Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Ce diferențe sunt între țuică, pălincă și horincă

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Tuica are pana in 30 de grade. Palinca are intre 40-50 de grade. Horinca e posirca (palinca de calitate slaba). Tescovina e tuica facuta din ce ramane dupa fabricarea vinului.
Tuica de Pitesti are de obicei 26-28 de grade, dar e cunoscuta nu pentru tarie, ci pentru gustul si mirosul specifice.

#20
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
Posirca -bautura de slaba calitate si tarie DEX
Horinca- palinca din Maramu/ Bucovina

#21
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
HORÍNCĂ, horinci, s. f. V. holercă.
Sursa: DEX '98 (1998) | Adăugată de gall | Semnalează o greșeală | Permalink
holércă f., pl. ĭ (maĭ rar horelcă, în Bucov. horilcă [Șez. 36, 1] și holircă, d. rus. horilka, gorĭelka, rut. gorivka, d. vsl. gorĭeti, a arde. Cp. cu bg. zavivka, rom. zavelcă și cu balercă, palincă. V. bulearcă, do-goresc). Mold. Trans. Rachiŭ prost, poșircă. – În Trans. și horincă.

#22
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006
Eu stiam ca este asa:
tuica = 90...97* (alcool dublu rafinat)
horinca = 66* (cea facuta in cazan, cea care se face in Maramures)
palinca = maxim 30* (cea de prosta calitate, sau gust de dero)

Acestea sunt clasificarile in Ardeal. In sudul tarii din cate am aflat, altfel este clasificarea...

#23
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011
In Tara Hategului la tuica adevarata (cea de 52°- 54°) i se spune preaintoarsa.
Cea de 19°-28°, e tzusla, boala curata, dar pentru betivi este consumata conform principiului: ,,Las'ca-i buna si-asa''.

#24
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008

 loveparade, on 12 februarie 2014 - 10:57, said:

Eu stiam ca este asa:
tuica = 90...97* (alcool dublu rafinat)
horinca = 66* (cea facuta in cazan, cea care se face in Maramures)
palinca = maxim 30* (cea de prosta calitate, sau gust de dero)

Acestea sunt clasificarile in Ardeal. In sudul tarii din cate am aflat, altfel este clasificarea...
Unde anume in ardeal ???????Posted Image

#25
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

 loveparade, on 12 februarie 2014 - 10:57, said:

Eu stiam ca este asa:
tuica = 90...97* (alcool dublu rafinat)
horinca = 66* (cea facuta in cazan, cea care se face in Maramures)
palinca = maxim 30* (cea de prosta calitate, sau gust de dero)

Acestea sunt clasificarile in Ardeal. In sudul tarii din cate am aflat, altfel este clasificarea...
Nu stiu de unde ai scos tu 90 de grade din cazane home made si pruna ca  materie prima,in Ardeal tuica e ce iese din prima mana,la a doua rafinare i se spune vinars,arama e prima cana din a doua distilare,e criminala,e folosita doar in scop medicinal sau daca vrei sa faci pe nebunul.

Din prima distilare se obtine o tarie de 35-40 de grade,dar e tulbure,din a doua distilare se obtine ceva pe la 65 grade dar se dilueaza pana la 50 cu apa,arama are undeva la 70 de grade.

Palinca e tuica proasta.

Vorbesc de inima Ardealului,adica de cursul raului Crisul Alb.

#26
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Tuica se face doar din pruna.
Palinca din alte fructe.
Rachiul din boască (asa-i zice la noi) si/sau vin mai nasol. Palincii de fructe tot rachiu i se zice in regat.

Chestia cu taria e dupa preferintele fiecaruia.
Unii adauga si alcool rafinat de cereale in cazan.

Vinarsul e rachiul din boască si/sau vin.

Multi nu stiu ce fac si amesteca etilicul cu metilic. Astea se distileaza la temp diferite si trebuie pus separat ce iese din temp mica de ce se distileaza la temp mare desi de multe ori se lasa sa curga la gramada.

#27
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Vad ca sunt multe regionalisme...hai sa facem un sumar:

Vinars=Rachiu  (de obicei se taie cu apa)
Boasca=Tescovina  (ce ramane dupa ce se face vin= numele posircii care rezulta)
Palinca se zice in Muntenia la tuica distilata de doua ori, aia cea mai buna (50 grade).
Tot palinca se zice in Transilvania la tuica proasta, si la tuica aromata facuta din altceva decat prune.
Tuica se zice in Transilvania la cea mai buna bautura distilata de doua .ori (50-60 grade).
Tuica se zice in Muntenia la bautura distilata o data (30+- grade)
Horinca (in Maramures)=Holerca (in Bucovina) o bautura din fructe distilata de doua ori (in Maramures e considerata buna, in Moldova e considerata posirca= rachiu prost)

Eu ma indoiesc ca se poate obtine acasa alcool de 97 grade...
Va recomand strict sa nu beti alcool metilic sau sa puneti in bauturi, ca orbiti si chiar puteti muri !!!

#28
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,882
  • Înscris: 31.03.2003
Rachiu (în turcă Rakı) e numele dat diferitelor băuturi alcoolice obținute prin distilarea sucurilor rezultate din fermentarea fructelor sau a cerealelor, sau chiar prin distilarea vinului.

http://ro.wikipedia....uri_romĂąnești

La noi in BN se zice tuica bauturii de 53-54 grade.
Nu stiu sa se faca cea distilata o singura data.

#29
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Metilicul nu se adauga neaparat intentionat. Ala doar se evapora incepand cu o temperatura mai mica (sper sa nu gresesc) de aia e bine sa NU se consume ce iese la inceput ci sa se foloseasca in alte scopuri.
Ca o ciudatenie, daca amesteci o bautura tare cu apa, volumul total va fi mai mic decat suma volumelor celor 2 luate separat.
Deci daca amesteci 1 litru de tuica de 60 cu 1 litru de apa vei obtine un amestec de 30 dar cantitatea va fi mai mica de 2 litri.

Edited by horia66, 28 February 2014 - 19:51.
Lipsea un "NU"....


#30
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,882
  • Înscris: 31.03.2003
Te-a pacalit cineva la masurat ??
:)

#31
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

 Quantum, on 12 februarie 2014 - 09:18, said:

Horinca e posirca (palinca de calitate slaba).

Poftim?

#32
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Oaspete, aveam pretentii de la tine ca stii mai bine decat noi chestii din astea.

#33
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,882
  • Înscris: 31.03.2003
Mai stiu si eu una, alta, da era prea la fileu ca sa nu o dau.
:)
Oare de ce se intampla fenomenu ??

#34
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008

 undercoverbrother, on 16 februarie 2014 - 13:17, said:

Metilicul nu se adauga neaparat intentionat. Ala doar se evapora incepand cu o temperatura mai mica (sper sa nu gresesc) de aia e bine sa se consume ce iese la inceput ci sa se foloseasca in alte scopuri.

Cine adauga frate metilicu'? Asta e alcoolul care se evapora primul la o temp mai mica si NU TREBUIE BAUT./AMESTECAT CU TUICA.
Vad ca in sud nu se tine cont de regula asta

#35
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013
undercoverbrother, in mesajul citat a uitat sa puna negatia "nu", urmarea frazei da de inteles ca l-a uitat pe "nu".

Legat de denumiri si de obiceiuri, in zona Mehedintiului eu stiu ca se zice:
- tuica, la alcoolul distilat din fructe (nu neaparat prune, poa sa fie si cirese, pere, mere, comina - comina este tescovina aia care ramane de la vin si care este mai mult sau mai putin bogata de "zeama de struguri" in functie de cum presa fiecare strugurii, aveam un var al bunicului facea o tuica de comina excelenta) ala pe la 30-35°
- palinca, la alcoolul dublu distilat - in general de pruna, ala pe la 50-55°, dar nu prea se distila de 2 ori.
- horinca, eu unul nu l-am auzit decat rar folosindu-se si credeam ca-i un regionalism (Maramures?) pentru palinca.

Personal, alcoolul peste 45-48° am impresia ca-i prea tare, ca nu mai poate fi savurat, nici gustul nu-l mai simt.

Edited by zardato, 16 February 2014 - 22:06.


#36
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
Palinca vine de la cuvantul maghiar "palinka" care inseamna tuica.Iar gradele la ele dupa sangele care-l are fiecare in instalatie dupa zona geografica a tarii.Se pare ca ardelenii au cel mai mult sange in instalatie.In 78 cand am facut armata la Bolintin Vale eram un grup de fro 5 ardeleni care beam tuica de acolo ca si vin de se cruceau etno-aborigenii de acolo.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate