Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cum e cu doctoratul la A.S.E?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
invatacelulionel

invatacelulionel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.01.2014
Stie   cineva,  din punct de vedere al consumului de timp cum este  cu  doctoratul  la A.S.E.? Daca  a trecut cineva prin aceasta  experienta( a doctoratului la A.S.E.)poate  imi spune si mie! Multumesc

#2
invatacelulionel

invatacelulionel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.01.2014

View Postovidiu21, on 15 februarie 2014 - 15:55, said:

Pierdere de timp, nervi si bani, aia e!
Pe mine  ma  interesa  sa nu dau bani adica sa il fac la buget.Timpul era problema , adica sa nu  fiu nevoit sa plec de la munca. Eu ma gandeam ca o sa fie anumite   proiecte   de facut   pe care sa le public  intr-o  revista   , iar   in final opera  de cercetare  sa se concretizeze  intr-o teza :D

#3
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007
Sunt rau!

Parcurgerea unui doctorat implica, in primul rand o munca solitara sub coordonarea unui indrumator stiintific. Asta inseamna ca doctorandul ISI CAUTA SINGUR majoritatea datelor necesare. Asta in munca de documentare.

Daca Dvs. nu reusiti sa gasiti raspunsuri simple la intrebarile Dvs, clar nu aveti de-a face cu doctoratul!

Sa raspund punctual, dupa regulamnetul postat pe site-ul lor.

Structura și durata programului de studii universitare de doctorat

Art.34. Programul de studii universitare de doctorat cuprinde:
(1) un program de pregătire bazat pe studii universitare avansate și
(2) un program individual de cercetare științifică.
Art.35.
(1) Programul de pregătire bazat pe studii universitare avansate este specificat în Planul Individual de Doctorat (PID).
Art.36.
(1) Programul de cercetare științifică (PCS) presupune participarea studentului-doctorand într-unul sau mai multe proiecte științifice stabilite de către conducătorul de doctorat;
(2) PCS se realizează pe baza unui PID sub îndrumarea conducătorului de doctorat, sprijinit de comisia de îndrumare;
Art.37. Durata programului de doctorat este, de regulă, de 3 ani și cuprinde perioada de la data înmatriculării până la data susținerii publice a tezei de doctorat; aceasta poate fi prelungită cu 1-2 ani, din motive temeinice stabilite, la propunerea conducătorului de doctorat, cu aprobarea Senatului ASE, în limita fondurilor disponibile.

Deci, daca esti la doctorat cu frecventa, cum este cel subventionat, mergi zi de zi la scoala, participi la cursuri, dai examene! Dupa anul 2 sau 3 chiar ai si o mica norma didactica.
Eu stiu ca doctoratul se bazeaza pe 3 etape.
1. Etapa de ,,scolarel,, in care mergi la cursuri si dai examene semestriale.
2. Etapa de cercetare care se face dupa un proiect de ecrcetare stiintifica. Se realizeaza etapizat, se sustine in fata unei comisii.
3. Etapa de realizare a formei finale a tezei propriuzise.

La doctoranzii bugetati, doctoratul se face ,,la zi,, , teretic zi de zi.

,,Art.39. Studentul-doctorand trebuie să aloce un timp semnificativ programului doctoral, care necesită prezența efectivă a acestuia în cadrul ASE sau în cadrul unor unități de cercetare-dezvoltare care au încheiat acorduri sau parteneriate instituționale cu ASE, în afara perioadelor aferente mobilităților. Prezența efectivă a studentului-doctorand este decisă de către conducătorul de doctorat în funcție de specificul programului doctoral și cu respectarea prevederilor Regulamentului școlii doctorale.,,

,,Art.42.
(1) Studentul – doctorand trebuie să aloce 40 de ore săptămânal programului său doctoral, ore desfășurate în cadrul ASE (programe de studii, centre de cercetare, echipe de cercetare etc.);
(2) Activitățile aferente programului doctoral și numărul de ore repartizate fiecăreia dintre acestea sunt stabilite de către conducătorul de doctorat, cu respectarea prevederilor regulamentului școlii doctorale.,,


Amanunte AICI! http://doctorat.ase....regulament-2014

Succes!!!

Attached Files



#4
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,396
  • Înscris: 09.08.2006

View Postinvatacelulionel, on 15 februarie 2014 - 16:08, said:

Pe mine  ma  interesa  sa nu dau bani adica sa il fac la buget.Timpul era problema , adica sa nu  fiu nevoit sa plec de la munca. Eu ma gandeam ca o sa fie anumite   proiecte   de facut   pe care sa le public  intr-o  revista   , iar   in final opera  de cercetare  sa se concretizeze  intr-o teza Posted Image

Din pacate timpul nu sta in loc, viata e grea, trebuie sa MUNCIM si sa GANDIM, daca mi-ar cadea si mie bani din cer, sigur as face un doctorat, dar nu e cazul in Romania se te sacrifici pentru o diploma, la viata pe care o AVEM, adica de kkt.

#5
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Din cîte ştiu eu depinde foarte mult de conducător. Unii îţi cer să vii zilnic şi să lucrezi pt. ei, alţii te lasă în pace chiar mai mult decît ai vrea tu...

Studiile doctorale au o rată de abandon mai mare decît studiile universitare...

#6
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View Postinvatacelulionel, on 15 februarie 2014 - 21:17, said:

Cum adica sa muncesti pentru  ei?Posted Image

Aşa e la doctoratele din străinătate şi deci e normal ca măcar o parte din doctoratele din Ro se fac aşa.

Profu' are contracte la care tb lucrat, vrea să scrie articole pt a-şi face în continuare "norma de cercetare" pt. a nu rămîne în urma colegilor săi, şi munca cea mai multă o face doctorandul, dar apare, evident, şi numele conducătorului, pt că el obţine fondurile.

#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu muncesti pentru nimeni, lucrarea de doctorat ti-o da proful deja facuta in 95% din cazuri, iar in 5% din cazuri trebuie sa ti-o faci tu dar temele sunt cel mult de nivel de licenta de facultate. S-a umplut tara de doctori care n-au muncit o secunda in domeniul studiat si acum lucreaza in cea mai mare parte in cu totul alte domenii, de exemplu casier la Carrefour. Cam ce minuni credeti ca au studiat aia la "inaltele" scoli ale lu' peste prajit?
In mod normal doctoratul consta in munca de cercetare si n-ai cum sa faci cercetare daca n-ai cel putin 5-6 ani de munca in domeniul respectiv si nu lucrezi deja la un institut de cercetare, bineinteles ca cercetator. La universitatile de prestigiu din strainatate o lucrare de doctorat nu are termen de executie (cum e la noi 2 ani), poate sa dureze 5-8-15 ani in functie de timp si lucrare care bineinteles ca e de un nivel extraordinar de ridicat si rezultatul va fi pe masura. Iar lucrarile nu se iau de la profesori (cum dracu vine asta???!!!) ci constau in proiectele pe care le face cercetatorul la locul lui de munca.

#8
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Friskey
Nu am facut ASe-ul, dar asa mi-a placut raspunsul dumitale..
la o adica un titlul de doctor in orice stiinta presupune ca posesorul lui chiar e CINEVA...
Nu (ca) un oare copy paste le masi...
Asa ca daca vrei titlul, inseamna ca trebuie sa il muncesti, nu doar sa te impopotonezi cu el..

#9
beleapecap

beleapecap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 01.04.2012
mai invatacelu s-ar parea ca esti vreun viitor contestatar al admiterii de la ase..
acolo intra doar fii de hrebenciuci..
intr-un an a fost scandalaul asa de mare ca in final s-a obtinut definitiv in instanta anularea concursului..
mai bine ti-ai cauta ceva serios de facut. vorba lui nea marin "voi n-aveti servici?"

#10
ela1418ro

ela1418ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.03.2014
Salut!
Am si eu neclaritati vis-a-vis de admiterea la doctorat ASE, mai precis o intrebare, pentru care am cautat raspuns in toate documentele lor (metodologie, regulament, samd), si am dat si mail la adresa afisata pe pagina de contact (evident ca fara sa primesc vreun raspuns). Poate cineva sa ma lamureasca in ceea ce priveste Planul Individual de Doctorat (PID) ? Peste tot se mentioneaza ca este un document care se include in dosarul de admitere, insa in toate templates si materiale se specifica faptul ca multe dintre capitolele acestui document se completeaza impreuna cu/de catre coordonator. Ceea ce nu inteleg este daca eu pun in dosar un draft de PID cu majoritatea capitolelor necompletate, sau trebuie sa am o intalnire/discutie cu potentialul coordonator inainte de admitere. As vrea un raspuns din experienta proprie, daca se poate - repet - materialele postate pe site-urile lor le-am parcurs deja.
Multumesc anticipat pentru raspunsurile serioase :)

Edited by ela1418ro, 10 March 2014 - 17:42.


#11
Valy_valy

Valy_valy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.03.2014
La ASE trebuie "platesti" pana si o banala adeverinta. Valoarea platii este in functie de ce ai tu nevoie. O adeverinta incepe de la cel putin un pachet de cafea. Fara asta nu se discuta. Ti se atrage atentia de la obraz. Am schimbat titlul tezei. Evident,pentru acest lucru  a trebuit sa las o cerere "anexata" desigur, la madamme chef. Daca cererea nu are si ce-i trebuie, e vai si amar de voi. Nu v-o primeste. Sau daca v-o primeste stramba din nas. Daca mergeti in celalalt birou veti intalni mai multe secretare iar una din ele striga la voi: "5 mii aici la cutia milei"! Din 2008 de cand sunt mi s-a acrit de tupeul si de lacomia de acolo, credeti-ma.  Daca nu vizitezi secretariatul te cheama de acasa. Nu te suna nimeni de acolo. Iti spune conducatorul ca l-a sunat secretara sefa si trebuie sa dai pe acolo ca ai probleme cu actele. Pe mine m-a chemat de 4 ori pana acum sa ma intrebe cand am de gand sa sustin teza. Sunt satul de postura asta injositoare. Probleme de alt gen nu sunt. Ai acces gratuit la orice baza de date dar numai din bibloioteca. La biblioteca am stat foarte mult si nu mi s-a impus niciodata nimic. Acolo nimeni nu te deranjeaza. Poti sa citesti sau sa folosesti calculatorul cat ai nevoie. Nu te intrerupe nimeni. Zici ca esti in alta lume.Despre profesori am o parere foarte buna. Sunt foarte amabili, te ajuta si te sprijina enorm.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
as avea o intrebare ......daca lucrez si vreau sa fac un doctorat tot la ASE dar dupa orele de program,oare se poate ?

merci !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate