Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Cinematograful de acasa: video,audio, playere, solutii tehnice

* * * * - 10 votes
  • Please log in to reply
5421 replies to this topic

#4483
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 09.01.2007
Motivul principal pentru care se foloseste XLR in pro audio este pentru a elimina (ma rog, reduce de fapt) interferentele pe trasee lungi. Daca ai un XLR de 1-2 m probabil nu va fi "mai bun" decat un RCA, presupunand ca ambele sunt de calitate.
Nu e nimic magic acolo, prin XLR se trimite semnalul de 2 ori, o data normal si o data in oglinda (polaritate inversata), iar la receptor se inverseaza la loc. Astfel, interferentele/zgomote parazitare/etc. se anuleaza. Si eviti si posibile probleme de ground loop.

Daca se aude mai bine pe XLR decat pe RCA, fara sa existe interferente pe traseu, probabil are mai multa legatura cu sursa sau receiver-ul decat cu cablul in sine.

#4484
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,738
  • Înscris: 13.11.2006
Voi testa si pe RCA, oricum suna diferit cu preamplificatorul dedicat, decat cu cel din AVR, ambele Marantz.

#4485
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Ce AVR Marantz ai? Poate ai spus dar mi a scăpat.

#4486
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,738
  • Înscris: 13.11.2006
Model mai vechi, SR 5008, deocamdata il testez ca amp final cu AV 7704 pana iau ceva serios pe parte de amp final...

#4487
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Eu am SR7015 si imperecheat cu un amplif "serios" , un exposure 3010s2d se aude meh in comparatie cu sunetul prin avr. Inca nu reusesc sa inteleg de ce. Adica prin amplif se aude puternic, voci dominante dar nu e muzical deloc. Probabil trebuie sa ramai tot in gama lor sau ceva "compatibil"

#4488
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 05.10.2005
Nu trebuie sa ramai in gama lor, multi au receivere sau procesoare cuplate la tot felul de branduri de amplificatoare. Nu ma prea pricep la audio foarte bine dar din cate vad amplificatorul tau este unul integrat, de obicei se folosesc amplificatoare de putere la procesoare sau AVR-uri.
Tu ai receiverul pe post de preamplificator din care scoti semnal si il bagi inapoi intr-un amplificator care are si el un preamplificator, poate din cauza ca sunt doua preamp-uri nu se pupa ceva, habar nu am.

#4489
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Nici eu nu ma.prea pricep si probabil ca ai dreptate dar, in modul AV , este o amplificare directa controlata din receiver. Adica volumul de la amp nu are nicio importanta si nu controlează volumul final al sunetului.(daca "face sens" ce zic eu aicl)

#4490
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 05.10.2005
Da, am înțeles perfect ce zici, poate o sa ai ocazia sa incerci cu un amplificator de putere, mulți pe internet spun ca ar trebui să sune mai bine așa. Eu am un amărât de Denon X2600H si imi este ciudă că nu are pre out, trebuia sa iau un X4600H sa am mai multe canale de inaltime, Auro3D si optiune preamp.
Din pacate preturile s-au cam dublat, tot urmaresc X4700H dar acum ca a ieșit X4800H văd că tot nu scade din preț modelul mai vechi, probabil nu vor mai ajunge la pretul la care luai seria 4 in 2019/2020!

#4491
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,738
  • Înscris: 13.11.2006

View PostAndreiNR, on 30 septembrie 2022 - 20:40, said:

Eu am SR7015 si imperecheat cu un amplif "serios" , un exposure 3010s2d se aude meh in comparatie cu sunetul prin avr. Inca nu reusesc sa inteleg de ce. Adica prin amplif se aude puternic, voci dominante dar nu e muzical deloc. Probabil trebuie sa ramai tot in gama lor sau ceva "compatibil"


Am testat AV7704 pe un marantz PM pe direct, stereo, suna mai bine decat AV7704 + SR5008 (stereo).
Am testat SR5008 pe un marantz PM pe direct, stereo, suna mai bine decat SR5008 cu amplificarea interna.
Concluzie: din punctul meu de vedere, un preamplificator dedicat este mult mai bun decat preamplificarea dintr-un receiver, cel putin in cazul meu.
Asadar caut Marantz MM, inca nu m-am decis cum sa impart canalele mai bine, 2 aparate cu cate 5 iesiri sau 8 cu 2 sau 7 cu 2, sau ma supar si merg pe monoblocuri, toate solutiile sunt destul de scumpe si vreau sa merg pe ceva la sigur...

#4492
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,960
  • Înscris: 25.04.2016
Proiector sau tv ? LG oled G2 97 inch
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wvIMTt6O3vs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4493
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,196
  • Înscris: 07.01.2007
Depinde, cu un proiector poti avea o diagonala mai mare de 100" dar la calitatea imaginii nu va putea sa bata oledul, foarte impresionat domnul in varsta de calitatea imaginii OTB la  acest LG G2 de 97"

#4494
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
E superb acel tv oled de la LG, diagonala e uriasa pentru un tv si impresioneaza cu adevarat. Ce dezavantaj are pe langa pretul urias ar fi ca are reflexii si nu ofera o suprafata aproape lipsita de reflexii ca un ecran pentru proiector.

#4495
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Tare s curios cum e uniformitatea lui si detaliile in negru.

#4496
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Astepti sa apara, il comanzi, il testezi si il returnezi. Posted Image

#4497
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Il testez in curte. Dar trebuie sa si faca  ciclurile :)

#4498
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,960
  • Înscris: 25.04.2016

View PostDanosul, on 13 octombrie 2022 - 09:20, said:

foarte impresionat domnul in varsta de calitatea imaginii OTB la  acest LG G2 de 97"
Ala e patronu magazinului de av din state, care a pus la dispozitie tv-u si care a invitat reviewerii acolo. Totodata isi face si reclama la magazin.

View PostAndreiNR, on 13 octombrie 2022 - 10:44, said:

Tare s curios cum e uniformitatea lui si detaliile in negru.
Asta e noutatea de la LG, panou asta oled de 97 inch. Tot creste diagonala la oled. Interesant e ca nu e 8k....
Diaginala noua pe oled  probabil mai e loc pe viitor de imbunatatiri.

Va dati seama ce greutate o avea, e si cu heatsink. In review, 4 oameni in deplasau :)

#4499
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Va urma...

Attached Files



#4500
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Super! Asteptam informatii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate