Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

De ce oare imi cad frunzele la Ficus?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
georgipuia

georgipuia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.02.2017
Buna seara,

Am si eu un ficus bejamin de 18 ani... ii mergea foarte bine in locul in care sta de 2 ani si dintr-o data a inceput sa se usuce din varf, avansand uscatura rapid spre baza. Am gasit pe o frunza niste pete albe (dar nu am identificat paduchi - pe care ii cunosc pentru ca am tot avut la plante). Am dus frunza la magazin de produse fitosanitare, iar doamna de acolo mi-a spus ca ar fi niste paduchi/purici care ii ataca radacina. Am schimbat ghiveciu si pamantul, dar nu am dezgolit radacina de tot pamantul (ar fi imposibil tinand cont de catamai ghemul de radacini are)... am aplicat insecticidul recomandat (fastan - isi aminteste sotul) atat pe frunze cat si in apa de udat si totusi se usuca pe zi ce trece. Acum are in putine locuri paduche pe dosul frunzei, dar nu este atat de infestat incat sa consider ca aceasta este cauza.

Sunt disperata... ma rog sa nu-l pierd... si sigur nu este proces de imbatranire... am aplicat si aghiasma, l-am tuns... nu stiu ce sa-i mai fac. Am zis ca poate gasesc pe cineva un masura sa-mi dea un sfat profesionist. Ma puteti ajuta?

Multumesc anticipat!

Attached Files



#20
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Iti trebuie un insecticid (repetat de 2-3 ori) .... dar nu insecticide pe baza de piretroizi
de sinteza: Fastac, Faster, etc ... astea au efect f slab (chiar deloc) la temperaturi
de peste 20-21 grade!
Nu a fost in ajutorul plantei ca i-ai deranjat radacinile ...
Dupa ce rezolvi problema asta trebuie ajutat cu un ingrasamant pentru plante
verzi (cu mai mult azot).
Bafta!

#21
georgipuia

georgipuia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.02.2017
Multumesc, Danutz! Poti recomanda un alt insecticid? pana nu-si revine sa nu pun ingrasamant?

#22
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Confidor Energy ... actioneaza sistemic si contact.
Nu-i da ingrasaminte cu azot in perioada de boala: planta nu are suficiente
rezerve nutritive si nu trebuie sa-ti doresti acum crestere vegetativa!
Bafta!

#23
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Dragul meu Benjamin, asa l-am lasat si asa l-am gasit dupa 5 luni in care am lasat sa functioneze udatul automat de 10 minute pe zi la toate plantele din ghiveci.
Toate au rezistat frumos,numai benjamin a clacat.

Se poate oare reface ?

Attached File  Athena 2909 (1).jpg   169.26K   13 downloads Attached File  IMG_20170710_190655.jpg   137.99K   13 downloads

Edited by vio69a, 10 July 2017 - 18:35.


#24
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Se reface ... daca vrei sa te convingi ca nu-i uscat incearca sa rupi o crenguta: daca pocneste si se
rupe este uscat ... daca nu se rupe si pe linia de fractura vezi verde este in viata.

Nestiind ce-i acolo as face asa: stropesti cu un insecticid si un fungicid ... uzi abundent ... cand dau muguri
noi aplici un ingrasamant cu azot.

#25
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Multumesc @Danutz.
Am luat solutie deja, si cred ca afara de cele 3 ramuri ce au mai ramas cu frunze verzi mai sunt cateva neuscate.
Trag nadejde sa se refaca.

Edited by vio69a, 11 July 2017 - 17:08.


#26
Moldoveanul

Moldoveanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.02.2005
Tocmai ce mi-am luat de cateva zile si eu un Ficus Robusta (este primul meu Ficus) si nu am experienta cu florile. A inceput sa nu arate prea bine zic eu si nu stiu ce sa-i fac.

Attached Files


Edited by Moldoveanul, 07 October 2018 - 01:57.


#27
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu trebuie expus in plin soare ci intro zona in care are lumina dar soarele nu ajunge.

#28
Moldoveanul

Moldoveanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.02.2005
Pai nu e la soare, nu sta la geam. Nu-mi dau seama cata apa trebuie sa-i pun...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate