Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Recomandare materiale de studiu-Vatican.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7 replies to this topic

#1
gelu_mihai21

gelu_mihai21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 22.12.2010
Buna seara! Am nevoie de informatii despre Vatican. Prefer ceva de citit-carti, documente. Cererea este urgenta. Multumesc.
In cazul in care exista pe forum acest subiect va rog link.

#2
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
ce fel de informatii, avand in vedere ca subiectul este amplu?

#3
gelu_mihai21

gelu_mihai21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 22.12.2010
Vatican cetatea eterna. Nu ma intereseaza documente despre catolicism. Viata in cetate, istoria cetatii, chestiile reprezentative. Repere artistice reprezentative cetatii, "legende". Cred ca este suficient. La o cautare pe net, subiectul pare foarte amplu dar nu am gasit si o logica de a filtra ce ma intereseaza. Multumesc.

#4
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
Incearca sa citesti cartea lui  Michael Collins, Vaticanul :)

#5
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postgelu_mihai21, on 20 februarie 2014 - 18:12, said:

La o cautare pe net, subiectul pare foarte amplu dar nu am gasit si o logica de a filtra ce ma intereseaza.


Cu timpul vine si logica.Rabdare.

#6
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
gelule te-ai ales cu o carte si cu o morala [neceruta, de parca matale nu aveai logica]

#7
gelu_mihai21

gelu_mihai21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 22.12.2010

View PostThinkAbout, on 22 februarie 2014 - 13:25, said:

gelule te-ai ales cu o carte si cu o morala [neceruta, de parca matale nu aveai logica]
Am vrut sa raspund, dar mi-am adus aminte ca,

Quote

"Toti membrii inregistrati trebuie sa inteleaga ca utilizarea de catre ei a forumului nu este un drept, ci un privilegiu acordat de catre Softpedia..."
Plus ca anumite voci spun ca Vio ar fi din Constanta.

#8
mihao37

mihao37

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 21.11.2009
Probabil are de facut un referat ca un fel de rezumat nu pot sa imi explic de ce ar fi urgent ..
Si de aici dificultatea alegerii.

O legenda* care circula e despre moartea suspecta a papei Ioan al doilea predecesorul lui Ioan paul 2 care a murit dupa o luna in mod subit  acind si o inmormintare destul de prescurtata fata de traditia de veacuri . Desigur oficial sa declarat ca procesul verbal medical a fost in regula insa voci spun ca credinta a fost mai mare decit verificarea practica daca nu cunva a fost ucis.
Alta legenda cu referire la continutul celui de.al treilea secret de la Fatima care de fapt a fist dezvaluit fara acordul papalitatii desi promisese insa tot se amina.
Continutul a fost dezvaluit mass mediei de catre o sursa neclara pretinsa mesager al vaticanului insa ulterior asumata de biserica abia dupa verificarea comparativa cu originalul si mai de nevoie pt ca nu dadea bine sa se recunoasca ca desi continutul era corect si verificabil totusi sigiliul nu fusese deschis inainte de publicare. Citiva cardinali pe buna dreptate s.au intrebat ..De unde au stiut continutul? Si cine sa fi fost ..Dar nu e vb doar de trascriere ci de trascriere cu aceeasi ortografie de parca ar fi fost fotocopiat ..desi nu fusese deschis nici seiful nici sigiliul.

Alta legenda se refera la o revelarie mai complexa  venita in 1910 simultan si ortodoxiei si mai putin la unii protestanti. profetia e numita Dogma Adevarului chiar de catre Iisus cu un continut complexsi aproape in intregime necanonic destinat intte altele sa explice evenimentele Apocalipsei dar nu numai. Li sa dat porunca sa pastreze in scris dar libertate de a tainui continutul dar numai pina la un termen numit semnul semilunii.
Mentiunea lui Iisus era ca daca aceste adevaruri vor fi crezute si recunoscute de marile sinoade permit unificarea cel putin a crestinataii dar daca ele nu vor fi recunoscute Dumnezeu insusi se va opune oricarei forme de negociere sau reunificare


Dintre toate bisericile Vaticanul a pastrat in scris cel mai fidel continutul acestei Dogme .
Asa incit la ora actuala dintte ele "biserica catolica  detine intregul adevar. Ea trebuie sa il promoveze cu curaj in toata lumea" dupa cum spunea Fecioara intro revelatie vedenie unui preot catolic acum.peste zece ani in urma.
Promovare care a fost facuta cu mare curaj in toata media internationala insa..doar in privinta dogmei deja stiuta de toata lumea.
Madona mai spunea Mergi la sfintul scaun si cere adevarul . Noi i l.am dat deja.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate