Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hyundai elantra 2024 Highway, 6MT.

Interpretare XML

PPCEnergy - Emiterea facturii in ...

Telefon Nou de la Digi
 La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!

"Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...
 Parere antrenament incepator

Dilema sursa

Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...
 Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3

Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...

Porumb modificat genetic

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

IdI1

IdI1

?????!!!!!!????

• Grup: Senior Members
Din ce am descoperit eu pana acum porumb modificat genetic s-a cultivat in Romania in anul 2013 ( de la Pionner) :

P9578  ( positiv TC1507 )
PR39F58  (positiv NK603 )
P9528 (positiv NK603 )

( documentul ) . http://www.umwelt.ni....de/startseite/
Attached File  Zusammenstellung_.pdf   73.43K   8 downloads
Bun venit in lumea OMG .

P9578 apare in catalogul Pionner ca s-a cultivat:
Mihai Budai
SC Agroind Cauaceu SRL
Diosig - Județul Bihor

teodor aflat
sc ag roferm srl
brat eiu, jud. sibiu

vasile dionisie nag y
sc speranța el srl
cetat ea de balt ă, jud. alba

P9528 apare in catalog cultivat la
Zeno Achim
SC Agroindustriala Scânteia
Șimand - Județul Arad

Pr39F58

vasile dionisie nag y
sc speranța el srl
cetat ea de balt ă, jud. alba

Probabil sunt mii de hectare cultivate, dar unii au fata lipita pe catalog

Edited by IdI1, 11 February 2014 - 15:47.

katlin

katlin

Senior Member

E otravitor porumbul asta sau ce face? Ne transforma in omuleti verzi?

IdI1

IdI1

?????!!!!!!????

Nu stiu ce iti face. Incearca sa pui niste piese de la gip.....la tractor sa vezi ce se intampla. Un surub si o piulita poate sunt ok, dar altele ...

Edited by scaiba, 12 February 2014 - 10:09.
Am eleminat un pasaj irelevant

rand

rand

Senior Member

9578 am cultivat si eu Posted Image Mi-a facut impresie buna, extend suprafata cultivate. Face 2 stiuleti pe planta, randament in boabe impresionant.
Tabelul prezinta urme de organisme modificate genetic in organisme conventionale. Adica, daca un 9578 conventional a fost polenizat de cel modificat genetic NK603 de ex. de la Monsanto sau TC1507 de la DuPont, atunci cultura finala va avea urme, reziduuri de OMG. Asta nu inseamna ca 9578 este modificat genetic . Asa ca proba din Franta pozitiva nu spune decat ca undeva in apropiere s-a cultivat TC1507.
In alta ordine de idei, tocmai am venit de la un simpozion la care au prezentat Saaten Union, Chemtura si Cheminova, si produsul Signal este omologat in 2014 pentru vierme sarma. Pentru ratisoara nu este solutie inca.

Edited by rand, 11 February 2014 - 16:40.

katlin

katlin

Senior Member

IdI1, on 11 februarie 2014 - 16:29, said:

Incearca sa pui niste piese de la gip.....la tractor sa vezi ce se intampla. Un surub si o piulita poate sunt ok, dar altele ...

Interesanta comparatiePosted Image

IdI1

IdI1

?????!!!!!!????

Probabil ca actele cu "aprobarile de la centru" pentru hibrizii acestia sunt in regula. Ce mi se pare de prost gust este ca nu scrie pe nicaieri ca sunt organisme modificat genetic ( OMG ).

Deyu222

Deyu222

Junior Member

• Grup: Members
Tot porumbul este modificat genetic. Am o ruda care lucreaza la Monsanto si mi-a zis ca nu mai este porumb nemodificat genentic. Cum de sunt atatea soiuri, atatea firme pentru porumb?

IdI1

IdI1

?????!!!!!!????

Tot este modificat, dar unele sunt pe cale naturala altele cu imprumuturi de la alte organisme.

TC1507  - doua gene introduse, pe care porumbul nu le continea. Una din Bacillus thuringiensis   (modified Cry1F protein ) si una din Streptomyces viridochromogenes  ( phosphinothricin N-acetyltransferase )

NK603 introdus din Agrobacterium tumefaciens  (CP4)

Daca tot au drumul la produsele astea in piata macar sa scrie pe ele sa stiu sa nu pun.

Edited by IdI1, 11 February 2014 - 18:11.

jean.cezar

jean.cezar

Junior Member

nu poti pune porumb modificat din greseala, documentatia care se intocmeste pt a-l cultiva umple usor un biblioraft

rand

rand

Senior Member

IdI1, on 11 februarie 2014 - 16:40, said:

Probabil ca actele cu "aprobarile de la centru" pentru hibrizii acestia sunt in regula. Ce mi se pare de prost gust este ca nu scrie pe nicaieri ca sunt organisme modificat genetic ( OMG ).
Nu ai inteles.
Samanta nu era modificata genetic. Era conventionala. In urma polenizarii, in produsul obtinut au fost descoperite urme de porumb modificat genetic. Stii ca porumbul are matase. Ala capteaza polenul adus de vant de la km. distanta.
Samanta de OMG este mult mai scumpa decat cea conventionala. Crezi ca-s fraieri vanzatorii sa o dea aproape gratis?

edguy

edguy

Junior Member

rand, on 11 februarie 2014 - 21:02, said:

Nu ai inteles.
Samanta nu era modificata genetic. Era conventionala. In urma polenizarii, in produsul obtinut au fost descoperite urme de porumb modificat genetic. Stii ca porumbul are matase. Ala capteaza polenul adus de vant de la km. distanta.
Samanta de OMG este mult mai scumpa decat cea conventionala. Crezi ca-s fraieri vanzatorii sa o dea aproape gratis?

ti se pare ieftina cea conventionala?

Deyu222

Deyu222

Junior Member

Mi-a explicat cineva ca samanta asta scumpa se face din mama si tata, prin polenizare. Samanta mai ieftina este o samanta simpla, de asta zp este ieftin, oltul este ieftin, turda si mai stiu eu care. Dar uneori cumparam firma

medelin992

medelin992

Senior Member

Tot ce se comercializeaza pe piata este samanta hibrida(din mama si tata....si alte combinatii) . Se urrmareste heterozisul(vigoare sporita) care se obtine doar prin incrucisarea mama-tata. E de cand lumea si pamantu....

Samanta de olt,zp .....este ieftina pentru ca nu se mai investeste in cercetare,rezultand un cost mic de productie.(banuiesc).
A-ti vazut la marile companii, hibrizii competitivi noi aparuti costa mult, pentru ca s-au alocat ani si ani de cercetari. Bineinteles , au si ei hibrizii lor in care numai investesc, cei din'' buget redus.''

NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

Member

Porumbul modificat rezistent la glifosat[nk 603] se cultiva la noi numai pentru testari in centrele Istis din tara pe suprafete extrem de mici,semintele ogm sunt extrem de scumpe pentru fiecare modificare se adauga ceva la pret[unele au si cinci modificari].Si nu vad nici o problema sa se aprobe cultivarea lor,  in anii 1998-2007 sa cultivat cu succes soia omg rezistenta la glifosat si nu a fost nici o problema.Acum este voie sa se consume porumb si soia ogm dar nu avem voie sa il cultivam.Pentru cei interesati de seminte de porumb roundup ready se gasesc la vinzare in Bosnia Hertegovina.In Romania este voie sa cultivi porumb YG rezistent la ostrinia, dar iti trebuie un munte de aprobari asa ca o lasi balta.

IdI1

IdI1

?????!!!!!!????

Daca tot ne-a taiat @scaiba topicul vechi probabil ar fi bine sa faca curatenie pe aici si sa deschida unul nou pentru cel modificat genetic. Imi pare aiurea explicatia ca toata contaminarea provine de la polenizare cand se exporta minim sute de tone ca sa fie rentabil trasportul, nu exporta 10 tone de pe un hectar. Mai curand  in procesul de obtinere a semintelor de porumb nu au respectat distanta intre loturile semincere si cele pe care se testeaza porumb modificat genetic. Pionner au varsat toate rebuturile de seminte in piata din Romania la preturi astronomice.

Eu sunt impotriva cultivarii si importurilor unor astfel de culturi, dar ce fac daca vecinul baga la greu din astea?

Edited by IdI1, 12 February 2014 - 09:52.

scaiba

scaiba

Pastafarian

• Grup: Validating
Un link preluat de la văru' DDuras, de pe OMG.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate