Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Alegere espressor

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Salutare,

Intru-cat nu mai sunt ca la 18 ani, se pare ca am nevoie de niste aditivi pentru a functiona mai bine pe parcursul zilei, mai precis de niste cafea.


Vreau sa-mi iau unul din urmatoarele doua espressoare dar nu stiu care

- Krups Nescafe Dolce Gusto Piccolo

Pro: 15 bari, capsulele se gasesc peste tot, mic, frumos
Contra: recipientul pentru apa e cam mic, apa se dozeaza manual

- Bosch Tassimo T20

Pro: citeste t-diskurile si dozeaza apa automat, functii avansate cum ar fi programul de curatare pentru calcar impreuna cu discul special,
Contra: presiune mica, 3.3 bari, cafeaua se pare ca ar avea un gust mai putin bun, bauturile sunt cantitativ saracacioase, pentru o cana de cafea trebuie doua capsule, sortimentul de capsule e mai putin diversificat in comert


Ce ati alege ?

#2
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Eu as alege unul italian, acolo am baut cele mai bune cafele.

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Vad ca nu ai pus la minusuri, ca te conditioneaza sa folosesti doar capsule Posted Image

Sau au si ceva site, accesorii pentru cafeaua obisnuita ?!

Pana la urma tot tu hotarasti, de bune, cred ca amandoua sint bune.

Edited by crisstonne, 20 February 2014 - 14:07.


#4
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Depinde de cat poti "investi". Eu am avut DolceGusto, s-a stricat, si ceea ce vand ei pe post de cafea e de fapt un mare bullshit, sunt de fapt niste prafuri extrem de scumpe. Valabil pentru toate aparatele astea care fac cafea din capsula.

Daca iti permiti, mergi pe varianta de espressor clasic, preferabil + rasnita si cafea boabe, ideal ar fi sa fie cafea de origine proaspat prajita (cam 70/75 lei kg). Stiu ca pare mai scump la inceput dar socoteste asa: pret/cafea la capsula, aproximativ 1.5lei. Pret cafea la kg 0.5lei. Calitatea nici nu incape in comparatie.

Espressoare recomandate: cel mai ieftin si in acelasi timp cat de cat acceptabil e ceva din gama Philips Poemia, gasesti pe la 4-500lei. Mai sus, Gaggia sunt excelente.

Edited by chris_t, 20 February 2014 - 14:08.


#5
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Totul e mai mult din lipsa de timp, nu sunt neaparat pretentios in privinta gustului, important e sa o faca repede fara prea multa implicare.

Piccolo l-am gasit la 200 lei (am cumparat unul si pentru un prieten, cadou de nunta si a preparat bauturi foarte bune) iar Tassimo este 240 lei la emag. Nu as vrea sa sar peste suma asta de 240 lei iar cele doua sunt cele mai ok pentru entry level.

Am inteles, multumesc tuturor pentru sfaturi, la asta m-am gandit si eu, continutul capsulelor este foarte toxic, prea sanatos nu are cum sa fie daca bei in fiecare zi ..

#6
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Atunci intre astea doua as alege Nescafe ;) Fara niciun motiv, atat doar ca pe asta l-am avut.

#7
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
Evită aparatele cu capsule care costă mult și care își oferă o ciorbă de E-uri. Ia ori un espressor clasic ori, dacă vrei ceva mai ușor de folosit caută un espressor precum Philips Senseo ce folosește cafea măcinată preambalată la monodoze (poduri) de hârtie. În majoritatea supermarketurilor găsești acele monodoze la prețuri grozave ( de la 8 lei o pungă cu 18 pliculețe) iar costul per monodoză poate ajunge și sub 50 de bani.

[ http://www.caffea.ro/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/p/e/petra.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dintre automatele de cafea care funcționează cu poduri/capsule/monodoze cele precum Senseo (găsești modele mai bune de la Petra și de la alți producători) mi se par cele mai ok și din punct de vedere al prețului consumabilelor (cât costă o cutie de 16 sau 18 capsule de la Nescafea sau de la Dulce Gustos ?).

P.S.

Uite și câteva modele care folosesc acel  tip de monodoze:

http://www.caffea.ro...d-km-30-27.html

http://www.clickshop...?categoryId=653

Fiecare supermarket are cafea sub formă de monodoze. Pot confirma că au Lidl, Kaufland, Auchan, Carrefour și Cora. Exemplu de preț:

Prețuri în Carrefour pentru unele cu aromă (pentru cine apreciază așa ceva)

http://www.carrefour...e_70g_carrefour

http://www.carrefour...l_70g_carrefour

Prețuri în Cora(11 tipuri inclusiv fără cofeină!) Așadar ai de unde alege pentru că oferta este bogată iar prețurile sunt mai mic. De exemplu, în cazul acesta de la Cora, pachetul de 333g ce conține 48 de monodoze și costă 15,79 de lei are un cost per cafea de doar 0,33 lei! Compară cu prețul de la Dulce Gustos tot de la Cora unde plătești 24,44 lei pe 16 doze, adică 1,53 de lei per cafea.

Edited by albastru, 20 February 2014 - 14:44.


#8
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Si la nescafe si la tassimo sunt pachete cu 16 pod-uri si costa 23-25 lei. Daca prepar cappucino au 8 cu cafea si 8 cu lapte (bosch are lichid si nescafe are praf) iar asta rezulta in 8 bauturi si nu 16.

Cele doua aparate de mai sus par o alegere mai inteleapta :)

#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,242
  • Înscris: 05.06.2002
ai aici forum de specialitate. astea cu capsule sunt niste prostii. ai sa depinzi de consumabilele lor scumpe si pline de e-uri. daca ai sa vrei sa schimbi brandul de cafea ca te-ai plictisit de gustul ala n-ai sa poti. ia minim unul care sa functioneze cu poduri, astea sunt universale, nu depinzi de un producator anume de cafea.

daca vrei ceva mai bun atunci problema se complica. iti trebuie un espressor incepand de la Gaggia Pure, Gaggia Classic in sus, o rasnita buna care si aia e scumputa si cafea proaspat prajita. in cazul asta poti deja sa bei acasa cafea mai buna decat la multe baruri.

#10
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
Dacă citește un pic acel forum și sait și, în special, articolul acesta: http://www.espressom...ta-apoi-restul/ va afla că:

Quote

Espressoarele care merg numai pe cialde – indraznesc sa le pun pe locul trei, la egalitate cu superautomatele, mai ales daca ne raportam la calitate/pret. De ce? Pentru ca le-am experimentat si ma pot declara incantat. E drept, aici conteaza enorm calitatea cialdelor, de fapt a cafelei pe care o contin. Cialdele sunt acele “pliculete” rotunde de hartie care contin cafea macinata in interior. Neaparat ele trebuie sa fie ambalate individual pentru pastrarea calitatii cafelei. Importatorii de cialde sunt foarte putini asa ca veti gasi greu rezerve. Se poate profita insa de un sistem in care primiti aparatul in custodie gratuit cu conditia cumpararii lunar a unui numar prestabilit de cialde de la distribuitor. Totusi, in ziua de astazi majoritatea semiautomatelor permit folosirea cialdelor, deci a investi intr-un aparat care foloseste doar cialde nu se merita!

Prin urmare, pentru cineva care vrea o cafea decentă și ușor de preparat, automatele de mai sus sunt un compromis ok la un preț decent. Oricum Prosto Gusto și Prostnesso sunt de evitat din cauza compoziției dubioase, prețului mare dar și a monopolului asupra capsulelor.

Edited by albastru, 20 February 2014 - 16:13.


#11
Pascalau

Pascalau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 24.02.2007
Uite un espressor clasic cu cafea adevarata...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/q6-BPQLOafo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,242
  • Înscris: 05.06.2002
Cam supraextrasa. Crema aia din ceasca trebuie sa fie ceva mai blonda.

Edited by Fane, 20 February 2014 - 23:06.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate