Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Un posibil Web Designer... Sau doar un visator?

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#19
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014
Tarhi, multumesc mult pentru tutorial! Cu siguranta ma voi apuca de el, dupa ce il termin pe cel de acum.

Acum, sa vina si prima mea intrebare din seria "Sa invatam HTML".
Am ajuns la butoanele de input (radio, checkbox, text)... Ce inseamna acel <input method="post" action="mailto:[email protected]?subject=YYY&body=DDD">? Ma intereseaza method="post". La ce ajuta?
Si mai am o intrebare... Am facut niste formulare care sa imi trimita raspunsurile pe mail si am vazut ca imi deschide Outlook express cand dau pe "TRIMITE". Nu pot face in asa fel incat sa plece direct e-mail-ul?
Si acum ceva la care am foarte mari nedumeriri. Ce e HTML5? Exista si HTML2, 3, 4, 5? Daca da, trebuie sa le invat pe toate?
Multumesc anticipat!

#20
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
HTML = prezentare.
Lasa actiunile pentru peste cativa ani.

#21
titiyo

titiyo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 03.11.2005
Adevarul este ca tot cu "Comic Sans" am inceput si eu.

#22
Lon_don

Lon_don

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 10.01.2013
Incearca si http://www.w3schools.com , poate te ajuta cu ceva (tutoriale HTML , CSS , Javascript , PHP , SQL)

#23
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014

View Postdani.user, on 11 februarie 2014 - 19:11, said:

HTML = prezentare.
Lasa actiunile pentru peste cativa ani.
"Ma pardon"... La ce te referi?:))

View Posttitiyo, on 11 februarie 2014 - 19:24, said:

Adevarul este ca tot cu "Comic Sans" am inceput si eu.
Comic Sans? Ce? Ala nu era un font?

Scuze, dar nu prea am inteles nimic din ce ati zis...

#24
numbledore

numbledore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 02.02.2014
HTML e partea "schelet" a paginii, acolo declari schema paginii in taguri, dupa vii cu css si stilizezi schema aia pana obtii rezultatul final dorit . Dani cred ca s-a referit la intrebarea ta legata de <form> unde era method="post", Chestia aia se foloseste pentru php in mare parte, cum a zis si el tu nu ai stres cu treaba aia, te intereseaza strict partea grafica daca vorbim de web design.

Practic tu o sa declari doar <form> si css ar veni:
form {
	 padding:5px;
	 // restul codului etc etc
}


De aici si "Lasa actiunile pentru peste cativa ani" , facea referire la joaca cu formularele de tip POST / GET care nu iti trebuie momentan.

Edited by numbledore, 12 February 2014 - 06:27.


#25
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
method, dupa cum ii spune si numele este metoda de transmisie a datelor intr-un formular. Daca vrei sa aflii mai multe va trebui sa citesti despre HTTP
Si da, exista mai multe versiuni de HTML
http://en.wikipedia.org/wiki/HTML
HTML 1 - 1990
HTML 2 - 1995
HTML 3 - 1997
HTML 4 - 2000
HTML 5 - In prezent :)

#26
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014
Ceva de care am uitat sa va intreb...
La target links avem 4 clasificari: Parent, self, black si top.
Eu vad diferente doar intre black si self.... Celelalte se deschid la fel ca self. Care-i faza? :|

Desigur, ati zis sa renunt la <form> din cate am inteles. Eh, uitati ca n-am facut-o:)). Sunt la ultimul tip de formular din acel tutorial HTML postat aici... Si am ajuns la formularul tip "comentariu".
Deci e cam asa:
<form method:"post" action="mailto:[email protected]">
<textarea rows="x" cols="y" wrap="physical/off/virtual">
</textarea>
<form>
La wrap, care este diferenta dintre Physical, Off si Virtual? Nu am observat nicio deosebire intre cele 3. Poate ma ajutati voi.

#27
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
blank, nu black :)
http://www.w3schools...tt_a_target.asp
_self, _top, _parent, element par la fel pentru ca erau utile cand se foloseau frame-uri pentru a crea un website. Dar astea sunt antice si de demult (de prin 2004-2005 nu se mai folosesc)

http://www.w3schools...xtarea_wrap.asp

#28
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012

View PostGlontzZz, on 13 februarie 2014 - 20:45, said:

La wrap, care este diferenta dintre Physical, Off si Virtual? Nu am observat nicio deosebire intre cele 3. Poate ma ajutati voi.

http://arnspublishin...f/textarea.html

http://www.idocs.com...TAREA_WRAP.html

Edited by cristirg, 14 February 2014 - 01:19.


#29
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012

View PostGlontzZz, on 13 februarie 2014 - 20:45, said:


Desigur, ati zis sa renunt la <form> din cate am inteles. Eh, uitati ca n-am facut-o:)).
<form method:"post" action="mailto:[email protected]">
<form>

-nu ai inteles tu bine,nu ti-a zis nimeni sa renunti sa inveti formularele form,textarea,input,button...care tin de html 4,deci trebuie sa le inveti; ei ti-au zis sa nu te preocupe acum (ci doar peste cativa ani) php-ul; metodele post si get care pot sa apara in form tin de php:

<form name="contactform" method="post" action="send_form_email.php" id="contact-form">

-deci se trimit datele care se completeaza in formular (nume,prenume,adresa email,mesaj..) folosind metoda post si codul php ,fisierul php (send_form_email.php) prin server catre adresa ta de e-mai trecuta in fisierul php.
-mai multe despre Diferentele dintre GET si POST gasesti aici: https://www.invata-o...dintre-get-post
-deci tu acum inveti html 4 (inclusiv formulare,form..),css2 si css3,jquery,javascript...daca vrei si abia peste cativa ani php-ul,de astea ti-au zis sa nu te preocupe atat metodele get si post care tin de php.

#30
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014

View Postcristirg, on 14 februarie 2014 - 13:23, said:

-nu ai inteles tu bine,nu ti-a zis nimeni sa renunti sa inveti formularele form,textarea,input,button...care tin de html 4,deci trebuie sa le inveti; ei ti-au zis sa nu te preocupe acum (ci doar peste cativa ani) php-ul; metodele post si get care pot sa apara in form tin de php:

<form name="contactform" method="post" action="send_form_email.php" id="contact-form">

-deci se trimit datele care se completeaza in formular (nume,prenume,adresa email,mesaj..) folosind metoda post si codul php ,fisierul php (send_form_email.php) prin server catre adresa ta de e-mai trecuta in fisierul php.
-mai multe despre Diferentele dintre GET si POST gasesti aici: https://www.invata-o...dintre-get-post
-deci tu acum inveti html 4 (inclusiv formulare,form..),css2 si css3,jquery,javascript...daca vrei si abia peste cativa ani php-ul,de astea ti-au zis sa nu te preocupe atat metodele get si post care tin de php.

Mersi mult de raspuns...
Eu invat de pe tutorialul primit de la tine. Nu am trecut inca si la cel de CSS. Acesta e HTML 4? Daca da, trebuie sa iau la rand si html 1, 2, 3 ? Posted Image
Acum... din ce ai zis tu, nu am inteles un lucru:
action="send_form_email.php" id="contact-form"
Ce e acel send form email? E un document, sau asta scriu acolo pentru a-l trimite pe mail? Si acel contact form?

Scuzati ca pun atat de multe intrebari... O sa ma revansez... candva. Posted Image

Edited by GlontzZz, 14 February 2014 - 14:26.


#31
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012

View PostGlontzZz, on 14 februarie 2014 - 14:26, said:

Mersi mult de raspuns...
Eu invat de pe tutorialul primit de la tine. Nu am trecut inca si la cel de CSS. Acesta e HTML 4? Daca da, trebuie sa iau la rand si html 1, 2, 3 ? Posted Image
Acum... din ce ai zis tu, nu am inteles un lucru:
action="send_form_email.php" id="contact-form"
Ce e acel send form email? E un document, sau asta scriu acolo pentru a-l trimite pe mail? Si acel contact form?

Scuzati ca pun atat de multe intrebari... O sa ma revansez... candva. Posted Image

-da e html 4 si le cuprinde si pe celelalte (html 3,2,1); deci daca stii html 4 stii si versiunile mai mici
-cursul celalalt e de css2 si trebuie sa inveti si css-ul ca sa faci sit-uri,pagini web
-"send_form_email.php" e un fisier php ,poti sa-l redenumesti cum vrei tu, care contine cod php,fara acest cod php nu se pot trimite datele pe care le completeaza cineva in formularul din pagina contact  catre o adresa de mail
-id="contact-form"- exista clase si id-uri -astea le inveti in css- eu am numit un id "contact-form",poti sa-i dai ce denumire vrei tu; si apoi aceste clase si id-uri primesc niste atribute in css: margin:10 px; padding:20px; color:red........astea le inveti in css

Attached Files


Edited by cristirg, 14 February 2014 - 17:29.


#32
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014
Am incercat ce mi-ai zis tu... Am ajuns la performanta de a obtine eroarea din poza... Stiu sigur ca e vina mea pe undeva:)) Dar nu inteleg pe unde :| .  "E grele informaticile"...

Attached Files



#33
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Lumea iti zice ca n-ai inca treaba cu actiunile ... dar tu batman batman.

#34
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014

View Postdani.user, on 14 februarie 2014 - 19:35, said:

Lumea iti zice ca n-ai inca treaba cu actiunile ... dar tu batman batman.

Cam asa e:))... Totusi, putin respect, te rog... Eram Superman, nu Batman Posted Image .

Am cam terminat cu formularele... Am ajuns la creearea unui tabel... Am invatat cum sta treaba cu tabelul simetric. <tr> pentru linia orizontala (care separa randurile) si <td> pentru linia verticala (care separa coloanele). Dar n-am reusit sa-mi dau seama cum sta treaba la tabelele asimetrice. Ca exemplu in tutorial am asa:
<table border="1"> <tr>
<th>Column 1</th> <th>Column 2</th> <th>Column 3</th> </tr>
<tr><td rowspan="2">Row 1 Cell 1</td>
<td>Row 1 Cell 2</td><td>Row 1 Cell 3</td></tr> <tr><td>Row 2 Cell 2</td><td>Row 2 Cell 3</td></tr>
<tr><td colspan="3">Row 3 Cell 1</td></tr> </table>
Imi poate explica si mie cineva ceva din ce scrie aici? Am inteles ca <th> e pentru a pune titlul unei coloane... Dar in rest, nimic :| . Multumesc anticipat!

Edited by GlontzZz, 14 February 2014 - 19:47.


#35
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012

View PostGlontzZz, on 14 februarie 2014 - 19:10, said:

Am incercat ce mi-ai zis tu... Am ajuns la performanta de a obtine eroarea din poza... Stiu sigur ca e vina mea pe undeva:)) Dar nu inteleg pe unde Posted Image .  "E grele informaticile"...

-eu ti-am dat acel fisier php ca sa vezi si tu cum e,cum arata codul..si atat nu ti-am zis sa-l folosesti,daca vrei sa-l deschizi ,deschide-l cu Notepad sau Sublime Text,dar nu ai ce sa faci cu el
-cand o sa faci un sit html,css si o sa ai si o pagina de contact cu un formular care e legat la un fisier php toate le urci pe un server care accepta php-ul si apoi o sa functioneze...dar asta mai incolo,intai termina html-ul si apoi apuca-te de css; lasa php-ul,nici nu te mai gandi la el.

Edited by cristirg, 14 February 2014 - 20:08.


#36
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Acolo ai celule ce ocupa mai mult spatiu, sunt ca 2,3... celule unite (pe verticala sau orizontala).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate