Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

De la PC catre MAC (OS X)

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ce v-a determinat sa treceti de la PC catre MAC?
Din ce cauza sau in ce scop ati trece de la un Windows PC sau de la un PC cu Linux sau chiar cu Hackintosh catre un Mac cu OS X, in cazul in care nu ati facut-o deja?
Considerati ca Hackintosh este o solutie convenabila pe un PC in lipsa unui Mac?

Care sunt dificultatile pe care le poate intampina un utilizator la trecerea dinspre S.O. Windows sau Linux catre Mac OS X sau Hackintosh?

Eu pana sa am un Mac am testat Hackintosh mai mult din curiozitate. Nu am luat prea in serios solutia de a rula OS X pe un PC, desi nu este imposibil de a rula Mac OS X aproape de performantele lui reale pe un PC.
Abia dupa ce am avut un Mac am inceput sa inteleg cu adevarat ce inseamna un Mac.
In masura timpului disponibil va voi relata experientele mele.
As dori, insa, sa aflu si opiniile voastre.

#2
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Ai putea sa incepi acum sa ne zici ce inseamna cu adevarat un mac, sunt curios.

#3
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postmarius87ism, on 09 februarie 2014 - 09:08, said:

Ai putea sa incepi acum sa ne zici ce inseamna cu adevarat un mac, sunt curios.

Un Mac este in primul rand un computer de calitate. Apple nu face rabat de la calitate cum fac alti producatori pentru a putea scoate produse "competitive" din perspectiva pretului.
De exemplu, Asus si Acer deseori recurg la display-urile cele mai ieftine si de proasta calitate, HDD-uri care nu rezista mai mult decat perioada garantiei (HDD-uri Seagate, dar produse de fostii Maxtor), difuzoare si microfoane ieftine, mult plastic etc.
In momentul in care un producator incepe sa construiasca dispozitive de calitate, cum ar fi Sony VAIO, datorita preturilor foarte ridicate ajunge sa piarda o mare parte din piata, asa ca va ajunge din nou la compromisuri in ceea ce priveste calitatea. Daca iei un dispozitiv Sony ai garantia ca va avea o camera de foarte buna calitate si probabil un sistem audio de calitate, insa calitatea celorlalte componente ramane incerta.
Apple, in schimb, nu a facut niciodata compromisuri. Isi construiesc produsele cu cea mai mare atentie. Nu o sa gasesti niciodata pe un computer Apple o componenta de calitate proasta plasata ca sa poata "stoarce" cativa clienti in plus datorita unei usoare reduceri de pret.
Iar in ceea ce priveste sistemul de operare, acesta se considera ca este, de asemenea, superior. In aceasta privinta eu am anumite rezerve.

#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,192
  • Înscris: 24.02.2007
Tu ti-ai luat un mac sa-l folosesti, sau sa discuti toata ziua despre el?

#5
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Si una si alta... In fond, este ultima mea zi de "vacanta" :)

#6
bibic

bibic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 19.12.2013
Si, spre beneficiul si placerea tuturor, nu vrei tu sa gasesti o alta modalitate de a o petrece?
Apuca-te de ziaristica, deschide-ti un blog...

Edited by bibic, 09 February 2014 - 09:45.


#7
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Post_-_, on 09 februarie 2014 - 09:39, said:

Si una si alta... In fond, este ultima mea zi de "vacanta" Posted Image
Când a fost lansat telefonul iPhone 3G  , am râs de mă dureau fălcile , nu avea înregistrare video .De tot râsul frate , măcar un QVGA să fi fost , tot era ceva .
Aşa că , nu-i mai lăuda , raportul preţ calitate nu este bun , nu se justifică preţul , pot aprecia doar cei care au iubirea pentru lucruri , pentru mine sunt doar unelte .

Edited by pacopaco1967, 09 February 2014 - 09:49.


#8
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Mai erau unii, acum ceva ani de zile, cum scriau ei pe forumul macuser, ca producatorii hardware, de CPU-uri, la iesirea de pe banda de productie sunt testate. Procesoarele care functioneaza perfect sunt trimise la apppppple, iar cele cu unele erori, la restul :D
Ce sa mai comentez. La Apppppple nu platesti calitatea, ci snobismul.
Eu iti fac un pc din componente premium, mai performant ca un mac, si la un pret mai mic...

Edited by Lolopoco, 09 February 2014 - 09:52.


#9
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
am trecut de la windows la hackintosh jurand ca nu voi da banii niciodata pe un mac adevarat. anii au trecut si acum am pe birou o frumusete de mac. de ce? stabilitate. sentimentul de siguranta, ca apesi butonul de power si functioneaza normal totul. ca poti scrie lucrarea de licenta fara frica de BSOD. ca nu trebuie sa ii acorzi timp pretios pentru mentenanta. el trebuie sa munceasca pentru mine, nu invers. pentru calitatea constructiei si ingineria de sub carcasa. (ati vazut vreun mac desfacut? totul in ordine si cabluri calculate la mm.)

i-am luat si iubitei un powermac g5 dual 1,8ghz pt ca jegul de AMD se bloca cand ii era lumea mai draga. si pe bune ca mai bine invata pentru sesiune decat sa dea restarturi si sa isi faca nervi.

View PostLolopoco, on 09 februarie 2014 - 09:50, said:

Ce sa mai comentez. La Apppppple nu platesti calitatea, ci snobismul.
Eu iti fac un pc din componente premium, mai performant ca un mac, si la un pret mai mic...

esti sigur? ia si citeste:

Attached Files



#10
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Inteleg pe toti cei ce sunt pro Mac si pot intelege ca e calitativ, dar ce facem noi ceii care nu avem bani de Mac?

#11
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View Postrasistu, on 09 februarie 2014 - 09:52, said:

am trecut de la windows la hackintosh jurand ca nu voi da banii niciodata pe un mac adevarat. anii au trecut si acum am pe birou o frumusete de mac. de ce? stabilitate. sentimentul de siguranta, ca apesi butonul de power si functioneaza normal totul. ca poti scrie lucrarea de licenta fara frica de BSOD. ca nu trebuie sa ii acorzi timp pretios pentru mentenanta. el trebuie sa munceasca pentru mine, nu invers. pentru calitatea constructiei si ingineria de sub carcasa. (ati vazut vreun mac desfacut? totul in ordine si cabluri calculate la mm.)

i-am luat si iubitei un powermac g5 dual 1,8ghz pt ca jegul de AMD se bloca cand ii era lumea mai draga. si pe bune ca mai bine invata pentru sesiune decat sa dea restarturi si sa isi faca nervi.

Ete fleoșc!

Ia-ti un Dell XPS/Lenovo Thinkpad/HP Elitebook/Toshiba Qosmio si tot acolo esti.
Asta cu BSOD pe Windows 7 e visul umed al unora...

P.S. AMD-ul ala era Opteron cumva?Nu cred. Probabil vreun amarat de Duron...

#12
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
nu incerc sa conving pe nimeni, sunt gusturi si alegeri personale. timpul meu e pretios si nu sunt dispus sa-l investesc in mentenanta unui pc.

#13
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostLolopoco, on 09 februarie 2014 - 09:50, said:

Ce sa mai comentez. La Apppppple nu platesti calitatea, ci snobismul.
Eu iti fac un pc din componente premium, mai performant ca un mac, si la un pret mai mic...

Si eu mi-am facut toate computerele din componente ca sa ies mai ieftin si sa pot face upgrade-uri cand si cum am chef. Sunt informatician. Stiu ce componente sa aleg. Insa atunci cand discutam despre computere portabile situatia este cu totul alta.
In general, eu am mers pe laptop-uri mai ieftine de la IBM/ Lenovo, Dell, HP, ulterior un Asus. Evident ca nu puteam sa le cer sunet de calitate. Evident ca trebuia neaparat sa cumpar eu un microfon deoarece microfonul integrat era ca si inutil. Am mai avut si un MSI pentru care am fost nevoit sa cumpar un adaptor WiFi pe USB, deoarece cel intergrat avea drivere sub orice critica.
Cand am vazut pentru prima oara la cineva cum arata imaginea pe un Sony VAIO si cat de jalnica arata la mine pe toate display-urile pe care le-am avut am decis ca urmatorul meu laptop sa fie neaparat Sony. Apoi au inceput si ei sa faca ecrane de calitate la fel de proasta.
Culmea este ca inainte de a cumpara MacBook-ul eram decis sa cumpar Lenovo Yoga 2 Pro pentru ca aveam nevoie de un ultrabook de calitate (am mai scris despre aceasta). Insa cand am vazut ca pretul lui este aproape identic cu cel al unui MacBook Pro cu retina display am mers pe Mac si nu regret.
Atunci cand comparam preturile produselor trebuie sa avem in vedere produse din aceeasi gama, cu aceleasi caracteristici hardware si care sa aiba componente de aceeasi calitate.
Eu am luat toate magazinele online de incredere la rand si am cautat notebook-uri/ ultrabook-uri cu ecrane de cel putin 13 inch si rezolutie FullHD. Ei bine, aproape peste tot cele mai ieftine din aceasta categorie erau MacBook-urile. Am intalnit modele echivalente care aveau preturi chiar duble fata de un MacBook Pro. Pentru cine doreste sa faca o comparatie intre preturi am oferit cateva link-uri si capturi de ecran aici: http://forum.softped...retina-display/

#14
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Inteleg ca ai mac si vrei sa te simti special fata de restu', da' multe (toate) argumente pro mac, date de tine (si de altii) nu sunt reale.
Pe windows 98 luam bsod in prostie. Cand a aparut xp-ul, bsod au ajuns o raritate, in special cu venorea primului sp1. Pe scurt, de la xp nu se mai pune problema de bsod. Daca ai un pc functional dpdv hardware, atunci nu ai nici probleme cu bsod.
Si cum adica "amd de bloca"? Comparam un AMD Sempron, cu 512 mb ram (zic si eu. Cine stie ce antichitate, cu zeci de toolbaruri si zeci de programe "pop up". De' pc folosit de fata/femeie) cu un mac dual core?
In primul rand, un pc de top, facut din componente premium,  luat pe piese si asamblat "pe genunghi", costa mai ieftin (cu mult mai ieftin) fata de un mac.
Iar cliseul ca, un pc brand este "calculat de ingineri pentru compatibilitate" este iesita tot din "gura" lui Mark Etting. Doreste cineva sa-mi spuna ca o placa video pe agp nu functioneaza pe orice placa baza ci slot agp?
Se pun inginerii lu peste sa calculeze exact ce cu ce se potriveste. De parca interfetele stas sunt la sto'.
Prefer sa platesc doar hardware-ul, nu si brandul.

#15
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postmarius87ism, on 09 februarie 2014 - 10:03, said:

Inteleg pe toti cei ce sunt pro Mac si pot intelege ca e calitativ, dar ce facem noi ceii care nu avem bani de Mac?

Mie mi-a luat cativa ani ca sa pot pune deoparte ceva bani pentru un ultrabook de calitate. Asa m-am ales cu un Mac...
Daca un MacBook te tine mai mult decat un ultrabook, atunci nu iesi in pierdere. In plus, placerea de a lucra pe un MacBook este incomparabila cu cea furnizata de un ultrabook banal cu Windows. Si mai este o problema la care m-am referit. In Windows nu vezi bine pe un ecran mic de rezolutie inalta (modificarile DPI nu influenteaza marimea controalelor din ferestre si a marimii fonturilor din meniu sau de pe ribbon). OS X si aplicatiile pe OS X sunt mult mai bine adaptate ecranelor cu rezolutii mari.

#16
andrei_im

andrei_im

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 13.08.2009

View Post_-_, on 09 februarie 2014 - 09:29, said:

Isi construiesc produsele cu cea mai mare atentie.
Ori nu stii ce vorbesti ori ne minti ca de la obraz. In afara de carcasa (de care nu sunt sigur), ce isi mai construieste singur? Placile video sunt AMD, procesoarele sunt intel, hardiskurile sunt toshiba, placile de baza sunt create de intel si produse de asus si altii, etc...
Ceea ce face apple foarte bine este sa aleaga componente bune si in rest e management si marketing.
Daca iei in considerare strict performantele, raportul calitate pret e foarte slab la apple. Totusi daca mai pui suportul, designul si calitatea ridicata este clar ca exista motive pentru unii de a-si lua un apple.

Bineinteles ca MacOS are mai putine buguri, pentru ca e scris softul pentru o singura configuratie. Windowsul trebuie sa funcioneze si pe componentele top quality pe care ruleaza un mac de exemplu, dar si pe chinezarii gen acer si evident ca da rateuri mai multe. Totusi eu n-am mai vazut un BSOD de la Windows XP, la care cred ca am renuntat acum 7 ani. Cei drept de atunci am avut numai componente top quality. Cred ca nici XP-ul n-ar fi dat rateuri daca as fi avut numai componente de calitate, dar pe vremea aia (acum 10 ani) nu stiam asa de bine ce si cum sa aleg.

Totusi eu mi-as lua un MacBook Air pentru baterie, 10 ore e incredibil si greu de batut de oricine altcineva de pe piata, mai ales daca iei in considerare si designul. La OS e dupa necesitati/preferinte...

#17
Florin_d_1300

Florin_d_1300

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 06.04.2007

View Postrasistu, on 09 februarie 2014 - 10:00, said:

am trecut de la windows la hackintosh jurand ca nu voi da banii niciodata pe un mac adevarat. anii au trecut si acum am pe birou o frumusete de mac. de ce? stabilitate. sentimentul de siguranta, ca apesi butonul de power si functioneaza normal totul. ca poti scrie lucrarea de licenta fara frica de BSOD. ca nu trebuie sa ii acorzi timp pretios pentru mentenanta. el trebuie sa munceasca pentru mine, nu invers. pentru calitatea constructiei si ingineria de sub carcasa. (ati vazut vreun mac desfacut? totul in ordine si cabluri calculate la mm.)

i-am luat si iubitei un powermac g5 dual 1,8ghz pt ca jegul de AMD se bloca cand ii era lumea mai draga. si pe bune ca mai bine invata pentru sesiune decat sa dea restarturi si sa isi faca nervi.



esti sigur? ia si citeste:
Sincer nu inteleg ce are domnul respectiv cu cei care isi asambleaza singuri PC-urile. Si la ce fel de lucru se refera cand spune ca un PC asamblat nu poate face fata? Cat despre ingineria de sub carcasa, am vazut pe forumul "garajul meu" destule PC-uri facute in dormitor, care arata foarte foarte bine. Nu zic ca, arata mai bine decat MAC-urile, pentru ca nu am vazut MAC-uri desfacute. Dar sunt PC-uri foarte bune care arata foarte bine. Iti dau si link-uri daca vrei :D

#18
andrei_im

andrei_im

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 13.08.2009

View PostLolopoco, on 09 februarie 2014 - 10:18, said:

Prefer sa platesc doar hardware-ul, nu si brandul.
Dar softul (halatulPosted Image)? Softul? Ce zice softul?

Nu te intreb de pretul windowsului, ci de preferinta, nu poti sa zici ca e tot aia daca ai Windows sau MacOS. Daca preferi MacOS si-l pui pe un Hackintosh, zici ca iesi mai bine decat cu un iMac?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate