Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Un posibil Web Designer... Sau doar un visator?

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#1
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014
Acesta e primul meu post pe forum, deci sa ma prezint. Ma numesc Alin si am 14 ani... Cred ca e de ajuns, nu pentru asta sunt aici.
De foarte mult timp sunt atras de arhitectura, insa, in ultimul timp atentia mi s-a indreptat mai mult spre Web Design. Nestiind nimic despre asta am decis sa ma informez. Astfel, am descoperit ca am nevoie de urmatoarele lucruri:
-Cunostinte Photoshop. Bun, aici nu e o problema, ma descurc.
Eh, aici incepe greul:
-HTML
-CSS
-Java Script
-Flash.
Rasfoind astazi fisiere prin calculator (un calculator antic, nu comentez...) am gasit un curs de programare web HTML pe care mi-l trimisese profu' de informatica printr-a 5-a... Si, uitandu-ma umpic prin el, am observat ca are cam tot ce e necesar. De la sintaxele de baza, pana la creearea unei pagini profesionale. Cursul se intinde cam pe 80-100 de pagini si este structurat in 10 lectii.
Acum sa inceapa intrebarile...
1. Web Design-ul se refera doar la crearea unui layout in Photoshop sau si la HTML, CSS?
2. In ce ordine se creeaza o pagina web? Intai se face layout-ul in Photoshop si dupa se trece la partea de HTML sau invers?
3. Cam in cat timp se poate ajunge la un nivel relativ decent de Web Designer? Ma refer sa creez o pagina relativ usor.
Sper ca nu v-am plictisit cu tot ceea ce am scris...
Va rog, nu-mi dati raspunsuri de genul "Ai doar 14 ani, nu-ti bate capul cu asta". E optiunea mea, vreau sa fiu informat, si cine stie, in viitor poate voi deveni ceva in acest domeniu.
Multumesc anticipat!

Edited by GlontzZz, 08 February 2014 - 22:12.


#2
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
Felicitari ca iei initiativa. Nu te streseaza nimeni cu varsta, stai linistit.

Sa raspundem la intrebari:

1. Ambele, si layout, si coding.
2. Intai faci layout-ul, apoi coding.
3. Depinde de cat de mult inveti. In jur de 2-3 luni de munca zilnica, ca sa ajungi la un nivel decent.

#3
Adi234

Adi234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.11.2013
1.Un web designer trebuie să ştie şi HTML,CSS .
2.Întâi trebuie să ai ce să pui in pagina web cu HTML,deci trebuie să ai deja "materialul" făcut.
3.Depinde cât timp petreci studiind.

View PostGlontzZz, on 08 februarie 2014 - 22:11, said:

Acesta e primul meu post pe forum, deci sa ma prezint. Ma numesc Alin si am 14 ani... Cred ca e de ajuns, nu pentru asta sunt aici.
De foarte mult timp sunt atras de arhitectura, insa, in ultimul timp atentia mi s-a indreptat mai mult spre Web Design. Nestiind nimic despre asta am decis sa ma informez. Astfel, am descoperit ca am nevoie de urmatoarele lucruri:
-Cunostinte Photoshop. Bun, aici nu e o problema, ma descurc.
Eh, aici incepe greul:
-HTML
-CSS
-Java Script
-Flash.
Rasfoind astazi fisiere prin calculator (un calculator antic, nu comentez...) am gasit un curs de programare web HTML pe care mi-l trimisese profu' de informatica printr-a 5-a... Si, uitandu-ma umpic prin el, am observat ca are cam tot ce e necesar. De la sintaxele de baza, pana la creearea unei pagini profesionale. Cursul se intinde cam pe 80-100 de pagini si este structurat in 10 lectii.
Acum sa inceapa intrebarile...
1. Web Design-ul se refera doar la crearea unui layout in Photoshop sau si la HTML, CSS?
2. In ce ordine se creeaza o pagina web? Intai se face layout-ul in Photoshop si dupa se trece la partea de HTML sau invers?
3. Cam in cat timp se poate ajunge la un nivel relativ decent de Web Designer? Ma refer sa creez o pagina relativ usor.
Sper ca nu v-am plictisit cu tot ceea ce am scris...
Va rog, nu-mi dati raspunsuri de genul "Ai doar 14 ani, nu-ti bate capul cu asta". E optiunea mea, vreau sa fiu informat, si cine stie, in viitor poate voi deveni ceva in acest domeniu.
Multumesc anticipat!
Îmi poţi da şi mie acel curs?Sunt cam in acelaşi stadiu ca al tău doar că eu învăţ PHP pentru a putea crea o pagina web dinamică unde să mă pot juca cu design-ul Posted Image

Edited by Adi234, 08 February 2014 - 22:19.


#4
numbledore

numbledore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 02.02.2014
Salut Alin.
In primul rand, renunta la Flash, nu de alta dar daca vrei sa faci o cariera din asta, nu vei folosi flash pe cat crezi, poate deloc. Se merge mai mult pe functionalitate decat pe "efectaraie" .
La html si css , adauga un 5 si un 3 in paranteza in ordinea in care le-am scris si eu , deci HTML5 , CSS3 , incepe cu baza si termina cu astea.
Ce ti-a trimis profu ala de informatica , nu iti recomand sa citesti nici macar o singura data. Stiu ce se preda in scoli, sunt metode care nu se mai practica, taguri precum <font color=".. etc..asa ceva nu se mai face, folosesti style, ii dai o clasa, altceva  , de asemenea la body nu ii aplici "Bgcolor" si asa mai departe de asta te sfatuiesc sa inveti de pe internet , mai ales youtube, sunt tutoriale peste tutoriale.

1.)Web Design-ul mai cere si gandire, pana sa concepi ceva in Photoshop te gandesti pana unde poti merge cu ceea ce "desenezi" acolo . Multe poti face in PS cai verzi pe pereti, dar nu toate sunt demne de un website.

2.) Nu este o regula ca layout-ul sa fie realizat in photoshop prima oara, cel putin nu in cazul tau deoarece esti la inceput si sa fugi dupa 2 iepuri, da, e adevarat, chiar nu prinzi nici unul. Personal am imitat diferite website-uri (imitat nu copiat), practic mergeam pe principiul lor, mai puneam ceva de la mine si aveam site -original- cum s-ar spune. Poti cauta pe google la imagini css template , alege unul mai simplut si fa-l pe al tau , desigur, asta dupa ce inveti structurarea unui layout pe div-uri, desigur cineva o sa se trezeasca sa-ti zica ca poti face si in tabele un site (<table>) , iti zic acum, nu iti pierde timpu, nu va face 2 parale .

3.) 2-3 ani, depinde acum unde tintesti, pentru ceva sa spunem.. gen..softpedia? Da, 2-3 ani, daca vrei sa vada si vecinu/colegu/prietenii site-ul bine, nu doar tu. Logic un site il faci si in photoshop si il tai cu slice-uri dai export si ai site, inpropriu spus deoarece este egal cu NULL , deci nu fa asta chiar daca gasesti tutoriale "stralucite" de genu pe google/youtube . Iarasi, o sa pierzi timp.

Si nu, nu este tarziu nici devreme la 14 ani sa inveti web design . Eu m-am apucat la 12 de ani de html, azi am 18 si pot spune ca m-am plictisit deja de firme romanesti cu tenta de batjocura la adresa angajatului tinand cont ca un web designer/programator poate castiga mai bine ca un doctor in strainatate deci ca o paranteza..dupa ce te pui bine cu acest domeniu nu iti pierde timpu in Romania mai ales daca firmele din orasul tau sunt mai preocupate sa te infometeze decat sa te angajeze. Nu o sa ma apuc sa dau exemple aici ca numai are rost, stiu nume "mari" de firme care isi bat carasu cum s-ar zice prin tot felul de promisiuni celor veniti la interviu iar mai apoi ii lasa cu ochii in soare.

Cei care iti spun "Ai doar 14 ani, nu-ti bate capul cu asta", sunt cei de azi care urla si bat cu pumnul in masa "domle , eu am facultate" si asteapta post de director/1000-2000-5000E salariu ca vezi tu, ei is oameni cu cartea in cap si cu urme de somn pe bancile facultatilor iar la ora asta desigur, la mama acasa.  Daca tu nu gandesti acum ce vrei sa faci in viitor , viitorul nu iti va da vreun pot castigator la Lotto doar pentru ca asa e in filme. Foarte bine ca vrei sa inveti ceva in acest domeniu.

Edited by numbledore, 08 February 2014 - 22:35.


#5
HpVirus

HpVirus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 30.05.2009
As vrea si eu acel curs daca se poate. Multumesc si spor in ceea ce faci! :D

#6
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014
Va multumesc! Chiar nu ma asteptam sa primesc atatea raspunsuri :D .

View Postnumbledore, on 08 februarie 2014 - 22:31, said:

Ce ti-a trimis profu ala de informatica , nu iti recomand sa citesti nici macar o singura data. Stiu ce se preda in scoli, sunt metode care nu se mai practica, taguri precum <font color=".. etc..asa ceva nu se mai face, folosesti style, ii dai o clasa, altceva  , de asemenea la body nu ii aplici "Bgcolor" si asa mai departe de asta te sfatuiesc sa inveti de pe internet , mai ales youtube, sunt tutoriale peste tutoriale.
Din cate mi-a spus atunci profu', e un curs din care invatase si el... Deci... Nu prea stiu. Totusi, o sa-ti respect toate sfaturile. Mersi de ajutor!

Pentru cei care ati spus ca doriti cursul:
http://speedy.sh/Rhc...ogramare-WEB.7z

Deci, din cate-am inteles, trebuie sa invat HTML si CSS. Bun, acum urmeaza o alta intrebare, poate umpic cam stupida:
Imi poate oferi cineva 1 tutorial cu basic sau how to start...? Nu am gasit ceva calitativ inca. Unde se vedea bine, era sonorul la pamant si nu intelegeam nimic :| .

#7
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
-eu ti-as recomanda intai sa stii bine photoshopul (sa faci layout-uri,sit-uri.....) si dupa aceea sa treci la html,css

#8
numbledore

numbledore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 02.02.2014
Nu sunt multe de invatat in Photoshop, in orice caz codarea psd->css e un pic mai mult decat pare. Ori iei marimi la fiecare top-bar si meniu facut in PS si il faci in cod ori nu mai folosesti PS ca nu are sens. Eu unul am invatat initial html & css in sine, dupa am inceput sa lucrez cu Photoshop , dar ca incepator nu e cazul.

#9
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014
Photoshop-ul nu-i o problema. Stiu sa il folosesc. Pot spune ca sunt "intermediate" la Photoshop.
HTML si CSS "e grele". Problema e cu gasitul tutorialelor. Munca si ambtitia nu-s o problema, daca ma apuc de ceva, duc pana la capat.

#10
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
-una e sa stii sa-l folosesti si alta e sa fi profesionist,de la 14 ani ai timp sa tot inveti si Photoshop la un nivel avansat si sa inveti si html,css; numai cu photoshopul se pot castiga bani daca ai talent,experienta,viteza de lucru....astea le dobandesti in cativa ani,faci multe teme,sit-uri de la zero...eu zic ca mai ai multe de invatat si de lucrat si cu photoshopul,ca sa ajungi sa lucrezi pe bani in viitor

Attached Files


Edited by cristirg, 09 February 2014 - 16:17.


#11
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014

View Postcristirg, on 09 februarie 2014 - 16:15, said:

-una e sa stii sa-l folosesti si alta e sa fi profesionist,de la 14 ani ai timp sa tot inveti si Photoshop la un nivel avansat si sa inveti si html,css; numai cu photoshopul se pot castiga bani daca ai talent,experienta,viteza de lucru....astea le dobandesti in cativa ani,faci multe teme,sit-uri de la zero...eu zic ca mai ai multe de invatat si de lucrat si cu photoshopul,ca sa ajungi sa lucrezi pe bani in viitor

Mersi mult de tutoriale. Ma apuc de invatat. In general, pana acum, in Photoshop m-am ocupat mai mult de Virtual Tunning si semnaturi... Nu am facut lucruri de la 0 prea mult... Am gasit acum niste tutoriale in PS pentru crearea paginilor web. Voi reveni cu evolutii, in timp.

#12
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
mai gasesti cate ceva si pe aici:tutoriale html,css...

https://www.youtube....torialTv/videos

#13
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014
Am invatat cate ceva (daca mi-as da seama cum uploadez ceva v-as arata ceea ce am creat). Exista anumite site-uri care sa iti "testeze" cunostintele despre HTML? Ma refer sa puna intrebari, sau sa spuna "Scrie tag-urile necesare pentru ca textul de mai jos sa fie intr-un paragraf separat, de marime 6, culoare rosie si font Monotype Corsiva.".
<p><font size="6" color="red" face="Monotype Corsiva, Aria;">Multumesc anticipat!</font></p> (P.S.: Voiam sa ma laud, d'asta am pus si tag-urilePosted Image )

#14
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014
Scuzati 2x post, dar nu mergea edit la anteriorul.
1. Atasez ceea ce am invatat pana acum :D .
2. Ce e Dreamwever? Este folosit gen Notepad pentru a "scrie" site-ul? Din cate am vazut, asa pun PSD-ul in HTML... Se merita sa incep sa-l folosesc?

Attached Files



#15
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View PostGlontzZz, on 09 februarie 2014 - 21:30, said:

Scuzati 2x post, dar nu mergea edit la anteriorul.
1. Atasez ceea ce am invatat pana acum Posted Image .
2. Ce e Dreamwever? Este folosit gen Notepad pentru a "scrie" site-ul? Din cate am vazut, asa pun PSD-ul in HTML... Se merita sa incep sa-l folosesc?
http://ro.wikipedia....obe_Dreamweaver

#16
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012

View PostGlontzZz, on 09 februarie 2014 - 21:30, said:


2. Ce e Dreamwever? Este folosit gen Notepad pentru a "scrie" site-ul? Din cate am vazut, asa pun PSD-ul in HTML... Se merita sa incep sa-l folosesc?

-daca vrei sa inveti  html,css...mai bine folosesti notepad sau sublime text si scrii cod cat mai mult decat sa folosesti Dreamwever

-tie ti-ar trebui niste tutoriale in romana de genul:

Lectia 1 - structura-unui-document-html: [ https://player.vimeo.com/video/86238030 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ];
Lectia 2 - Despre head : [ https://player.vimeo.com/video/86242969 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014
M-am apucat sa invat de pe tutorialele care le-a postat cristirg. De la tutorialul HTML am ajuns pe la pagina 30... Inca studiez!
Mersi de tutoriale, le voi analiza!

#18
Tarhi

Tarhi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 16.01.2014

View PostGlontzZz, on 10 februarie 2014 - 15:55, said:

M-am apucat sa invat de pe tutorialele care le-a postat cristirg. De la tutorialul HTML am ajuns pe la pagina 30... Inca studiez!
Mersi de tutoriale, le voi analiza!

Dupa ce termini acel tutorial, iti recomand : 30 Days to Learn HTML & CSS

Cel mai bun site de tutoriale, iti explica orice detaliu, trebuie sa stii doar engleza destul de bine.

Spor la munca si numai bine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate