Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Filme, actori, regizori importanți... care vă calcă pe nervi

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ehe, daca avea si CIA un James Bond... altfel stateau treburile

#38
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010

 edigee, on 11 februarie 2014 - 15:29, said:

filme cu CIA
Pe mine mă seacă din oficiu toate filmele cu „agenţi” CIA (sintagma asta e o contrareclamă puternică pentru mine). De exemplu, am citit (auzit) numai lucruri bune despre „Argo” şi chiar despre Ben Affleck am o părere bună ca actor, dar n-aş da în veci cîteva ore din viaţă să-l văd. Habar n-am dacă povestea din film e adevărată (măcar la bază), dar ce ştiu sigur e că o misiune reală de salvare a ostaticilor din Iran condusă de CIA a eşuat mizerabil, aşa că ăia şase salvaţi din film e cam puţin ca să spele faţa „agenţiei”.

Uciderea lui bin Laden poate fi numită un succes, dar iarăşi, nu înseamnă că vreun film despre asta merită văzut (pentru că nu ştii ce e adevărat sau ce e exagerat, romantizat, făcut să arate bine). CIA poate fi bătută la kur de orice altă agenţie de informaţii, dar, deh, dacă au armata americană în spate, cine se poate pune cu ei ?

Şi asta în timp ce misiuni de spionaj ADEVĂRATE nu sînt puse pe ecran (din naiba ştie ce motive, poate şi politice). De exemplu, nu ştiu cîtă lume ştie că debarcarea din Normandia ar fi fost un eşec (germanii ar fi avut cu ce să-i arunce pe aliaţi înapoi în mare) dacă n-ar fi reuşit poate cea mai mare (şi mai cinică) misiune de intoxicare a germanilor, la care au au pus botul şi au participat (din prostie) inclusiv politicieni români, ca boul de Maniu.

Planul (britanic) a constat în intoxicarea germanilor cum că debarcarea din Normandia nu e cea reală, şi că scopul ei era doar atragerea trupelor nemţeşti în Normandia, pentru ca pe urmă să poată debarca de-adevăratelea în Pas de Calais, în Norvegia, şi în Balcani. Englezii chiar au paraşutat trei spioni britanici în România (care n-aveau nici o treabă, au fost arestaţi imediat ce au aterizat), dar care l-au făcut pe Maniu să creadă de-adevăratelea că britanicii nu mai pot de România, şi chiar şi după război zicea în gura mare că „Vin americanii” şi se milogea la ambasadele britanică şi americană crezînd că „n-o să ne lase americanii în mîna ruşilor”, asta în timp ce ăia îi ziseseră clar că fără Rusia nu poate exista înţelegere cu România. Păcat că l-au crezut nişte năuci, care au şi murit prin munţi şi prin închisori după aia.

Despre intoxicarea britanică este o carte foarte bine scrisă („Fortitude” de Larry Collins) care arată cum s-au folosit britanicii de rezistenţa franceză (la fel de cinic) ca să-i păcălească pe nemţi. Dacă- ar fi pusă pe ecran, cel puţin la fel de bine cum e scrisă, povestea asta ar putea face un film excelent.

Edited by stormwatch, 12 February 2014 - 08:22.


#39
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai vezi? de aia am zis james bond si nu mata hari...
ca sa n-o dam din fictiune in istorie :)

#40
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Argo a fost inspirat dintr-o operatiune cat se poate de reala ca a vut loc inainte de catastrofa aia cu elicopterele cazute. Filmul prezinta faptele mult romantat (de ex. aia au fost in realitate plimbati pe la mai multe ambasade nu doar la canadieni) astfel incat sa dea bine la modul hollywood-ian. Una peste alta un film usor overrated ,totusi bine facut(meritul lui Ben Affelck -regizor la un al doilea film bun dupa The Town) ,iar faptul ca l-au premiat anul trecut e un lucru cat se poate de firesc in conditiile in care a fost un an foarte slab la filme(2012)

Edited by edigee, 12 February 2014 - 09:29.


#41
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 edigee, on 11 februarie 2014 - 15:29, said:

La "Full Metal Jacket" prima parte e geniala iar a doua (aia despre Vietnam) e cam avarage.

Kubrick nu a avut parte de sprijinul armatei pentru acest film deoarece oficialii americani au spus ca nu vor sustine un scenariu in care soldati americani se impusca intre ei. Cine stie, poate cu sprijinul armatei ar fi iesit altfel.

 stormwatch, on 12 februarie 2014 - 07:56, said:

Uciderea lui bin Laden poate fi numită un succes, dar iarăși, nu înseamnă că vreun film despre asta merită văzut (pentru că nu știi ce e adevărat sau ce e exagerat, romantizat, făcut să arate bine). CIA poate fi bătută la kur de orice altă agenție de informații, dar, deh, dacă au armata americană în spate, cine se poate pune cu ei ?

In filmu' ala cu uciderea lu' Bin Laden se prezinta clar lacunele CIA, destul de mari as putea spune, plus ca un elicopter s-a prabusit in momentu' actiunii trupelor speciale. Filmu' mi s-a parut destul de interesant, mi se pare ca nu au incercat sa romanteze nimic, nici macar faptu' ca in casa respectiva au ucis si femei si copii.

#42
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
va rog sa nu confundati CIA cu trupele speciale sau cu alte chestii
CIA e niste tocilari obositi, ei se ocupa cu spionajul si contraspionajul (culeg si prelucreaza informatii), nu au trupe in structură

#43
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013

 stormwatch, on 12 februarie 2014 - 07:56, said:

am citit (auzit) numai lucruri bune despre „Argo” şi chiar despre Ben Affleck am o părere bună ca actor, dar n-aş da în veci cîteva ore din viaţă să-l văd. Habar n-am dacă povestea din film e adevărată (măcar la bază), dar ce ştiu sigur e că o misiune reală de salvare a ostaticilor din Iran condusă de CIA a eşuat mizerabil, aşa că ăia şase salvaţi din film e cam puţin ca să spele faţa „agenţiei”.
Ti-ai dat vreodata cu parerea despre vreun film pe care chiar l-ai vazut? Posted Image

 edigee, on 12 februarie 2014 - 09:28, said:

iar faptul ca l-au premiat anul trecut e un lucru cat se poate de firesc in conditiile in care a fost un an foarte slab la filme(2012)
Da, in special Django, Mizerabilii si Life of Pi :D

#44
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010

 HighHopes, on 12 februarie 2014 - 12:47, said:

Ti-ai dat vreodata cu parerea despre vreun film pe care chiar l-ai vazut?
Ia şi citeşte şi de ce n-am văzut filmele pe care spun că nu le-am văzut, că despre asta e vorba în thread-ul ăsta. Eu (spre deosebire de alţii) nu mă uit doar la realizare, ci şi la ceea ce are de spus un film. Or, dacă nu-mi place ce are de spus (ai de unde să afli, şi fără să-l vezi), nu-l văd.

Se cheamă criterii (preferinţe). Viaţa e prea scurtă ca să vezi toate prostiile.

Edited by stormwatch, 12 February 2014 - 13:09.


#45
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
Sacha Baron Cohen ma enerveaza (cu exceptia seriei Madagascar [king julien e genial])
si Ben Stiller vine tare din spate

Edited by Nero-d, 12 February 2014 - 13:28.


#46
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 HighHopes, on 12 februarie 2014 - 12:47, said:

Da, in special Django, Mizerabilii si Life of Pi Posted Image
Le Mis ,te dezamagesc ,nu l-am putut urmari pana la capat ,nu suport genul ,desi actorii de acolo sunt foarte buni.
Anul trecut au fost vreo 4-5 filme mai rasarite ,unele chiar foarte bune. Anul asta (de fapt 2013) sunt vreo 10-12. Poate n-o fi mai bune ca alea de anul trecut dar in orice caz sunt mult mai multe.

Noroc ca mi-am amintit:
The Impossible(2012)! adica imposibil de tras de par si cu un final absolut jenant telenovelistico-melodramatic. Saraca Naomi Watts ,toata stima si respectul ,dar avut o partitura aproape 100% fizica.
Nu mai retin titlul dar era un film, frantuzesc parca ,mult mai bun despre tsunami.

 Nero-d, on 12 februarie 2014 - 13:24, said:

Ben Stiller vine tare din spate
Mai ales cu ultimul film vine Ben din toate directiile nu numai din spate.Nici n-ai unde sa fugi!

Edited by edigee, 12 February 2014 - 16:37.


#47
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013

 edigee, on 12 februarie 2014 - 16:07, said:

Le Mis ,te dezamagesc ,nu l-am putut urmari pana la capat ,nu suport genul ,desi actorii de acolo sunt foarte buni.
Nici eu nu-l suport, dar asta nu m-a impierdicat sa constat ca e un film foarte bun si foarte muncit. In afara de faptul ca s-a cantat in film :D , totul mi s-a parut extraordinar, de la imagine, la actori (nu mai zic, lui HJ i-as fi dat Oscarul) si coloana sonora...adica au compus o intreaga simfonie pentru filmul asta.

 edigee, on 12 februarie 2014 - 16:07, said:

Poate n-o fi mai bune ca alea de anul trecut dar in orice caz sunt mult mai multe.
Dap, asta asa e.

#48
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 25.12.2013
Pe mine ma scoate din minti Jennifer Lawrence, nu o suport. Pare sa aibe genul de atitudine scandalagioaica care se ia in gura cu cei care o calca pe coada.

#49
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 zedicus, on 13 februarie 2014 - 15:55, said:

Pe mine ma scoate din minti Jennifer Lawrence, nu o suport. Pare sa aibe genul de atitudine scandalagioaica care se ia in gura cu cei care o calca pe coada.
Vorbeste gura fara ea dar nu stiu sa se fi luat de nimeni niciodata ,ba dimpotriva ,cred ca faci o confuzie de persoana . Da un link si un exemplu. E atat de expusa de media incat imediat un exemplu de acest tip ar fi rostogolit internetul.
Am inteles ca se discuta despre actori aici strict la modul de prestatie in filme ,asa si la Meryl Streep sau Jack Nicholson ,Sean Pean ,gasesti nenumarate exemple de purtari cu adevarat "necuvincioase". Nu mai zic de cazul lui Mel Gibson care e o adevarata catastrofa de comportament. Asta nu il face un regizor/actor mai putin valoros.
Mai zicea cineva ca nu-i plac filmele lui  Woddy Allen ca s-a  individul  cu fiica adoptiva .

#50
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 25.12.2013
in filme Jenifer Lawrence pare aibe atitudinea asta, nu in realitate. Dar tot antipatica mi se pare

#51
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Asa o fi , poate de asta i-au dat criticii vreo 130 de premii din 2008 pana astazi (record absolut-pt. doar 6 ani de activitate).

Edited by edigee, 13 February 2014 - 21:44.


#52
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010

 edigee, on 13 februarie 2014 - 21:44, said:

Asa o fi , poate de asta i-au dat criticii vreo 130 de premii din 2008 pana astazi (record absolut-pt. doar 6 ani de activitate).
Poate să aibă şi 1000 de premii (nici nu-i greu, la cîte festivaluri sînt) şi să te enerveze cineva. De exemplu, eu nu le suport (cel mult îmi sînt indiferente) Meryl Streep, Susan Sarandon, Julia Roberts sau (hell no) Nicole Kidman. Dacă stau şi mă gîndesc bine, şi Dustin Hoffman mă calcă pe nervi.

Oamenilor ăstora nu le-au priit deloc premiile pe care le-au primit, şi au dezvoltat, (pe lîngă fiţele de divă şi mare actor) şi un stil de a juca afectat, ca şi cînd fiecare cuvînt pe care-l scot e definitiv (se vede şi din rolurile pe care şi le aleg, atunci cînd mai au de ales).

#53
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 stormwatch, on 14 februarie 2014 - 08:40, said:

Poate să aibă şi 1000 de premii (nici nu-i greu, la cîte festivaluri sînt) şi să te enerveze cineva. De exemplu, eu nu le suport (cel mult îmi sînt indiferente) Meryl Streep, Susan Sarandon, Julia Roberts sau (hell no) Nicole Kidman. Dacă stau şi mă gîndesc bine, şi Dustin Hoffman mă calcă pe nervi.

Oamenilor ăstora nu le-au priit deloc premiile pe care le-au primit, şi au dezvoltat, (pe lîngă fiţele de divă şi mare actor) şi un stil de a juca afectat, ca şi cînd fiecare cuvînt pe care-l scot e definitiv (se vede şi din rolurile pe care şi le aleg, atunci cînd mai au de ales).
Perfect adevarat la unii actori. De exemplu Keira Knigtley-daca tot vorbim de stil afectat si de overacting. Keira a stricar efectiv ultimele ei filme -A Dangerous Method , Seeking A Friend For The End Of The World si Anna Karenina.
In schimb in cazul domnisoarei urias mediatizate (Lawrence)chiar nu asta e problema. Joaca cu o mare naturalete ,mai mereu in low-key -mai ales in rolurile de drama din primele ei filme indie. Winter's Bone din 2010 da unul dintre rolurile feminine aproape perfecte ,fara niciun truc ieftin ,teatralitate,grimase de doi lei sau orice alta smecherie la care apeleza 90% dintre actori. Ree Dolly ,daca e nevoie "te face" doar cu o privire adanca sau un gest simplu.

#54
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
de obicei regizorul (producatorul) vine cu propunerea de actori... care crede el ca se potrivesc cel mai bine cu rolurile si cu care a colaborat bine in trecut
sunt aunii actori care se adapteaza foarte bine varstei, altii o daca ce imbatranesc devin penibili
de aia ziceam de flame... mie nu-mi place cutare ( e gustul meu, opinia mea), vine repede altul care sa-l apere si sa-l sustina... ca ce-am domne cu omu'? ca e bun si cumsecade...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate