Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Tuta absoluta si Omida fructelor de tomate

- - - - -
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

#37
scuterone

scuterone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 12.09.2005
mai eu n-am experiente cu bibilicile dar am comandat multe anu' asta si sunt la capitolu' documentare, cele de carne se fac de vreo 4 kile, astia prin state au folosit bibilici sa curete terenuri de capuse , sunt extrem de eficace din ce-am citit  pana acu' - merita incercat ce sa spun .. ma gandesc ca pe timpul iernii le lasi sa stea in solar efectiv - ingrasa terenul + halitu' tuturor " animalelor" miscatoare tute si prietenele ei... qwerty eu le-am comandat de la agro...land 6 lei (sau cam asa ceva) pui de o zi.

LE: ma gandesc si la limacsii aia care am auzit ca ies seara si dimineata la sprafata cred ca ii papa bibilica cu placere....cartite ,soareci ,cred ca fug toti

Edited by scuterone, 18 April 2014 - 17:40.


#38
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
sa vezi zburataceala, sa vezi scandal, sa vezi draci dracului p'acolo... sunt haioase bibiloacele dar fata de gaini sunt salbaticiuni rau...

#39
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

View Postqwertysecret, on 18 aprilie 2014 - 16:44, said:

1,5 m inaltime?! Ma, tu te uiti dupa un strut si nu stii cum sa ne spui! :)

Buna idee. Sa altoim cap de bibilica pe gat de strut. Asa se rezolva toate
:)

Scuterone, printe ma gasiti la targ in cautare de bibilici :)


#40
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006

View Postscuterone, on 18 aprilie 2014 - 17:28, said:

mai eu n-am experiente cu bibilicile dar am comandat multe anu' asta si sunt la capitolu' documentare, cele de carne se fac de vreo 4 kile, astia prin state au folosit bibilici sa curete terenuri de capuse , sunt extrem de eficace din ce-am citit  pana acu' - merita incercat ce sa spun .. ma gandesc ca pe timpul iernii le lasi sa stea in solar efectiv - ingrasa terenul + halitu' tuturor " animalelor" miscatoare tute si prietenele ei...
mda, varianta asta nu prea ma "coafeaza"/cultiv "balarii" de iarna, ma gandesc ca-s tare apetisante pentru orice innaripata, inclusiv bibilici

Quote

qwerty eu le-am comandat de la agro...land 6 lei (sau cam asa ceva) pui de o zi.
mama, ce memorie am! pacat ca nu ma mai ajuta Posted Image
Attached File  IMG_20140323_095301.jpg   70.74K   75 downloads
Multumesc de reminder! Posted Image

View Postparintele, on 18 aprilie 2014 - 17:37, said:

sa vezi zburataceala, sa vezi scandal, sa vezi draci dracului p'acolo... sunt haioase bibiloacele dar fata de gaini sunt salbaticiuni rau...
pai daca asa o fi, nu cumva dam de si mai multe belele? 4 kile, si salbatice, si cu cioc & gheare?!

hmm, ar face fata/rezista o folie de 150 microni? .. nu de altceva, dar chiar zilele trecute mi s-a intamplat sa intre o pisica in solar: cum numa' o usa era deschisa, s-a speriat la vederea mea si a dat sa sara prin usa cealalta .. inchisa, "asa ca acum caut pe mercador"/ma gandesc sa incerc acea varianta de scoci ieftin, in loc de ala super-scump/aditivat UV

View Postmeganedoi, on 18 aprilie 2014 - 17:44, said:

Buna idee. Sa altoim cap de bibilica pe gat de strut. Asa se rezolva toate
Posted Image
Sau poate doar cap de bibilica?! Lui Pavlov i-a iesit, poate si bibilica noastra ramane cu reflexu' dupa tuta :)

Edited by qwertysecret, 18 April 2014 - 18:47.


#41
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Iti aduc eu Scotch.
Aditivat cu gheata. ;)

#42
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Tine bine asta mai ales iarna.Posted Image

#43
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006

View Postmeganedoi, on 18 aprilie 2014 - 19:00, said:

Iti aduc eu Scotch.
Aditivat cu gheata. Posted Image
dap, sa vezi ce Ardu-hac-ino mai setam, tare mi-e teama ca senzorii nostri interni n-or sa se potriveasca cu senzorii ei (platformei) externi .. conditiile de temperatura, umiditate si vant(uri) tre' sa le setam ori inainte de a deschide Scotch-ul, ori la o zi dupa :)

#44
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Daca vedeti astfel de galerii prin frunzele de tomate inseamna ca trebuie sa pregatiti insecticidele

Attached File  20140803_185619(0).jpg   173.93K   154 downloads

Trei daunatori pot face asta:
1) musculita miniera
2) omida fructelor de tomate
3) tuta absoluta

De dimineata am gasit asta in solar
Este o tuta? Nu este o tuta?


Attached File  20140813_083822.jpg   158.17K   164 downloads  Attached File  20140813_083916.jpg   203.89K   155 downloads

Edited by meganedoi, 13 August 2014 - 13:35.


#45
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Va mai spun eu ce-i mai da de cap Tutei Absolute. E greu de decimat... Fac pana la 20 de generatii pe an. La anul si eu voi avea, ca mai pe toamna am avut. Folositi CORAGEN.

#46
janete

janete

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 23.05.2009
Din pacate sint nevoit sa reactivez acest topic... @meganedoi, ce sint fluturii din ultimele doua poze? Am vazut ieri citiva in solarul cu ardei,  tocmai cind stropeam un Oleorgan.
Multumesc!

#47
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Palarie-ntr-un picior....

#48
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Janete, daca molia are culoarea aceea si antenutele sunt orientate spre inapoi, atunci este tuta absoluta.
Poti folosi Affirm sau Alverde pentru preventie. Atentie la timpii de pauza. Recoltezi fie inainte de tratament, fie dupa terminarea timpilor de pauza.

Cand vei vedea astfel de frunze sau fructe

Attached File  2016-07-02 23.02.26.jpg   290.9K   108 downloads

inseamna ca tuta s-a instalat si trebuie sa repeti tratamentele cu cele doua insecticide, alternativ.
Si este foarte important sa elimini toate frunzele si fructele compromise. Cel mai bine sa le pui pe foc.

Edited by meganedoi, 02 July 2016 - 22:15.


#49
janete

janete

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 23.05.2009
Multumesc meganedoi, m-am linistit astazi, dupa un consiliu cu vecinii, (printre care si un profesionist) si dupa ce am citit si postul tau. Fluturii de la mine din solar seamana cu cei din pozele tale si au antenele indreptate inainte.Nu stiu ce sunt, singura concluzie sigura: nu e tuta!  Preventiv,am dat un Affirm. O sa-i monitorizez in continuare.Multumesc pentru informatiile detaliate!


#50
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Am primit zilele trecute o capcana cu feromoni de la o vecina care are un magazin de fitosanitare, sa o pun in solarul cu rosii. Capcana a stat si la ea o noapte.

Azi am fost anuntat ca s-ar putea sa am si eu tuta.Cica are si ea, da s-au mai prins ceva si de la mine si maine o duce la oras sa vada sigur.  Eu am cam stropit tot la 2 saptamani cu diverse,incepand cu novadym cand erau mai mici, apoi am alternat confidor, actara si inca ceva insecticide plus 2 ture de milbeknock . Nu de alta dar am fost mancat anul trecut de musculita alba si nu voiam sa o mai vad prin solar. Nici nu a mai aparut.  

Sunt curios, se poate sa am tuta desi nu am vazut frunze sau fructe de genul celor din poza de mai sus a lui Meganu?

Daca am si tuta, telenovela " boli si insecte" ia sfarsit. Scot tot afara, ar pamantul si bag basamid  sau formol....vad eu.Basamid-ul e cam scump sa imi permit sa dezinfectez toata gradina.
Oricum mare branza nu mai am prin solar dar voiam sa le mai las 2 saptamani sa se mai coaca ce e in viata. La anul posibil sa spun "pas" rosiilor ca si Laum. Ardeii,kapia si gogosarii sunt sanatoase,bine-mersi, atat afara cat si in solar.

In solarul cu rep-ul oare trebuie sa demontez rep-ul ca sa il dezinfectez ?

Edited by Achimitom04, 29 August 2016 - 19:32.


#51
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Bomba atomica  :D  :wub:

Trebuie intai sa inveti sa nu mai faci prostii si sa pleci la drum cu plante sanatoase.
Daca si la anu' le fwti ca anul asta, poti sa dai si cu agheasma plus jagameister de tamaie ca tot aia o sa fie...



#52
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Sanatoase au fost, da-le in "gostat"  - si ca rasad, si la plantat,si dupa.
Totul a inceput de la o zi cand am fost de servici si nevasta nu a deschis solarul decat cam tarziu iar cand am venit acasa le-am gasit cu arsuri pe marginile frunzelor. De acolo...totul sa dus naibii.....Am plusat si eu cu aerisirea doar pe capete.  

Din acel moment nu le-am mai dat de cap, indiferent ce am incercat.

#53
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012

View Postmeganedoi, on 13 august 2014 - 13:23, said:

Daca vedeti astfel de galerii prin frunzele de tomate inseamna ca trebuie sa pregatiti insecticidele

Attachment 20140803_185619(0).jpg

Trei daunatori pot face asta:
1) musculita miniera
2) omida fructelor de tomate
3) tuta absoluta

De dimineata am gasit asta in solar
Este o tuta? Nu este o tuta?


Attachment 20140813_083822.jpg  Attachment 20140813_083916.jpg
Megane, de surpriza absoluta ai auzit???
In cadrul experimentului cu feromoni, acasa la bloc, s-a 'lipit' si un exemplar din alea ilustrate de tine!!!
Ce mama mamicutzei lui cauta la etajul sase pe asfalt???
:(

#54
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Ha! Asta m-am intrebat si eu cand ne-am dat nas in antenute la mine in casa. :)

Nici nu vrei sa stii cat si-au facut de cap in solar in absenta prezentei mele pe acolo :)
Sunt mai mult de 4 saptamani de cand nu am mai facut vreun tratament. Nici macar uleiul de neem. Dar maine termin de recoltat pentru bulioane si apoi pot sa bag armele de distrugere in masa. Nu vreau sa le las asa dupa voia lor pentru ca imi este teama ca anul viitor imi vor face si mai multe probleme.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate