Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Ciobanesc caucazian , sange , diaree , apa , voma . Un sfat va rog

- - - - -
  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#1
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
Buna ziua ,

am un caucazian de 9luni si jumatate , a inceput sa nu prea mai manace de 3-4 zile , iar de 2 aproape deloc .

acum 3-4 zile facea diareee apoasa rau
de ieri face sange tot asa foarte apos
tot de ieri a inceput sa vomite foarte mucos asa , ceva galbui (cred ca a vomitat de vreo 7-8 ori)

l-am dus la veterinat , la pus in perfuzii , ia luat sange , a facut analize si au iesit ok toate in afara de trombocite sau ceva de genu (era putin sub nivelul normal) . a mai facut un calmant si inca vreo 2 injectii , dar nu mai retin pentru ce . (revin cu update)

De cand am plecat de la veterinar sta si zace asa , l-am mai scos pe afara dar nu prea vrea sa mearga . doar o singura zbucnire a avut aseara , si'a ridicat coada si incepuse sa alerge , pana sa oprit si a vomitat si de atunci este trist,lesinat asa ...fara chef .

---------------------------------

Acum vreo 3,4 luni tot asa face cu sange (dar mai tare) si nu prea mai avea chef de nimic . am fost la veterinar(altu) si mi-a zis ca este clar purtator de nustiu ce virus , mi-a dat niste pastilute galbene mici , nu foarte scumpe si in 2-3 zile era tun . sa repet faza ? si medicii astia sunt numai pe japca parca .

ma gandeam sa ii fac deparazitarea interna ca si asa este timpul au trecut fix 3luni azi .

va rog o parere , un sfat ...

#2
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Suna a ceva viroza intestinala, enterocolita.
Cum se numeau pastilele galbene?

#3
HighClass

HighClass

    . Impresar .

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,298
  • Înscris: 31.05.2013
Cu ce-l hrănești?

#4
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
acum ma duc la medicul la care am fost atunci . doamna respectiva sa uitat la el , ia luat temp. si mia zis ca este purtator de un virus ... si mi-a dat pastilele si si-a revenit .

l-am hranit numai cu bosh junior maxi . in schimb i-am mai dat sapt trecuta si tacmuri de pui (spate,gaturi,crude)

Attached Files


Edited by aWp_viTal, 20 February 2014 - 08:59.


#5
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Am inteles ca si-a revenit, dar ce pastile erau?

Furazolidon cumva?
Ala e galben si mic.

Sa nu fie o problema de alimentatie sau de apa, pe langa faptul ca este purtator al unei bacterii.

Regim alimentar ai instituit, in afara de pastilele galbene?
Adica hidratare+ alimentatie corecta?

#6
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
da atunci si-a revenit , erau de la farmacie veterinara un tub micut cu pastile mici si galbene care se putea rupe in jumate . aprox cat o unghia de la degetul mic . astept sa deschida sa ma duc sa intreb .

(acum a vomitat iar asa mucos , si galbui)

Veterinarul mi-a zis ieri sa nu ii dau apa si mancare (de ce ?) el saracul cauta sa bea apa , de mancat nu prea cred . dupa cum arata...

Edited by aWp_viTal, 20 February 2014 - 09:03.


#7
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Nu am dubii ca era furazolidon. Posted Image
Deci fii atent:

pe langa medicatie, ii trebuie si regim alimentar!

Cum sa nu ii dai apa? Doamne-fere...pai cainele tau e deshidratat, trebuie rehidratat.
Ii dai apa, smecta, ceai de menta, fix ca la om.
Ii dai sa bea putin cate putin, la intervale scurte de timp si ii observi toleranta.

De mancare, exista alimente speciale din cate stiu pt enterocolita, dar ii poti face inclusiv mucilagiu de orez pe care tot asa, il dai in cantitati mici si dese.

#8
HighClass

HighClass

    . Impresar .

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,298
  • Înscris: 31.05.2013
Cel mai important. Nu dați carne cruda si mai ales carne de pui la caini.
Carnea cruda dezvolta nu stiu ce bacterii iar oasele de pui au aschii care le perforeaza organele interne.

#9
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Carne de pui preparata, se poate da.
Cruda, intr-adevar, nu se indica.

#10
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
Acum l-am sunat pe medicul ala la care am fost ieri , si i-am spus ca a facut cu sange , a vomitat mucos asa si galbui . si il intreb ii dau apa ? nuu nuu , vino sa'i facem antivomitive sa'l punem iar in perfuzii .. ce naiba sa fac ? astept sa deschida si in partea asta unde am fost atunci cu problema aia asemanatoare sa vad ce zice si doamna de aici .

(nu am trecut in carnet numele pastilelor mici si galbene din tub, dar am pe carnet ultima chestie 10.12.2013 - Drontal)

Pastilele respective stiu ca erau cu spectru larg , pentru tot felu de virusi , si cam atat retin . si ii administram multe pe zi (6-7-8 parca)

Edited by aWp_viTal, 20 February 2014 - 09:21.


#11
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Cum sa nu-i dai apa? Mai degraba mergi la celalalt medic!

#12
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Pai nu ii dai apa acum, cat vomita, regimul de care zic e cel de pe perioada tratamentului, nu in ziua debutului bolii.
Perfuziile il hidrateaza, pt ca se evita calea de administrare orala cat timp varsa si nu tolereaza nimic pe cale orala.

Eu zic sa mergi la medic cu el, pt perfuzii si tratament, apoi sa il iei acasa si sa ai grija ce maninca si ce bea, dar asta nu inseamna ca il lasi nehidratat 5 zile cat ii faci tratamentul.

#13
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
pot fi niste simpli paraziti care si-au facut de cap in tot organismul....sau alte afectiuni mai grave, ci pentru asta trebuie vazut cainele....

ca boli ar fi parvo, corona etc....

vaccinat este la zi?? ce vaccinuri are pe carnet?? pune o poza

recomand sa nu-i mai dai nimic de mancare, atata timp cat el vomita....mai rau ii faci..ii provoci voma....

ce pastile sunt cele de i le-ai dat in trecut?? (cele galbene? )

#14
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
Mi-ati spus sa nu ii dau apa acum cat vomita (doar ce a vomitat tomy, acum 10min) deci nu ii dau ? sunt ametit rau , va rog sa ma scuzati ...

(va spun imediat numele pastilelor , astept sa deschida cabinetul unde am fost atunci )

Edited by aWp_viTal, 20 February 2014 - 09:29.


#15
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
trebuie luata o proba de fecale si vazuta daca are urme de paraziti sau oua de paraziti....

sangele poate fi de la stomac (o gastrita), de la intestin...samd...nu dam lectii pe internet atata timp cat nu te ajuta la nimic....

du-l la Dr!

#16
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

 aWp_viTal, on 20 februarie 2014 - 08:57, said:

acum ma duc la medicul la care am fost atunci . doamna respectiva sa uitat la el , ia luat temp. si mia zis ca este purtator de un virus ... si mi-a dat pastilele si si-a revenit .
l-am hranit numai cu bosh junior maxi . in schimb i-am mai dat sapt trecuta si tacmuri de pui (spate,gaturi,crude)
Cum ai putut sa ii dai "tacmuri de pui (spate,gaturi,crude)", e inca un pui de caine, vrei sa-l nenorocesti? De ce iti bati joc de bietul animal?
Ca sa poti fi sigur ca totul e o.k. mergi la veterinara care te-a ajutat cu succes si data trecuta, nu mai da de mancare la caine/caini oase sau
resturi crude de la vreun abator de carne de pasare, fara sa le fierbi Posted Image acele oase si resturi pot sa iti imbolnaveasca bietul catel de sa-l omoare
in chinuri groaznice!

#17
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
fecalele sunt urat mirositoare??

daca i-ai dat carne cruda, o fi vreun E-coli care-si face de cap prin burtica lui...

#18
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
Am citit si eu pe site'urile dedicate ciobanestilor , multi ii mai hranesc si cu tacmuri (sapte,gaturi) . nu i-am dat eu de nebun . nu ii mai dau , dar acum este prae tarziu ...

Da miros urat fecalele .

sunt amestecate , ca am doua carnete (cainele a tranzitat) dar mai are un vaccin facut , la 6-7luni (dar nu este trecut pentru ca nu aveam la mine carnetul)

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate