Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cinematograful de acasa: video,audio, playere, solutii tehnice

* * * * - 10 votes
  • Please log in to reply
5421 replies to this topic

#4429
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005

View PostSrachi, on 26 iulie 2022 - 20:44, said:

Este diferenta mare in calitatea audio intre un receiver Denon X2700H si un X4700H?
Intre cele doua, ca si sunet cel mai bun ar fi un X3700H.

#4430
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 05.10.2005
De ce sa fie mai bun un 3700 decat un 4700 care totusi este cu o clasa mai sus?

Edited by Srachi, 01 August 2022 - 17:42.


#4431
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Văd că a cam murit thread-ul ăsta, pesemne și datorită penuriei de filme bune care merită văzute pe un ecran mare.
Ultimele 2 filme la cinema au fost Top Gun și Bullet Train.
Din păcate noua sală "Dolby Atmos" de la Cinema City Timișoara (Iulius) au gândit-o prost. Foarte multă lumină ambientală albastră și probabil și altă sursă de lumină nu-mi dau seama care omoară tot contrastul. Degeaba au cel mai bun proiector dacă tu nu faci întuneric în sală.
Fiecare boxă Atmos pusă în tavan are bec led albastru (WTF?). Când ecranul e negru la începutul filmului (nu se proiectează nimic) nu știu cum se face dar în sală e lumină de văd tot, oameni, fotolii etc.

Hai că astea 2 filme care le-am văzut nu aveau multă acțiune noaptea, era ok-ish imaginea pe timp de zi, dar îmi imaginez un film horror unde totul se întâmplă noaptea ce experiență de rahat ar fi.
Nu mai vorbesc că partea stânga jos a ecranului era vizibil mai albastră datorită ledurilor de la scări.
Podiumul ăla pe care se află ecranul părea a fi din lemn, lăsat acolo așa fără o catifea neagră care absoarbe lumina, eu vedeam podiumul ăla de sub ecran când nu era proiectat nimic pe ecran și lumina stinsă.

Nu știu ce consultanții lu' pește au făcut design-ul și implementarea dar acea sală nouă e mai prost gândită decât vechea Sală 5 (cea mai mare) realizată acum 10+ ani.

Rant over

Edited by Hawkie, 19 August 2022 - 11:51.


#4432
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 05.10.2005
Apoi ce au facut acolo, sala de disco sau cinema? Inteleg led-uri prin sala inainte de a incepe filmul dar apoi stingi totul. Cum e pista audio la Maverick?

#4433
gac

gac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 12.07.2005
Am văzut și eu Trenul asasinilor (Bullet Train) în sala aceea. Pentru mine a fost mai deranjant volumul sonor mult prea tare. Nu știu dacă sunetul dat așa de tare a rezultat dintr-o calibrare acustică în sală sau mai degrabă ține de educația precară a celor care iau decizii acolo.

#4434
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Cred că ține și de film. Am văzut și Top Gun în aceeași sală și volumul era mai jos (nu era deranjant)

#4435
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005

View PostSrachi, on 01 august 2022 - 17:42, said:

De ce sa fie mai bun un 3700 decat un 4700 care totusi este cu o clasa mai sus?

Cred ca a vrut sa spuna ca acel 3700 este o varianta buna intre cele 2 modele, nu mai buna decat 4700.

4700 este mai bun decat 3700 care este mai bun decat 2700.

#4436
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 05.10.2005
Pai eu nu am pus in discutie seria 3700, daca fac upgrade merg pe 4700, am zis cu o pagina mai in spate ca sunt interesat si de Auro 3D iar seria 3700 nu are asa ceva. Nu stiu ce a vrut sa spuna fiindca s-a pronuntat omul ca intre modelul meu si 4700 ce-l mai bun ar fi 3700, in fine fiecare cu ideile lui.
Tot am mai urmarit pe site-uri din europa de vest, foarte mult s-au scumpit receiver-ele, eu am dat 479 de euro pe al meu X2600H si cred ca X4500H era 1000 sau 1100 de euro, ceva de genul. Acuma un X4700H sub 1750 de euro nu-l gasesti, poate daca vor aparea modelele noi sa ma scada din pret la cele actuale.

#4437
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Recenzie la Epson LS11000 https://tehnicavizua...o/blogtv/124-2/

#4438
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Ce preț are acum in Romania? Nu am reușit sa gasesc.

#4439
M15TER105

M15TER105

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 05.02.2016
Videoproiectorul Epson EH-LS12000 il au cei de la AVSTORE http://www.avstore.r...-ls12000-laser/

#4440
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View PostAndreiNR, on 31 august 2022 - 20:58, said:

Ce preț are acum in Romania? Nu am reușit sa gasesc.
Acum a sosit si LS12000. Urmeaza recenzia

Attached Files



#4441
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Mdq. Super, si totusi cine are/a a vut si tw9400 le spune ca nu merita pretul mai mult decât dublu .. sunt curios de o comparație directa.

#4442
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 05.10.2005
Receivere si procesoare noi de la Denon si Marantz cu lansare 2022 si 2023, interesant ca au bagat si pe seria 3800 IMAX Enchanced si Auro 3D, pe langa Audyssey se va putea platii licenta si pt Dirac Live, cine stie cat va costa lucrul asta, graphic user interface de resolutie mai buna(in sfarsit)! Marantz vad ca si-au schimat numele modelelor si design-ul, nu arata rau dar au preturi cam mari!! Vor scoate si un procesor nou pe 15.4 canale numit AV 10, va costa 7000 USD deci mai da-l in colo de procesor ca imediat ajung si astia la pret de Trinov, Lyngdorf.

Attached Files


Edited by Srachi, 04 September 2022 - 22:09.


#4443
inTRANcA

inTRANcA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 17.02.2010
Salut,

Am in acest moment 2x Klipsch Floor Speakers Reference R24F + Yamaha Audio Amplifier R N301 pentru filme si muzica.

Sunt interesat sa trec la un sistem Dolby Atmos 5.1.2 sau 5.1.4 pentru filme.

Pentru mine ar merita aceasta cheltuiala daca ar aduce un + si pe partea de muzica.

Va aduce acest sistem o crestere a calitatii auditiei de muzica? (muzica stereo pe 2 canale)

Ascult 90% trance/progressive/dnb/futureGarage/ambient/etc (deci NU concerte sau albume care au fost inregistrate in format 5.1)

ex: mixcloud .. com .. intranca .. satoshi-tomiie-renaissance-the-masters-series-part-11-cd1

Exista printre membrii forumului colegi care au experimentat situatia asta si pot impartasi detalii despre experienta lor?

Multumesc

#4444
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 13.11.2006
Eu am de la klipsch urmatoarele:
1 pereche Klipsch RP-6000F
2 perechi Klipsch R-51M
2 bucati Klipsch R-120SW
1 bucata Klipsch R-52C

Toate astea sunt legate la un receiver Marantz 7.2.

Pentru muzica stereo (2 canale) cum vrei tu sa asculti, nu ai nevoie decat de un amplificator dedicat pentru fronturile tale, daca ai posibilitatea sa legi bi-amp, cu atat mai bine.

Am testat muzica pe ce am eu, in diverse moduri, cel mai bine suna stereo in mod "pure direct".
Pentru filme, depinde cat de pretentios esti pe partea audio, incearca minim 7.1.4, sau ia-ti un procesor potent de la inceput si amplificare separata, nu incepe cu receiver all-in-one, daca vrei sa cresti calitatea pe partea de stereofonie.

#4445
ranger88

ranger88

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 19.09.2022

View PostinTRANcA, on 13 septembrie 2022 - 20:38, said:

Sunt interesat sa trec la un sistem Dolby Atmos 5.1.2 sau 5.1.4 pentru filme.

Va aduce acest sistem o crestere a calitatii auditiei de muzica? (muzica stereo pe 2 canale)

Ascult 90% trance/progressive/dnb/futureGarage/ambient/etc (deci NU concerte sau albume care au fost inregistrate in format 5.1)

Din pacate nu am ajuns la nivelul la care un procesor dintr-un receiver sa transforme, de unul singur, muzica stereo intr-o veritabila experienta atmos.

Daca vorbim despre un concert multicanal, sigur, upscallingul de la dolby, DTS sau Auro se descurca destul de bine dar daca vorbim despre muzica inregistrata stereo, nu te ajuta cu nimic, din contra.

View PostSrachi, on 04 septembrie 2022 - 22:08, said:

Receivere si procesoare noi de la Denon si Marantz cu lansare 2022 si 2023

Din pacate Marantz a luat-o pe un cu totul alt drum din punctul de vedere al raportului calitate-pret. Vor sa devina o firma de lux, lasant Denon-ul ca singur competitor in zona de pret mai accesibila publicului larg.

Intr-un fel este de inteles pentru ca ambele branduri sunt detinute de aceeasi companie si isi canibalizau reciproc profiturile.

Edited by Dany_Darke, 19 September 2022 - 19:44.


#4446
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 05.10.2005

View Postranger88, on 19 septembrie 2022 - 19:30, said:


Din pacate Marantz a luat-o pe un cu totul alt drum din punctul de vedere al raportului calitate-pret. Vor sa devina o firma de lux, lasant Denon-ul ca singur competitor in zona de pret mai accesibila publicului larg.

Intr-un fel este de inteles pentru ca ambele branduri sunt detinute de aceeasi companie si isi canibalizau reciproc profiturile.

Las ca si Denon iese pe piata cu un receiver flagship de 15 canale si 4 iesiri independente subwoofer la 6500 de dolari, cica se va numi AVR-A1H deci tot pe acolo pe langa pretul procesorului de la Marantz.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate