Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Advertising companii mari

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013
Salut,

Cred ca nisa in care e site-ul meu e una buna pentru companii gen Orange, Vodafone, dar cum astea sunt companii mari cu bugete enorme, si site-ul meu e unul cu doar 100 de vizitatori unici pe zi, oare merita sa incerc sa le scriu?

De la ce numar de utilizatori incolo cam poti sa speri la un contract bilateral cu o companie? mica sau mare... sau nu conteaza numarul de utilizatori.

Cu AdSense nu am reusit, asa ca trebuie sa gasesc alta solutie.

Si daca ar fi interesati, atunci trebuie sa ofer eu toata technologia pe care AdSense o ofera firmelor ce cumpara spatiu publicitar (e.g. cate clickuri...)

Multumesc

#2
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
sansele sa negociezi direct sunt f mici , in general lucreaza cu compani de media buying, carora le specifica un anumit target.

#3
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013

View Postjoseph_lacroix, on 11 februarie 2014 - 19:26, said:

sansele sa negociezi direct sunt f mici , in general lucreaza cu compani de media buying, carora le specifica un anumit target.

Asa ma gandeam si eu, si atunci cum poti sa faci un deal one-to-one? pui anunt pe site la tine, care vrea sa te contacteze sa plaseze banere publicitare?
Sau publicitate directa (daca asta o fi numele bun) nu prea exista...

Mersi

#4
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013

View Postleny29, on 11 februarie 2014 - 21:20, said:


Asa ma gandeam si eu, si atunci cum poti sa faci un deal one-to-one? pui anunt pe site la tine, care vrea sa te contacteze sa plaseze banere publicitare?
Sau publicitate directa (daca asta o fi numele bun) nu prea exista...

Mersi

e mai complicat si se face pentru site-uri cu trafic mare, in general trebuie sa faci un studiu din care va rezulta ce fel de public/target ai, iar in functie de asta contactezi firmele potential interesate

de ex sunt site-uri de poker care platesc cate zeci de euro pentru fiecare persoana care vine de pe site-ul tau si se inregistreaza dar aici deja vorbesti de o supra targetare.

#5
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 24.05.2010
la 100 vizitatori unici e 0.

Sunt bloggeri care scot si 1000 vizitatori unici si tot nu au tangente cu diverse companii.

#6
vierme

vierme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 31.08.2007
Ma faci sa rad. 100 unici pe zi si tu te gandesti la companii mari?
Pentru site-uri mici maxim AdSense. Dar la traficul asta nu castigi mai nimic. Si cand zic site-uri mici ma refer la minim cateva mii unici pe zi.

Edited by vierme, 12 February 2014 - 02:22.


#7
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 17.06.2013

View Postvierme, on 12 februarie 2014 - 02:20, said:

Ma faci sa rad. 100 unici pe zi si tu te gandesti la companii mari?
Pentru site-uri mici maxim AdSense. Dar la traficul asta nu castigi mai nimic. Si cand zic site-uri mici ma refer la minim cateva mii unici pe zi.

Ok bine,
Eu vroiam sa fiu sincer, nu ma asteptam la prea multe.

Ca sa reformulez intrebarea, sa zicem ca ai 1.000 de utilizatori unici, sau 10.000, intrebarea mea este, scrii direct companiilor care crezi tu ca ar fi interesate? sau treci printr intermediari? sau te duci personal?...

Cum ajung pe unele site-uri sa aiba banner-uri fixe, presupun ca au o intelegere cu acele companii nu? altfel orice ar fi altceva, o sa iti bage reclame prin rotatie nu, si o sa incerce sa ghiceasca ei cam despre ce ai fi tu interesat ca vizitator (daca pot cum fac astia de la google care te trackuiesc peste tot...).

Ar fi trebuit sa schimb subiectul topicului sa intreb cum contactezi potentialele companii care crezi tu ca ar fi interesate de spatiu publiciatar la tine pe site.

Va multumesc

View Postjoseph_lacroix, on 11 februarie 2014 - 23:06, said:

e mai complicat si se face pentru site-uri cu trafic mare, in general trebuie sa faci un studiu din care va rezulta ce fel de public/target ai, iar in functie de asta contactezi firmele potential interesate

de ex sunt site-uri de poker care platesc cate zeci de euro pentru fiecare persoana care vine de pe site-ul tau si se inregistreaza dar aici deja vorbesti de o supra targetare.

Mersi,

Eu ma gandeam ca pe site-uri cu trafic mici, s-ar putea sa fie alte companii interesate care nu au bugetele companiilor mari... ca si pe partea cealalta a baricadei sunt unii intreprinzatori care nu sunt cunoscuti si carora le-ar prinde bine ceva publicitate nu?

Sunt de acord cu tine ca astia mai mari probabil ca nu se uita la tine...

Edited by leny29, 12 February 2014 - 22:10.


#8
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Clientii cu ceva bugete de comunicare apeleaza de cele mai multe ori la agentii.
Primul pas ar fi sa afli cu ce agentie lucreaza clientul de la care vrei bani. Apoi contactezi agentia, le prezinti site-ul si apoi le faci o oferta financiara.
Agentia isi da cu parerea si fie refuza/ignora propunerea fie o dau mai departe la client care va decide la randul sau.
De asemenea, dupa ce ai contactat agentia, poti face o vizita si clientului sa-i povestesti ce beneficii i-ar aduce site-ul tau. La client NU faci oferta financiara daca are o agentie. In 99,9% din cazuri, mai ales daca ai un site mic, clientul te va trimite inapoi la agentie. In conditiile in care i-ai dat deja un pret clientului, va trebui ca la agentie sa dai mai ieftin.
De asemenea, daca sari agentia, risti sa fii refuzat categoric si de catre client si nici de la agentie nu pupi bani pentru eventuale campanii la ceilalti clienti pe care ii are.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate