Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

totul despre gradina mea de la constructie solarii la cules

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
650 replies to this topic

#289
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
Bine si tu d, de sursa de apa nu ai pomenit pina acum.
De fapt ce este acolo in foto.

#290
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010

View Postm_maru, on 29 martie 2014 - 18:51, said:

Bine si tu d, de sursa de apa nu ai pomenit pina acum.
De fapt ce este acolo in foto.

Nu a fost intentionat dar am fost atat de preocupat de restul incat am uitat sa specific.Intradevar este un iaz situat pe cursul unui rau;defapt in capatul din deal al solarului se vede un dig si dupa el au fost 2 iazuri mari mari dar primaria a decis ca e mai bine sa le goleasca asa ca nu mai au apa dar prin mijlocul lor curge un parau continuu!Cand imi amintesc cand au dat drumul a iazuri anul trecut....puzderie de peste...am luat si noi vreo 3 saci de rafii si cea mai frumoasa captura care am vazut-o a fost un crap soare de vreo 6 kile...pacat ca le-a golit pentru ca ne mai plictiseam si noi cu betele la un peste dar asta e!

#291
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013

View Postvladislav25, on 29 martie 2014 - 18:44, said:

Am revenit cu poze,am reusit sa fac doar suportul din imagine la celelalte paturi si tavite am pus agrilul direct pe ele iar pe spatiul liber dintre solar si paravanul de stuf  voi face un adapost unde voi creste pui de carne(as vrea vreo 200 ) in serii de cate 30-50 pui!
Foarte frumos
Se vede ca esti un om care munceste

Edited by Alin1me, 29 March 2014 - 19:24.


#292
regeleflorilor27

regeleflorilor27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 01.01.2014
Asa cum ti-am promis in postul 154 in 9 mart am semanat ardei deodata cu tine soiul este vidre si inainte cu o zi rosi lorely ,sunt cele din poze,acu asta tare ma pune pe ganduri findca si eu vreau sa scap de repicat caci e munca multa dar nu cred ca o sa pot elimina deoarece ardei si restu ce am semanat si eu ca si tine direct in tavi in solar neincalzit inca nici o miscare ma rog unu doi mai curajosi au scos capul dar diferenta e enorma ,uitate la poze cum arata cele facute in conditi ideale de temperatura in tavi de 288 si scoase zilnic in solar,ieri noapte mi-a fost lene sa le duc toate in casa si au ramas acolo si sunt ok

Attached Files


Edited by regeleflorilor27, 29 March 2014 - 22:11.


#293
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
Un om trebuie sa repice 1 tv288 in 6 tv45 sau 4 tv70 in circa 75 de minute, timp in care se include si preparatul si pusul substratului in tavite.

Bravo, asa trebuie sa arate un rasad in prima faza.

#294
regeleflorilor27

regeleflorilor27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 01.01.2014
Da nu e mare lucru repicarea dupa ce te inveti,ideea e ca in sistemul asta ai siguranta ca nu ai aruncat bani pe seminte cel putin cand sunt si scumpe,rasarirea e uniforma si sigura apoi treaba lor se descurca fiecare cum poate,pt mine cel mai important e sa le vad rasarite,anul trecut alti vindeau rasaduri si eu tremuram de emotie sa le vad rasarite,am promis ca voi semana direct in tavi dar nu cred ca voi avea curajul,eu ii tin pumni lui vladislav sa le vad si pe ale lui ok ca a muncit o gramada
Oricum ai la apa acolo de irigat de numa,lac cu peste de mai aveai si ma mutam si eu acolo

#295
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
Intradevar rege, diferenta e foarte mare dar si costurile sunt pe masura!Fata de cei de la mine din zona care planteaza in camp sunt inaintea lor cu tavitele;la ei deabia rasar pe paturi!Oricum ideea e sa fie bune de plantat pana pe la 10 mai asa ca sper ca sa fie destul cele 40 de zile ramase, dar practic vom vedea atunci.La cateva tavite nu e un cost mare sa le creezi conditii dar la peste 100 000 deja discutam de un alt nivel!Totusi ma gandesc ca ar face fata si soba pe rumegus sa pun 2 in solarii si sa seman cu vreo 2 saptamani mai devreme si sa fac foc continuu cred ca as fi avut rasadul acum cat al tau din poze!Vom vedea la anul poate fac asa numai ca trebuie sa imi fac stoc de rumegus din timp!\
Astanoapte a inghetat la mine a fost -3 - 4 grade asa ca mare noroc am avut ca am pus agrilul!am controlat pe ici colo si nu pare nimic afectat!Posted Image

#296
regeleflorilor27

regeleflorilor27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 01.01.2014
Exact asta ziceam vladislav ca trebuie facuta caldura mai multa pana apare prima frunza adevarata apoi o lasam mai moale eu asta o sa fac fac o rasadnita de 200mp cu centrala sau si sobe pe rumegus ca nici mie nu-mi place in casa la neoane oricum cele semanate in 9 mart si scose zilnic in solar au crescut muuult mai mult ca cele din 26 ian tinute la neoane,
Si la mine azi dimineata la 5 erau 3 grade sub agril dar sunt calite demult
Oricum ai observat ca si cei din matca care produc cantitati uriase nu au renuntat la repicare findca o tavita de 288 ocupa mult mai putin spatiu decat puse direct in 45 si implicit mai putina caldura de facut in perioada aia geroasa ian-feb,deci cheltuieli reduse

Edited by regeleflorilor27, 30 March 2014 - 10:19.


#297
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007

View Postregeleflorilor27, on 30 martie 2014 - 10:15, said:

ca nici mie nu-mi place in casa la neoane oricum cele semanate in 9 mart si scose zilnic in solar au crescut muuult mai mult ca cele din 26 ian tinute la neoane,

Au crescut pentru ca dupa 12 martie a fost o vreme exceptionala pentru plante, dar daca era urat (frig + nebulozitate) in solar s-ar fi dezvoltat mult mai greu.

Oricum la lumina artificiala, o tava de 288 cu tomate se tine cam 18 zile, iar una cu ardei vreo 22 de zile. Dupa aceea tot la solar ajunge. Important este sa ajunga cand sunt conditii bune la solar si nu trebuie sa mai bagi multe lemne.


Vlad, vezi ca risti zeci de milioane, trebuie sa ai ceva caldura la indemana pentru rasaduri.

Edited by jumborom, 30 March 2014 - 11:11.


#298
Bybanul

Bybanul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 395
  • Înscris: 01.08.2013
Cand depinzi si vrei sa faci un trai din asta si masurile de siguranta trebuie sa fie pe masura pentru ca nu poti controla capriciile vremii.
Anii trecuti ne-au demonstrat ca si in Sud poate ingheta mei devreme decat in Nord si ca iarna poate veni dupa ce avem inpresia ca vine vara.
Eu nu traiesc din asta si tot suflu si in iaurt pentru ca nu vreau ca visul meu de rosii coapte in gradina proprie sa fie distrus in cateva minute.
Si eu sustin Vladislav pentru anu l viitor sa te pregatesti cu o incinta mai mica in care sa semeni in 288. Pe 1mp iti incap cam 6 tavite  asa ca pentru a fi in linie cu nevoile tale ai avea nevoie de o suprafata de doar 70Mp calculat ca nu suprapui nimic si cu tot cu spatiile dintre mese/randuri, etc.
Ai la dispozitie un an intreg aproape din momentul asta sa creieresti ceva pe masura nevoilor tale.

#299
Blanco25

Blanco25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 11.03.2013
salutare vlad, imi place ce vad la tine, zi te rog in tavite ce pamant ai pus?

#300
Bybanul

Bybanul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 395
  • Înscris: 01.08.2013
Blanco, iar ai tras din ciupercile alea. Tavile alea sint la Rege. Posted Image

#301
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010

View PostBlanco25, on 30 martie 2014 - 11:51, said:

salutare vlad, imi place ce vad la tine, zi te rog in tavite ce pamant ai pus?
Daca te referi la postarea #292 sunt rasadurile lui Regeleflorilor27 iar daca te referi la mine am pus turba rekyva si am pus un sac rekyva de 300l si 4 roabe de pamant de sub iarba(de sub pasune) si deasupra vermiculit care mi-a ajuns exact 2 saci la 900 tavite!\
Cat despre rasaduri as vrea sa stiu cat dureaza repicarea unei tavi de 288 celule ca sa pot face o estimare!multumesc

Edited by vladislav25, 30 March 2014 - 12:06.


#302
Blanco25

Blanco25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 11.03.2013

View PostBybanul, on 30 martie 2014 - 11:57, said:

Blanco, iar ai tras din ciupercile alea. Tavile alea sint la Rege. Posted Image


la vlad ma refeream nu la rege

vlad si nu eu iesit buruieni, eu in tavite la semanat am folosit turba kekila iar la repicat mranita amestecat cu turba dar m-au inapadit buruienile, si trebuie sa caut pe viit sa dezinfectez cu ceva pamantul.

#303
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010

View PostBlanco25, on 30 martie 2014 - 12:10, said:



la vlad ma refeream nu la rege

vlad si nu eu iesit buruieni, eu in tavite la semanat am folosit turba kekila iar la repicat mranita amestecat cu turba dar m-au inapadit buruienile, si trebuie sa caut pe viit sa dezinfectez cu ceva pamantul.

Ca sa nu exagerez cred ca la o tava de 45 daca gasesc 2 maxim 3 buruiene, in rest nu am deloc buruian!Pe paturile unde am folosit mranita am avut si eu puzderie de buruian!

#304
regeleflorilor27

regeleflorilor27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 01.01.2014
eu personal vladislav am repicat maxim 1500 pe zi deci aprox 6 tavi de 288 ,probabil se poate mai mult dar cum eu comand ,eu execut am decis ca ajunge,intradevar economia de lemne adik de caldura e substantiala si depaseste cu brio manopera pentru repicare,plus de asta e vb de siguranta rasariri caci eu anul trecut am semanat lady rosa fara caldura si din 500 seminte cu 2 mil am ramas doar cu vreo 225 de rasaduri
Oricum din profitul  pe care o sa-l faci anul acesta cu siguranta vei pune la punc o rasadnita macar de 100 mp
Si apropo de caldura eu din 5 martie de cand am inceput repicatul in solar am cheltuit doar 1 milion pe butelie la tunul cu gpl de 14 kw cate 30 min pe noapate 15 min la ora 0 si 15 min la ora 5 dimineata la 60mp de rasadnita eu zic ca nu e mult

#305
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
Mutumesc de sfaturi cu siguranta voi face o rasadnita pentru la anu si o sa ii acord pana in 2500 euro proiectului dar asta voi face dupa sezon (din noiembrie-ianuarie), pana atunci sa vad sezonu asta ce imi da si ca o intrebare ce as putea sa pun in solarii care sa mearga pan prin noiembrie...ma gandeam la rosii cu sobe pe rumegus, ce ziceti??

#306
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
frigul de asta noapte!

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate