Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Emigrarea - ganduri, perspective ...

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Cosmin1981

Cosmin1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 25.05.2013
sal

incerc de mult timp, sa prind ceva pe afara . dupa multe eforturi, rotile incep sa se invarta in sfarsit, si se intrezareste posibilitatea emigrarii (intai UE, apoi SUA).

partea practica, materiala e aproape rezolvata - job etc.

eu ma consider o persoana rece, analitica - dar trebuie sa admit: e o adevarata confuzie/ efuzie/ tornada de ganduri .... acest auto-exil imi da uneori senzatia saltului in gol de pe marginea prapastiei - desi stiu ca rational vorbind, va fi cea mai buna decizie - bani mai multi, posibilitati etc.

in acelasi timp, realizez ceva clar: daca merge treaba acum, sansele sa mai revin in tara vreodata sunt nule practic.
nu doresc sa mai revin vreodata (nu prin alegerea mea oricum...), vreau sa excizez, extrag, inlatur, partea romaneasca ...

nu am nimic de pierdut, nu am copii, doar parinti (dar ce rau poate fi daca ii vad 1 data pe an, si ii sun de 2 ori pe luna !?!), niciun alt atasament.

uneori, ma vad ca un mercenar, a soldier of fortune (ceea ce probabil e corect...)


voi ce ati simtit  cand ati plecat din tara ?   apropo, eu am aproape 33 ani.

#2
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,152
  • Înscris: 24.05.2006

View PostCosmin1981, on 11 februarie 2014 - 23:26, said:


voi ce ati simtit  cand ati plecat din tara ?   apropo, eu am aproape 33 ani.

Multi inainte. Atat aveam si eu cand am plecat. Marti am vorbit cu aia de la firma care mi-a gasit jobul, si sambata m-am suit in autocar si m-am mai intors dupa un an si 4 luni.

#3
ovidiu_ms

ovidiu_ms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 06.02.2013
Eu nu am simtit nimic cand am plecat. (3 luni) A fost mai rau cand m-am intors.Posted Image
Imi parea rau ca m-am intors, insa nu aveam de ales. Aici este toata ,,averea mea'' .
Parca era o calatorie in timp. Mai ales cand am intrat in Deva am crezut ca suntem dupa Al Doilea Razboi Mondial. Drumuri praf, blocuri care dadeau sa cada, constructii imense abandonate...etc. Totusi, lucrurile au inceput sa fie frumoase dupa un anumit numar de Km.Posted Image In sensul ca nu mai vedeam chiar atatea case tiganeati, atatia tigani si alte ... gunoaie.

#4
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostCosmin1981, on 11 februarie 2014 - 23:26, said:

voi ce ati simtit  cand ati plecat din tara ?   apropo, eu am aproape 33 ani.
Un dor nebuna dupa sarmale, caltabosi, mici, bere, ponta, basescu, mizeria romaneasca....etc....Posted Image ....daca vrei sa pleci si mai ales daca ai posibilitatile materiale uita de prostiile care le-am insirat eu si "go for it"....btw, am simti o bucurie imensa...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate