Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...
 Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?
 Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 

Probleme cu imprimanta,ea merge dar foaia o scoate alba

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
ChristianG

ChristianG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 24.01.2005
Salut , se pricepe cineva la imprimante? Problema e cam asa : printez (din orice ) ,ea incepe sa lucreze , trage foaia , se aude ca atunci cand scrie,numai ca foaia ramane alba...cerneala are , ca i-am pus eu, am reinstalat driverele, am restartat computerul , pe ea am scos-o din priza si am bagat-o iar...altceva ? orice idei... multumesc

#2
GrLght

GrLght

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 13.11.2003
O gagica a venit odata la mine cu aceiasi problema. Inlocuise cartusul si uitase sa dezlipeasca plasticul acela de pe capul de scriere. :) Dar poate la tine o fi altceva.
Ce inseamna "cerneala are ca i-am pus eu"? Ai cumparat cartus, l-ai dus la reincarcat sau l-ai incarcat tu?

#3
northwood

northwood

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 09.05.2005

View PostChristianG, on Dec 15 2005, 10:04, said:

Salut , se pricepe cineva la imprimante? Problema e cam asa : printez (din orice ) ,ea incepe sa lucreze , trage foaia , se aude ca atunci cand scrie,numai ca foaia ramane alba...cerneala are , ca i-am pus eu, am reinstalat driverele, am restartat computerul , pe ea am scos-o din priza si am bagat-o iar...altceva ? orice idei... multumesc


1) Posibil sa se fi uscat cerneala in duzele din capul de scriere (daca a stat cartusul gol/nefolosit mult timp) - o metoda de rezolvare este sa cureti cu alcool izopropilic sau tehnic capul de scriere - folosind un somoiog de vata sau un betigas pentru urechi, eventual lasa cartusul cu partea inferioara (unde este capul de scriere) intr-un recipient cu alcool pentru mai multe ore. Dupa asta, monteaza cartusul si ruleaza de cateva ori functia de autocuratare a imprimantei.

2) O alta posibilitate e sa fi pus alt tip de cerneala decat cea recomandata pentru BC02. Daca ai pus cerneala de HP de exemplu, lucrurile se complica, deoarece probabil ca difera caracteristicile fizico-chimice, rezultatul direct fiind probabil "imbacsirea", colmatarea duzelor de scriere. Si in acest caz iti recomand alcoolul izopropilic, dar sansele de recuperare a cartusului nu sunt prea grozave.

#4
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
101% e vorba de uscat cerneala din duze.. mult succes la "desfundat", eu am ramas cu ea alb/negru dupa o astfel de aventura/neglijenta.

#5
ChristianG

ChristianG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 24.01.2005
scuze ca nu am raspuns , chiar am cautat pe net si am lucrat efectiv la ea:) Da...ea are niste cartuse mici care sunt foarte usor de umplut , au burete si nu trebuie nimic special... Si eu cred ca problema e la capul de imprimare , cu toate ca l-am curatat f bine...am pus spirt pe o batista de hartie si cand pun capul pe hartia umezita cu spirt apare o liniuta(sau punct ,cum vrea sa-i zica fiecare) de cerneala. Asa ca nici nu mai stiu ce sa cred... Cerneala este pt Canon , ea mergea , am scos-o vreo 2-3 sapt si nu am mai folosit-o si acum....iaca problema !:) dupa nenumarate operatiuni de curatire (alea din soft) si cele fizice facute de mine...asa ca o sa pun capul in alcool si plec de acasa...sper cand revin sa observ vreun rezultat!  o sa mai dau de veste ce se mai intampla... macar daca am pus o problema sa-i gasesc si rezolvarea ! bafta si multumesc

#6
dracon

dracon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 07.07.2005
I hate inkjet printers!

Eu am Canon BJC 250 - am folosit-o numai cu black cartridge BC02 originale (acum nu se mai prea gasesc), am trecut la cele reincarcate la un centru si merge oribil. Pe "normal printing" practic nu pot s-o mai folosesc, imi apar 2-3 dungi orizontale albe pe rand de text, ma chinui cu ea pe "best" ca sa apara randul de text cat de cat lizibil dar dureaza un veac pana iese pagina! Treaba asta incepuse inca de la ultimul cartus original folosit, iar acum cu cele reincarcate e de-a dreptul odios! E drept ca o folosesc rar (2-3 ori pe luna), dar nici asa, sa devina o teroare!

Ma gandesc serios la un laser printer (negru, n-am nevoie color, e un moft), cat mai compact, tavite rabatabile/retractabile, 600x600 cred ca este okay la ce fac cu ea (text in principal, dar vreau totusi sa aiba un spectru de gri-uri ca lumea pentru grafica/imagini alb-negru) pret pana in 5 mil, n-am nevoie de nu's ce viteza la ea, silentioasa, "toner save mode", cartus toner cu posibilitati de reincarcare si, poate, cel mai important, sa nu am probleme de genul celor de mai sus dupa 2-3 saptamani de nefolosire!

Orice recomandare binevenita. Tks.

#7
iuliusdobre

iuliusdobre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 28.03.2005
Am avut si eu un BJC2000. daca nu s-a uscat cerneala, atunci s-a dus capul (eu am patit-o). decat sa iei altul (acum cativa ani costa 1 400 000 lei), mai bine cumperi alta imprimanta.

#8
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
Eu am un Canon i350 si mi s-au infundat irecuperabil duzele (majoritatea) de la cartusul color (am folosit-o vreo luna fara cartus color).
Si mie mi-a ajuns "experienta" cu imprimante inkjet.. cel mai k lumea mi se pare un laserjet (asta daca n-or avea si astea vreo hiba!). Am folosit multi ani HP laserJet si mergeau super.. e drept ca le foloseam relativ intens (zilnic), deci nu stiu cum se comporta dupa o pauza. Dar nu prea are ce sa (li) se usuce..
Eu as alege intre un Xerox/Brother/Canon/HP/Minolta.. (mai exista si altele?!)

#9
bully

bully

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 15.11.2003
Pana acu vreo saptamana ma laudam la toata lumea cu Canonu` meu i560...am dat acum vreun an aproape 6.500.000 lei vechi , dar s-au terminat cartusele , am pus ceva aiurea de la un magazin ( ziceau aia ca o sa mearga la Canon ) si salutare ! mi-am luat ramas bun de la ea...am trimis-o la investigatii la o reprezentanta , aproape sigur e capul dus...m-am dus la un magazin unde mi s-a recomandat Epson cu incarcarea continua ( poate ati auzit de cartusele alea mari scoase in afara imprimantei si legate la ea prin niste tuburi subtiri...)...n-am o treaba cu ea , scoate pe banda rulanta...pret final cu tot cu cerneala la greu : 4.000.000 lei vechi...dovada ca nu tot ce e de firma sau scump e si bun ! Sau poate am comis-o eu...habar n-am...

#10
ChristianG

ChristianG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 24.01.2005
asa...si acum sa va spun si rezolvarea :) am plecat de acasa si am lasat-o vreo 3-4 ore in alcool spirtic... :coolspeak:  in farfurie ,desigur ! am pus niste spirt si inauntru unde se face legatura intre cartus si capul de imprimare... cand am venit acasa am mancat... si m-am apucat de treaba. Am scos-o de la murat si am clatit-o cu apa calda din belsug...curata ca in prima tinerete :) cartusul avea cerneala destula , asa ca am bagat una in alta si pe ele in imprimanta :) le-am sters bine cu servetele si...am dat un mic test , a scos din prima! la inceput un pic sters pe alocuri , ca la oricare incarcare...de la a 3-4 pagina a scos normal , parca nu a avut nimic niciodata ! poate am avut eu noroc
Va multumesc pentru sfaturi si idei , chiar mi-au confirmat banuielile si m-au ajutat sa o repun in functiune . Ideea e ca ies f ieftin la consumabile , o sticluta de 100 ml de negru ma costa vreo 15 lei sa zicem , cu care fac muuulte incarcari...viteza e cam mica , la fel si calitatea , dar nu am nevoie de f mare viteza , nu scot asa des si nu scot asa mult . Bine ca mai merge pana o sa-mi iau alta , mometan oricum nu aveam bani de asa ceva. Sa ne auzim de bine ! Bafta

#11
ruthless

ruthless

    Consulting Voyager

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 17.05.2006

View Postnorthwood, on Dec 15 2005, 13:03, said:

1) Posibil sa se fi uscat cerneala in duzele din capul de scriere (daca a stat cartusul gol/nefolosit mult timp) - o metoda de rezolvare este sa cureti cu alcool izopropilic sau tehnic capul de scriere - folosind un somoiog de vata sau un betigas pentru urechi, eventual lasa cartusul cu partea inferioara (unde este capul de scriere) intr-un recipient cu alcool pentru mai multe ore. Dupa asta, monteaza cartusul si ruleaza de cateva ori functia de autocuratare a imprimantei.

Eu am o multifunctionala Lexmark 1150 , si nu am soft pentru autocuratare a imprimantei. Ma poti ajuta ?

#12
ruthless

ruthless

    Consulting Voyager

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 17.05.2006
Nimeni ? :)

#13
pepsijalba

pepsijalba

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.12.2018
salut, am cumparat o imprimanta multifunctionala de la altex, Canon MG3650 , problema este ca imi scoate o dunga alba pe mijlocul foi, si nici imaginile nu mi le scoate clare, nici color nici alb negru, ce problema poate avea? oare e cartusul de vina, ma gandesc ca s a uscat de cat timp o fi stat in cutie in magazin, are rost sa ii cumpar altul nou, sau sa ma duc cu ea inapoi? ce sa ii fac?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate