Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Spalatoria Auto Redlink are un patron care isi bate angajatii sub ochii clientilor

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
neasuciu

neasuciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 20.04.2009
Astazi m-am dus sa spal masina. Nici prin gand nu-mi trecea ca o sa asist la o scena demna de ringul de lupte. Una din spalatoriile la care ma duc des este Redlink, de la capatul strazii Lujerului in apropiere de intersectia Bd. Timisoara cu Str. Brasov. In timp ce un angajat isi facea sarguincios treaba, vine patronul si dupa cateva discutii cu alti subalterni incepe sa tipe la unul si sa-l loveasca in fata si la corp. Simona, zice: Hai sa iesim ca nu e normal". Iesim din sala de asteptare si ne uitam fix la ei, in timp ce patronul tipa la omul respectiv (nu-l mai lovea) in continuare fara sa-i pese ca mai are alti clienti de fata si ca acestia sunt martori la ceva ce nu ar trebui sa vezi decat in locurile amenajate. Dupa ce il cheama in Sala de Asteptare (unde nu mai era nimeni, dar prin geamurile careia se vedea totul) si unde continua seria tipetelor si loviturilor. Totul se intampla la aproximativ 2 metri de locatia mea. Ii bat in geam si ii spun ca nu e normal si ii arat obrazul. Iese si ma intreaba de ce ma bag. Ca e angajatul lui. Ii explica ca si in acest caz este dreptul meu sa intervin si ca nu este normal sa procedeze asa. Poate sa-l penalizeze, sa-l dea afara, daca a gresit cu ceva dar nu sa il bata. II spun ca eu nu voi mai veni vreodata in acea spalatorie si imi spune: "chiar va rog". Deci eu ma duc sa le dau bani pentru niste servicii si el imi spune ca nu are nevoie de banii mei si mai bine sa nu ma bag in oala lui ca el stie mai bine. Ma intorc cu spatele ca vad ca nu am cu cine sa discut si el intra la loc continuand doar urletele (deja nu mai erau tipete) dar terminand cu loviturile. Iese angajatul afara si iese si patronul si-l intreaba in gura mare de ce primeste un asemenea tratament. Omul ii spune ca nu stie, ca el isi face treaba. Patronul cheama un alt subaltern: Ia zi ma X-ulescule a venit asta cand era zapada mare sa o dea la o parte? Vatamatul ii spune ca a venit in fiecare zi. Angajatul intrebat ii zice, ca venit dar nu in fiecare zi. Il cheama pe alt angajat: aceeasi intrebare. Acelasi raspuns. Vatamatul spune ca nu a venit o singura zi cand era ziua lui libera... Dupa ce vede ca nu prea are sanse de reusita, patronul renunta la a mai intreba pe altcineva si se retrage. Intre timp le spunem subalternilor ca mai exista si alte spalatorii care au nevoie de ei si ca nu ar trebui sa accepte asemenea tratament si mai bine ar fi sa sune la Politie. Ei raspund: pai nu putem sefu' ca si el e politist.
Concluzia 1: patronul nu stie sa-si impuna punctul de vedere decat cu pumnul.
Concluzia 2: patronul are intotdeauna dreptate; in caz contrar risti sa ti-o iei peste bot;
Sfat pe care va rog sa-l urmati si sa nu mai ingrosati buzunarul unui rahat de om: NU MAI SPALATI MASINA LA REDLINK (daca aveati vreodata de gand sa faceti asta, razganditi-va!).

#2
andrei_im

andrei_im

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 13.08.2009
ma bucur ca ai anuntat, sper sa ajunga mesajul la cat mai multi

#3
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009
Pai daca este politist trebuie sa afli numele lui si la ce sectie lucreaza dupa care du-te in audienta la comandantul lui si fa si o plangere scrisa.

#4
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Ai filmat ?

#5
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Trebuia sa filmezi,barem cu telefonul ascuns.

#6
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
Chiar trebuia filmat si facut de ras acest individ.
Multumim frumos pentru avertisment.

#7
neasuciu

neasuciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 20.04.2009
Din pacate nu am filmat pentru ca prima oara cand am vazut am vrut sa ma duc la ei si pana am iesit nu l-a mai lovit. A doua oara am observat mai mult din greseala pentru ca eram atent si la ce face baiatul ala la masina mea.
Nu stiu sigur daca era politist, poate asa le-a spus angajatilor ca sa-i sperie, dar imi continui investigatia si am sa revin cand voi avea noi informatii.

#8
plmokn

plmokn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 09.02.2009
Trebuia sa suni la 112. Daca se intampla pe strada mai erai asa de "pasiv"?

#9
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Daca suni la 112, apelul este inregistrat, ti se cer date si vei fi implicat in ancheta. Daca-l filmezi, te poate da in judecata ca-i spatiu privat si n-ai voie sa faci asta. Nu va mai dati cu parerea in necunostinta de cauza.

Sfat: cand mai vedeti astfel de manifestari, mai ales cand sunt si multi martori, "gasiti-va" unul din voi mai "impunator" si mergeti la intimidare. Va dati "cocosi" in fata lui cu texte de genul "ia-te de cineva de statura ta" etc., si fiti pregatiti pentru ceva violenta, dar nu multa - martorii de cele mai multe ori, cenzureaza anumite manifestari ale recalcitrantilor. Daca te tine "instalatia", te bagi intre cei doi, cumva cu "adresa fizica" catre agresor. Numai asa, un pic, ca o branca, nu lovituri directe. Eventual il provocati la o iesire din incinta spalatoriei impreuna cu cel agresat, iarasi cu texte pregatite: "ia sa vedem, loveste-l si acum" si aici tu esti pregatit cu telefonul sa-l filmezi. Asta daca chiar vrei ca ala sa nu mai faca asta, adica daca intr-adevar vrei sa te implici. Cumva il atragi intr-o "plasa". Nu trebuie subestimat, dar poate gresi si al tau e !!! Daca nu, esti liber sa-ti scoti masina si sa pleci. Pana la urma nu tu esti cel agresat si, ca multa lume din tara asta, poti inchide ochii ...

Faptul ca e politist nu-l va ajuta prea mult, insa iti va face tie viata mai grea daca iei atitudine. Felicitari celor care isi asuma astfel de actiuni !!!

Aia cu obrazul e vrajeala ... E de copii. Astfel de specimene nu reactioneaza la asa ceva. Ori esti pregatit de ceva mai "dur", ori pleci. Sorry, dar asta e realitatea ...

Edited by cristi.r, 10 February 2014 - 19:20.


#10
neasuciu

neasuciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 20.04.2009
Eu consider ca am luat atitudine si macar pe moment am oprit violenta.
Datorita postarii pe facebook astazi am fost contactat de catre un reporter digi24 si se va face un scurt reportaj.
Daca ar actiona toti cel putin cum am facut-o ei, astfel de intamplari nu ar mai exista. Parerea mea!

#11
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Ar fi interesant de vazut cum se termina treaba asta... Macar pentru lovire ar trebui sa i se intample ceva. Ca de obicei, probabil ca va scapa cu amenda. Legea este prea blanda si are nevoie de multe dovezi.

#12
neasuciu

neasuciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 20.04.2009
Din punct de vedere legal nu cred ca i se va intampla nimic. Pentru ca, din cate stiu eu, daca nu exista reclamatie de la partea vatamata Politia nu va deschide dosar.
Partea vatamata a fost intrebata de catre reporterul Digi ce s-a intamplat si a spus ca "nu s-a intamplat nimic"; "au avut o discutie mai aprinsa, dar doar atat iar el nu a facut reclamatie".

Eu am deschis discutia pentru ca din punct de vedere moral nu este normal ca lucrurile sa se intample asa si pentru ca vreau sa trag un semnal de alarma si sa nu mai fim asa nepasatori cand un om este tratat inuman.

#13
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Semnalul de alarma trebuie sa se concretizeze cumva. Asa, in fiecare zi as putea sa trag cate un semnal de alarma, sa fiu sincer. Tocmai de-aia am postat ideea de "actiune" de mai devreme. Pentru ca, daca ar fi s-o iei intr-un anume fel, "bratul lung al legii" face in cazul asta ceea ce au facut/fac/vor face altii in spalatoria aia: se fac ca nu observa, se intorc cu spatele si pleaca. Iar in cazuri de genul asta, parca simti nevoia sa faci altceva decat fac niste legi nenorocite care, fie vorba intre noi, tot de oameni sunt facute ...

Ma rog, departe de mine ideea de filosofie sau de a incerca sa schmb lumea din jurul meu, dar totusi ...

Daca stau sa ma gandesc, am asistat si eu la o faza de genul asta: o "spalatoreasa" d-asta, trecuta de prima tinerete a incurcat niste presuri de la niste masini. Unul dintre clienti, s-a intors cu gura "plina" de invective la adresa femeii. In momentul ala, evident ca am luat atitudine, efectiv nu puteam suporta sa aud cum o injura pe biata femeie, iar statura/vocea/privirea/etc, mi-au permis sa-mi impun rapid punctul de vedere. A fost simplu, clientul era un las execrabil, care a dat inapoi imediat. Probabil ca numai in fata unei astfel de persoane isi putea arata si el barbatia. Cine stie ce "mana de fier" avea acasa pe post de nevasta. Asta este un alt motiv pentru care am sugerat atitudinea de mai devreme.

Imi pare rau, dar aceste atacuri la adresa demnitatii umane insasi, nu pot fi tolerate !!!

Edited by cristi.r, 10 February 2014 - 23:43.


#14
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,526
  • Înscris: 15.06.2007

 cristi.r, on 10 februarie 2014 - 19:16, said:

Daca suni la 112, apelul este inregistrat, ti se cer date si vei fi implicat in ancheta. Daca-l filmezi, te poate da in judecata ca-i spatiu privat si n-ai voie sa faci asta. .
Si asta cu datu in judecata.. ai vazut prea multe filme,  linisteste-te. Nu vezi ca nastase face parnaie la 15 ani dupa ce a comis faptele? Pentru un biet filmat nu patesti nimic din partea justitiei. Mai intai la mediator ... eventual risca sa fie luat pe sus de catrea militaiu turmentat.. si atunci se schimba situatia. Nu ti fa tu griji ca um militian , ultimul lucru pe care sa-l faca este sa te dea in judecata. Mai degraba te ia la bataie stiind ca are un fel de imunitate de securist care ii permite sa bata si pe ma-sa.

#15
plmokn

plmokn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 09.02.2009

 cristi.r, on 10 februarie 2014 - 21:27, said:

Ar fi interesant de vazut cum se termina treaba asta... Macar pentru lovire ar trebui sa i se intample ceva. Ca de obicei, probabil ca va scapa cu amenda. Legea este prea blanda si are nevoie de multe dovezi.

Pentru "lovire" trebuie depusa plangere la politie ori tu sfatuiesti oamenii sa nu sune nici macar la 112, de plangere sau reclamatie ce sa mai zic...

#16
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

 plmokn, on 12 februarie 2014 - 11:11, said:


1. nu scoate din context, eu nu am "sfatuit oamenii", ci ma refeream special la cazul de fata, unde evenimentele sunt relatate de cineva care nu este implicat direct;
2. cronologia topicului este un pic alta, asa ca te rog sa faci un efort sa si intelegi ceea ce citesti.

In alta ordine de idei, n-am nimic de obiectat, in afara unei virgule lipsa ...

#17
didi2345

didi2345

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.11.2014
Interesant... Partenerul meu a fost agresat fizic si verbal de pulifriciul care isi spune patron si tovarasii lui.
Scenariul: ne-am dus masina la spalat si curatat full, dupa 6 ore si jumatate am mers sa o luam si am constatat ca nu era facut nimic la ea. Dupa o ora de cautat pe cineva prin frig, am reusit sa dam de un nene care nu ne-a dat cheile pana nu i-am platit 40 de lei pentru ceva ce cica facuse la masina - evident, nu era facut nimic dar nu ne recuperam masina altfel. Pana la urma a declarat suma "avans" pentru ce avea sa  faca ziua urmatoare.

A doua zi ne-a zis sa mergem ca ne face masina... Dupa faza din seara precedenta nu imi venea sa imi mai las masina acolo pe mainile unui astfel de om. Ne-am dus, i-am explicat si i-am cerut "avansul" inapoi. A refuzat, i-am explicat ca vom apela la OPC in caz contrar si pentru ca nu i-a convenit l-a lovit impreuna cu 2 "tovarasi" pe partenerul meu.
Moment in care am chemat politia, care a venit intr-un final ca sa ia datele agresorilor.

Urmeaza plangere penala, reclamatie la OPC si bonus, niste controale de la ITM. Si toate astea pentru niste amarati de 40 de lei pe care i-a retinut el ca avans si nu a mai vrut sa ii dea inapoi.

Stati departe de locul asta ca nu sunt zdraveni la cap.

Edited by didi2345, 27 November 2014 - 18:02.


#18
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Aceiasi spalatorie ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate