Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Hp vs Toshiba

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
georgik12 - Daca pot sa iti dau un sfat, jur ca de zilele trecute am vrut sa iti zic: Esti prea implicat in lucrurile astea, pui prea mult patos si nu asculti omul.
Am un HP Pavilion cu placa dedicata* 2007 - Laptopul are 7 Ani si merge fara probleme(in clipa asta scriu de pe el): Are placa video dedicata, are procesor dual core si nu i-am schimbat pasta termica, zilele trecute ce l-am desfacut pe tot - Fara sa scot procesorul de pe placa de baza.
De voie o sa mai mearga inca 3 ani: Hardul in stare buna, intentionez sa ajung la 10 ani fara sa schimb pasta termica.
Omul isi cumpara ce vrea, ce isi permite, ce are chef: Urmaresc de cativa ani forumurile i.t.(mai mult obligat de ocupatie) si am vazut sute de persoane care vin cu o Parere Personala - SI care pleaca tot cu parerea lor personala, nu conteaza ce scrie altcineva.
Te pupa Mosul!

#38
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Nu e vorba ca sunt prea implicat, doar ca nu imi place preconceptiile si nu imi place discutatia "am avut acum X ani".
Eu traiesc in prezent, sunt cu nasul prin componente desktop si laptopuri de vreo 3 ani de zile, zilnic.

Iti dai seama ca stiu care e ok, care nu, care pica des si care rezista in timp.
Chiar daca e o loterie, timpul a facut totusi un mic clasament.

Ca idee, HP Pavilion G6, modelele vechi, Sandy bride, picau pe capete (doar arunca un ochi la zona HP de pe aici si ai sa-mi dai dreptate). Pavilioanele actuale par mai ok, vedem in timp ce va fi. De cele mai vechi de G6 nu ma pronunt, nu le-am studiat (nici macar atins), asa ca nu-mi bag nasul unde nu-mi fierbe oala.

Tot ca idee, Acer 5xxx si 7xxx picau pe capete, dar V3`urile au fost surpriza mare si s-au ridicat. Deci vorbim de un producator care e fost criticat in trecut si care acum scoate produse chiar foarte decente (nu le pot numi altfel ca nu sunt, totusi sunt laptopuri de buget).

Dell Inspiron N5110 si fratii mai mari la fel, picau pe capete (bine, nu chiar picau, dar se supraincalzeau si tastatura flexa sub orice critica).
Inspiron actual e iarasi ok, si-au invat lectia.

Tragand o linie: nu putem vorbi de X producator e bun, nici macar de X linie de produse de la Y producat.
Dupa cum vezi, fiecare seria a fost ok sau nu, a meritat banii sau nu.

Sper ca nu ai luat discutia prea personal, nu am nimic cu nimic, ci doar ma implic acolo unde ceva nu imi place sau nu mi se pare corect.
De regula, nu m-am bagat aiurea si per total mi s-a dat dreptate, desi am mai gafat si eu de cateva ori, e inevitabil la urma urmei. Posted Image

Edited by georgik12, 22 February 2014 - 16:35.


#39
dropsy24

dropsy24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 31.01.2008

View Postgeorgik12, on 22 februarie 2014 - 16:33, said:

Nu e vorba ca sunt prea implicat, doar ca nu imi place preconceptiile si nu imi place discutatia "am avut acum X ani".
Eu traiesc in prezent, sunt cu nasul prin componente desktop si laptopuri de vreo 3 ani de zile, zilnic.

Ca idee, printr-o carte de gramatica ti-ai bagat vreodata nasu'? Te intreb asa... ca si mie-mi place sa ma bag cand vad ceva ce nu-mi place ;)

Ca idee, 3 ani e putin ca si experienta pt service. Al naibi de putin...

Si, tot ca idee, vezi ca DISCUTATIA "am avut acum X ani" e foarte diferita de DISCUTATIA "am avut timp de X ani". Ca idee.

Si gen =))

#40
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Multumesc pentru lectia de gramatica, te-ai ales cu un post in plus. :)

#41
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,441
  • Înscris: 26.02.2012
Este plin forumul de profesori, pacat ca in scoli ducem lipsa. Probabil multi au picat la titularizare si au venit aici :D

#42
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Atunci singura șansă e să mai strângă bani și să și-l configureze singur de aici..

#43
dropsy24

dropsy24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 31.01.2008
Ceva frumos, intr-adevar. Pacat e ca la noi o configuratie minima d-aia incepe cred pe la 3800-4000$ nu la 2050 cum e la americani. Si ala din cate vad e de 18". Probabil un 15,6 are la ei un pret si mai bun. Mai vedeai si pe la noi alienware mai des. Si nu numai in poze pe okazii la unii..... "adus din state" :))

#44
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

View Postdropsy24, on 22 februarie 2014 - 18:41, said:

Ca idee, 3 ani e putin ca si experienta pt service. Al naibi de putin...
Concret:
Dell 1520: Made in Ireland, un laptop cat se poate de ok. Vazut la multi prieteni, oameni fericiti si acum, reviewuri cat se poate de bune, totul parfum.
Anul urmator Dell 1525: Made in Poland. Buuun, M-a mancat undeva sa il iau, ca deh diferentele intre 1520 si 1525 sunt infime.
La 2 zile dupa ce a iesit din garantie s-a ars placa de baza. Cautat pe forum, nu eram singurul!

Concluzia: 3 ani de experieta in service e al draqului de mult. SI cateva luni si tot iti faci o imagine cu ce este pe piata acum!!!

#45
dropsy24

dropsy24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 31.01.2008
N-are rost s-o mai lungim inutil ca sa iti explic. Raman la parerea mea.
Multumesc.

#46
dropsy24

dropsy24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 31.01.2008
...si se pare ca pot ramane la parerea mea.

Total impotriva acestei pareri despre Toshiba am recomandat unui coleg un laptop de la ei pe care l-a cumparat de la Flanco. Era redus de la 2500 la 2000, modelul L50-b-1k7 pe alb i5/4gb/750gb/ati radeon.

1. fix ca la asus/acer tastatura se lasa in jos daca apasai putin mai tare pe ea.
2. dupa ce am instalat de 100 de ori cele 5-6 versiuni de driver de wireless pt Intel Dual Band Wireless-AC 3160 am realizat ca placa de retea avea un defect din fabrica. Vedea doar 2-3 retele din 11-12 disponibile iar pt cele 2 routere pe care le am in casa avea doar 2 linii.

O mizerie de laptop din partea unei mizerii de firme. La 2000 de lei, redus de la 2500!!!

Meanwhile..... HP Pavilion 17-e020sq care il am acasa merge perfect. Cumparat pe 15-20 decembrie 2013.
Singura mea problema cu el este faptul ca se aude sunetul la boxele integrate cam incet. Il folosesc 9 ore/zi la servici plus alte 2-4 ore acasa. Bateria tine 2 ore si 20 de minute (acum cateva zile am cronometrat).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate