Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Nume, prenume la billetul de avion

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
nickro

nickro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 17.08.2006
Scuzati intrebarea idioata dar, cand cumperi, online, bilete de avion, la first name se trece intai prenumele nu-i asa (cum ar fi logic, nu cum scrie pe cartile de identitate din Romania, intai numele de familie)?!

#2
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Da.
First name inseamna prenume, si Last name nume de familie.

Si in bulein scrie care-i first si last.

Edited by don_dannielo, 18 February 2014 - 15:23.


#3
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
First name e prenumele.
Last name e numele de familie.

#4
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Mai nasol e daca ai o sigura caseta unde sa-l scrii, dar de obicei ai doua.
Daca e una foloseste conventia internationala, first-last.

Edited by don_dannielo, 18 February 2014 - 15:26.


#5
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,824
  • Înscris: 10.12.2006
E bine si invers, nu toata lumea stie  :)
Pe langa nume tu mai dai acolo niste date de indentificare, n-o sa te opreasca doar pentru ca ai inversat numele.

#6
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006

View PostSfPetru, on 18 februarie 2014 - 16:04, said:

E bine si invers, nu toata lumea stie  Posted Image
Pe langa nume tu mai dai acolo niste date de indentificare, n-o sa te opreasca doar pentru ca ai inversat numele.
esti sigur? daca dai sfaturi dupa cum PRESUPUI mai bine abtine-te poate omul pleaca peste apa si nu te joci cu astia, eu am 2 prenume si la rezervare le-am pus invers, doar prenumele si am fost sunat de lufthansa avand in vedere cursa si mi-au zis ca nu e de joaca, preferabil sa refac biletul ca se poate sa am probleme la intrarea in state...bineinteles ca i-am ascultat

#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,988
  • Înscris: 18.12.2007
In general nu sunt probleme, de exemplu in UE (testat de mine).
Se stie ca americanii sunt paranoici cu masurile de securitate deci daca e vorba despre calatorit in State cel mai bine sa fie identic cu pasaportul.

#8
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Eu pe ultimul bilet de avion, mi-am trecut doar un prenume din cele 2 si nu am avut nici o problema. Air Berlin.

#9
adraqfata

adraqfata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.06.2014
Buna tuturor..vreau sa fiu lamura de cineva care a trecut prin acceasi situatie problema mea e ca am inversat numele cu prenumele la ambele rezervari respectiv eu si sotul la wizz air, mentionez ca plec din luton catre otp buc.as vrea sa stiu daca asta e un motiv sa mi refuze imbarcarea..ms

Lamurita*

#10
MrJack

MrJack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 22.01.2006

View Postadraqfata, on 20 iunie 2014 - 16:46, said:

Buna tuturor..vreau sa fiu lamura de cineva care a trecut prin acceasi situatie problema mea e ca am inversat numele cu prenumele la ambele rezervari respectiv eu si sotul la wizz air, mentionez ca plec din luton catre otp buc.as vrea sa stiu daca asta e un motiv sa mi refuze imbarcarea..ms

Lamurita*

Buna.

Nu exista un raspuns corect al acestei intrebari. Personalul aeroportuar poate decide daca te lasa sa treci fara probleme sau te pune sa revii cu un Boarding Pass corect pentru a putea zbura.
Din rapiditate si eu am inversat de cateva ori numele cu prenumele pe biletul Wizz si am trecut fara probleme. Insa acest lucru nu iti poate garanta nimic.

Ce iti recomand eu, pentru a merge cu inima impacata, urmareste pasii sugerati compania aeriana:



Quote

AM ÎNCURCAT NUMELE ŞI PRENUMELE ÎN TIMPUL REZERVĂRII. ACEST LUCRU CONSTITUIE O PROBLEMĂ?
Vă recomandăm să efectuaţi modificarea pentru a evita neînţelegerile de la aeroport. Aceasta nu este o modificare de nume, prin urmare, nu va fi aplicată taxa de modificare a numelui pasagerului. Vă rugăm să contactaţi Centrul telefonic, deoarece astfel puteţi schimba gratuit numele pasagerului.

Succes!

#11
adraqfata

adraqfata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.06.2014
Ms frumos...de rasp

#12
craciun123

craciun123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.05.2016
Buna seara !
Daca numele in biletul de avion (wizz air) este fara "-" ,iar in buletin este cu "-",adica Ana-Maria-Elena,este vreo problema oare?!

#13
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Nici o problema.
Multe sisteme de rezervari nici nu te lasa sa pui liniuta in nume.

#14
nclsam310

nclsam310

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 08.12.2014
Salutare tuturor. Imi cer scuze ca am postat aici, insa nu merita sa deschid un nou thread. Stiti cumva daca sunt probleme in cazul in care intr-o rezervaree la wizzair am omis un prenume? Multumesc

#15
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Daca l-ai scris corect pe primul, nu e nicio problema.

De multe ori al doilea nume intra la middle name. Si e neimportant :)

#16
Anna02

Anna02

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.02.2017
Buna. Intrebarea mea ar fi urmatoarea: Cat de grav este daca nu am pus liniuta de la nume in rezervarea unui bilet de avion? De exemplu, in rezervare am scris Ana Maria in loc de Ana-Maria. Oare voi avea probleme la imbarcare? :( Niciodata nu am "folosit" acea liniuta din nume, nu m-am semnat cu liniuta. Multumesc anticipat.

#17
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Nu.

#18
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Pe bilete nu e bai in general. Chiar daca nu te gaseste dupa MRZ (zona de citire optica de pe buletine si pasapoarte) te poate cauta dupa PNR (numarul rezervarii)

Dar ca recomandare, ai foarte mare grija cand aplici pentru vize online ca acolo nu sta nimeni sa verifice si daca numele si datele din pasaport nu sunt identice cu cele declarate, ii bai.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate