Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Unde gasesc ingredientul ?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Cum ti-au spus si colegii, se gasesc mai prin toate supermarketurile mari, magazine naturiste sau in magazine online (gasesti absolut orice..bio, nebio).
Turmeric eu folosesc constant pentru ca e sanatos dar sa sti ca nu influenteaza gustul mancarii, eu nici nu-l simt :)

#20
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,352
  • Înscris: 03.08.2004

 balauru69, on 13 februarie 2014 - 10:21, said:


Nu-i acelasi lucru, vezi te rog cele 2 link-uri.
http://www.carrefour...pere_100g_abido
http://www.carrefour..._pui_100g_abido
Ai dreptate.
Eu am folosit mereu 7 pipere in combinatie cu altele pe principiul daca vreau sa fac muraturi nu iau mix pentru muraturi.

 opop, on 13 februarie 2014 - 11:38, said:

Bai tu esti ORB ?  CHIOR ? Ai probleme de concentrare ?
[ http://veggies.co.uk/wp-content/uploads/2013/06/kania_lidl_onions.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] asta e de la lidl ASTA E IN POZA CU INGREDIENTELE
nu mai scrieti doar ca sa va aflati in treaba, ca debitati prostii

Confirm, am luat si eu si arata exact la fel.

#21
ritz

ritz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 21.11.2005
O sa caut la Lidl, pare foarte ok, doar ca nu stiu cand si cu ce se mananca saptamanile americane. Dar sigur ma voi duce sa intreb.
Danke schanKe :)

#22
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006

 opop, on 12 februarie 2014 - 21:54, said:

Propun un topic pentru cei care cauta specialitati sau nu, si pe care nu le gasesc (sau nu le sar in ochi)

Unde as putea gasi la hypermarketurile comune (nu suntem toti din bucuresti!!) praf de ceapa si tumernic ? dupa ce marca sa ma uit ?

p.s cantitati de consum personale, nu galeti Posted Image

Turmeric gasesti la piata Big din Berceni (BU) - este un chiosc de mici tineri intreprinzatori pe platoul din piata care vand zeci tipuri de condimente vrac la preturi mai mici decat cele ambalate in plicuri. Turmericul costa 5 lei/100gr. Chiar astazi am facut un pilaf si cu un varf de cutit de turmenic am obtinut un gust deosebit + culoarea galbuie.

Tinerii din piata vand si un amestec de soiuri de boabe de piper care arata frumos in recipientele noastre de condimente din bucatarie. De la un canal TV de stiinta am inteles ca boabele rosii din amestecul de piper nu este de fapt un soi de piper ci doar semintele unei plante decorative. Am luat o boaba rosie din amestecul de piper din bucatarie si am constatat ca nu are nici un gust picant ci un gust "neutru"...Vanzatorii din piata nu stiau asta dar mi-au dat dreptate dupa ce mi-au enumerat variantele de piper cunoscute de ei..
Merita vizitati la Big Berceni (BU)....ghimbirul este intotdeuna proaspat si aromat.

Edited by gabicen, 13 February 2014 - 23:57.


#23
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,352
  • Înscris: 03.08.2004

 gabicen, on 13 februarie 2014 - 23:32, said:

De la un canal TV de stiinta am inteles ca boabele rosii din amestecul de piper nu este de fapt un soi de piper ci doar semintele unei plante decorative.

Ala este piperul roz. Si are rol decorativ in sine, nu planta. Piperul rosu este chiar mai iute si mai aromat decat cel negru.

 ritz, on 13 februarie 2014 - 23:17, said:

O sa caut la Lidl, pare foarte ok, doar ca nu stiu cand si cu ce se mananca saptamanile americane. Dar sigur ma voi duce sa intreb.
Danke schanKe Posted Image

Cand am luat eu nu era saptamana americana, nu cred ca sunt legate. Saptamana americana a fost la sfarsitul lui ianuarie si parca nu am vazut.

#24
ritz

ritz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 21.11.2005
Nu am gasit ceapa in Timișoara, dar ce nu face omul cand are pofte. Asadar am gasit in Brașov, ultimele 4 buc. din care am cumparat si eu cateva �

Attached Files



#25
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
Aoleo, da ai luat ceva, vezi ca nu e usoara la burta ceapa prajita :)

#26
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

 ritz, on 12 februarie 2014 - 22:32, said:

Foarte bun topicul asta Posted Image

Caut si eu un ingredient pe care probabil multi l-ati vazut sau chiar gustat pe la standurile astea cu hot dogs. Mai exact, ceapa crocanta. Le-am intrebat odata pe doamnele de acolo unde as gasi si eu ceapa aia crocanta, dar au zis ca ele nu stiu, ca doar sefa/seful stie, de undeva din Ungaria, etc.
Am gasit un blog unde cineva pomeneste si ceapa asta, cica de la Lidl ar fi cumparat-o, dar eu n-am vazut, cel putin in Timisoara nu. Nici nu stiu cand a scris acele cuvinte, pun un link ca sa vedeti despre care ceapa e vorba, sper sa nu fie impotriva regulamentului: http://mybisque.com/...ceapa-crocanta/
Cand ai pofta de "ceapa crocanta", mai precis "ceapa lyoneza" pune mana si fa-ti singur acasa, dureaza putin. Taie 3-4 cepe rondele sau pestisori (julien) si desfa ceapa de cotor cat sa ramana pestisorii independenti. Da ceapa prin faina si arunc-o intr-o tigaie, care sa aiba juma de litru de ulei incins. Amesteca usor dupa primele 3-4 minute de sfaraiala iar cand vezi ca a prins culoarea coniacului, scoate-o afara cu o paleta si asaz-o imprastiata pe o tava (platou) cu servetele, ca sa se scurga. Las-o acolo pe tava si bag-o intr-un dulap, poti sa o consumi timp de 7-10 zile. Poti s-o asociezi excelent la preparate din carne tocata, gen hamburger, keftan, chiftele de carne sau de legume, oua ochiuri, ochiuri romanesti, fasole batuta sau paste de naut. SUCCES!!!

#27
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009
dar ceapa uscata(fulgi) unde se gaseste?

#28
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
@gabicen @destrug

Da, ce e la noi (Schinus terebinthifolius) nu este piper roșu. Cel adevărat e, practic, piperul copt la fix.
E greu de păstrat în forma respectivă mult timp.

Încercați și piper Sichuan, e interesant.

#29
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

 calinjack, on 18 februarie 2014 - 18:00, said:

dar ceapa uscata(fulgi) unde se gaseste?

am vazut la auchan ieri, o punga transparenta, cred ca era producator din Romania
din pacate praf de ceapa nu am vazut.....

Edited by opop, 30 March 2014 - 09:28.


#30
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
are cineva idee unde s-ar putea gasi produsele knor in bucuresti? (chiar si la box)

ceapa deshidratata pe vremea lu' ceausescu foloseam

Edited by Nero-d, 30 March 2014 - 11:21.


#31
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

 Nero-d, on 30 martie 2014 - 11:21, said:

are cineva idee unde s-ar putea gasi produsele knor in bucuresti? (chiar si la box)

ceapa deshidratata pe vremea lu' ceausescu foloseam
din cate vad sunt gramaje mari, cel mai probabil la metro sau selgros

#32
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 opop, on 12 februarie 2014 - 21:54, said:

Propun un topic pentru cei care cauta specialitati sau nu, si pe care nu le gasesc (sau nu le sar in ochi)

Unde as putea gasi la hypermarketurile comune (nu suntem toti din bucuresti!!) praf de ceapa si tumernic ? dupa ce marca sa ma uit ?

p.s cantitati de consum personale, nu galeti Posted Image
De ce se foloseste praful de ceapa si nu ceapa? Bine inteleg ca saracii folosesc pastile de pui ( alea Magi parca) ca nu au bani de pui dar ceapa nu costa o avere.

Edited by Clovis, 30 March 2014 - 19:37.


#33
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ceapa deshidratata se conserva mai bine... nu se strica

#34
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

 Clovis, on 30 martie 2014 - 19:37, said:

De ce se foloseste praful de ceapa si nu ceapa? Bine inteleg ca saracii folosesc pastile de pui ( alea Magi parca) ca nu au bani de pui dar ceapa nu costa o avere.

din acelasi motiv pentru care se foloseste praf de usturoi, boia de ardei si alte uscaciuni, daca faci un mix de condimente (gen KFC Posted Image ) e mai facil sa le amesteci

iar in industrie se folosesc pentru a standardiza produsul, pentru ca nu poti sa musti din fiecare ardei iute pe care il pui in ciorba s.a.m.d

#35
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

 Nero-d, on 30 martie 2014 - 11:21, said:

are cineva idee unde s-ar putea gasi produsele knor in bucuresti? (chiar si la box)

ceapa deshidratata pe vremea lu' ceausescu foloseam

Multe dintre ele le-am vazut la Metro

#36
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
ceapa pudra, cineva ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate