Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

OS X vs Windows vs Linux

- - - - -
  • Please log in to reply
407 replies to this topic

Poll: Apple vs Microsoft vs Google vs others (241 member(s) have cast votes)

Ce sistem(e) de operare preferati pe calculatorul de birou sau echivalent?

  1. Microsoft Windows (129 votes [45.91%] - View)

    Percentage of vote: 45.91%

  2. Apple OS X (pe MAC) / OSx86 (Hackintosh) (63 votes [22.42%] - View)

    Percentage of vote: 22.42%

  3. Linux (84 votes [29.89%] - View)

    Percentage of vote: 29.89%

  4. Chrome OS (3 votes [1.07%] - View)

    Percentage of vote: 1.07%

  5. Altul (2 votes [0.71%] - View)

    Percentage of vote: 0.71%

  6. Nu folosesc un astfel de device. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Ce sistem(e) de operare preferati pe tableta/ hibrid?

  1. Microsoft Windows (48 votes [17.78%] - View)

    Percentage of vote: 17.78%

  2. Microsoft Windows RT (7 votes [2.59%] - View)

    Percentage of vote: 2.59%

  3. Apple iOS (68 votes [25.19%] - View)

    Percentage of vote: 25.19%

  4. Google Android (137 votes [50.74%] - View)

    Percentage of vote: 50.74%

  5. Altul (10 votes [3.70%] - View)

    Percentage of vote: 3.70%

  6. Nu folosesc un astfel de device. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Ce sistem(e) de operare preferati pe smartphone/ phablet?

  1. iOS (54 votes [20.69%] - View)

    Percentage of vote: 20.69%

  2. Android (159 votes [60.92%] - View)

    Percentage of vote: 60.92%

  3. Windows Phone/ Windows 10 Mobile (34 votes [13.03%] - View)

    Percentage of vote: 13.03%

  4. Altul (14 votes [5.36%] - View)

    Percentage of vote: 5.36%

  5. Nu folosesc un astfel de device. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Vote Guests cannot vote

#109
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003

View Postf300, on 11 februarie 2014 - 09:02, said:

Si bineinteles poate sa faca tot ce poti sa faci si tu (sa-ti citeasca mailul, sa-ti afle toate parolele, sa faca plati paypal in numele tau, etc).
Ideea e ca ar trebui sa realizezi ca ai probleme in contul local dar nu-ti afecteaza sistemul in sine. Vezi ca nu mai merge ca inainte, ai procese noi, se conecteaza de nebun etc.

#110
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013

View Postiladi, on 11 februarie 2014 - 09:32, said:

te lauzi ca esti programator. chiar esti?

Nu e.

#111
bibic

bibic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 19.12.2013

View Postiladi, on 11 februarie 2014 - 09:32, said:

te lauzi ca esti programator. chiar esti?

Si eu sunt Presedintele Romaniei.
Pot dovedi asta oricand dand cateva citate din ConstitutiePosted Image

Edited by bibic, 11 February 2014 - 09:44.


#112
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am fost si am facut multe. Da, am fost si programator, desi m-am oprit cu ceva ani in urma. Am scris inclusiv aplicatii care au fost utilizate la scara larga (de la aplicatii de sistem sub MS-DOS pana la aplicatii de contabilitate si software didactic pentru Windows). Cele mai multe programe pe care le-am scris le-am oferit gratuit. De ce? Pentru ca le-am scris cu pasiune, iar supravietuirea mea nu depindea de cativa banuti. Am alte scopuri in viata decat sa ma inavutesc.

Eu am sustinut cu diverse ocazii ideea de a plati pentru o aplicatie in masura in care o utilizezi. Se poate implementa acest sistem de plata care ar presupune o conexiune la Internet si un trafic de date minim (altfel aplicatia sa nu poata fi utilizata). Desigur, ma refer la un sistem alternativ de a plati pentru software. Sistemul actual nu este corect.

Mi se pare normal sa platesti pentru o aplicatie daca faci bani cu ea. Altfel ar trebui ca software-ul sa poata fi utilizat, in general, liber de constrangeri. Eu sunt fan open source si, pe cat posibil, ma descurc cu aplicatii Freeware.
Banuiesc ca esti programator (@iladi) sau cel putin imi amintesc ca ai afirmat asta candva. Probabil ca tu castigi mai bine decat mine si iti inteleg frustrarea pe care o resimiti atunci cand auzi ca cineva utilizeaza aplicatii fara licenta.
Eu, sa stii ca pe aplicatii am dat si bani. Nu am dat pe filme si muzica (cu doar cateva mici exceptii cand am cumparat vreo 3 DVD-uri).

#113
bibic

bibic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 19.12.2013
Asa, si ce poti sa ne mai povestesti despre tine? Si pentru ca iti place sa te pierzi in amanunte, eu zic sa incepi cu momentul nasterii descriind, daca se poate, activitatea zilnica in  functie de ora.Posted Image
Edit: sa moara Creanga "di șiudă"

Edited by bibic, 11 February 2014 - 10:02.


#114
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,409
  • Înscris: 29.04.2008
nu, nu sunt programator. sunt doar un utilizator de software. dar mi se pare o josnicie sa dai o caruta de bani pe un Apple, Samsung etc. iar apoi sa te zgarcesti la 3 lei pentru o aplicatie. si sa te mai si lauzi pe net cu asta, cu atat mai mult.
In ceea ce priveste aplicatiile de computer, idem. Produci cu ele esti bun de plata. Nu produci cu ele, inseamna ca nu ai cu adevarat de ele, iar in acest caz aplicatiile free sunt suficiente.
Si, da, am licente pe absolut toate programele si aplicatiile pe care le folosesc. Ba, mai mult, nici macar nu am melodii date jos de pe net, asa ca imi permit sa arunc cu pietre.

Edited by iladi, 11 February 2014 - 10:02.


#115
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Sa enumere aplicatiile piratate sa vedem daca costa 3 lei.
S-ar putea sa gasesti aplicatii de cateva mii de euro pe Mac-ul lui.
Si atunci numai 3 lei nu ar da pe ele.
Fiecare e liber sa faca ce vrea.
Nu este tocmai frumos sa judeci pe altul.

Quote

asa ca imi permit sa arunc cu pietre.
Nu, nu, trebuie sa fii calm si sa iti vezi de ale tale.

Edited by ovilix, 11 February 2014 - 10:08.


#116
Kortana

Kortana

    POWERED BY MICROSOFT !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.11.2010
Stim cu totii ca in Romania sunt foarte scumpe produsele Apple, din cele noi. A se lua in considerare si cursul valutar.
Daca pe Store de la Apple.com un iPhone 5S e circa 6xx $ , in Romania la iStyle e dublu pretul.
Asa e si cu Mackbook Pro. Cu greu gasesti undeva la un pret mai... real.
Posted Image
_-_ a spus bine. Uneori mai trebuie sa iei si ceva bani din munca ta.

Edited by Kortana, 11 February 2014 - 11:30.


#117
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
E penibil sa ne tot plangem atat. Asta e situatia, asta e viata.
Ce-ar fi sa ma apuc si eu sa-mi plang de mila ca uite ce napastuit sunt ca nu-mi pot permite un Lamborghini nu stiu de care...
A, daca m-as fi plans ca nu-mi permit un pc "amarat", era alta situatia. Altfel, noi cam vorbim de mofturi... iar mofturile sunt scumpe, in general.

@bibic, lasa-l si nu te mai lua de om atat :D
Plus de asta, tin sa-ti amintesc ca eu sunt presedintele romaniei. Tu ai fost :P

#118
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Voi vorbiti despre Mac-uri ca si cum ar fi case, apartamente sau masini scumpe (dupa cum s-a exprimat si d-rive). Sunt doar niste computere la pret dublu sau triplu fata de niste pocnitori de Acer sau Asus sau la pret identic (ori chiar mai mic) fata de ale ultrabook-uri cu o rezolutie similara a display-ului. Daca un Mac te tine dublu fata de o pocnitoare de laptop Asus la care se sterg tastele dupa o saptamana de utilizare, i se rup balamalele in cateva luni si i se arde placa de baza imediat dupa ce iese din garantie, atunci, in final, te costa tot atat. Repari Asus-ul sau il arunci si cumperi un Acer platind o suma similara. Este ca si cum ai cumpara un Mac in rate, doar ca in loc sa circuli cu un "Lamborghini" impingi o "Dacie". Diferenta este data de calitate: pe durata aceluiasi timp de utilizare pana la uzura maxima (fizica sau morala) lucrezi pe o scula ieftina cu un display si sunet mediocru, tastatura cu taste blocate si sterse, touchpad neresponziv dupa un an, in loc de a lucra pe un dispozitiv proiectat si construit cu atentie din materiale de calitate si care probabil ca va rezista cel putin dublu fata de un laptop ieftin. Oricum un latop nu-l utilizezi mai mult de cativa ani, deci va trebui sa cumperi altul. Si nu cred ca pe termen lung ajungi sa platesti mai mult pentru produsele Apple decat pentru 'verii' lor centrati pe vanzari masive de produse proiectate pe buda.

#119
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Nu toate sunt proiectate pe buda. O zici de parca Apple produce hardware propriu, iar restul sunt niste imbecili.

#120
dxdx

dxdx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 02.05.2007
uite aici calitate maxima si proiectare ce n-a vazut nimeni. http://www.iphonefor...-si-iunie-2013/

aaa si ar mai fi si iphone-urile care ba au luat foc, ba pierd semnalul etc.

@_-_ ridici in slavi Apple de parca ar fi Dumnezeu. Cum a zis si neagu, folosesti ce ai nevoie. In rest toate sistemele de operare au hibe. Restul discutiilor sunt inutile.

Edited by dxdx, 11 February 2014 - 14:57.


#121
mdf

mdf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 11.01.2007

View Post_-_, on 11 februarie 2014 - 14:46, said:

Si nu cred ca pe termen lung ajungi sa platesti mai mult pentru produsele Apple decat pentru 'verii' lor centrati pe vanzari masive de produse proiectate pe buda.

Keep dreaming!

#122
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Eu nu inteleg de ce continui sa compari mere cu pere, adica Macbook Pro cu ultrabook-urile...

Edited by LensFlare, 11 February 2014 - 15:13.


#123
bibic

bibic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 19.12.2013

View Post_-_, on 11 februarie 2014 - 14:46, said:

Voi vorbiti despre Mac-uri ca si cum ar fi case, apartamente sau masini scumpe (dupa cum s-a exprimat si d-rive).
http://www.macuser.r...ewthread/39777/

Attached Files



#124
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Ca tot am dat-o in diverse.
In trecut, era un IBM care sa zicem facea niste produse similare, poate chiar mai bune ca Apple.
In prezent, Apple a cam ramas singurul care se concentreaza pe calitate si nu pe cantitate.

Diferente fata de alti producatori de notebook sau ultrabook exista. Dar nu sunt asa de mari cum ar lasa unii sa se inteleaga.
E ceva mai multa grija pentru produs, pentru materiale, etc. Este evident lucrul asta.
Partea de hardware in schimb e doar marginal mai buna. In primul rand e fericita si gandita alegerea componentelor hardware in armonie cu sistemul software folosit.
Aici e si diferenta fundamentala dintre sistemul de operare win, mac sau altele.

Una peste alta, toate au devenit produse de larg consum. Ca unele sunt mai consumabile ca altele, e discutabil si doar timpul ramane sa o dovedeasca.

Cat despre notebook, ultrabook. Daca va uitati pe dimensiuni si mase, o sa constatati ca exista ultrabookuri mai grele si mai mari decat unele notebookuri.
Asadar, inclusiv limita asta dintre game e mobila.

Inclusiv la Apple e problema asta. Ultabookul de 13.3 e doar cu putin mai usor ca MBP dar chiar mai mare ca dimensiuni. Grosimea fiind mai mica in sensul ca e variabila.

Comparativ cu multe ultrabookuri de pe piata, macbookpro este mai portabil decat ele. Lucru verificat de mine atat dupa dimensiuni si mase furnizate de producatori cat si de constatarea facuta in magazin.
Nu are sens sa ne dam de ceasul mortii pe chestii inutile. Pana la urma, in toate, cum am eu o vorba, e mult marketing (in toate).

Edited by d-rive, 11 February 2014 - 15:53.


#125
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
IBM-ul ala de care vorbesti se cheama Lenovo.

#126
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostLensFlare, on 11 februarie 2014 - 15:13, said:

Eu nu inteleg de ce continui sa compari mere cu pere, adica Macbook Pro cu ultrabook-urile...

Comparativ cu laptop-urile clasice, ultrabook-urile sunt caracterizate prin volum si greutate mai mici, autonomie mai mare pe acumulator, capabilitatea de a intra si iesi mai rapid din standby, lipsa unitatilor optice etc.
Specificatiile unui ultrabook sunt definite de catre fiecare producator in mod diferitl, desi Intel a incercat sa impuna anumite standarde.
In esenta ultrabook-urile sunt tot notebook-uri, doar ca au caracteristici precum cele de mai sus. Daca se abat intr-un singur fel de la aceste caracteristici atunci nu mai sunt utrabook-uri.
Oricine studiaza specificatiile unui MacBook produs in ultimii ani isi poate da seama ca, de fapt, MacBook-urile pot fi considerate ultrabook-uri: au greutatea, grosimea, autonomia s.a.m.d. perfect echivalente cu a altor dispozitive etichetate ca ultrabook-uri, indiferent de producator.

@d-rive
IBM au fost un etalon pentru evaluarea calitatii produselor altor producatori. Insa au mai dat si ei rateuri din cand in cand.
Dupa ce au fost achizitionati de chinezi (Lenovo) nu stiu daca au pierdut prea mult din calitate. Cred ca Lenovo sunt singurii producatori chinezi care au un simt dezvoltat al calitatii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate