Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

bataie de joc la locul de munca

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#1
b_o_G_d_a_N

b_o_G_d_a_N

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 14.09.2010
maica-mea lucreaza la o firma de pantofi din oras..si in fiecare zii vine acasa si se plange de locul de munca, i-am spus ca isi bate singura joc de ea ca accepta un astfel loc de munca. treaba sta cam asa:
salariile intarzie mereo o luna doua, acum in febroarie trebuie sa ia salariul pe decembrie
carte de munca aproape falsa, acolo scrie cu totu l altceva, ca lucreza 6 ore, dar ea lucreaza 10,alti bani, conditii, etc
nu au voie nici macar la baie, au voie de 2 ori pe zii, daca se duce cineva ca nu mai poate ii scade 5 bonuri
salariu mizer, 5 milioane+ bonuri
au curent tras pe naspa, nu plateste nimeni
conditii miziere de munca
au pus camere video mai nou, daca se duce cineva la baie sau vorbeste prea mult ii scade bonuri
sunt sigur ca mai sunt si altele, dar ce e acolo cred ca e complet ilegal, ce fabrica e asta, ce loc de munca ??? nici taxe nu stiu daca plateste.. daca iti faci o fabrica totusi trebuie sa respecti niste conditii sa munceasca oamenii normal
ce pot sa fac ca sa plateasca acest nemernic ?? orasul meu e foarte mic si nu prea sunt locuri de munca, ce pot sa fac eu ca minor cu asta? de ce e atat de jegoasa tara si sistemul asta ca sa permita asa ceva/???
sunt in jur de 100-200 fete acolo ..se duc pentru ca nu au din ce traii..majoritatea traiesc la limita..suntem mai animale decat animalele

Edited by b_o_G_d_a_N, 20 February 2014 - 20:24.


#2
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006
:))

View Postb_o_G_d_a_N, on 20 februarie 2014 - 20:13, said:

maica-mea lucreaza la o firma de pantofi din oras..si in fiecare zii vine acasa si se plange de locul de munca, i-am spus ca isi bate singura joc de ea ca accepta un astfel loc de munca. treaba sta cam asa:
salariile intarzie mereo o luna doua, acum in febroarie trebuie sa ia salariul pe decembrie
carte de munca aproape falsa, acolo scrie cu totu l altceva, ca lucreza 6 ore, dar ea lucreaza 10,alti bani, conditii, etc
nu au voie nici macar la baie, au voie de 2 ori pe zii, daca se duce cineva ca nu mai poate ii scade 5 bonuri
salariu mizer, 5 milioane+ bonuri
au curent tras pe naspa, nu plateste nimeni
conditii miziere de munca
au pus camere video mai nou, daca se duce cineva la baie sau vorbeste prea mult ii scade bonuri
sunt sigur ca mai sunt si altele, dar ce e acolo cred ca e complet ilegal, ce fabrica e asta, ce loc de munca ??? nici taxe nu stiu daca plateste.. daca iti faci o fabrica totusi trebuie sa respecti niste conditii sa munceasca oamenii normal
ce pot sa fac ca sa plateasca acest nemernic ?? orasul meu e foarte mic si nu prea sunt locuri de munca, ce pot sa fac eu ca minor cu asta? de ce e atat de jegoasa tara si sistemul asta ca sa permita asa ceva/???

Emigrati

#3
trident

trident

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 15.01.2006
Cum se cheama firma de pantofi?

Cel mai bine sa plece, ala nu e loc de munca, e sclavagism.

#4
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Bun venit in Romania !

#5
b_o_G_d_a_N

b_o_G_d_a_N

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 14.09.2010
savin srl

#6
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Bogdane - Da edit. Daca orasul ala este mic - probabil ca sunt cativa de pe acolo pe forum: O sa faci probleme mamei tale la munca.
Crezi ca munceste careva de placere? Am lucrat si eu pe minimul pe economie pe cartea de munca... a fost totul frumos pana am ajuns la somaj:  400 si ceva de ron somaj pe luna...

Edited by Mos-Nicolae, 20 February 2014 - 20:18.


#7
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Vreau sa vad si parerea celor care conduc firma respectiva inainte de a ma pronunta.

#8
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Multumeste-le conducatorilor ca au distrus celelalte firme care ofera locuri de munca.
Sungurul lucru pe care il poate face maica-ta e sa plece de acolo si sa inceapa sa faca ceva pe cont propriu. De ex. reparat pantofi, sau de ce nu, chiar construit de la zero pe comanda. Cei care fac asa ceva sunt foarte cautati.
Pentru 5 mil. nu merita nici sa iasa din casa.

#9
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

View PostMos-Nicolae, on 20 februarie 2014 - 20:18, said:

O sa faci probleme mamei tale la munca.
Crezi ca munceste careva de placere? Am lucrat si eu pe minimul pe economie pe cartea de munca... a fost totul frumos pana am ajuns la somaj:  400 si ceva de ron somaj pe luna...

De ce ii invatati de mici sa inghita ???
Cea mai pierzatoare mentalitate .

Edited by mihai!, 20 February 2014 - 20:29.


#10
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007

View Postb_o_G_d_a_N, on 20 februarie 2014 - 20:13, said:

maica-mea lucreaza la o firma de pantofi din oras..si in fiecare zii vine acasa si se plange de locul de munca, i-am spus ca isi bate singura joc de ea ca accepta un astfel loc de munca. treaba sta cam asa:
salariile intarzie mereo o luna doua, acum in febroarie trebuie sa ia salariul pe decembrie
carte de munca aproape falsa, acolo scrie cu totu l altceva, ca lucreza 6 ore, dar ea lucreaza 10,alti bani, conditii, etc
nu au voie nici macar la baie, au voie de 2 ori pe zii, daca se duce cineva ca nu mai poate ii scade 5 bonuri
salariu mizer, 5 milioane+ bonuri
au curent tras pe naspa, nu plateste nimeni
conditii miziere de munca
au pus camere video mai nou, daca se duce cineva la baie sau vorbeste prea mult ii scade bonuri
sunt sigur ca mai sunt si altele, dar ce e acolo cred ca e complet ilegal, ce fabrica e asta, ce loc de munca ??? nici taxe nu stiu daca plateste.. daca iti faci o fabrica totusi trebuie sa respecti niste conditii sa munceasca oamenii normal
ce pot sa fac ca sa plateasca acest nemernic ?? orasul meu e foarte mic si nu prea sunt locuri de munca, ce pot sa fac eu ca minor cu asta? de ce e atat de jegoasa tara si sistemul asta ca sa permita asa ceva/???

Ce poți să faci? Păi uite la ăia de pe Maidan, că identifici și soluțiile după.
http://www.criticata...2014/01/ka1.jpg

#11
Phsycho

Phsycho

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.08.2007
din ce zici tu ar trebuii sa-si dea demisia de acolo si sa plece cu capu sus, plus un telefon la protectia muncii si la primarie nu strica pana la urma, trebuie sa o faca cineva daca trateaza oamenii ca vitele pentru un salariu mizer (daca nu tu atunci cine?)

#12
b_o_G_d_a_N

b_o_G_d_a_N

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 14.09.2010
mi-e teama ca nu o sa se intample nimic.. acum ceva timp a anuntat una cu probleme psihice ca e o bomba la firma...si au venit politisti au verificat si nu s-a intamplat nimic...

#13
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013

View Postmihai!, on 20 februarie 2014 - 20:20, said:

De ce ii invatati de mici sa inghita ???
Cea mai pierzatoare mentalitate .
M-am gandit la mama lui, imi imaginez ca un om la 40-50 de ani - job de 500 de ron... sigur a fost fortata de vreo imprejurare, ma gandesc ca saraca femeie nu are nevoie sa plece in cautarea unui alt loc de munca si cu minim 1 copil in interetinere.

Edited by Mos-Nicolae, 20 February 2014 - 20:27.


#14
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
1. n-o tine nimeni cu forta.......
2. stiu si eu cazuri...dar la croitorie.....deci....asta e romania...

#15
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

View PostMos-Nicolae, on 20 februarie 2014 - 20:27, said:

M-am gandit la mama lui, imi imaginez ca un om la 40-50 de ani - job de 500 de ron... sigur a fost fortata de vreo imprejurare, ma gandesc ca saraca femeie nu are nevoie sa plece in cautarea unui alt loc de munca si cu minim 1 copil in interetinere.
Ba fix de asta are nevoie !
Sa plece in alta parte si sa lupte contra nedreptatilor care se fac acolo . Pe toate caile disponibile .

Edited by mihai!, 20 February 2014 - 20:38.


#16
b_o_G_d_a_N

b_o_G_d_a_N

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 14.09.2010

View Postcephalophodes, on 20 februarie 2014 - 20:28, said:

1. n-o tine nimeni cu forta.......
2. stiu si eu cazuri...dar la croitorie.....deci....asta e romania...

cum adica n-o tine nimeni cu forta ???? esti retardat? sa plece si sa treaca cu vederea ? sau eu ? e ca si cum ai lasa un criminal in serie liber pe strada pur si simplu...asta nu omoara oameni, dar isi bate joc de sute de familii

#17
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
asa... si sa moara toti de foame dupa aia! si sa ramana si fara casa probabil
ca n-o mai angajeaza nimeni, ca e in varsta si n-are nici calificare si nici locurile de munca nu stau pe gard
de aia sunt parinti, sa se sacrifica... poate, candva, cineva, va aprecia asta...

stai linistit copchile... ai tu spiritul justitiar specuific varstei... dar viata nu e chiar cum visezi tu
daca esti platit 8 ore, lucrezi fix 8 ore... nu 7:59, fara pauza, nu te pisi, nu fumezi, nu respiri, nu vorbesti
de aia e bun mcdonaldul
ca baga mintile in cap visatorilor

nu prea conteaza cine e de vina pentru situatia creata... nu crezi?

vorba unui coleg: emigreaza!

Edited by Nero-d, 20 February 2014 - 20:42.


#18
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011

View Postb_o_G_d_a_N, on 20 februarie 2014 - 20:30, said:


cum adica n-o tine nimeni cu forta ???? esti retardat? sa plece si sa treaca cu vederea ? sau eu ? e ca si cum ai lasa un criminal in serie liber pe strada pur si simplu...asta nu omoara oameni, dar isi bate joc de sute de familii

ma omule...sa-si caute alt serviciu.....n-a legat-o nimeni fara voia ei de acel job...
ce nu intelegi??

si poate sunt retardat, dar tu ma-ntreci!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate