Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...

Aplicatii stress test RAM

Asigurare auto hibrid
 

Replica trupei Vunk la decizia CNA

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Abia si-a lansat si Virgil Iantu videoclip, abia are ce sa interzica iar CNA-ul. :D
E lansat AZI. :)

0.58, 1.38 Phoenicia Grand Hotel. In plus tot video-ul este filmat in Phoenicia.

1.53 sampanie Samburesti

#20
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,251
  • Înscris: 24.01.2008

View Postdany07rap, on 07 februarie 2014 - 18:48, said:

Sa speram ca nu cenzureaza si muzica la radio din acelasi motiv, ca lumea stie clipul si ca in acel clip e reclama mascata la nu stiu ce produs  si lumea deja isi imagineaza clipul cu acel produs.
Posted Image  Astia ar fi in stare !


View Postdany07rap, on 07 februarie 2014 - 18:48, said:

CNA....Romania tara tuturor posibilitatilor!
Neah... Cenzura Ne Ataca.


View Post-Diana-, on 07 februarie 2014 - 19:09, said:

si-a lansat si Virgil Iantu videoclip,
Off: imi placea mai mult originalul.

Edited by Barboso, 07 February 2014 - 19:17.


#21
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012

View PostBarboso, on 07 februarie 2014 - 19:16, said:

Off: imi placea mai mult originalul.

Pai uite ca face CNA si ceva bine pt tine, il interzice pe asta acum, imediat. Posted Image
Va ramane originalul. Posted Image

O sa vada reclama la hotel si sampanie si gata, il ucide din fașă.

#22
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,251
  • Înscris: 24.01.2008
Face o... nu face nimic.
Am renuntat de mult la posturile muzicale, imi fac playlist pe YT (na, c-am facut reclama !  :lol: ) si ascult ce vreau eu.

E drept, mai ascult radio, da' sper, totusi, sa nu fie chiar asa aberanti cum sugera colegu' mai sus.  Prefer sa folosesc butonul ON/OFF, sau P+/P-, decat sa am cenzura.

#23
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Post-Diana-, on 07 februarie 2014 - 17:10, said:

Pe mine nu ma deranjeaza sa vad intr-un videoclip, un personaj care isi face un 3 in 1.
Dar na...poate sunt eu mai putin sensibila.

Zepar,

si Elena, si Smiley si mai sunt. Posted Image

Sa fiu nebun, eu ma uitam sa vad ce marca de chiloti poarta :) , nu m-am prins ca facea reclama la 3 in 1 :(

#24
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

Quote

Art. 100
(1) Prin plasare de produse se înțelege orice formă de comunicare comercială audiovizuală constând în includerea unui produs, serviciu sau a mărcii acestora ori în referirea la acestea, prin inserarea în cadrul unui program, în schimbul unei plăți sau contraprestații.
(2) Plasarea de produse se semnalează, la începutul și la sfârșitul programului, precum și la reluarea după fiecare pauză publicitară, prin mențiunea Acest program conține/a conținut plasare de produse., precum și prin simbolul PP de culoare albă pe fond negru, afișate lizibil, cu o dimensiune de minimum 30 de puncte în format SD, definiție standard, respectiv 60 în format HD, înaltă definiție, și pentru o durată de minimum 5 secunde.
(3) Mențiunea scrisă prevăzută la alin. (2) va fi eliminată după o perioadă de 6 luni de la intrarea în vigoare a prezentului cod.
(4) Plasarea de produse nu exclude sponsorizarea și/sau difuzarea de publicitate pentru aceleași produse sau servicii, în cadrul aceluiași program, cu respectarea dispozițiilor art. 97 alin. (9), precum și a celorlalte condiții impuse de Legea audiovizualului.


Detalii: http://legeaz.net/co...area-de-produse


View Post-Diana-, on 07 februarie 2014 - 17:30, said:

God,

sunt produse consacrate care nu mai au nevoie de reclama, in special marcile consacrate de auto, Cola, Pepsi etc.
Ca mai vezi 2 secunde prin fata ochilor o vopsea de par, nu cred ca e atat de grav.
Apropo, si vopseaua aia de par e de mult pe piata, deci...nu are sens atata tamtam pt ea.
Exemplele pot continua.

Nu se mai face reclama la produsele consacrate? Adica, mai pe inteles, Coca Cola, Pepsi, si marcile alea consacrate nu isi mai fac reclama la tv sau prin alte modalitati? N-am stiut!

Se duce un gigi la producatorul de coca cola si ii spune : "maestre, eu fac un videoclip cu ..... (insereaza aici cele mai noi fufe de pe piata) si cu siguranta o sa aiba succes la aceiasi categorie de consumatori catre care iti focusezi si tu reclama. In videoclip or sa fie unii la o masa cu o sticla de ........ pe masa, de vreo cateva ori, durata totala 45 de secunde. Acum, sticla aia o pot pune cu eticheta spre camera sau nu. Tu ce zici?"

Acum, normal ar fi sa puna pp-ul pe imagine, sa isi plateasca taxa din banii pe care ii ia de la producator si toata lumea e multumita, clipul ruleaza, si cna-ul tace. Ca vrea sa o faca la negru si pe urma se supara cand e prins cu mana in punga..... e altceva.

Dar ma intreb cum se poate discuta si deschide topic despre sustinerea unei ilegalitati? Pentru ca pana una alta, pana se desfiinteaza CNA-ul si se abroga legea, asta e legea in Ro. Sau e doar pentru unii?

Quote


d. postarea de discutii sau deschiderea de topicuri despre subiecte care contravin legilor Romaniei, sau care instiga la incalcarea acestor legi


#25
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

View Postpierre_de_timp, on 08 februarie 2014 - 10:20, said:

d. postarea de discutii sau deschiderea de topicuri despre subiecte care contravin legilor Romaniei, sau care instiga la incalcarea acestor legi
Cred totusi ca exagerezi in aceasta privinta. Sa nu fim mai catolici decat Papa.
Daca ar fi sa mergem pe principiul acesta, subforumul Poiana lui Iocan ar trebui inchis in secunda urmatoare pentru ca acolo nu doar sunt promovate subiecte care contravin normelor in vigoare ci se instiga intr-un mod cat se poate de violent la incalcarea legilor.

View Post-Diana-, on 07 februarie 2014 - 17:14, said:

Mihalexmihalex de acord cu tine, dar am rugamintea sa discutam civilizat pe topic. :)
Putem combate ideile si altfel.
Este strict dreptul unei persoane la libera exprimare si chiar nu vad nicio incalcare de regulament in cazul acesta.

Ba mai mult, de instigare nici nu poate fi vorba.

#26
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View PostDau, on 08 februarie 2014 - 12:27, said:

Cred totusi ca exagerezi in aceasta privinta. Sa nu fim mai catolici decat Papa.
Daca ar fi sa mergem pe principiul acesta, subforumul Poiana lui Iocan ar trebui inchis in secunda urmatoare pentru ca acolo nu doar sunt promovate subiecte care contravin normelor in vigoare ci se instiga intr-un mod cat se poate de violent la incalcarea legilor.


Este strict dreptul unei persoane la libera exprimare si chiar nu vad nicio incalcare de regulament in cazul acesta.

Ba mai mult, de instigare nici nu poate fi vorba.

1- nu exagerez eu, e citat din regulament
2- insasi postarea ta este off topic si, conform regulilor initiatorului, este sanctionabila, in functie de chef, de la "nimic" pana la suspendare pe 3 zile

#27
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,251
  • Înscris: 24.01.2008

View Postpierre_de_timp, on 08 februarie 2014 - 10:20, said:

Dar ma intreb cum se poate discuta si deschide topic despre sustinerea unei ilegalitati? Pentru ca pana una alta, pana se desfiinteaza CNA-ul si se abroga legea, asta e legea in Ro. Sau e doar pentru unii?
Si eu cred ca exagerezi.  Acum nu ne mai putem exprima o parere despre o lege care ni se pare deplasata ?  Ce urmeaza ?  Spectacole omagiale de ziua "conducatorului iubit" ?

Cat despre plasarea de produse...
Nu stiu clipurile dar, din raspunsul celor de la Vunk...

Quote

În cazul nostru erau menționări de branduri în context pentru că pur și simplu am filmat pe stradă și brandurile apăreau în stațiile de autobuz sau în vitrinele din centru vechi unde s-a filmat.” VUNK – este mesajul postat de formație în descrierea clipului.
... inteleg c-au filmat, pur si simplu, pe strada.  Ghici ce ?!...  Pe strada exista panouri publicitare, trec masini de diverse marci, trec oameni cu sacose de la diferite firme...  Ce facem acum, orice filmare o facem in camp, sa nu apara vreo marca ?

#28
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
0:51: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/r8eb_NoQsU4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aici e reclama intentionata. Pe asta nu-l interzic ?

View Postdany07rap, on 07 februarie 2014 - 18:48, said:

Sa speram ca nu cenzureaza si muzica la radio

CNA a monitorizat in toamna 2013 programele matinale difuzate de posturile de radio: Kiss FM, Radio ZU, Pro FM, Info Pro, Radio Guerrilla, Radio 21, Europa FM si National FM. In urma acestei monitorizari au luat decizia de a interzice mai multe melodii romanesti si una straina la radio in timpul zilei.

1. Scoate limba – Mamelino
2. De ziua ta – Parazitii
3. Barbati fara femei
4. Turbofin – Grasu XXL
5. Hai cu mine - BUG Mafia
6. Toate-s la fel – Parazitii
7. Cum sa jignesti o femeie – Parazitii
8. Bagabonti 99 – Parazitii
9. Talk dirty – Jason Derulo


Acestea sunt melodiile interzise de CNA. Posturile de radio nu au voie sa le difuzeze pana la orele 23:00. Motivul? cnA a considerat ca au un continut vulgar, unele fiind partial cenzurate, acoperite cu bip-uri si alte efecte sonore.

Decizia CNA este neclara in cazul lui Jason Derulo, piesa fiind difuzata incontinuu in Marea Britanie si alte tari in care limba engleza este limba oficiala. In schimb, in Romania versurile acestuia deranjeaza desi putini dintre ascultatori inteleg ceea ce se aude in melodia lui.

Florin Gabrea, membru CNA: “Monumentul Parazitii sa fie interzis pana la ora 22.00, astfel incat copiii sa nu mai asculte astfel de porcarii. Nu ma intelegeti gresit, adultii sa le asculte cat vor. ” http://www.urban.ro/...derulo/?type=cc

#29
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Corupt,

daca cei de la CNA iau la puricat toate videoclipurile din ultima vreme, cu siguranta vor gasi muuulte produse de acest fel. Posted Image
Pe langa ce am enumerat eu, Zepar, tu, cu siguranta mai sunt si altele.
La cata putere au, probabil ca or sa le interzica pe toate. Posted Image

#30
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,251
  • Înscris: 24.01.2008

View PostCorupt, on 08 februarie 2014 - 14:32, said:

0:51: Connect-R  -  Vara nu dorm
Aici e reclama intentionata. Pe asta nu-l interzic ?
Urmareste mai atent clipul, ca sunt mai multe reclame !
0:34 - reclama (audio) electorala pt Mazare, ca pomeneste de Constanta;
0:38 - reclama (audio) la Sana;
0:40 - reclama (audio) pt statiunea Mamaia;
0:41 - antireclama (audio) pt Varna, asteptam sa ne dea bulgarii in judecata;
0:43 - "Moldova, Ardeal sau Bucuresti"... discrimineaza (audio) celelalte regiuni ale tarii;
0:47 - reclama (audio) pt Costinesti;
1:33 - reclama (audio) Adidas;
2:07 - reclama (video) Puma;
2:13; 2:21 - reclama (video) pt tobele Tama;
Iar pt mine, care-l recunosc, e reclama clara si pt Jeep Wrangler.
Ca sa nu mai vorbim ca, in multe secvente, diversi membri ai trupei apar cu diverse tricouri si sepci imprimate.  Sa bage naibii o uniforma !

#31
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
E clar, Barboso vrea sa se angajeze la CNA si nu stie cum, a inceput sa caute indicii peste tot.

Ai uitat chitara Takamine la 0.15. :D

#32
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,251
  • Înscris: 24.01.2008
Te bagi tu sa-mi distrugi sansa la angajare !...   :roflmao:

#33
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,251
  • Înscris: 24.01.2008

View PostBarboso, on 08 februarie 2014 - 15:07, said:

in multe secvente, diversi membri ai trupei apar cu diverse tricouri si sepci imprimate.  Sa bage naibii o uniforma !
Am tot cautat-o pe - reclama - YT, unde se pare ca nu exista...   Posted Image
Pt combaterea, pe viitor, a aspectelor nedorite semnalate mai sus, si pt a urma indemnul de la sfarsit, prevenind, in acelasi timp, riscul producerii de accidente la locul de munca, am gasit aici ce trebuie facut. :sarcasm:

Succesuri, tovarasi !

Edited by Barboso, 08 February 2014 - 16:33.


#34
REGLURAL

REGLURAL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 02.01.2014
Ăştia de la CNA sunt atât de retar**** (scuzaţi, am cenzurrat şi eu puţin vorba mea urâtă)
Sărăcia ştie! Cum te influenţează plasarea de produse (aşa în secret, fără menţiune) să le cumperi?
Şi deh.. Dacă eu fac un videoclip în care beau suc Timbark şi-l pun la Televizor fără să spun nimic de plasare de produse, ce e aşa rău?
Până la urmă nu moare nimeni că veded reclamă mascată la un anumit produs la televizor! (asta dacă nu cumva i se face greaţă că vai de el nu au anunţat că bagă produse în videoclip) Posted Image

#35
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

View Postpierre_de_timp, on 08 februarie 2014 - 13:53, said:

2- insasi postarea ta este off topic si, conform regulilor initiatorului, este sanctionabila, in functie de chef, de la "nimic" pana la suspendare pe 3 zile
Bine, domnule judecator.
Clementa... clementa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate