Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

totul despre gradina mea de la constructie solarii la cules

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
650 replies to this topic

#613
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Atunci...arendeaza-i gratis o bucata din parloaga ta...cu obligatia sa aiba grija si de buruienile tele...
:)
Da' vezi sa nu cumva sa dai cu napalm pe baba in loc de urs...ca pici in alt soi de genocid!
:)

Edited by subway_guru, 19 January 2015 - 20:51.


#614
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Se vede c-a lasat, vlad, topicul mai parloaga, de-am napadit noi cu ale noastre, buruieni ce mai suntem...caci pentru titlul de omida paroasa nu concureaza nimeni.

#615
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Mai 'paros' ca mandea, ai vazut matale!!!
:)
Nu cred!!!
:)
Hai, ca am 'poluat' si pe acilisea cat nu cuprinde...

Edited by subway_guru, 19 January 2015 - 20:56.


#616
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010

View Postvladislav25, on 09 ianuarie 2015 - 14:57, said:

Din pacate am pierdut semintele homestead asa ca va rog daca este cineva care are, vreau macar vreo 20 seminte, multumesc mult de tot, se pare ca nici florian nu mai au pe stoc!

Am primit seminte homestead de la angybasso pentru care ii multumesc foarte mult si spre surpriza mea mi-a mai trimis un soi pe care abia astept sa le degust!

#617
soimnegru68

soimnegru68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 26.01.2012

View Postvladislav25, on 07 martie 2014 - 19:06, said:

Da asa e!Deci astazi am terminat de intins toate sarmele de pe raftul de la perete , am 6 randuri si imi intra 332 de tavite(daca imi amintesc bine), am montat soba si burlanele, am pus rumegusul in ea (au intrat 4 saci de rafie) si am aprins-o! in 10 secunde dupa ce am pus capacul a inceput sa paraie tabla si am fugit 3 pasi mai incolo de am crezut ca bubuie!Binentelesc ca nu a fost asa, dar pot sa zic ca a ars prima data toata vopseaua de pe exteriorul butoiului si capacul frige inclusiv primele 3-4 burlane sunt rosii (se vede in poza).Temperatura s-a ridicat pana la 20 de grade (fara soba erau 5) si am pus plinul la ora 4 fara sa opresc deloc aerul(reglaj:mic-mare)sa vad in cat timp arde complet !Deoarece a iesit mult fum de la vopsea si fiindca pe usa nu iesea destul de repede am facut un geam in coltul opus usii si am aerisit bine!Acum am inchis inapoi usa si geamul si maiu tarziu ma duc sa vad ce temperatura sa strans si daca mai arde soba!Maine dimineata semanam raftul respectiv(332 tavite*45 celule) inca nu m-am hotarat cu ce dar voi vedea dimineata!Apropo legat de tavite va pot spune ca prima data eram dezamagit de pretul acestora(3 lei-2,7 cu reducere pentru 1000 bc) mai ales ca peste tot sunt 2 lei tavita, dar m-am convins de calitatea lor!arata parca ar fi din cauciuc nu din plastic, le indoi pe toate partile si nu crapa deloc, se muleaza ca guma!asa ca aveti grija pe ce dati banii!
Attachment DSCN2519.JPGAttachment DSCN2520.JPGAttachment DSCN2521.JPGAttachment DSCN2523.JPGAttachment DSCN2527.JPGAttachment DSCN2528.JPG
Bună Vlade,sunt un începător și am nevoie de ajutor.Am făcut o sobă pe rumeguș ca a ta dar nu trage,nu arde.De ce nu știu.Pun niște poze și aștept răspunsul cu montarea ei,aprinderea,principiul ei de funcționare.Mulțumesc anticipat.Nu am înțeles,ai soba îngropată,ce e cu acea țeavă în pămînt?Să ridic coșurile de sub masă?Eu mă gîndeam că ajut răsadurile pe sub ea

Attached Files


Edited by soimnegru68, 14 February 2015 - 10:01.


#618
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Gaura aia in rumegus nu e cam mica?

#619
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Eu nu vad a doua gaura, cea orizontala, perpendiculara pe cea verticala. Nu vad nici partea de aerisire, pe unde trebuie sa traga aer, sau ma insel?!

#620
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Burlanul este curbat in jos ca sa treaca pe sub masa? Asta nu-i bun.

#621
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Daca nu primim raspuns la intrebarea pusa de mine mai devreme, nu putem trece la alte cauze. Parerea mea!

#622
soimnegru68

soimnegru68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 26.01.2012

View Postcorsica, on 14 februarie 2015 - 20:17, said:

Eu nu vad a doua gaura, cea orizontala, perpendiculara pe cea verticala. Nu vad nici partea de aerisire, pe unde trebuie sa traga aer, sau ma insel?!
Am o gaura in fundul butoiului.In butoi mai am un cazan cu gaura in dreptul celeilalte.Din ce ati scris mai trebuie o gaura jos in lateral,ceva ca la sobele racheta?Puteti pune poze cu o soba care aveti?Cind am umplut-o cu bucsai de fin si doar 2burlane afara la proba a mers,dar cind am pus-o cu 12 burlane nu.

#623
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
2 burlane se amorseaza mai repede decit 12.
Gaura din mijloc prea mica, diametru prea mic, cel putin 10cm.
Tragand aer pt combustie pe la fundul butoiului nu il poti controla, adica pana se amorseaza toate cele 12 burlane, aproximativ 11m, tragand aer pe toata 'gaura' iti scoate fum.Asa daca gaura pt aer era in lateral, o mai opturai pana o lua din loc.Pt asta lasi butoiul direct pe sol, ii faci o decupatura la nivelul solului, iar prin acea decupatura bagi o teava cam de 50mm pina pe la mijlocul butoiului, orizontal.De la aceasta teava orizontala pui una verticala, pe mijlocul butoiului, cam de 10cm sau mai mare in diametru, pina la vreo 15, opui linga cea orizontala.Dupa asta pui rumegus, il bati bine, dupa care, prin rasucire stanga dreapta, scoti teava verticala, cea orizontala ramane acolo.Dupa ce ai scos aceasta teava, cu un bat, il bagi pe cea orizontala sa se destupe 'intersectia' dintre cea orizontala si cea verticala, asta in cazul in care s-a astupat un pic atunci cand scoti teava verticala.Dupa  pui cateva surcele in acea gaura verticala, torni un pic de motorina, i dai foc, pui capacul si vezi cum lucreaza. In cazul in care are tendinta sa scoata fum, ma repet, pana se amorseaza acele burlane, mai astupi din aerulpt combustie. Cand se va incalzi toata coloana, atunci va arde fara probleme, ii dai aer in functie de cat de repede vrei sa arda, in functie de caldura pe care vrei sa o ai.Cit despre eficienta a ceea ce ai facut tu, nu pre e in regula, caldura o cam faci degeaba.
Mai multe explicatii mai tarziu.

#624
soimnegru68

soimnegru68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 26.01.2012
Multumesc,am sa fac miine.Teavs orizontala nu o scot?

Edited by claudia313, 19 February 2015 - 21:28.
Citat inutil


#625
soimnegru68

soimnegru68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 26.01.2012

View Postsoimnegru68, on 16 februarie 2015 - 17:40, said:

Multumesc,am sa fac miine.Teavs orizontala nu o scot?

Mai am o întrebare,rumegușul trebuie uscat,uscat sau pot să îl pun cum îl taie de la gater?

#626
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Teava orizontala o scoti si dupa aceea verifici ambele gauri, cea orizontala si verticala, sa nu fie infundate. Rumegusul trebuie sa fie uscat. Colegul nostru virg72 a explicat foarte bine. Respect.

#627
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
Si acum si ceva poze, poate se intelege mai bine:
Attached File  Picture 355.jpg   126.73K   30 downloadsteava orizontala si cea verticala, pe pozitie si gata de alimentat cu rumegus
Attached File  Picture 351.jpg   79.52K   30 downloads teava orizontala iesita din butoi, la suprafata solului, prin care trage aerul pt combustie.
Attached File  Picture 357.jpg   86.7K   54 downloads soba alimentata cu rumegus cu teava de pe mijloc(asta e de la alta soba)
Attached File  Picture 359.jpg   143.56K   56 downloads siniste rosii repicate in ghivece de folie.
teava orizontala nu se scoate, doar cea verticala.
Ia functie de cum vrei sa arda, uzi un pic sau nu rumegusul, de obicei se mai stropeste un pic pt a nu arde prea repede.

Attached Files


Edited by virg72, 16 February 2015 - 21:45.


#628
soimnegru68

soimnegru68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 26.01.2012
Burlanele nu le ai pe sub mesele cu rasaduri?Sau le ai in urcare pe linga ele?Multumesc  ptr ajutor

#629
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
Ba da, burlanele sint pe sub mesele de rasaduri, intr o incinta(solar mai mic in cel mare), pt a incalzi doar acel spatiu si nu tot solarul.Daca ai fi avut solarul dublat cu folie puteai face caldura in tot asa cum faci acum, altfel, adica atunci cand solarul are un singur rand de folie pierzi f mult.

#630
soimnegru68

soimnegru68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 26.01.2012

View Postvirg72, on 17 februarie 2015 - 14:00, said:

Ba da, burlanele sint pe sub mesele de rasaduri, intr o incinta(solar mai mic in cel mare), pt a incalzi doar acel spatiu si nu tot solarul.Daca ai fi avut solarul dublat cu folie puteai face caldura in tot asa cum faci acum, altfel, adica atunci cand solarul are un singur rand de folie pierzi f mult.

Adică să fac un perete de folie sau altceva să reduc spațiul pentru încălzit?Cam ce spațiu îmă trebuie pentru 2000ghivece de 9cm?Vreau să pun direct în ele să nu mai repic,să reduc cheltuiala și munca.Am un solărel de 10*5m acoperit și capetele cu policarbonat de 4mm,lateralele sunt cu folie ptr a le putea ridica ptr aerisire,Sper ca pînă la toamnă să pot lua 4 panouri fotovoltaice de230-250w și un aparat de aer condiționat ptr încălzire.Stiu că e mare investiția ptr acest spațiu dar o pot folosi și în restul gospodăriei,nu sunt bani aruncați în vînt.Poate să fac și un solărel îngropat la 1,50-1,70m ptr a produce iarna cînd prețul e mai mare la produse și se amorsează investiția.Eu cred că e mai rentabil decît aerorme electrice,pe gaz etc,ptr că o poți folosi în restul casei,ce zici?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate