Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Ciobanesc caucazian , sange , diaree , apa , voma . Un sfat va rog

- - - - -
  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#127
DoruTm95

DoruTm95

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.04.2014
Ma bucur tare mult pentru catelul tau revinoo cu poze .  ! ! !

#128
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,854
  • Înscris: 27.06.2006

View PostHighClass, on 20 februarie 2014 - 09:10, said:

Cel mai important. Nu dați carne cruda si mai ales carne de pui la caini.
Carnea cruda dezvolta nu stiu ce bacterii iar oasele de pui au aschii care le perforeaza organele interne.

Desi postare lui HighClass este cam veche adaug: i-am dat cainelui niste bucatele de carne de porc cruda deoarece cainele sarea (in doua labe) pe masa cand taiam carnea respectiva. A doua zi cainele avea semne clare de urticarie - buze umflate, scarpinaturi, umflalturi pe blana. Medicul veterinar mi-a explicat ca virgula carnea de porc cruda contine niste proteine toxice pentru caini care, proteine, pot produce reactii alergice. Singura carne cruda, zicea veterinarul, care poate fi mancata de caini, este carnea de vaca.
De atunci, cand am carne de vaca si cainele mananca niste bucatele crude.

Refertitor la hrana: cainele meu (greutate 10kg) mananca in timpul zilei si graunte din petshopuri, colturi de paine calda, mai roade si un "bat de caini" dar  masa de baza, de seara, este compusa din carne tocata (pui/vaca) vreo 300grame, doi morcovi mari rasi, doua linguri de orez, 2-3 catei de usturoi tocati marunt, putina ceapa si putina telina rase, un strop de sare... Se face un fel de pilaf din care cainele manaca 3 zile. Pilaful se seveste cald - incalzit la "microunde" sau pe aragaz.

Edited by gabicen, 07 April 2014 - 17:28.


#129
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Porcul nu se serveste niciodata crud nici oamenilor: poti muri. Pe langa el, si puiul poate avea salmonela. Iar vaca e cea care se poate consuma cruda sau in sange. Si de noi, si de amicii nostri.

#130
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Nu-i mai da ceapa ca e toxica pentru caini. Si usturoiul e putin cam  mult. Carnea de porc in afara de bine cunoscuta trichinella poate fi infestata cu un virus care  desi e  nepatogen fata de oameni,  pe caini ii imbolnaveste de pseudo-turbare numita stiintific maladia Aujeszky  si pentru care nu exista tratament.

#131
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
Eu ii servesc zilnic cu  bosch si cateva mese pe saptamana de orez fiert impreuna cu oase de vita , sau tacamuri de pui (spate si gaturi) , mamaliga . Stiu ca sunt pareri pro si contra despre tacmurile de pui dar nu am avut probleme cu ele (precizez ca le fierb inainte)

Poate va era dor de micutul meu Posted Image

Attached File  10329082_1443717029220805_8856823596274118818_n.jpg   163.22K   48 downloadsAttached File  10488234_1443716995887475_4415397606103927129_n.jpg   154.54K   50 downloads

#132
iliecosmina

iliecosmina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.09.2014
Buna tuturor! Ma alatur si eu voua cu un mic ciocanesc caucazian pe care el cheama Athos si e primul meu caine.Sunt foarte mandra de el si nu-mi imaginez viata fara el! O seara buna tuturor!

Attached Files



#133
procurorsef

procurorsef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 30.09.2014
Scuze dar o intrebare
S.a facut catelului test de babesioza
Am patit la fel cu un mioritic apoi  .........

#134
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
Nume bombastic parvoviroza, este enterocolita dar daca faci testu copro si cumperi antibioticu costa mai putin decat un vaccin si testul parvo.

#135
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View Postcincicinci, on 09 iulie 2019 - 14:21, said:

Nume bombastic parvoviroza, este enterocolita dar daca faci testu copro si cumperi antibioticu costa mai putin decat un vaccin si testul parvo.
De unde ai scos-o ca virusul poate fi distrus de antibiotice? Enterocolitele infecțioase pot  fi de origine microbiană sau virală. Cele microbiene reacționează la antibiotice dar cele virale cum e parvovirusul-nu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate