Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Linux - ecosistemul care reactioneaza cel mai rapid?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

Poll: Linux - ecosistemul care reactioneaza cel mai rapid? (13 member(s) have cast votes)

Care este timpul de reactie in care o versiune noua publicata de creatorul de software ajunge la dispozitia ta prin sistemul standard pus la dispozitie de distributia ta?

  1. sub 1 ora (1 votes [7.69%] - View)

    Percentage of vote: 7.69%

  2. 1-3 ore (1 votes [7.69%] - View)

    Percentage of vote: 7.69%

  3. 3-6 ore (4 votes [30.77%] - View)

    Percentage of vote: 30.77%

  4. 6-12 ore (1 votes [7.69%] - View)

    Percentage of vote: 7.69%

  5. 12-24 ore (3 votes [23.08%] - View)

    Percentage of vote: 23.08%

  6. 1-7 zile (1 votes [7.69%] - View)

    Percentage of vote: 7.69%

  7. 1-4 saptamani (1 votes [7.69%] - View)

    Percentage of vote: 7.69%

  8. 1-3 luni (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  9. 3-6 luni (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  10. 6-12 luni (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  11. 1-2 ani (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  12. mai mult de doi ani (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  13. nu stiu cum sa aflu aceasta informatie (1 votes [7.69%] - View)

    Percentage of vote: 7.69%

Folosesti o distributie rolling release precum ArchLinux, sau o distributie clasica, dar cu "software center" rolling release?

  1. DA (9 votes [69.23%] - View)

    Percentage of vote: 69.23%

  2. NU (4 votes [30.77%] - View)

    Percentage of vote: 30.77%

  3. Nu stiu (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Vote Guests cannot vote

#1
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Nu cred ca exista un sistem de operare care reuseste sa reduca atat de mult timpul dintre momentul in care un producator de software updateaza driverele si momentul in care update-urile vin practic in bratele utilizatorului.

In alte sisteme de operare clasice, utilizatorul trebuie sa verifice periodic site-urile producatorilor de drivere.

Studiu de caz: xf86-video-intel.

Creatorul da drumul versiunii 2.99.910 la ora 09:38

[ https://i.imgur.com/u9arTTs.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Iar la ora 15:38, eu ca utilizator ArchLinux, o distributie rolling-release, am deja update-ul:

[ https://i.imgur.com/evp1oPq.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

deci 6 ore timp de reactie, voi cunoasteti vr-un ecosistem al unui sistem de operare care reactioneaza atat de rapid?

Bineinteles ca unele drivere au probleme, dar probleme au si drivere closed-source, caci altfel nici ele n-ar mai fi updatate de producatori, insa comunitatea e atat de bine coordonata, parca e mai eficienta decat o companie multinationala.

In acest context, timpul de reactie este foarte important, deoarece creste increderea in viitorul produsului.

Alegeti un driver sau un program la intamplare, si spuneti-mi: care sunt timpii de reactie in cazul distributiilor voastre?

Aici vorbim strict despre mecanismele "normale" de update, cele mai comfortabile, nu de faptul ca fiecare isi poate compila singur programul.

Adica echivalentul a ce folosesc eu in ArchLinux:

pacman -Syyu
(updatarea intregului sistem, inclusiv toate programele instalate)

#2
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Pe Gentoo e cu dus si intors.
Daca iau in considerare testing pot avea aplicatii la cateva ore de la lansare sau cateva zile.
E al naiba de variabila treaba.
Daca iau in calcul stable, atunci va trebui sa astept cateva zile sau saptamani.
Daca vorbim de overlays e alta poveste.
Nu prea ma inscriu in grafic.

Edited by ovilix, 11 February 2014 - 08:34.


#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 ovilix, on 11 februarie 2014 - 08:33, said:

Pe Gentoo e cu dus si intors.
Daca iau in considerare testing pot avea aplicatii la cateva ore de la lansare sau cateva zile.
E al naiba de variabila treaba.
Daca iau in calcul stable, atunci va trebui sa astept cateva zile sau saptamani.
Daca vorbim de overlays e alta poveste.
Nu prea ma inscriu in grafic.

Pai testing e ok, daca tu asa folosesti sistemul in mod normal.

#4
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Eu am o mixtura de stable+testing+overlays(cateva aplicatii, nimic deosebit).

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Sunt cateva distributii de le numeri pe degete care actualizeaza rapid, cele mai multe nu fac asta, politica lor e sa foloseasca versiuni mai vechi de software si doar daca la acele pachete apar probleme actualizeaza. Tine mult de echipa din jurul distributiei.

#6
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Acum ar fi o chestie daca majoritatea joacelor ar fi suportate nativ, ca altfel driverele video mai noi nu aduc mare lucru.

#7
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Cei cu Ubuntu + derivate nu vor vota.
Astept votantii mai multor distributii.
Firefox 27 a ajuns in Gentoo testing azi 10.02.2014, dupa 6 zile de la lansarea oficiala.

Edited by ovilix, 11 February 2014 - 09:54.


#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 ovilix, on 11 februarie 2014 - 09:49, said:

Firefox 27 a ajuns in Gentoo testing azi 10.02.2014, dupa 6 zile de la lansarea oficiala.
Slab. Posted Image In Fedora era la 12 ore de cand a aparut.

Edited by neagu_laurentiu, 11 February 2014 - 10:08.


#9
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Deh asta e, dezvoltatorii Gentoo nu au pus atata pasiune pt. FF ca cei de la Fedora. ;)

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Imi place Archlinux, l-am vazut lucrand, doar ca ai nevoie de manual ca sa il instalezi! WTF?
Poate sa fie mega-ultra-extra rapid si cu reflexe de jaguar, daca iti trebuie linie de comanda in 2014 ca sa il instalezi + un guru linux pt suport, nu e ok...

http://news.softpedi...ux-352365.shtml

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 Adm, on 11 februarie 2014 - 10:13, said:

daca iti trebuie linie de comanda in 2014 ca sa il instalezi + un guru linux pt suport, nu e ok...
Ai un script ( https://github.com/helmuthdu/aui ) ce-ti automatizeaza instalarea. Iar pt. aplicatii ocazionale nu e o asa tragedie.
Dar sigur, are un parfum de old Unix in el.

Edited by neagu_laurentiu, 11 February 2014 - 10:17.


#12
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Dar ce treaba are linia de comanda cu 2014?
Nu se potrivesc, sau ce?
Vrei Arch fara linie de comanda la instalare? Incearca Manjaro.
Iar pt. instalare nu iti trebuie un guru, ai nevoie de o jumatate de creier. Posted Image
Ca sa beneficiezi de transparenta maxima si customizare nu se poate altfel.
Decat daca faci totul cu mana ta.
Arch tinteste o anumita categorie de utilizatori.

Edited by ovilix, 11 February 2014 - 10:20.


#13
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 Adm, on 11 februarie 2014 - 10:13, said:

Imi place Archlinux, l-am vazut lucrand, doar ca ai nevoie de manual ca sa il instalezi! WTF?
Nu ai nevoie de manual ca sa-l instalezi, doar de competenta. Daca nu ai un minim de competenta, atunci manualul de instalare e chiar bine structurat si complet.

 Adm, on 11 februarie 2014 - 10:13, said:

Poate sa fie mega-ultra-extra rapid si cu reflexe de jaguar, daca iti trebuie linie de comanda in 2014 ca sa il instalezi + un guru linux pt suport, nu e ok...
De ce linia de comanda nu ar fi OK?

#14
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Nu cred ca-i asa important sa am chiar ultima versiune a fiecarui pachet, de acest lucru sunt incantati numai utilizatorii desktop, care poate cauta ultimul feature, dar care pt 99% din ei nu-i necesar :)
Aici gentoo si Arch probabil castiga, sunt anumite exceptii, dar incomparabile tinand cont ca la o distributie ce nu este rolling release, te vei lovi de reinstall/upgrade la un momentdat. Deci pana la acel upgrade, vei fi obligat sa ramai cu versiuni mai vechi ale pachetelor.

PS: Astept sa vina un alt "inteligent" sa se mire ca-n 2014 administrarea Linuxului se face folosind consola.

#15
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 Huza, on 11 februarie 2014 - 10:55, said:

Nu cred ca-i asa important sa am chiar ultima versiune a fiecarui pachet, de acest lucru sunt incantati numai utilizatorii desktop, care poate cauta ultimul feature, dar care pt 99% din ei nu-i necesar Posted Image
Eu am adus driverul xf86-video-intel ca exemplu pentru ca avea un mic bug care ma deranja si care a fost reparat foarte rapid, dupa cum se vede.

Deci nu e doar un moft.

Discutia este oricum mai generala, buguri vor exista mereu, ca programator stiu ca niciun program nu e perfect.

Din acest motiv, timpul de reactie este foarte important.

#16
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
Eu folosesc Fedora cu KDE de vreo cateva zile dupa ce Mint m-a disperat (restart de x, freeze de la gunoiul de flash etc). Tre' sa fiu bou sa folosesc un tool grafic cand am unul in cli care nu este complicat. Pai pana isi face refresh graficul eu am trecut deja la urmatorul task iar la sfarsit de zi asta imi lasa mai mult timp liber pentru citit, jucat, pr0n etc. Iar ca sa pierd o gramada de timp pentru instalare-- asta intr-adevar nu este de anul 2014. Fedora mea s-a instalat in ~10 minute cu tot cu partitionare customizata pe un laptop. Asa ca da-le dreaqu de ultimile versiuni, eu vreau sa ma folosesc de OS nu sa ma laud cu el.

#17
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013

Quote

Care este timpul de reactie in care o versiune noua publicata de creatorul de software ajunge la dispozitia ta prin sistemul standard pus la dispozitie de distributia ta?
Sunt curios ce folosesc acei utilizatori care primesc updateuri atat de rapid, sub 12 ore.
Inteleg Arch vine cu update rapid. Altceva?

#18
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 ovilix, on 11 februarie 2014 - 12:49, said:

Sunt curios ce folosesc acei utilizatori care primesc updateuri atat de rapid, sub 12 ore.
Inteleg Arch vine cu update rapid. Altceva?
Nu stiu, de aceea am si deschis topicul, ca sa aflu de la comunitate :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate