Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

totul despre gradina mea de la constructie solarii la cules

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
650 replies to this topic

#469
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
vladislav25 nu te supara dar iti bati joc de bani si de munca pe santierul ala
- sub placa trebuia sa ai min-min 5cm de piatra (fara pamant), nu mai spun de polistiren, folie.. etc
- plasa aia sudata trebuia prinsa de grinzile din elevatie. Vezi aici:
http://forum.softped...6#entry15002049
- plasa nu trebuie sa stea lipita de pamant/piatra, ci sa aibe ~2 cm beton sub ea (armare la partea de jos)
- mustatile pentru stalpi nu au lungimea suficienta, conf normativ ar fi 60xdiametru
- nu vad sa fi lasat goluri de trecere pt tevi de apa/canal/cabluri...
toate astea se puteau face fara implicatii financiare considerabile Posted Image

Edited by gabian22, 16 September 2014 - 14:19.


#470
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,060
  • Înscris: 17.03.2005
Altu acuma... LA genul asta de abordare, "hai sa facem o casa cum se pricepe mesterul", cea ma mare parte din observatiile astea sunt deja detalii.
CE e relevant in opinia mea e lipsa elevatiei armaturii de plasa a placii, aia intr-adevar, devine o caterinca in conditiile date...
Pai la ce mai pui plasa aia daca o pui lipita de pamant?
Personal, mie si aia cu 2 cm mi se pare o gluma extrem de proasta dar in fine...  2 cm sa zicem ca ar fi ok in cazul unei plase groase la un plafon, care e tot timpul uscat si care e, evident, subtire fata de o placa de egalizare...

#471
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
tevile de apa, canalizare si scurgere sunt deja bagate inainte sa torn placa si sunt scoase pe sub temelie(vezi foto) iar singura dezamagire o am cu plasa de sarma care intradevar trebuia mai mult ridicata de pe sort! Ca sa mai fim si on topic:
aragon, ureche de elefant si cornel, totul pregatit pentru piata de maine! urati-mi succes!
P.S.- au mai crescut preturile
vinete-3 lei
gogosari-3,5 lei
kapia-3 lei
ardel gras-2 lei

Attached Files



#472
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
La ce piata mergi maine? Ca tot voiam sa iau niste gogosari de copt pt iarna.

#473
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
la carjoaia, aproape de cotnari!

#474
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
Gogosari copti? Detaliaza te rog aici sau in topicul dedicat. Ma intereseaza f tare subiectul. Pana acum gogosarii au mers numai la otet, necopti. Anul trecut am pus la saramura. Tinuti chiar si in frigider, n-au fost o grozavie, s-au flescait

#475
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Vlad,
nisipul, pietrisul, betonul, pamantul negru, etc., se masoara numai in metri cubi (mc).
Cum ar fi sa primesti o masina cu nisip ud?
In tonele alea ar intra o gramada de apa, nu?

Bafta cu casa si gradina, dar n-ar strica sa faci si un jurnal de constructie pt casa ta. In aria cuvenita. Ai primi sfaturi bune!



Si, DA, balconul, terasa la etaj sunt absolut inutile. Tearasa langa casa, langa bucatarie daca e posibilm e tot ce-ti trebuie, cu copii mai ales!


#476
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007

View Postvladislav25, on 16 septembrie 2014 - 19:54, said:

la carjoaia, aproape de cotnari!

Bati atata drum ca sa mergi intr-o piata cu 3.5 lei/kg la gogosari? Pai in Iasi e 4.5 lei si scutesti si peste 100 km.

View Postqwertysecret, on 17 septembrie 2014 - 09:21, said:

Gogosari copti? Detaliaza te rog aici sau in topicul dedicat. Ma intereseaza f tare subiectul. Pana acum gogosarii au mers numai la otet, necopti. Anul trecut am pus la saramura. Tinuti chiar si in frigider, n-au fost o grozavie, s-au flescait

Copti pe gratar precum ardeii kapia, se coc o idee mai greu, dar mi se par mai gustosi decat ardeii.

Edited by prisonbreak, 17 September 2014 - 17:34.


#477
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Se coc vre`o 5 idei mai greu ca s`o spun p`aia dreapta, dar intradevar au un gust aparte. D`aia`s buni in combinatie cu gras rosu si kapia la zacusca, ca sa ai toate aromele.

#478
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
am mai dat 3 tone de gogosari si cu ajutorul lui dumnezeu am gasit cel mai bun motiv sa cheltui banii de pe ei. 525 tds 2000

Attached Files



#479
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
cat mai este gogosarul la angro??

#480
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013
Sa o stapanesti sanatos  Vlad

#481
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010

View Postsilesax, on 20 septembrie 2014 - 12:10, said:

cat mai este gogosarul la angro??

2,5-2,6 lei/kg gogosari si kapia

View PostUnyKat, on 20 septembrie 2014 - 13:49, said:

Sa o stapanesti sanatos  Vlad

multumesc

#482
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013
Vlad cum merge ardeiul , ai promis ca mai revii cu detalii, le asteptam...

#483
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Ne-ai spart, prima a fost vila, acum Bmv-ul...
Sa fie sanatos baiatul sa apuce sa-l conduca si el!!

#484
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ei...da stai bre ca nu vazui vila terminata....
oricum preturile au fost si sint bune anu asta ,cine a avut si productie o loveste.

#485
regeleflorilor27

regeleflorilor27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 01.01.2014
In primul rand felicitari vlade sa le stapanesti sanatos insa fara sa te superi eu asteptam ca si ceilalti colegi un altfel de informati de la tine,ai inceput bine detaliind azi primavara totul despre viitoarea ta cultura dar acum nu ne mai oferi informatile dorite de noi adik cate tone ti-a iesit la fiecare ,media pe tufa,rezistenta la boli etc
Si eu am o masina net superioara fata de anul trecut insa cu mana pe inima nu pot spune ca am cumparato pe legume,mai precis mi-a cumparat-o nevasta ca am fost harnic ...si cuminte cred
Asa ca sper ca nu o sa regret ca am citit atatea pagini fara sa pot trage o concluzie din enorma ta munca,poate inca esti ocupat da las ca vine iarna la gura sobei si ne dai totusi mai multe informatii in stilul caracteristic tie

#486
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
intradevar nu prea am timp acum deoarece sunt prins cu gradina cu porumbul cu fanul acum e si nunta lui cumnate-miu azi culeg via si azi noapte abia am ajuns de la bulgari de mi-am inmatriculat masina si acum am si 3 oameni la cules gogosari. Cu detalii vin cu prima ocazie cand am timp, dar in mare de pe gradina am scos cam 6500 euro pana acum si daca da domnu si mai tine vremea mai am productie de scos! Imi pare rau dar chiar nu mai am timp revin cand pot cu detalii! spor si succes tuturor!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate