Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Sfat izolare pod rece

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
minadreapta

minadreapta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.12.2007
Salutare,

se da urmatoarea situatie: am o casa parte plus pod mansardabil. Intre parter si pod este o placa de 15 cm de beton unde exista si un gol de scara pentru un eventual viitor acces in pod. Nu va exista incalzire in pod, cel putin nu pana nu va fi necesar sa fie locuit/locuibil

Intrebarea mea este urmatoarea: cum sa izolez:
1. izolare cu vata minerala pe tavanul parterului si rigips si lasata placa goala in pod (fara sapa) + izolare sarpanta cu vata de sticla si rigips.
sau
2. polistiren extrudat pe placa in pod si sapa peste polistiren + izolarea sarpantei la fel ca mai sus

Exista si alte variante?

Apoi urmatoarea intrebare, referitoare la sarpanta (grinzile de lemn ale sarpantei sunt groase de 15cm)
- se poate pune vata de 10 cm si apoi rigips si sa ramana 5 cm ca spatiu ventilat? Ajuta la ceva? Este contraindicat?

Ce fel de folie se pune la izolarea sarpantei? Dar la izolarea parterului pe tavan?


Va multumesc.

#2
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Pune minim 30 cm de izolatie, mai bine 50. Cea mai mare parte din caldura se pierde datorita acoperisului.

#3
minadreapta

minadreapta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.12.2007
este o gluma? 50CM? pai o sa ma coste vata 15-20.000 RON. nu e cam multicel? numai vata. ca nu stiu pe ce sa sprijin 50 cm de vata.

Aici nu se ia in calcul si cat pierd din acea eventuala mansarda? in loc sa am tavanul la 1.90 m o sa il am la 1.60 sau chiar 1,50 ? ca nu as vrea sa ma tarasc pe acolo in loc sa merg in picioare.

#4
cojeale

cojeale

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 22.01.2010
cel mai indicat este sa izolati tavanul cu vata de 10 cm , apoi rigips si golul pentru scara il infunda-ti daca nu aveti facute finisajele...daca aveti finisajele facute, este buna varianta cu polistiren extrudat de 2cm plus sapa peste placa...sarpanta o lasa-ti asa pana cand va fi locuit podul

#5
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

 minadreapta, on 12 februarie 2014 - 19:59, said:

este o gluma? 50CM? pai o sa ma coste vata 15-20.000 RON. nu e cam multicel? numai vata. ca nu stiu pe ce sa sprijin 50 cm de vata.

Aici nu se ia in calcul si cat pierd din acea eventuala mansarda? in loc sa am tavanul la 1.90 m o sa il am la 1.60 sau chiar 1,50 ? ca nu as vrea sa ma tarasc pe acolo in loc sa merg in picioare.
Pai 1 sac vata de 10cm grosime / 1,2 m latime / 7,5 m lungine = 51 lei
20.000 Ron????? Valeuuuuuu!
Asta inseamna ca trebuie sa cumperi ~ 400 saci. Pai tu izolezi Gara de Nord???

#6
minadreapta

minadreapta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.12.2007

 mihalexmihalex, on 12 februarie 2014 - 20:37, said:

Pai 1 sac vata de 10cm grosime / 1,2 m latime / 7,5 m lungine = 51 lei
20.000 Ron????? Valeuuuuuu!
Asta inseamna ca trebuie sa cumperi ~ 400 saci. Pai tu izolezi Gara de Nord???

150 mp de sarpanta de 10 cm. daca pun 50 cm cu a zis Quantum mai sus, inseamna 750 mp de vata de 10 cm. daca punem una mai de doamne-ajuta (un isover ceva) atunci putem ajunge la suma vehiculata de mine destul de usor.
gara de nord nu, dar o halta mai rasarita poate. :)

 cojeale, on 12 februarie 2014 - 20:29, said:

cel mai indicat este sa izolati tavanul cu vata de 10 cm , apoi rigips si golul pentru scara il infunda-ti daca nu aveti facute finisajele...daca aveti finisajele facute, este buna varianta cu polistiren extrudat de 2cm plus sapa peste placa...sarpanta o lasa-ti asa pana cand va fi locuit podul
nu sunt finisajele facute, casa e la rosu toata. e o constructie noua. adica ziceti sa nu izolez nimic deocamdata in pod, adica sarpanta?

#7
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Deasupra planseului polistiren de 10.
Pe tavan vata minerala 10cm si gips carton.

#8
CONSTANT1708

CONSTANT1708

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 21.04.2007

 Quantum, on 12 februarie 2014 - 19:50, said:

Pune minim 30 cm de izolatie, mai bine 50. Cea mai mare parte din caldura se pierde datorita acoperisului.
Esti bun pe la un minister.Tot suntem condusi de meseriasi parerologi.!!


#9
cojeale

cojeale

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 22.01.2010

 minadreapta, on 12 februarie 2014 - 21:15, said:


150 mp de sarpanta de 10 cm. daca pun 50 cm cu a zis Quantum mai sus, inseamna 750 mp de vata de 10 cm. daca punem una mai de doamne-ajuta (un isover ceva) atunci putem ajunge la suma vehiculata de mine destul de usor.
gara de nord nu, dar o halta mai rasarita poate. Posted Image


nu sunt finisajele facute, casa e la rosu toata. e o constructie noua. adica ziceti sa nu izolez nimic deocamdata in pod, adica sarpanta?

 minadreapta, on 12 februarie 2014 - 21:15, said:


150 mp de sarpanta de 10 cm. daca pun 50 cm cu a zis Quantum mai sus, inseamna 750 mp de vata de 10 cm. daca punem una mai de doamne-ajuta (un isover ceva) atunci putem ajunge la suma vehiculata de mine destul de usor.
gara de nord nu, dar o halta mai rasarita poate. Posted Image


nu sunt finisajele facute, casa e la rosu toata. e o constructie noua. adica ziceti sa nu izolez nimic deocamdata in pod, adica sarpanta?
spuneti ca nu aveti in vedere sa faceti podul locuibil in viitorul apropiat...si aici ma refer la bani... izolati tavanul cu vata la pachet si rigips si daca stati mai binisor cu banii, perfect ar fi sa puneti pe pod un polistiren extrudat de 2 cm plus sapa de 3-4 cm (tot trebuie turnata sapa cand o sa faceti finisajele in mansarda!) si sarpanta o lasati asa cum este pana la finisaje

#10
minadreapta

minadreapta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.12.2007
@cojeale m-am gandit la polistirenul extrudat sus plus sapa insa daca o torn acum inseamna ca atunci cand voi ajunge la finisaje instalatia electrica si cea sanitare voi fi nevoit sa o fac peste podea sau prin capriori cumva...

#11
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008

 Quantum, on 12 februarie 2014 - 19:50, said:

Pune minim 30 cm de izolatie, mai bine 50. Cea mai mare parte din caldura se pierde datorita acoperisului.

omu a zis asta... si are dreptate.
30cm sunt optimul pentru izolarea mansardelor.

acuma sa vb doar de grosimea de vata e pueril atat timp cat sunt unele care izoleaza la 10cm cat altele la 6-7...

conteaza R ul final dupa ce s-a izolat.
Un R decent e de 5, unul optim e de 6-7.
Si de aici rezulta grosimea care trebuie pusa\, in functie de vata aleasa.

atentie ca pentru mansarde nu e buna orice vata, sunt unele care se strang cand sunt puse pe verticala sau inclinat.

acuma fiecare isi izoleaza dupa cat il duce capul, buzunarul, arhitectu care a proiectat inaltimea mansardei...etc

#12
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Vreti sa locuiti numai la parter o perioada? Sau pentru ce ziolati acum casa la rosu, nu inteleg...

O vata cu un R bun la 25 de cm ar fi Uniroll, sunt unele care la 30 de cm au R mai mica, asa e... 50 de cm imi pare absurd, eu una n-am auzit oana acum.

#13
cristianraduca

cristianraduca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 24.01.2010
eu am facut asa - am luat vata cu folie de aluminiu - de 12 sau 10 cm - si am pus doua randuri, astfel incat sa am folie si in sus si in jos. In pod, poti pune peste placa polistiren extrudat si apoi o sapa, insa daca vei locui vreodata acolo, trebuie sa iei in calcul si tevi de apa, incalzie, cabluri curent, tv, net etc. Sub scandurile de la tigle, daca mai ai loc, mai poti pune vata si apoi rigips.

#14
minadreapta

minadreapta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.12.2007
da, nu se intentioneaza sa fie locuit in urmatorii 2-3-4-5 ani. Poate doar de depozitat ceva obiecte. Ma gandesc sa izolez ca sa nu vina peste mine frigul sau caldura la parter. Si sa nu pierd caldura iarna prin tavan.

#15
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Parerea mea: inchideti podul pana aveti bani de el. Luati vata pentru 20-30 de cm grosime, o intindeti pe jos suprapusa la 90 de grade un strat de altul, iesiti din pod si inchideti. E cea mai ieftina varianta si cred ca e destul de eficienta daca asezati vata fara spatii.
Cand o sa faceti podul, asta e, strangeti vata, ceea ce va fi mai dificil; dar nu aveti pierderti de material, de sapa, de manopera, de rigips... practic, e ca si cum ati cumparat vata in avans, o ridicati, amenajati mansarda si o repozitionati in functie de noile nevoi: pe jos, pe sus, unde doriti.

Daca e vreun inginer care considera ideea proasta, sa vorbeasca acum sau sa taca in veci. :D

#16
minadreapta

minadreapta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.12.2007

 lalea, on 13 februarie 2014 - 12:44, said:

Parerea mea: inchideti podul pana aveti bani de el. Luati vata pentru 20-30 de cm grosime, o intindeti pe jos suprapusa la 90 de grade un strat de altul, iesiti din pod si inchideti. E cea mai ieftina varianta si cred ca e destul de eficienta daca asezati vata fara spatii.
Cand o sa faceti podul, asta e, strangeti vata, ceea ce va fi mai dificil; dar nu aveti pierderti de material, de sapa, de manopera, de rigips... practic, e ca si cum ati cumparat vata in avans, o ridicati, amenajati mansarda si o repozitionati in functie de noile nevoi: pe jos, pe sus, unde doriti.

Daca e vreun inginer care considera ideea proasta, sa vorbeasca acum sau sa taca in veci. Posted Image
hmm, suna binisor. mai ales daca ma gandesc la bani.
si la parter? sa izolez totusi tavanul sau doar sa il tencuiesc?

#17
minadreapta

minadreapta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.12.2007
ok, m-am hotarat sa nu izolez acum sarpanta, voi pune vata pe placa insa.

referitor la izolarea tavanului de la parter: voi opta pentru vata minerala de 10 cm si rigips sub. se mai foloseste bariera antivapori sau anticondens in cazul asta?

#18
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Pentru cei care s-au mirat peste poate: Bai baieti, eu v-am spus din experienta, fizica zice la fel.
Daca voi vreti ca mansarda sa fie depozit de lucruri vechi e ok, dar daca vreti sa locuiti, o sa va cacati pe voi de frig la propriu, si la figurat cand o sa bagati bani in energia liberalizata total din 2016.
Ia sa vedeti voi cum e sa locuiti in iulie sub ditamai 10 cm de izolatie!

 msn2, on 13 februarie 2014 - 09:24, said:

acuma fiecare isi izoleaza dupa cat il duce capul, buzunarul
Posted Image

Edited by Quantum, 13 February 2014 - 19:32.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate