuni ale marilor corporatii ale umanitatii: apple, google, microsoft, coca-cola?

@algorab, cam ce suma bani ai investit in portofoliu (daca nu sunt indiscret)?

#12
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
Nici una. Pot sa scada ori sa creasca, la fel ca si actiunile mai mici. Important sa stii cand sa cumperi.

#13
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,200
  • Înscris: 01.10.2009
Eu ma refer pe termen lung, cam 10 ani sa zicem. Un portofoliu alcatuit in mod egal din 5 firme importante.

#14
algorab

algorab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2003
Eu am incercat sportul acesta cu investitiile in fonduri mutuale care vizau un sector ingust, pe diferite verticale: energie, resurse minerale, IT, etc. Tot ce am reusit sa scot a fost un castig de max 15% / an. In 8 - 9 ani am reusit sa dublez suma investita initial. Dupa ce m-am lecuit de fonduri mutuale am decis sa imi asum riscuri mai mari si am inceput sa studiez diferite companii pentru a decide ce actiuni sa cumpar. Initial am cumparat Apple si timp de 5 luni am stagnat. Dupa care am cumparat Tesla si am o crestere de 140% in 10 luni. Si imi dau palme in fiecare zi ca nu am cumparat actiunile Tesla cand am cumparat Apple. Acum as fi avut o crestere de 400%.

Suma pe care o am acum investita este de 200k USD.

 XORIAN_L, on 22 februarie 2014 - 14:06, said:

Eu ma refer pe termen lung, cam 10 ani sa zicem. Un portofoliu alcatuit in mod egal din 5 firme importante.

Asta se numeste hedge fund. Scopul fiind sa maximizeze cresterea potentiala si sa reduca riscul de depreciere a investitiei facute.

Problema pe care o intampin acum este ca toate firmele de brokeraj online din SUA au decis sa nu mai lucreze cu clienti din Romania din motive de legislatie a statului roman privind raportarea si taxarea castigurilor din investitii. Si asta creeaza dificultati in privinta executarii unei strategii investitionale.

#15
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Eu nu înțeleg cum ai putut cumpăra fonduri mutuale americane, altfel decât fiind american.
Sau doar brokerul era din SUA, iar fondurile din alte țări?
Iar în legătură cu schimbarea brojerului: ia în calcul și IB, care îți poate oferi împrumuturi de 1%/an pentru conturile în marjă, și dacă te gândești că poți vehicula sume de 2-3 ori mai mari decât investiția proprie cu dobânda aia minoră, e mult mai interesant decât la Ameritrade.

Iar în final, la 200k$, cu un rezonabil 10% anual, fără stres prea mare, ai aproape 2000/lună, tu cât vrei să-ți fie renta aia viageră?

#16
algorab

algorab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2003
Am lucrat in SUA timp de aproape 4 ani. Atunci am avut contributii personale combinate cu contributii din partea companiei pt care am lucrat. Si asa am incropit nucleul investitiei actuale. Contul pe care il am este limitat in sensul ca toate contributiile au fost facute pre-tax si in scop de economisire pt pensie. Si conform legislatiei, nu am voie sa ma ating de bani pana la varsta de 60 ani. Defapt pot sa retrag banii, dar ar insemna sa platesc impozit federal pe venit + o penalizare de 10%. Nu imi convine, cel putin nu acum. Deocamdata am venituri suficient de bune ca sa ma descurc rezonabil.

Iar ca obiectiv, vreau sa acumulez minim 1 milion USD (la valoarea de acum) pana la 60 ani. Mai am 20 de ani pana atunci. Defapt, as vrea sa ating acest obiectiv in cel mult 10 ani.

Edited by algorab, 22 February 2014 - 16:29.


#17
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Am vorbit mai de mult cu o fostă colegă de liceu stabilită în SUA, și mi-a spus același lucru, anume că "visul american" e să strângi 1M$ până la 60 de ani.
N-am înțeles logica, nici ea n-a reușit să mă dumirească. Ar fi fost mai pe înțelesul meu daca scopul era să cheltui 1M până la 60 de ani.
Dupa acea vârstă nu-mi dau seama de ce ți-ar mai trebui acei bani, în afara faptului ca ai avea nevoie să întreții din agoniseala ta de-o viață un clan întreg, nevastă, câțiva copii și nepoți, socrii, 1-2 amante, 2-3 proprietăți, etc.
Dar cum nu-i știu pe americani să aibe societate atât de tradiționalistă, bazată pe familie numeroasă, aș putea doar presupune că vei vrea doar să stai cu burta la soare într-o locație mai pricopsită cu piscină și servitori, sau să trândăvești prin croaziere de lux, sau pur și simplu să faci praf banii în cazinouri.

#18
algorab

algorab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2003

 retele, on 23 februarie 2014 - 12:49, said:

Am vorbit mai de mult cu o fostă colegă de liceu stabilită în SUA, şi mi-a spus acelaşi lucru, anume că "visul american" e să strângi 1M$ până la 60 de ani.
N-am înţeles logica, nici ea n-a reuşit să mă dumirească. Ar fi fost mai pe înţelesul meu daca scopul era să cheltui 1M până la 60 de ani.
Dupa acea vârstă nu-mi dau seama de ce ţi-ar mai trebui acei bani, în afara faptului ca ai avea nevoie să întreţii din agoniseala ta de-o viaţă un clan întreg, nevastă, câţiva copii şi nepoţi, socrii, 1-2 amante, 2-3 proprietăţi, etc.
Dar cum nu-i ştiu pe americani să aibe societate atât de tradiţionalistă, bazată pe familie numeroasă, aş putea doar presupune că vei vrea doar să stai cu burta la soare într-o locaţie mai pricopsită cu piscină şi servitori, sau să trândăveşti prin croaziere de lux, sau pur şi simplu să faci praf banii în cazinouri.


Pana la 60 ani voi fi cheltuit mai mult de 1 milion de euro, bazandu-ma pe veniturile curente si o estimare pentru urmatorii 20 ani.

Visul american nu este chiar vis ci necesitate. Daca contribui la nivelul maxim in schema de asigurari sociale a guvernului federal, dupa varsta de 60 ani primiesti cam 600 dolari / luna cu titlu de "pensie". Costul vietii in SUA, la pensie, este in jur de 3000 USD, presupunand ca imprumutul imobiliar este deja achitat pana atunci. Luand in calcul speranta de viata din SUA si o proiectie asupra chetuielilor medicale, calculele arata ca un cuplu ar trebui sa aiba o avere de inim 7 milioane de dolari ca sa traiasca confortabil timp de 20 - 25 ani.

Eu vreau sa strang mai mult de 1 milion din 2 motive:
1. nu vreau sa fiu la mana statului roman cu schema de pensii care s-ar putea sa se dovedeasca a fi falimentara in urmatorii 20 ani. Vreau sa pot mentine stilul de viata si dupa ce o sa ma retrag din activitate si asta inseamna bani.
2. Vreau sa ii ofer copilului meu un start in viata adulta de care eu nu am beneficiat.

 m1rcea, on 23 februarie 2014 - 13:45, said:

Incearca sa gasesti un cos de blue-chip-uri si sa le urmaresti trendul. Daca joci la NY, fa analiza fundamentala a fiecaruia dintre emitenti si vezi daca actiunea este sub sau supraevaluata in functie de activele companiei. Citeste stirile legate de emitentii pe care ii urmaresti si vezi care sunt strategiile lor de dezvoltare pentru urmatoarul / urmatorii ani. Nu te hazarda sa cumperi actiuni de 1$. La bursa, valoarea unei companii se reflecta in cotatia ei. Sincer, de ce crezi ca actiunile Apple sau Google au un pret atat de mare?

Multumesc pentru sfaturi. Le apreciez pentru ca te-am urmarit si observ ca ai experienta in domeniu. Deocamdata o sa tin actiunile Tesla pentru ca inca au potential fantastic de crestere.

Ref la actiunile de tip "junk", sant de acord cu tine. Dar orice fluctuatie poate insemna o variatie procentuala semnificativa. In sus si in jos. Este prima data ca ma gandesc la asemenea variante investitionale si ma gandeam sa pun la bataie 1500 USD pe care ii am cash in cont si care stau si nu fac nimic acolo. Doar ca sa imi fac mana.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate