Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

bataie de joc la locul de munca

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#55
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,616
  • Înscris: 16.08.2010

View PostLipsum, on 20 februarie 2014 - 23:48, said:

La nici o institutie a statului nu se ia in considerare sesizarea/reclamatia/petitia anonima, conform legii. Ele se claseaza direct, fara a se propune solutionarea acestora.

Stiu asta, am citit legea.
Dar am cautat "reclamatii anonime itm" si-am gasit destule Inspectorate judetene care iau in considerare reclamatiile anonime. Sa inteleg ca aia au pus cutia acolo fiindca au nevoie de hartie igienica?

#56
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Frumoasa varsta, destule resurse de imaginatie, de planuri varii si diverse.

Aplicat la viata reala (cu specific romanesc), pe scurt treaba sta cam asa:
- daca nu inveti o sa ai o slujba de cacat, unde o sa tragi ca sclavul cu un salariu de cacat
- daca inveti o sa ai o slujba mai lejera, cu un salariu nu chiar maro.

Astea sunt regulile in viata.
Restul sunt exceptii datorate unor factori care tie iti sunt potrivnici (relatii, familie, avere in familie, oportunitati e.t.c).

#57
MeT4L

MeT4L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 19.10.2009
Am vazut niste dobitoci pe aici si un comunist. O sa incerc sa raspund pe rand, ca sa para ca generalizez, dar de fapt nu generalizez. Daca tu, cel care citesti asta, iti recunosti viziunea, atunci sa stii ca esti dobitoc, comunist, sau un putoi de 12 ani care vorbeste despre lucruri la care doar viseaza.

In primul rand, nu lucrezi incontinu 8 ore, ai pauze + niste reglementari de pauze "fortate" in cazuri speciale. In al 2'lea rand, sa spui ca un parinte care are un copil in crestere, intr-un mediu slab dezvoltat e o prostie si daca ai zis asta, esti dobitoc. Nu s-a pomenit nimic de tata, exista? are venit? pentru ca daca nu, brusc mama initiatorului devine legata de acel job. E relativ greu sa iti gasesti un job si intr-un oras bine dezvoltat, darmite intr-unul in care exista 5 companii private, primaria, politia si spitalul. Sa stai sa iti cauti altceva de lucru, poti doar in timp ce lucrezi pentru ca altfel intrii intr-o zona moarta atat temporal cat si financiar in cazul de fata.

ITM si protectia muncii sunt cele mai murdare institutii publice, as putea adauga pe lista in apropierea lor si AJOFM, mai bine vorbesti cu televiziunile si nu cu sucursalele de la tine din oras, cu alea mari.

Educatia nu inseamna scoala. Si nu o zic eu, o zice Mark Twain. Plus ca o persoana din mediul rural nu are acces la anumite informatii, anumite anturaje si automat isi dezvolta o personalitate mai "din topor" (asta nu e neaparat rau). Asa ca nu il mai tot trimiteti sa invete, ca nu e neaparat asta solutia. Pe langa asta facultatea nu inseamna un lucru bun, inseamna un lucru bun doar daca ai veniturile necesare sa te intretii, pentru ca altfel sunt alti ~3 ani pierduti in care iti lungesti agonia. Buget la facultate nu inseamna facultate gratis, deci nu mai tot bateti din gura ca niste țate ca va faceti de ras. Vorbim de carti, vorbim de xeroxuri, vorbim de transport, vorbim de timp (care inseamna bani), vorbim iesit cu colegii, vorbim de o haina noua, pentru ca altfel apare excluziunea sociala. Fiecare alegere e un sacrificiu, nu mai ganditi pe termen scurt, ganditi pe termen lung.

@Business-Style: eu inca nu imi dau seama daca esti un troll obosit sau chiar o persoana reala, cand ti-ai facut cont pe forum, ori aberai, ori ziceai lucruri reale. (evident mai exista si varianta in care ai personalitati multiple) In ultima vreme cand vedeam ce scriai, dadeai impresia ca esti legit si nu esti un troll, imi facusem o parere decenta despre modul tau de a gandi, in schimb cu postul ala in care ai zis ca tu strici 50 de lei pe zi... tu ai invartit cutitul in rana si atat, nu i-ai zis nimic constructiv. Ma rog.


@Initiator: ia-ti part-time sau mutati-va in alt oras, dar faceti un research inainte.

Edited by MeT4L, 21 February 2014 - 02:40.


#58
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

View PostMeT4L, on 21 februarie 2014 - 02:39, said:

@Business-Style: eu inca nu imi dau seama daca esti un troll obosit sau chiar o persoana reala, cand ti-ai facut cont pe forum, ori aberai, ori ziceai lucruri reale. (evident mai exista si varianta in care ai personalitati multiple) In ultima vreme cand vedeam ce scriai, dadeai impresia ca esti legit si nu esti un troll, imi facusem o parere decenta despre modul tau de a gandi, in schimb cu postul ala in care ai zis ca tu strici 50 de lei pe zi... tu ai invartit cutitul in rana si atat, nu i-ai zis nimic constructiv. Ma rog.
E troll. Aceleasi minciuni povesti ca Josefica_Mengelica.

#59
MeT4L

MeT4L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 19.10.2009
'Oi fi prins eu doar chestii mai normale de-a lui. Stiu ca mai vedeam din cand in cand niste fantezii...  te cruceai Posted Image . Mersi ca mi-ai spus.

Edited by MeT4L, 21 February 2014 - 03:42.


#60
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postb_o_G_d_a_N, on 20 februarie 2014 - 20:52, said:

ea sta acolo din obisnuinta, nu are asteptari prea mari, se multumeste cu atat,i se pare normala situatia, desi se plange zilnic..asta e parerea mea care i-am spus-o si ei, dar n-am ce face.
Zic sa va puneti in fund si sa smiorcaiti amandoi.

#61
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu mai poti trage o beşina pe la dreptul muncii de din astia plini de raşini si atotstiutori dar cu experienta de viata zero!
pauzele nu sunt platite! nimeni, nici o lege nu te poate obliga sa platesti pauza!!! doar concediile
ti-am dat un exemplu cu McDonalds... iar daca nu stii, nu mai abera!!!
la mcdonalds nu stai nuci o secunda, muncesti continu, daca n-ai ce face la un moment dat nu te sprijini de pereti ci iesi si maturi prin parcare sau stergi mesele sau etc
un manager responsabil are camere de supraveghere, ca sa urmareasca activitatea angajatilor

de tata nu s-a facut nici o referinta, daca ar fi existat in ecuatie ar fi fost mentionat macar ca si castig salarial
te muti in alt oras? pai stii cat te costa mutarea? + bani de chirie? pai nu stii... iti spun eu! prohibitiv de mult!
nu intelegi ca de la o vasrta nu te mai angajeaza nimeni? pentru ca nu mai ai putere de munca, energie  si disponibilitate de a invata!
daca ai un loc de munca, tii de el cu dintii!

faci reclamatie unde vrei tu, la dumnezeu sa zicem!
\in cel mai bun caz ala are relatii si te da doar afara! deci ai ramas fara "servici" (singurul mijloc de subzistenta) si nici somaj nu iei pentru ca ala n-a platit somajul
in cel mai rau caz, il amendeaza pe ala si ii inchide şandramaua o perioada, ocazie cu care raman fara munca mai multe persoane iar familia ta are toate sansele sa fie linşată din cauza asta! deci e bine pentru toata lumea!

#62
alinbejenar

alinbejenar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 20.05.2008
Puteam sa jur ca e prin zona mea,mai la toate fabricile de papuci din zona au condiile descrise de initiator .....

#63
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si vrei sa faci dreptate aici pe forum? Sau simti nevoia sa plangi pe umerii cuiva?
Dute si da-i in falci patronului si ai rezolvat-o: nici maica-ta servici, si tu la parnaie.

Edited by myshyk, 21 February 2014 - 12:44.


#64
b_o_G_d_a_N

b_o_G_d_a_N

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 14.09.2010

View Postmyshyk, on 21 februarie 2014 - 12:42, said:

Si vrei sa faci dreptate aici pe forum? Sau simti nevoia sa plangi pe umerii cuiva?
Dute si da-i in falci patronului si ai rezolvat-o: nici maica-ta servici, si tu la parnaie.

asa si ce propui, sa-mi vad de treaba si gata?

stiti fabula aia cu iepurele ogarul si copoiul ?
iepurele fuge sa nu-l manance ogarul si ogarul se plange la "judecatorie" ca iepurele fuge desi nu face nimic gresit, si tot iepurele o inghite..de ce ? ca e mai fraier ?

#65
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

View Postb_o_G_d_a_N, on 21 februarie 2014 - 12:53, said:


asa si ce propui, sa-mi vad de treaba si gata?

pune mana si fa tu bani, sa o tii pe maicata casnica

#66
b_o_G_d_a_N

b_o_G_d_a_N

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 14.09.2010

View Postopop, on 21 februarie 2014 - 13:29, said:

pune mana si fa tu bani, sa o tii pe maicata casnica

n-am posibiltatea asta..inca

#67
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

View Postb_o_G_d_a_N, on 21 februarie 2014 - 13:30, said:

n-am posibiltatea asta..inca

dar ai posibilitatea sa dai in gat mafia pentru care lucreaza maicata ca sa ramana fara loc de munca si fara bani, a ?

pai atunci tu ce faci, ca vad ca nici scoala nu-ti place ?

Edited by opop, 21 February 2014 - 13:43.


#68
b_o_G_d_a_N

b_o_G_d_a_N

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 14.09.2010

View Postopop, on 21 februarie 2014 - 13:35, said:

dar ai posibilitatea sa dai in gat mafia pentru care lucreaza maicata ca sa ramana fara loc de munca si fara bani, a ?

pai atunci tu ce faci, ca vad ca nici scoala nu-ti place ?

mai angajeaza  si in alte parti..mai sunt fabrici confectii prin oras, unde a mai fost. cu scoala o sa vad, invat sem asta si ma duc undeva unde o sa-mi placa, si sa nu dau bacu' la mate

#69
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007

View Postb_o_G_d_a_N, on 21 februarie 2014 - 13:30, said:

n-am posibiltatea asta..inca

gresit

daca ai fi invatat (si asta nu inseamna doar la scoala) aveai unele modalitati deja la indemana sa castigi bani. eu la varsta ta deja facusem poze la nunti si alte distractii de genul (old school, le developam in laboratorul propriu acasa), in vacante lucram la piata, mai 'meditam' unii colegi de clasa (in gimnaziu), eram 'mesterul lanternelor' din cartier (a fost o perioada in care era pe val joaca cu lanterne) sunt o gramada de lucruri pe care le poti face si sa castigi si bani. eu nu mi-am intretinut familia din banii castigati asa, insa banii castigati asa imi asigurau banii 'de cheltuiala' necesari pentru varsta repsectiva: haine, iesiri, bere s.a.m.d.

inca acum e mai simplu: daca te duce capul ai la dispozitie resurse gratuite sa faci bani (spre exemplu un blog, pe care sa-l monetizezi c-un google ads / profitshare). dar e munca, tre' sa ai ceva de spus si trebuie sa ai ceva rabdare.

#70
b_o_G_d_a_N

b_o_G_d_a_N

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 14.09.2010

View PostBatranelul, on 21 februarie 2014 - 13:49, said:


gresit

daca ai fi invatat (si asta nu inseamna doar la scoala) aveai unele modalitati deja la indemana sa castigi bani. eu la varsta ta deja facusem poze la nunti si alte distractii de genul (old school, le developam in laboratorul propriu acasa), in vacante lucram la piata, mai 'meditam' unii colegi de clasa (in gimnaziu), eram 'mesterul lanternelor' din cartier (a fost o perioada in care era pe val joaca cu lanterne) sunt o gramada de lucruri pe care le poti face si sa castigi si bani. eu nu mi-am intretinut familia din banii castigati asa, insa banii castigati asa imi asigurau banii 'de cheltuiala' necesari pentru varsta repsectiva: haine, iesiri, bere s.a.m.d.

inca acum e mai simplu: daca te duce capul ai la dispozitie resurse gratuite sa faci bani (spre exemplu un blog, pe care sa-l monetizezi c-un google ads / profitshare). dar e munca, tre' sa ai ceva de spus si trebuie sa ai ceva rabdare.

bun bravo, ai reusit sa faci bani de bere pe timpul liceului, dar acum cum stai ?

#71
derago

derago

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 19.10.2013
Uite un baiat care vede viitorul in ansamblu! Bravo!
Ce rost are sa inveti sau sa muncesti in timoul liceului cand, pana la urma tot somer ajungi, fara nici un ban in buzunare!?
Mai bine te apuci de furat! Ca aici nu trebuie scoala ci doar experienta! Si pe asta o deprinzi rapid, dupa cateva lovituri si una doua vizite la bulau devii expert!
Important e sa ajungi cat mai repede la parnaie ca acolo te inavata aia toate alea. Nu trebuie sa te omori cu invatatul ca au ei grija sa iti indese informatii. Posted Image

#72
b_o_G_d_a_N

b_o_G_d_a_N

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 14.09.2010
cum adica sa invat ma? invat iau bacul si pana mea..vorbiti de parca nu as merge la scoala ! cati sunt care au terminat facultatea si tot la kaufland lucreaza ?toti faceti facultati pentru nu stiu ce posturi inalte dar nu te iau ca n-ai experienta sau uitati ca intr-o firma sunt 10 posturi inalte si 1000 de muncitori...bani de facultate n-am. de terminat liceul am zis ca il termin. pentru ce sa invat? termin liceul, dar pentru ce invat? pentru cultura generala ? de ce sa invat zeci de pagini la toate materiile cum e sistemul ? toti care spuneti ca ati invatat, nu va vad sa va descurcati oricum prea bine..toti va plangeti de bani si trebuie sa platiti majoritatea salariului pe facturi luna de luna..
nu-mi spune de bani, decat daca esti cu adevarat bogat, voi stiti sa munciti nu sa faceti bani..

Edited by b_o_G_d_a_N, 21 February 2014 - 15:26.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate