Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

totul despre gradina mea de la constructie solarii la cules

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
650 replies to this topic

#631
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
soimule, ce vrei tu sa faci, defapt ? Ca ai luat o curba cam in viteza de la soba cu rumegus la panourile fotovoltaice + aer conditionat...

Nu mai zic ca am putea sa discutam pe un alt topic; aici il lasam pe vlad sa ne zica cum e cu ale lui, ca anul trecut facea multe poze cu rasadurile.

Edited by jumborom, 17 February 2015 - 22:14.


#632
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Pentru 2000 de ghivece de 9 cm iti trebuie 16, 2 mp daca le asezi unul in dreptul celuilalt, iar daca le aranjezi intercalat mai putin cu 2-3 mp. Tot in tipul asta de ghivece repic si eu.

Edited by corsica, 17 February 2015 - 22:22.


#633
soimnegru68

soimnegru68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 26.01.2012
Sunt un vizionar,la început de an îmi fac pe un caiet planul pentru anul în curs.Am în fiecare an cîte 3 variante de supraviețuire și în funcție de climă,economie îmi orientez activitatea.Am lucrat la mină,s-a închis,mi-am scos o autorizație de comerț ambulant,acum 10 ani cînd am văzut ca apar probleme m-am orientat spre agricultură.Mi-am luat un445cu utilaje am început să lucrez pămîntul(la noi lăsaseră lunca vraiște),am reușit să am6-7to pe ha la porumb fără cunoștiințe agricole,au reînceput la noi să lucreze pămîntul.Sunt născut crescut pînă la21ani în Valea jiului,m-am căsătorit în Tismana-Gorj.Am făcut o micuță gospodărie de subzistență,vaci,porci,curci,găini.Anul trecut din cauza timpului ploios,a muncii în grădină și toamna a trebuit să cumpăr murăturile am decis să îmi fac un mic solărel să învăț să lucrez.Nu se merita să fac de 100m pătrați și să pierd investiția.Mai bine mai puțin,înveți și pe baza unui plan te dezvolți făcînd retușurile cunoscînd cît de cît tehnologia.Teoria ca teoria dar practica te omoară.Deci în concluzie citind tot topicul vostru eu am ajuns la concluzia că adun dintr-un loc,din celălalt,care merg bine acum să investesc și în noul domeniu.Stînd de vorbă cu niște prieteni vietnamezi,chinezi mi-au deschis mintea spunîndu-mi să produc și să vînd iarna chiar de e mai mică producția dar e mai mare profitul,investiția să fie pentru două lucruri cel puțin,panourile fiind tendința de independență energetică.Am observat asta la niște grajduri făcute în plin cîmp,stîni de oi la munte am zis că de ce nu și la solarii.Voi ce ziceți?

#634
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,069
  • Înscris: 17.03.2005
Bravo.
Dar fara sa ai habar de nimic te intreb 2 lucruri simple si te provoc sa cauti raspunsurile.
1. De ce oare olandezii care au deja supertehnologii si capital nu s-or fi apucat inaintea ta la asta?
2. Cam care e dpdv tehnic necesarul de energie pt solar, cam cat ar insemna asta in investitie, cat produc draciile raportat la banii bagati, cum merge ac-ul ala iarna samd...

Se.poate face orice dar e bine sa mai intorci capul in jur sa vezi ce fac si altii, poate mai destepti sau mai experimentati...

Edited by parintele, 18 February 2015 - 23:13.


#635
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

View Postsoimnegru68, on 18 februarie 2015 - 20:20, said:

să produc și să vînd iarna chiar de e mai mică producția dar e mai mare profitul,

Eu nu te intreb ca @parintele, de ce nu fac asta olandezii, eu te intreb de ce nu fac asta romanii! Tu iti faci planuri de afaceri pe ce spun chinezii?
Oricum, daca doresti sa dezvolti ideea ta, te rog sa continui pe un topic potrivit, ca o sa apara Vlad la un moment dat si nu-si mai recunoaste tarlaua!

Edited by claudia313, 18 February 2015 - 23:28.


#636
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
Soimule te felicit pt optimism, insa despre ce spui, mai cauta informatii, treburile nu stau chiar asa.Iar dupa un solarel mai mic sau egal cu 100m2 capeti doar experienta si produse pt consumul familiei, altceva, nu.
Succes!

#637
soimnegru68

soimnegru68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 26.01.2012
Olandezii cred că la legume merg pe cele hidroponice.Vizitați zonele de munte,stîni cu panouri.Satele din Hd care nu au curent nici la ora asta dar un tînăr a făcut proiect european și un sat întreg la dotat cu ele.Nemții,italienii și alții au pe foarte multe case cu ele,oare un solar consumă mai mult ca o gospodărie?De ce nu ar merge?Ele nu sunt doar pentru solar.Un aparat nu consumă 1kw pe oră.Am să pun poze cînd voi trece pe lăngă un grajd în mijlocul luncii care are 4 panouri.Oare solarul nu produce să poti să pui asa ceva?Pui odată4 buc scutesti rumegus,munca ptr o porțiune.Mai tîrziu mai pui4 și tot asa.Te ai săturat de solar sau reduci activitatea energia se mută în casă sau pui contoar si o vinzi.Investitia nu e doar pentru solar,mai gîndiți-vă cei care aveti bani.Oare un tun pe gaz,motorina e mai rentabil?Si e doar ptr solar.De ce trebuie să imiți ce fac alții?Ia de la ei ideea si adapteazo la planul tău,la zona ta

Stiu pe cineva la TG Jiu care a început cu un solar pe ciment,cu legume în găleți și peturi de 5l cu rosii si castraveți,acum are 4 solarii cu flori cu două centrale pe lemne căci a zis că sunt mai rentabile florile.Căutati plantatii speciale si veti vedea niste idei care eu m-am gîndit să le folosesc la palisat.Căutati unde sunt pozele cu cultura zmeurului și altele.Cei care sunteți apropiați unul de altul cu solariile si grădinile mari cu experiență de ce nu vă asociati si să luati legătura cu supermaketurile si să contractati cu ei vinzarea si producerea.Unii faceti rosiile,altii ardeii,altii castravetii cum au făcut o mare parte din producătorii bulgari?

Edited by soimnegru68, 19 February 2015 - 20:24.


#638
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Bei fraticilor, nu ati inteles ca avem un nou moderator?
V-a avertizat sa va mutati cu cortul la locul potrivit de campare...cate avertismente va mai trebe?

#639
cipan_stef

cipan_stef

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.04.2007
Stie cineva cum sunt solarele de la oradea? As vrea sa cumpar unul. Merita?

#640
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
SEZON 2015 INCEPUTUL

Attached Files



#641
EuTm

EuTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 21.11.2013
Dupa ce-ai trecut prin toate pandaliile, te-apuca rasu' cand vezi ca ai tovarasi de suferinta.

#642
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
Asa e....oricum anul asta voi schimba multe, vad ca de la an la an tot mai invat cate ceva si tot ramane loc de mai bine! Am renuntat la sarme si semanat direct , am semanat in tavite de 360 si apoi voi repica in 45.M-am apucat si de paturi dar ploile astea nu prea mi-au dat pace, sper sa se linisteasca si poate saptamana viitoare semanam si la pat!

#643
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Iti doresc un an ma bun ca celalalt. Ce solutie de incalzire ai ales?

#644
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Coleg Vlad, sa-ti dea Domnu` un an bun si roditor!

#645
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010

View Postserrifu, on 05 martie 2015 - 18:53, said:

Coleg Vlad, sa-ti dea Domnu` un an bun si roditor!
Multumesc la fel si tie si la toti colegii!

#646
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
from pinned to unpineed
anul trecut era la important dar anul asta nu mai este,,,halal topic esti important doar la inceput apoi incetezi sa mai existi, nui asa scaiba?asta e trebuie sa ma conformez...multumesc celor care care cmi-au fost alaturi , cei interesati ma gasiti pe facebook! succes si bafta tuturor!

Edited by vladislav25, 10 March 2015 - 19:11.


#647
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,069
  • Înscris: 17.03.2005
Din primavara trecuta acest topic a fost mult mai putin activ decat multe altele ca nu sunt pinned.
Pe prima pagina exista un numar limitat pt discutii importante, trebuie sa ramana loc si pentru topicurile unpinned.
Atata vreme cat alte topicuri sunt foarte active si cantitatea / calitatea informatiei sunt importante, unele.topicuri amortite cad in lista pt a face loc celorlalte...
Topicul acesta va ramane aici si in masura in care tu il vei tine in viata permanent va fi pe prima pagina sau va redeveni din nou "umportant", altfel e normal ca un topic.precum al serrifului sa ii ia locul...




#648
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
dupa ce in primavar scriai regulat despre activitatile tale nu este permis ca pe timpul verii sa nu mai scrii aproape nimic si nici in toamna ...daia nu este la fel de important.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate