Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Limba romana pentru Mac

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Verifica permisiunile. Poate ca nu ai drepturi pe fisierul respectiv.
http://osxdaily.com/...ermissions-mac/
https://support.appl...94?locale=en_US

Eventual, repara permisiunile: http://osxdaily.com/...sions-mac-os-x/

#38
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View PostAhasverus, on 20 februarie 2014 - 10:17, said:

Traducere in lb romana e o mare durere, pentru adesea nu avem termeni specifici sau un cuvan tin engleza echivaleaza cu o propozitie in romana, de aici meniuri cel putin fortate/ciudate.
Nu cred ca merita o localizare a Mac OS X in limba romana.
Asta pentru ca fie este facuta de  fatuca de la limbi straine fie este facuta de google-translate.
Ceea ce trebuia era sa angajeze un inginer de software care sa faca traducerea.Dar Apple n-are bani de asa ceva.Sunt prea saraci din  pacate =))

#39
LarisaIonesi

LarisaIonesi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.02.2017
Bună tuturor! Am nevoie de ajutor, vă rog, în a schimba de pe tastatură (Shortcut) limba, adică să fac switch între Ro și En fără să dau click sus. M-am informat înainte să vă întreb și am aflat combinația de taste, numai că atunci când o fac îmi apare Siri, în loc să mi se schimbe limbile. Mă poate careva ajuta? Mulțumescu-vă în avans.

#40
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View PostLarisaIonesi, on 27 februarie 2017 - 10:49, said:

Bună tuturor! Am nevoie de ajutor, vă rog, în a schimba de pe tastatură (Shortcut) limba, adică să fac switch între Ro și En fără să dau click sus. M-am informat înainte să vă întreb și am aflat combinația de taste, numai că atunci când o fac îmi apare Siri, în loc să mi se schimbe limbile. Mă poate careva ajuta? Mulțumescu-vă în avans.
Offtopic, Cluj? Posted Image


Command-Option-Spatiu este comanda. Se pot schimba dupa preferinte

Iti scapa ceva.

Comanda pentru Siri e Command, Option sau fn + spatiu. LA language input ai 3 butoane, (C-O-S)

Edited by Lex404, 27 February 2017 - 13:33.


#41
LarisaIonesi

LarisaIonesi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.02.2017
Lex404, îmi pare rău dacă am adresat întrebarea unde nu trebuia pe Forum. Încă încerc să mă informez, așa că te rog să-mi fie cu iertare. Cât despre ce-mi scapă...cred că tehnologia, în general. Am încercat Command-Option-Spatiu, dar...nimic. Cât despre preferințe...nici asta n-am reușit să descâlcesc. O să mai sap pe Internet și-ți mulțumesc pentru răspuns.

Edited by LarisaIonesi, 27 February 2017 - 15:24.


#42
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Verifica daca sunt bifate combinatiile Cmd+Space, respectiv Opt+Cmd+Space la Input Sources de pe tabul Shortcuts.

Attached File  Screen Shot 2017-02-27 at 15.36.06.png   313.09K   16 downloads

Pentru aceasta intra in System Preferences > Keyboard > Shortcuts sau intra direct la Keyboard Preferences din meniul de input pentru limba tastaturii din bara de menu si de acolo acceseaza tabul Shortcuts si Input Sources.

#43
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View PostLarisaIonesi, on 27 februarie 2017 - 15:24, said:

Lex404, îmi pare rău dacă am adresat întrebarea unde nu trebuia pe Forum. Încă încerc să mă informez, așa că te rog să-mi fie cu iertare. Cât despre ce-mi scapă...cred că tehnologia, în general. Am încercat Command-Option-Spatiu, dar...nimic. Cât despre preferințe...nici asta n-am reușit să descâlcesc. O să mai sap pe Internet și-ți mulțumesc pentru răspuns.

Ai postat la fix :)

In general alea-s combinatiile...


Esti din Cluj? Am avut o colega de treaba in CJ si-o chema la fel Posted Image

#44
LarisaIonesi

LarisaIonesi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.02.2017
Slavă vouă! Am reușit. Dacă m-ați vedea cum schimb acum, like a pro, limbile. :-)) De fapt, cine știe, cu tehnologia asta modernă, poate chiar mă vedeți (hope not). :-)) Vă mulțumesc! Da, sunt în Cj. Și da, sunt de treabă.

#45
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View PostLarisaIonesi, on 28 februarie 2017 - 10:06, said:

Slavă vouă! Am reușit. Dacă m-ați vedea cum schimb acum, like a pro, limbile.
hahaha =))

#46
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007
N-am inteles eu bine sau MAC nu are interfata in limba romana?

#47
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
OS X/ macOS are interfata tradusa in limba romana. Ba chiar poti primi notificari in limba romana, iti poate citi in limba romana, poti dicta un text in limba romana etc.
Daca doresti sa utilizezi interfata in limba romana este foarte simplu. Uite aici un exemplu: http://osxdaily.com/...guage-mac-os-x/

#48
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 18.07.2018
Am pus și eu acele două fișiere, și după cum se poate vedea.. funcționează.
Din păcate, al meu Hackintosh Hih Sierra nu se poate folosi dictarea in limba română. Dă o eroare anume.

Edited by GT_Xpress, 23 July 2018 - 13:21.


#49
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 18.07.2018
P/S: Am încercat acum, merge foarte bine.
Acum scriu din dictare. Calculatorul ascultă ce spun. Posted Image

Edited by GT_Xpress, 23 July 2018 - 13:58.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate