Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

pot face fundatia casei fara sa am proiect?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
m_adi

m_adi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 05.12.2013
am cumparat de curand un teren cu deschidere de 25 metri si adancime de 18 metri
pot face pe acest teren fundatia in acest an  iar anul urmator sa merg la un proiectant si sa ii cer sa imi faca un proiect al casei dupa modelul fundatiei ridicate pe teren
intreb asta deoarece in acest an singurul lucru care mi-l mai pot permite dupa ce am cumparat zilele astea terenul e sa imi ridic fundatia. in 2015 ar urma sa fac un proiect si sa o ridic la rosu.

fundatia o voi ridica imediat ce ma voi hotari cum doresc sa arate casa , deocamdata am desenat mai multe schite dar ramane sa ma hotarasc la schita dupa care voi ridica fundatia -- asta daca imi e permis sa fac asa ceva , cand va fi sa merg la proiectant urmand sa ii arat cum vreau sa arate casa dupa fundatia ridicata

daca tot am deschis acest topic va rog sa imi dati cateva sfaturi despre modul cum ar fi mai bine sa pozitionez casa la deschidere de 25m si adancime de 18m.
casa va fi una stil parter cu 2 dormitoare, 1 bucatarie , 1baie si 1 living

MULTUMESC FRUMOS

Edited by m_adi, 19 February 2014 - 11:09.


#2
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
in mod normal fundatia se face conform proiectului si nu proiectul in functie de fundatie
nici legal nu cred ca e, dar asta nu stiu sigur

Edited by Kroghy, 19 February 2014 - 11:20.


#3
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
nu.

#4
icXu

icXu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 23.07.2005
Ca sa nu ai surprize scoate certificatul de urbanism ca sa afli daca/ce poti construi acolo.

#5
m_adi

m_adi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 05.12.2013
acolo se poate construi P+2

dar eu o sa fac doar Parter si ma intereseaza daca se poate gasi o portita sa fac fundatia apoi proiectul dupa cum e facuta fundatia

#6
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 24.05.2010
daca e la tara depinde ce vrei sa faci ... eu am facut anexa la casa o magazie si o sala lipita de casa existenta  si apoi i-am chemat pe astia de la primarie sa faca masuratori pentru impozit in rest mi-a zis si primarul ca el nu se baga insa daca cade sa nu vin dupa ajutoare...

Depinde de primarie de vecini ..... in romania se fac multe .... legal nu prea e

#7
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
De unde stii ce fundatie suporta un proiect, daca proiectul nu exista?
Daca faci o fundatie potrivita pentru un grajd, faci un grajd apoi?

Edited by don_dannielo, 19 February 2014 - 11:36.


#8
m_adi

m_adi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 05.12.2013

 MooF2010, on 19 februarie 2014 - 11:31, said:

daca e la tara depinde ce vrei sa faci ... eu am facut anexa la casa o magazie si o sala lipita de casa existenta  si apoi i-am chemat pe astia de la primarie sa faca masuratori pentru impozit in rest mi-a zis si primarul ca el nu se baga insa daca cade sa nu vin dupa ajutoare...

Depinde de primarie de vecini ..... in romania se fac multe .... legal nu prea e

Terenul apartine de comuna Malu Mare , e la distanta de 1KM de Craiova

 don_dannielo, on 19 februarie 2014 - 11:33, said:

De unde stii ce fundatie suporta un proiect, daca proiectul nu exista?
Daca faci o fundatie potrivita pentru un grajd, faci un grajd apoi?

schitele mele sunt facute dupa proiecte de casa de pe internet .

#9
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010
Ca sa poti construi ai nevoie de:
certificat de urbanism si autorizatie de constructie. Pentru obtinerea autorizatiei ai nevoie de planul casei pe care vrei sa o construiesti, plan realizat de un arhitect.

#10
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011
Poti sa-ti faci si casa dar iti v-a trebui proiect plus autorizatie la racordare la utilitati plus curent.

#11
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Eu zic sa faci intai acoperisul, apoi, cand ai bani, faci si fundatia.
Acum serios: Cum dracu sa-ti faci fundatia dupa schite gasite pe net? E o treaba serioasa, exista niste calcule, depinde f mult de teren.

#12
maister

maister

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 04.01.2012
Eu zic sa-ti faci proiect...macar faza DTAC (detalii tehnice pentru autorizatie de constructie).
Proiectele de pe internet sunt Ok din punct de vedere arhitectural , dar nu si structural....consulta si un structurist,  pentru ca este foarte important sa stabilesti cota de fundare, diametre de fier, clase de beton, cota de unde trebuie sa pleci cu stalpii, axarea stalpilor,etc. Daca nu ti cont de toate acestea realizarea fundatiei poate sa fie un esec, si nu o sa poti adapta proiectul dorit la fundatia deja executata.

#13
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
Nu

#14
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Poti sa faci o fundatie si fara sa ai proiect. Si cand o sa ai proiectul, o demolezi si faci alta.

#15
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Habar nu am daca e legal sau nu. Dar pt ca traiesc in tara asta, ma gandesc la ce o sa simti dta cand dupa ce faci faci fundatia, pt ca aia de la primarie zic repede din gura  "da, e ok", si iti va bate unul la usa..
Dupa cateva zile, sau dupa o luna, nu conteza cand...
Si ala iti zice "Domnu', legal nu ati respectat legea", asa ca sau imi dati o $$$paga, sau platiti o amenda...
Asta poate sa fie chiar ala de a zis, da, "e Ok, da-i drumul"  si care absolut nevinovatsi inocent, hi, hi, se va scuza, a venit un sef si ma f te, sau chiar amicul lui, contra comision..
Ideea e ca in loc ca dta sa folosesti banii altfel, chiar intr-o carciuma, daca ai chef, o sa ii dai ca spaga sau amenda..
Asa ca e clar de ce recomand pastrarea legii..
Altfel, la mine in casa suntem doar 3 persoane la o baie, adica un WC.
Dar dimineata asa ne inghesuim unul dupa altul. Si cand intram rapid, uneori mai miroase a pute, pt ca nu a fost timpul fizic sa se elimine prezenta celui de dinainte..
Asa ca sugestia mea e sa faci 2 camere din astea, asa zis intime..
Una cu cada si de toate, si una mai mica, doar cu tron+lavoar+ biedeu, hi, hi.,
Da, stiu, costa, ocupa din spatiu. Ma rog, cred ca 1.5*2 sunt suficienti, nu am idee, dar poate ca merita efortul..
Sperand ca nu am fost prea aberant, va doresc succes.
PS. Parca una din legile lui Murphy spunea  "durata a 5 minute depinde de care parte a usii de la WC esti", hi, hi..

Edited by Prien, 19 February 2014 - 12:47.


#16
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Poti sa faci dar iei amenda!!!

Fa-ti o documentatie minima, un DTAC ca sa-ti scoti Autorizatia de construire. Ar trebuie sa nu fie scumpa, depinde zona si de proiectant, daca esti la tara sa nu dai mai mult de 3000lei pentru un DTAC.

#17
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
poti sa si construiesti fara autorizatie. dupa aia, faci poze casei si mergi sa faci proiectul.
depinde in ce relatii esti cu aia de la primarie, cat ai neamul de mare si cu cate voturi ai contribui.
dar ca regula, sa nu apropii la mai putin de 2 metri de vecin cu perete cu geamuri mari sau balcoane.

Edited by rich1974, 19 February 2014 - 12:54.


#18
gelu_mihai21

gelu_mihai21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 22.12.2010
Pasii legali si logici sunt; identificarea topo a terenului-respectiv intarusarea. Studiul geo-respectiv forarea catorva puncte, sa cunosti componenta solului(la cat dai de apa si cum trebuie continuata lucrarea). In functie de rezultatul geo, ti se recomanda eventualul pat de piatra sau ....(aici se tine cont de ce vrei sa construiesti), Arhitectul-proiectantul, tin cont de cerintele tale si spun daca se poate sau nu efectua ce vei cere(studiul de rezistenta). Dupa acesti pasi, se trece la efectuarea proiectului si obtinerea autorizatiilor. Abia acum ai legal dreptul de a incepe fundatia-escavare. piatra, bla,bla, bla. Chestia cu ridicarea fundatiei "anul asta" sau urgent, te ajuta la preluarea unei concesiuni pe numele tau, de la cel care a primit concesiunea de la primarie, in urma licitatiei-atribuirii. Legea spune ca ai dreptul sa construiesti doar parter pe maxim 30% din suprafata terenului. Deci poti construi cam pe 135mp lejer doar parter. Despre sfaturi de pozitionare, e bine sa ti cont de ce ai imprejur si ce urmaresti sa faci. Cum vrei sa iti "cada" lumina in timpul zilei, cum vrei sa fi din punct de vedere energetic, cum vrei sa ai accesul de la strada, etc. Bafta multa si rabdare! Sunt cam in aceasi situatie cu tine, si am trecut deja de acesti pasi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate