Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Filme, actori, regizori importanți... care vă calcă pe nervi

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#55
s-brody

s-brody

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 03.09.2013
Larry David imi e antipatic mie, ca actor.

#56
jadnycky

jadnycky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,458
  • Înscris: 27.11.2010
Filmele politiste americane in care ce doi parteneri trancanesc despre banalitatile din viata lor ca fiind chestii filosofice, filme gen "Prietenii tai", "Seinfeld"

#57
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012

 stormwatch, on 09 februarie 2014 - 08:02, said:

E vorba de acele filme, regizori „overrated”, despre care lumea vorbeşte de bine dar nu ştii de ce (sau ştii, dar nu eşti de acord). De exemplu, mie cel mai „overrated” (ca să nu zic prost) film mi s-a părut Natural Born Killers, de „marele” Oliver Stone. Putem vorbi de ce e „mare” (deşi a făcut şi filme bune, de exemplu „Wall Street” în comparaţie cu tîmpenia de acum, „Wolf of Wall Street”).

În „Natural Born Killers” subiectul e aproape mistic: răul absolut. Unul şi una împuşcă în stînga şi-n dreapta just for the hell of it, în timp ce televiziunile stau cu ochii beliţi pe urmele lor, fără ca regizorul (sau scenaristul, mă rog, ăsta fiind Tarantino, n-are nevoie de explicaţii pentru ce face) să se chinuie vreun minut să explice cum au ajuns ăia să facă treburile astea. Bineînţeles, Stone aruncă vina pe televiziuni (e bine să ai pe cine da vina) sau pe traumele din copilărie (astea mai nou explică orice comportament deviant), băgîndu-le americanilor creduli (şi nu numai lor) în cap ideea că nu trebuie să-ţi baţi capul cu „de ce”, asta în timp ce există explicaţii mult mai prozaice (nu e nevoie să crezi în diavol sau în „aşa e el, ce să-i faci, sămînţă proastă”).

Orice om e capabil de lucruri extreme, totul e să-l pui în situaţia să nu aibă nimic de pierdut. Sînt o grămadă de filme (dar care nu-mi vin acuma în cap) care arată cum, din aproape în aproape, de la un lucru aparent nesemnificativ se ajunge la măcel general (ca idee, nu ca Tarantino sau Rodriguez). În cazul „serial killer”-ilor acel moment e prima crimă, moment din care, dacă omul ştie că nu mi scapă fără 20 de ani sau injecţia letală, nu mai are de ce să nu ia cîţi mai mulţi cu el.

D-aia poate ar fi cazul să se facă un film despre cum pedeapsa cu moartea poate aduce astfel de oameni în situaţia de a nu avea nimic de pierdut, şi cum, poate, unii ştiind că şi dacă iau pe viaţă mai au o şansă să trăiască, poate s-ar fi oprit la o singură crimă.

Natural Born Killers” nu e filmul ăla.
Natural Born Killers e un film despre cultul eroului. Acolo subietul e  jurnalistul Wayne Gale (Robert Downey Jr.), Mickey&Mallory  sunt obiectul lui. Sunt monstruletii pe care ii analizeaza. Nu sunt "raul absolut", nici macar "rai " nu sunt. Sunt doar amorali si sunt ceea ce iti arata Televiziunea ca sunt.
Filmul e compus dintrun mozaic de sit-com, emisiuni de stiri,  reportaje, tot felul de formate. Vezi ceea ce  omul TV vrea sa-ti arate. Iar la final vezi ce iti arata o camera. Seamana putin cu povestea horror scrisa de Mary Shelley.

#58
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 03.02.2007
Cu actori români e voie?

[ http://static2.libertatea.ro/typo3temp/pics/10-calinescu-02_cfcc8c1786.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate