Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

prelungitor cu protectie

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
CatoneMariaMagdalena

CatoneMariaMagdalena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.02.2014
As vrea sa cumpar un prelungitor cu protectie pentru suprasarcina sa protejeze tv si calc cand se ia curentul sau vine in socuri.......puteti sa imi recomandati vreunul?
ceva in maxim 100 lei
p.s. nu stiu daca priza e cu impamantare sau nu :)

#2
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Te pi$i pe el prelungitor, ia-ti un stabilizator de 6-800 VA si esti mult mai castigat. Ti-o spune unul care la soc de curent a iesit cu tv-ul in flacari pe casa scarii, iar protectia prelungitorului (vreo 75 lei acum 5-6 ani) era prajita LA PROPRIU.


http://www.emag.ro/s...1/pd/ETMDTBBBM/ - gasesti si mai ieftine, daca mai cauti. Asta daca nu ai un pc prea flamand, daca iti haleste cam 200w, poti lua unul de 5-600 VA.

Edited by Lucian_M, 11 February 2014 - 20:53.


#3
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
suprasarcina e una, supra-tensiune e alta.
suprasarcina inseamna ca va avea un releu termic care va da joc cand ai un consum mai mare de x Amperi.
supratensiune inseamna un varistor sau un circuit care are la baza tot un varistor care iti monitorizeaza tensiunea si cand ai o tensiune mai mare de 240 volti  sa dea jos. majoritatea varistoarelor care se gasesc in electronicele de pe la noi is pe 250 volti.
cum zicea cineva mai jos un stabilizator de tensiune e cel mai indicat in cazul tau daca ai variatii mari de tensiune. atentie insa ca unu de ala la 100 lei nu face nimic decat dai banii degeaba.

View PostLucian_M, on 11 februarie 2014 - 20:47, said:

Te pi$i pe el prelungitor, ia-ti un stabilizator de 6-800 VA si esti mult mai castigat. Ti-o spune unul care la soc de curent a iesit cu tv-ul in flacari pe casa scarii, iar protectia prelungitorului (vreo 75 lei acum 5-6 ani) era prajita LA PROPRIU.
ai vrut sa zici soc de tensiune.

Edited by D3an, 11 February 2014 - 20:55.


#4
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Pai si prelungitorul face?! Am un Apollo de 600VA si tine un tv de 40w, decodorul dublu digi de 35w si un pc care la varfuri se duce si in 350w.

LE: bine, eu am si un UPS de 600VA, la care e cuplat unitatea, dar si monitorul.

LE2: mai conteaza ce a venit? A luat foc si protectia, dar si tv-ul. Prelungitorul era un Infosec, acum are protectia scoasa si am lasat doar switch-ul.

Edited by Lucian_M, 11 February 2014 - 21:21.


#5
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Da conteaza, prelungitorul tau are surge protections adica decupleaza la descarcari electrice, in general varistorul din el lucreaza la 5-600V, foarte probabil la tine a fost altceva, probabil datorita unei conexiuni slabe pe nul sa dezechilibrat reteaua trifazica si asta a insemnat ca la unii a cazut tensiunea la 100-120V iar la ceilalti a crescut la 300-350V, din acest motiv ai avut tv-ul incendiat dar nu a declansat protectia din prelungitor.
Era bine daca aveai in tablou un intreruptor de declansare la maxima tensiune.

Edited by eugeniusro, 11 February 2014 - 22:03.


#6
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Va urma cat de curand ceva de genul asta http://www.dedeman.r...32a-380131.html - dar de 25A.

#7
CatoneMariaMagdalena

CatoneMariaMagdalena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.02.2014
multumesc de info.
am comandat acel stabilizator pentru lapt si tv.
sper sa fie multumit viitorul posesor Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate