Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

totul despre gradina mea de la constructie solarii la cules

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
650 replies to this topic

#19
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Mah da repede ati tabarat pe el cu hibrizii...buni, prea buni, prea ca la tara... DOAR CA exista si gorgoaze care nu necesita hibrizi ca sa ai recolta ok.
Daca le luam pe bucati o mare, foarte mare parte din semintele de acolo sunt ok.
Gulii, praz, telina samd... sunt foarte ok, nu iti trebuie musai hibrizi jmecheri ca sa produci ok.
Are sulnovo uvo, adica urechelnita de jumbo...e soi dar e foarte ok... bun, nu e hibrid care costa o mana si-un picior samanta dar hai sa nu mancam sarmale aiurea, e un soi cel putin decent, macar sa produca la potential...daca ii dai ce-i trebuie produce cam 70-80% din ce poate cel mai jmecher hibrid, daca nu ii dai poti sa ai mama hibridului ca tot nu faci branza grasa...
Rosii... ati cultivat cumva Rio si stiti hibrizi "cu mult" mai buni din acelasi tip de tomata? eu am mai incercat inclisiv hibrizi asemanatori si nimic nu m-a dat pe spate, dpmdv nu multi merita banii dati pe samanta...
TOmatele alea bulgaresti de la Florian ...atu cultivat sa strambati din nas? Are vreo 2-3 soiuri acolo, eu le-am cam incercat, cred ca pe toate...productia variaza insa cert e altceva, ca eu le prefr oricand cartoanelor care costa 5 mii samanta..intai gustati si p'orma mai vorbim...are si ceva hibrizi tot de la florian, cred ca unul l-am incercat...foarte ok si la productie si la rezistenta.
aici da, hibrizii scumpi produc mult si sunt ceva mai rezistenti dar depinde si ce vrei ca poate omul nu vrea musai doar productie mare si atat.

La vinete da, merita un hibrid bun...La ardei gras da, merita...la fel la castraveti cornichon..la astea nu merita sa te complici cu altceva dar la ce are omul acolo o buna parte din seminte sunt cel putin decente, din toate punctele de vedere...

#20
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
Ma bucur de interesul pe care il acordati acestui topic si  vreau sa va spun in legatura cu semintele ca ceea ce este in poza sunt din gama hobby deoarece in mare parte sunt pentru casa mea si nu neaparat pentru comercializare, mai putin castravetii mohican f1 si rosiile de la Florian . Am ales de la Florian deoarece a venit un reprezentant la noi la adunare si mi-a placut foarte mult prezentarea si mai ales ca au laudat gustul rosiilor asa ca am luat sa incerc in camp.In solar voi pune doar f1 , rosii (kivele cred), castravetii ii am si pastai galbene care le am tot de la florian.
Pentru rasadurile in camp (80 000 fire)voi lua seminte profi ardei gogosari si ureche de elefant! Am fost multumit pana acum de : Boni de la zki, galben superior , cornel si ureche de elefant(daca va uitati la celalalt topic al meu o sa vedeti poze unde un kapia ureche de elefant avea 330 grame).Nu prea mai dispun de fonduri dar daca reusesc cumva voi achizitiona urmatorii hibrizi: ardei barbie f1, olympia f1(stie cam la fel ca biharul numai ca trebuie palisat neaparat) iar la kapia raman cu urechea de elefant doar ca anul asta voi palisa obligatoriu.Stiu ca cei mai productivi si rezistenti la boli sunt hibrizii dar sunt foarte scumpi iar cu un plan de fertilizare bine pus la punct si cu ceva mai multe insecticide si fungicide sper sa ma apropii cu soiurile mele de hibrizi.Indiferent de alegerea pe care o voi face va voi tine la curent.Gata ma opresc aici din scris ca ma duc sa ma apuc de celalalt solar mai ales ca sunt 11 grade anuntate la mine! sa aveti o zi buna si frumoasa!

#21
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
Am terminat  astazi si cel de-al doilea solar de acoperit, am intampinat ceva probleme minore cu vantul dar am reusit !Mai am de acoperit inca 2 solarii acasa dar nu cred ca imi ajunge valul de folie decat poate pentru unul ...vom vedea saptamana viitoare! un weekend minunat tuturor!
Attached File  DSCN2455.JPG   141.69K   204 downloads
Attached File  DSCN2428.JPG   147.9K   212 downloads
Attached File  DSCN2429.JPG   135.61K   213 downloads
Attached File  DSCN2442.JPG   175.54K   202 downloads
Attached File  DSCN2447.JPG   114.27K   193 downloads

#22
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Nu gresesti cu florianele la gust...eu le-am incercat si chiar sunt bune rau pentru familie.
LA vanzare problema e ca nu produc la fel ca un hibrid bun, evident, si unele sunt si usor improprii din cauza lipsei LSL...Daca ai loc pentru inca 10-20 de fire, incearca si galbenele/portocaliile de la ei...la capitolul gust sunt dementiale, printre cele mai echilibrate intre dulceata si acid, pulpa si seama.

#23
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Sa`ti traiasca solariile ca`s frumoase si sper ca ai acces usor acolo iarna in caz de vre`o interventie in forta la dat zapada de pe ele.

#24
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010

View Postrid, on 22 februarie 2014 - 20:10, said:

Sa`ti traiasca solariile ca`s frumoase si sper ca ai acces usor acolo iarna in caz de vre`o interventie in forta la dat zapada de pe ele.

Multumesc, da am acces terenul e la drum chiar langa casa numai ca nu se vede drumul e undeva in dreapta solariilor, am sa fac o poza sa vedeti exact! Ba mai mult e la 250 m de soseaua europeana! Initial am stat cu grija in legatura cu panta de cadere ma gandeam ca 1 metru si ceva nu e destul dar dupa ce am pus folia sunt multumit! la zapada trebuie sa ajut obligatoriu, dar sper ca anul asta am scapat!

#25
narcis_denis

narcis_denis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.10.2007
Nu stiu daca ai mai cultivat in solarii dar nu vad modul in care vei face ventilatia.Fara o ventilatie corespunzatoare vei avea multe probleme in solar mai ales ca nu sunt prea inalte.Incearca sa te gandesti la aspectul asta mai mult pentru ca investitia ta este una considerabila.

#26
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010

View Postnarcis_denis, on 23 februarie 2014 - 18:27, said:

Nu stiu daca ai mai cultivat in solarii dar nu vad modul in care vei face ventilatia.Fara o ventilatie corespunzatoare vei avea multe probleme in solar mai ales ca nu sunt prea inalte.Incearca sa te gandesti la aspectul asta mai mult pentru ca investitia ta este una considerabila.

Salut! ventilatia va fi facuta pe toate laturile solariilor la 80 cm deschidere a foliei, nu am taiat deocamdata folia deoarece nu am nimic inauntru deocamdata! modelul de ventilatie e luat de la lipovenii din tg frumos si veti vedea cu totii exemplificat in poze atunci cand voi face! multumesc

#27
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
Bine v-am gasit! Astazi am vorbit cu un reprezentant de la florian si din discutie concluziile sunt urmatoarele:
Gosarii pentru cultivat in camp de la ei nu cresc mai mari de 140 grame iar pritavit e pentru solar
daca oferi fertilizare se mai adauga 20 grame
La ardei a recomandat doar maradona care se fac intre 180 - 200 grame
la kapia a zis asa: nici un soi de kapia fie el Dumbo, Kurtovska  samd  nu se apropie de slonovo uvo la marime!poate doar kaptur dar numai in solar nicidecum in camp!
Ca si concluzie pentru camp pot sa imi dea doar slonovo restul a zis ca pot lua soi romanesc stef, cornel , vlad galben suyperior la care daca ii dai microelemente se fac destul de mari!Sa vad la ce ma decid intr-un fi9nal! oricumn va voi tine la curent!

#28
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
Salutare! Saptamana asta nu prea am mai facut nimic  doar am terminat cabana si am urmarit un pic temperatura din solarii si pot zice ca este undeva la 7 grade in conditiile in care nu am facut deloc focul si nici nu a iesit soarele iar afara a fost destul de frig! Contrar asteptarilor mele solariile mari tin mai multa caldura decat cel mic de acasa (6  m X 10 m)! Dimineata la ora 8 aveam cam 8 grade in cele mari si 2 grade in cel mic! Saptamana asta va trebui sa seman si ca sa ma incadrez in bugetul meu de 1400 ron pentru seminte, acestea sunt cele la care m-am oprit si luni voi face comanda online la agropataki! Sper sa nu fie considerata reclama dar sper eu ca sunt preturile cele mai bune si daca aveti ceva recomandari nu ezitati! va multumesc

agropataki
ARDEI GRAS
boni- 5500 -    297 ron
quadrato d'asti rosso-100 gr--- 48 ron
KAPIA
ureche de elefant-200 gr----   240 ron
GOGOSARI
stef - 17000 sem-   177 ron
vlad - 17000 sem    188 ron
cornel -150 gr-     200 ron

Marcoser
Barbara-8000    100 ron
SCDL BUZAU
Galben superior-100 gr--130 ron


total 1380

#29
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Dupa ce ai ales, nici nu zici ca esti cultivator "serios"... Posted Image

#30
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
O experienta interesanta.Si eu cochetez cu ideea.Eu sunt din sud si aici exista un bazin legumicol.
Solarii cit vezi cu ochii si legume la greu.Profrsional ma invirt printre ele si cochetez cu ideea.
Succes si spor la treaba.

#31
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
vlad, pai tu de ce suprafata in camp dispui de ai luat atatea?

#32
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010

View Postrid, on 01 martie 2014 - 16:55, said:

vlad, pai tu de ce suprafata in camp dispui de ai luat atatea?


Cultiv putin peste 2 ha in camp si stiind ca intra cam 44000-45000 plante la hectar am nevoie in jur de 80 000 plus o mica marja de siguranta de un 10 - 15 %!

#33
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Esti meserie. La ce distante pui ardeii si`i palisezi spaniol sau ii lasi asa? Ai multa treaba cu 80k de rasad, sa ne tii la curent cu poze! Spor la treaba si grabeste`te cu comanda!

#34
pepi20

pepi20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 23.09.2009
Buna seara, si recolte bogate!
Voi urmari cu interes viitoarele postari.
Daca indiscretia nu e prea mare: sunteti in derularea unui program cu fonduri europene sau doar pe cont propriu, fara alte obligatii si cam la ce suma se ridica investitia intr-un asemenea solar?

#35
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
plantez in randuri duble intercalate la 30 cm intre ei si 80 cm intre randuri , pana acum nu am palisat niciodata dar anul asta voi palisa doar ardeii si kapia dea lungul lor cu un cordon iar gogosarii nu ii voi palisa pentru ca nu am avut niciodata cazuti, tufele avand o inaltime de 50-60 cm!va voi tine la curent cu poze pe masura ce voi progresa!
Pepi, nu am accesat nici un fond european toata investitia este proprie iar suma difera de la zona la zona in functie de materialul folosit si de pretul acestuia. De exemplu eu am folosit grinzi de 8 * 8 si 7*5 coamele si totalul materialelor se ridica undeva la 3500 lei , se mai adauga vreo 30 kg sarma galvanizata, folia (eu am luat un val de 85 metri de 15 microni) m-a costat 2400 lei, mai adauga cuie, mana de lucru si apoi echipament pentru solarii, gen: tavite, turba, sobe etc!  succes tuturor

#36
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Esti sigur ca tin stinghiile alea ? Depinde la cat le pui insa 8x8 si 7x5 mi se par glume. Daca iarna in dezvelesti e ok.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate