Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Jaluzele orizontale lipite pe rama de termopan

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
bogdanlaurentiu

bogdanlaurentiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 18.01.2011
Vreau sa montez la o fereastra jaluzele orizontale de aluminiu si cel mai simplu mi se pare sa folosesc banda dublu adeziva tip Bison sau similar. Ar trebui sa tina, fiindca jaluzeaua are sub 2 kg.

Problema e ca nu stiu ce se intampla cu rama de PVC in cazul ca am nevoie sa dezlipesc ulterior banda. E de culoare inchisa (nuc) si mi-e teama ca la dezlipire sa nu se exfolieze pelicula colorata de finisare. (Presupun ca PVC-ul are un asemenea strat superficial, ca la glafuri sau la parchetul laminat.)

Stie cineva daca exista pericolul asta?

#2
giulio

giulio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 26.12.2006
Nu o sa tina doar cu banda dublu-adeziva(experienta proprie) . Pune-i si niste silicon.Se vor da jos cand vrei sa le speli fara sa lase alte urme.

#3
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 14.01.2010
sigur se exfoliaza in momentul in care o sa vrei sa le scoti....si o sa se vada urat...tinand cont ca banda adeziva se va lipi si consolida mult mai bine odata cu trecerea timpului...de ce nu prinzi capete jaluzelei in cate un holsurub mic...o sa iti ramana o mica gaura daca e viitor le scoti...care nu o sa se cunoasca daca termopanul este inchis la culoare...

Edited by yo_suporter, 09 February 2014 - 19:46.


#4
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Surubul e sfant!

#5
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
de ce nu incerci sistemul fara lipit sau gauri, cu gaici de plastic care se pun pe fereastra?

#6
creatorul

creatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 23.08.2004
Am incercat cu banda dubla adeziva de la ei si au picat pe rand dupa 3-4 ore. Am cumparat banda dublu adeziva cu rezistenta 100 kg/mp (cred ca era cea mai mare din ce am gasit in magazinele de bricolaj ) si degeaba. Nu rezista nici la greutatea jaluzelei dar daca mai si tragi sa o ridici. O sa incerc cu un silicon adeziv puternic, daca nu suruburi.

#7
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 03.02.2007
100 kg/mp înseamnă 10 gr/cmp, prea puțin!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate