Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

RCS-RDS DIGI.NET - Teste 500mbps & 1000mbps : Netgear R7000 Nighthawk

- - - - -
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#37
codyrocco

codyrocco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 11.03.2010

 carmenclara1, on 26 martie 2014 - 23:56, said:

solutia ar fi sa conectezi un router performant wired pe post de gateway router si care sa se ocupe de pppoe si nighthawk sa-l folosesti ca router sau ap legat in serie.  aici s-ar preta zte sau tplink oferite de rds sau edmiax br6478ac.

buuuun...ca s'asa n-am somn, m-am apucat de teste.
am pus tplinku` 4300 ca gw. am lasat toate alea activate pe el, firewall, wlanuri, etc. cu cablul bagat direct in el, testele dau 880-890mb maxim (ca de obcei).
setez mai apoi netgearu` ca dhcp, legat la tplink, ii inchid wlanurile, scot ailalti clienti ... rezultate mai proaste ca atunci cand era gw Posted Image) - macar aveam 450-460, acu' nu mai sarea de 380.
il dau si mai jos ca functionalitati - zic, inchid si wlanurile si-l fac simplu access point. rezultatele raman la fel de proaste.am schimbat pana si caburile Posted Image)
vreo idee , careva?

[later edit]
am folosit un nas wd mybook live pentru un test de trafic in lan. daca leg computerul si nas-ul in tplink, download de pe nas este de 70MB/s [atat stie, oricum]
daca le leg in netgear, viteza scade la 45MB/s
daca le leg comp la netgear si nas la tplink... downloadul scade la max 12MB/s.

deci... o recomandare de pe-aici era un asus ac68u, cu fw-merlin. cine / ce rezultate a obtinut cu combinatia asta? merge pppoe spre 900mb/s ?

Edited by codyrocco, 27 March 2014 - 05:22.


#38
codyrocco

codyrocco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 11.03.2010

 codyrocco, on 27 martie 2014 - 04:59, said:

daca le leg comp la netgear si nas la tplink... downloadul scade la max 12MB/s.max 33MB/s [nas-ul se apucase de refres la db dlna]


#39
pustiux

pustiux

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,208
  • Înscris: 27.05.2009
"AC1900 is mainly a marketing ploy to make you feel like you are getting something extra for the higher price you'll pay. And extra you will pay because you'll need two of whatever you buy to get that magic 600 Mbps link rate. But your chances of getting 600 Mbps are even lower due to other factors..."
"Even with these preliminary results, I don't recommend buying either of these products if you already have an AC router. At $200 or more, you're paying at least $40 more than you have to for an AC1750 class router that, for all practical purposes, is going to be just as good."

http://www.smallnetb...ac1900-worth-it

Edited by pustiux, 27 March 2014 - 11:49.


#40
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

 codyrocco, on 27 martie 2014 - 04:59, said:

buuuun...ca s'asa n-am somn, m-am apucat de teste.
am pus tplinku` 4300 ca gw. am lasat toate alea activate pe el, firewall, wlanuri, etc. cu cablul bagat direct in el, testele dau 880-890mb maxim (ca de obcei).
setez mai apoi netgearu` ca dhcp, legat la tplink, ii inchid wlanurile, scot ailalti clienti ... rezultate mai proaste ca atunci cand era gw Posted Image) - macar aveam 450-460, acu' nu mai sarea de 380.
il dau si mai jos ca functionalitati - zic, inchid si wlanurile si-l fac simplu access point. rezultatele raman la fel de proaste.am schimbat pana si caburile Posted Image)
vreo idee , careva?

[later edit]
am folosit un nas wd mybook live pentru un test de trafic in lan. daca leg computerul si nas-ul in tplink, download de pe nas este de 70MB/s [atat stie, oricum]
daca le leg in netgear, viteza scade la 45MB/s
daca le leg comp la netgear si nas la tplink... downloadul scade la max 12MB/s.

deci... o recomandare de pe-aici era un asus ac68u, cu fw-merlin. cine / ce rezultate a obtinut cu combinatia asta? merge pppoe spre 900mb/s ?

 codyrocco, on 27 martie 2014 - 09:50, said:


hw Nat not enabled. verifica setarile si daca ele sunt facute corect atunci recomand retour.

Edited by carmenclara1, 27 March 2014 - 17:50.


#41
codyrocco

codyrocco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 11.03.2010

 carmenclara1, on 27 martie 2014 - 17:47, said:

hw Nat not enabled. verifica setarile si daca ele sunt facute corect atunci recomand retour.

eu ma refeream la simpla utilizare a routerului drept swicth gigabit. unde nu exceleaza defel - tot 400-450mbps. retur n-a mers, ca e luat pe pfa, se pare ca e maxim 48 de ore termenul de retur. l-am dat ca garantie.
hw nat - pai am testat toate optiunile posibile din fw netgearului, n-am gasit neam asa ceva. ca dupa asta m-am si uitat prima data [ceea ce oricum n-ar explica problema switchingului de mica viteza]

 pustiux, on 27 martie 2014 - 11:39, said:

"AC1900 is mainly a marketing ploy to make you feel like you are getting something extra for the higher price you'll pay.

pai doar nu cumperi genul asta de echipamente pentru ipoteze gen 600mbps in 2,4GHz. iei pentru routing, pentru wireless ac, pentru alte optiuni pertinente.
cam la fel e cu ac2300. nu ai tu clienti minipcie 3x3, daramite 4x4. iar faza aia de la asus cu 2300... nu e nicidecum 802.11ac second wave - care presupune in primul rand canale de 160MHz.


si finalmente, deja ma simt un soi de ninja local.. imi zic aia de la netgear "Your case has been escalated to me due to its complexity" :))

Edited by codyrocco, 27 March 2014 - 22:03.


#42
pustiux

pustiux

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,208
  • Înscris: 27.05.2009
Oricum, by default marea problema AC - 5Ghz este acoperirea.

#43
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
a incercat cineva veriunile mai recente de firmware pentru acest router?  de exemplu R7000-V1.0.3.52_1.1.23 sau R7000-V1.0.3.49 ?

#44
codyrocco

codyrocco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 11.03.2010

 carmenclara1, on 28 martie 2014 - 18:44, said:

a incercat cineva veriunile mai recente de firmware pentru acest router?  de exemplu R7000-V1.0.3.52_1.1.23 sau R7000-V1.0.3.49 ?

R7000-V1.0.3.49_20140314_ReadyCLOUD.chk, ala din temp, acum doua zile [inainte de a trimite obiectul inapoi]. nu modifica absolut nimic in materie de viteza. si da, am dat reseturi hard, inainte/dupa reflash, etc.

#45
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
mersi de feedback.

#46
codyrocco

codyrocco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 11.03.2010
bun, a venit un r7000 sigilat de la garantie.
asta face treaba care trebuie s-o faca. zic, > 930mbps in NAT. l-am testat prin orice mod mi-a trecut prin cap, dar duce. [ca o chestie, porcaria de Traffic Meter rupe procesorul - scade viteza pe NAT la max 550mbps - ma rog, e normal, nu cred sa existe accelerator hardware pentru modulul respectiv de kernel]
pana si pppoe a crescut... 460mbps :)
drept pentru care am deschis un nou ticket. poate m-or suna iar, fara sa mai trec prin nivelurile inferioare de la user support

#47
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
cu ce versiune de firmware a venit instalat?

#48
Emeraldu

Emeraldu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 07.12.2007

 codyrocco, on 11 aprilie 2014 - 19:13, said:

bun, a venit un r7000 sigilat de la garantie.
asta face treaba care trebuie s-o faca. zic, > 930mbps in NAT. l-am testat prin orice mod mi-a trecut prin cap, dar duce. [ca o chestie, porcaria de Traffic Meter rupe procesorul - scade viteza pe NAT la max 550mbps - ma rog, e normal, nu cred sa existe accelerator hardware pentru modulul respectiv de kernel]
pana si pppoe a crescut... 460mbps Posted Image
drept pentru care am deschis un nou ticket. poate m-or suna iar, fara sa mai trec prin nivelurile inferioare de la user support


Cu R7000 Nighthawk prindeam exact 460 Mbps in RDS speed test si 54 MB/s maxim in torente cu un firmware original lansat prin februarie. Am facut retur la Amazon, am luat banii inapoi si mi-am cumparat un Asus RT-N56U - instalat soft padawan - BOOM 497 Mbps pe speedtest (am numai FB 500) si 60 Mb/s in torente.

#49
codyrocco

codyrocco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 11.03.2010
a venit cu versiunea 1.2_ceva. nu a contat prea mult upgrade-ul la 1.3
poate or rezolva aia de la netgear ceva in firmware, ca la ac68u. mna, is vreo 3-4 tari cu abonamente gigabit , iar netgearu` nu prea e vandut in romania, sa se agite foarte mult pentru a scoate ceva bun pt rds.
am pus si tplinkul la loc, pe post de modem pppoe, cu restul functiilor taiate [se ocupa netgearu` de rest]. insa e o solutie temporara, e stufos de setat port forwarding, plus consumul de curent.

#50
codyrocco

codyrocco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 11.03.2010
bun. dupa o discutie belea de o ora jumatate, in care engleza mea de balta s-a duelat cu engleza unui indian [cu accentul respectiv], timp in care i-am explicat cum ca 1gbps e numa'n rds [tot o tinea cu "cel mai apropiat server in speedtest"], in care am facut teste de netgear-tplink-pppoe direct si dupa un firmware beta [care a necesitat semnare de nda si care a crescut viteza pe undeva la 470mbps], mi-a declarat sincer omu` cum ca de fapt r7000 nu e facut pentru pppoe...ci mai mult in conjunctie cu vreunul din modemurile dsl [pe care le si au la vanzare] si ca el va inainta o cerere de-aia de features, da' nu e sigur ca va fi implementat ceva, ca tine doar de managementul lor. si a ramas ca'n gara, salut-salut, mai aveti nevoie de ceva?, pa.
acuma, scria careva mai sus [sau pe alt forum, nu mai tin minte] exact despre acelasi lucru si cum ca asus, avand mai mare piata in romania, s-a adaptat cererii. drept pentru care nu prea vad sa faca netgearu` vreun fw bun, ca n-au cine stie ce vanzare de r7000 in romania.
ca tot veni vorba cu indianu`, i-am zis ca poate or face si ei vreun fw cu suport pt 3g [ca asusu`] si cu client de vpn. cu sanse reale de implementare, sanse egale cu ale porcului inainte de craciun...

#51
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Nighthawk-un router punjab, Mundian To Bach Ke. Posted Image

#52
d3rutat

d3rutat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.06.2008
Pt cei ce au acest router, Kong a lansat o noua versiune de DDWRT cu HW NAT ce atinge 800mbps+ http://www.desipro.de/ddwrt/K3-AC-Arm/

#53
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Sa vedem si niste teste.

#54
codyrocco

codyrocco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 11.03.2010
vreun rezultat in teste, ceva?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate