Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Cinematograful de acasa: video,audio, playere, solutii tehnice

* * * * - 10 votes
  • Please log in to reply
5421 replies to this topic

#3529
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Toate DLP-urile din zona home cinema folosesc shift pentru a reda 4k. Nu exista DLP cu 4k nativ la preturi pamantesti.

Cel mai ieftin 4k nativ de pe piata ramane, in continuare, Sony 260 (acum costa cam 4000 euro).

Chip-ul proiectoarelor la care te uiti tu este full hd. Mai departe difera modul in care DLP-ul si 3LCD-ul incearca sa recupereze si sa redea diferenta de detalii pana la 8 milioane de pixeli.

As spune insa ca asta este ultima grija cand vine vorba despre alegerea unui proiector. Tehnologiile alea sunt destul de eficiente in a imita 4k-ul.

Edited by razor01, 17 March 2021 - 11:44.


#3530
pernutealex

pernutealex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 19.04.2007
Mulțumesc de răspuns! Și care ar fi recomandarea ta, dintre cele prezentate?

#3531
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Pentru ecran ALR as ramane la Epson 7000.

#3532
pernutealex

pernutealex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 19.04.2007
Multumesc frumos de raspuns! Ramane sa achizitionez modelul Epson TW7000 (diferenta pana la TW 7100 este de peste 2000 lei!). Asa cum am mentionat in postarile anterioare, voi achizitiona materialul ALR si voi face un DIY.

Edited by pernutealex, 17 March 2021 - 12:45.


#3533
pernutealex

pernutealex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 19.04.2007

View Postrazor01, on 15 februarie 2021 - 10:28, said:

O sa caut si eu opinii despre firma aia. E ciudat de mic pretul.
Referitor la materialul ALR, care crezi ca s-ar preta pentru camera mea (luminoasa), tinand cont ca acolo sunt prezentate mai multe modele. In opinia mea cred ca ProGray...
https://www.projecto....co.uk/products

#3534
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Da, un 0.8 as alege si eu.

Pentru o camera bine amenajata, unde ai control total asupra luminii, as merge pe alb in toate cazurile.

La 3D te taxeaza grav ecranul gray.

Edited by razor01, 22 March 2021 - 14:31.


#3535
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
cred ca confunzi ALRul cu ceva... alea din link nu sunt ALR.
n-as recomanda nimanui ALR.
strict pentru filme  recomand gri. pentru orice alte aplicatii nu recomand gri.

#3536
pernutealex

pernutealex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 19.04.2007
Te rog sa detaliezi un pic... Nu am dat comanda, inca. Nu ma sfatuiesti sa achizitionez acel material? Adica, in pretul acela, as putea gasi ceva mai bun? Ma refer strict pentru videoproiectorul Epson TW7000, care va fi folosit exclusiv pentru vizionarea filmelor. Unghiul de vizualizare nu va fi mai mare de 20.  As aprecia o alta recomandare pe care poti sa mi-o faci, tinand cont ca, in camera unde va fi amplasat, peretii sunt albi, parchetul este alb si nu am un control foarte mare asupra luminii. Multumesc anticipat!

Edited by pernutealex, 24 March 2021 - 10:10.


#3537
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
eu imi cunosc si recunosc limitele,
pe acest topic sunt colegi mult mai in masura sa te sfatuiasca
rescriind ce am scris, materialul din linkul dat de tine nu e ALR, nu are proprietati ALR
eu am si ALR dar il inlocuiesc chiar zilele astea... ca mi-a mancat sufletul
o parere pot sa-ti dau dar n-o sa te ajute. mergi si vezi cu ochii tai diferentele, ca ochiul nu vede cum vede o camera, un telefon, etc
e pacat sa dai banii si sa stai indoit ca poate celalalt era mai bun

ecranul ALR e cu castig gain.
el reflecta lumina fix in directia din care vine. asta vine cu inconveniente. toata lumina primita de la prioiector e reflectata inapoi fix in proiector... va forma pe peretele din spatele proiectirului un spot de lumina foarte puternic care va lumina in toata camera camera. unghiul de vizionare optima e extrem de restrans atat orizintal cat si vertical, daca te afli suficient de aproape de axul proiectorului iti scoate ochii efectiv...
e adevarat ca reuseste sa redea culori vii si strălucire chiar daca bate soarele in ecran...
ma gandesc, nu stiu, ar putea ajuta daca dai luminozitatea foarte jos... reducand astfel lumina reflectata de prin camera, uite asta n-am incercat iar acum e tarziu ca deja l-am dat jos de pe perete
e adevarat ca daca ai o camera de proiectie cu pereti si parchet alb, trebuie sa alegi un compromis.
ar putea chiar sa-ti placa si sa alegi un ALR... dar ala din link nu e asa ceva!
repetez, strict pentru filme, mie mi-a placut mai mult ecran gri... 0.8-0.9 gain... luminozitate redusa, nivel de negru satisfacator... dar multimedia (videoclipuri, fotbal, concerte) nu pot urmari pe gri...
parere pur personala.

Edited by apocalipsul, 24 March 2021 - 15:43.


#3538
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Eu folosesc cu mare satisfactie si succes un ecran rabatabil alr gri cu gain  0,8 in combinatie cu proiectorul Epson TW9400. Este cel mai bun ecran pe care il pot avea in conditiile mele, am vizionat pe el fara probleme filme/seriale/concerte/documentare/clipuri video si filme 3D. Am unghiuri foarte bune de vizionare si nu exista nici un fenomen legat de ecran/proiector care sa imi strice experienta.

Nu orice material de ecran e bun asa cum nici ecranele nu ofera aceeasi performanta, conteaza si ce proiector ai, ce distanta are fata de ecran, ce camera, ce distanta de vizonare, cat de aproape sunt marginile ecranului de paretiii laterali sau plafon. Conteaza foarte mult si ce buget exista pentru asta.

Ce mi-ar fi placut:
-ecran mai mare
-pereti si tavan inchisi la culoare pentru o experienta mai buna

Edited by Mr. Incredible, 24 March 2021 - 19:07.


#3539
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postapocalipsul, on 24 martie 2021 - 15:43, said:

el reflecta lumina fix in directia din care vine. asta vine cu inconveniente. toata lumina primita de la prioiector e reflectata inapoi fix in proiector... va forma pe peretele din spatele proiectirului un spot de lumina foarte puternic care va lumina in toata camera camera. unghiul de vizionare optima e extrem de restrans atat orizintal cat si vertical, daca te afli suficient de aproape de axul proiectorului iti scoate ochii efectiv...

Sigur n-ai luat un ecran pentru UST? :)

#3540
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
cu UST n-ai vedea nimic pe el... sau ma rog...
nu intelegi ca reflecta fix spre sursa? Posted Image si are gain peste 2

Edited by apocalipsul, 24 March 2021 - 20:08.


#3541
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Eu am văzut ARL in showroom ul OPTOMA dar nici vorba de problemele semnalate de tine.

Ce proiector ai?

Edited by razor01, 24 March 2021 - 20:02.


#3542
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
poti "proiecta" si cu o lanterna, nu conteaza, asa functioneaza el...

#3543
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017

View Postapocalipsul, on 24 martie 2021 - 19:58, said:

nu intelegi ca reflecta fix spre sursa? Posted Image si are gain peste 2
Nu reflecta fix spre sursa, doar ti se pare. Oricum, problema e ca ai ales o solutie cu gain prea mare. Pentru gain mare trebuie facute calcule in ceea ce priveste pozitionarea ecranului, a pozitiei optime pentru vizualizare, etc... Calin_fdx are solutii ALR cu gain la cerere, intre anumite limite. ALR cu gain 0,8 e ceva comun si in general e bine apreciat.

#3544
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Stai ca acum vad, colegul a luat un ecran de tip oglinda.

#3545
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Observ ca apar tot felul de cârpe pe post de ecran. Si mai sunt numite și ALR

#3546
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

Stai ca acum vad, colegul a luat un ecran de tip oglinda.
oglinda reflecta sub unghiul de incidenta... asta reflecta inapoi spre sursa indifarent de unghi Posted Image ca ALR isi face treeaba super bine, ca ecran de proiectie nu prea.
dar nu va luati de ecranul meu ca nu despre asta era vorba, oricum am renuntat la el.
puneti-va in valoare cunostintele sfatuind colegul pernutealex

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate