Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

DSLR Profesional (achizitie)

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
1978alin

1978alin

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 91
  • Înscris: 29.01.2014
Se apropie ziua de nastere a unei rude,pasionat de fotografie si de aparate foto DSLR profesionale si m-am gandit sa-i fac cadou acestuia un asemenea aparat.
Cum eu nu ma pricep la aceste echipamente m-am gandit sa va intreb pe voi cam ce aparat as putea sa-i cumpar.
Dispun de un buget de 2000 Euro.

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,197
  • Înscris: 24.02.2007
Cumperi un voucher cadou de care sa-si ia ce stie el mai bine.

#3
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006
voucher nu are farmec
ia ceva de la un magazin care permita returnarea produselor, gen emag si daca nu-i place il poate returna si lua altceva
el are deja un dslr sau va fi primul lui dslr?
daca are deja unul, cu 2000 euro eu i-as lua Canon 6D sau Nikon D610 in functie de marca pe care o are deja
daca va fi primul lui dslr ar fi mai potrivit ceva pe la 1000-1500 euro (D5200/D7100 + 18-140 + blitz SB700 sau 650D/700D + 18-135 + blitz 430)

Edited by Kroghy, 07 February 2014 - 16:52.


#4
BMW

BMW

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 25.09.2005
Si daca omul isi doreste Pentax ? Posted Image

Voucher!

#5
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006
daca vrea pentax atunci returneaza cadoul si isi ia ce vrea el
eu spuneam ce as lua eu si prefer nikon dar si canon are produse foarte bune, pentax is prea rare, se vand greu, nu merita
voucher cadou mi se pare tiganeala, ce rost are sa mai umbli dupa voucher? ii dai banii in plic ca la nunta sau incepi sa-i numeri fara numar si ii lipesti pe frunte sau ii bagi in chiloti si gata Posted Image
farmecul cadoului e surpriza si jucat cu produsul momentul respectiv

Edited by Kroghy, 07 February 2014 - 17:02.


#6
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Daca ai 2000 de euro pentru un cadou, eu ti-as recomanda Sony A77. De restul banilor ii poti lua si un teleobiectiv compatibil 70-300 mm.

#7
1978alin

1978alin

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 91
  • Înscris: 29.01.2014

View PostKroghy, on 07 februarie 2014 - 16:45, said:

voucher nu are farmec
ia ceva de la un magazin care permita returnarea produselor, gen emag si daca nu-i place il poate returna si lua altceva
el are deja un dslr sau va fi primul lui dslr?
daca are deja unul, cu 2000 euro eu i-as lua Canon 6D sau Nikon D610 in functie de marca pe care o are deja
daca va fi primul lui dslr ar fi mai potrivit ceva pe la 1000-1500 euro (D5200/D7100 + 18-140 + blitz SB700 sau 650D/700D + 18-135 + blitz 430)

In momentul de fata detine 3 aparate DSLR (doua Nikon respectiv unul Sony).

#8
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006
daca are deja 3 dslr-uri mai bine il intrebi pe el ce vrea, e posibil sa il intereseze mai mult un obiectiv scump sau blitz sau altceva, nu neaparat alt body
ai idee ce modele sunt aparatele lui? ar ajuta sa ne dam seama daca l-ar ajuta sau nu un body nou, poate are deja ceva foarte bun

Edited by Kroghy, 07 February 2014 - 17:05.


#9
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009
@alin Si eu "votez" pentru voucher! :) Daca el e pasionat iar tu nu ai tangenta cu domeniul e putin probabil sa nimeresti ceva ce-si doreste!

#10
1978alin

1978alin

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 91
  • Înscris: 29.01.2014

View PostKroghy, on 07 februarie 2014 - 17:04, said:

daca are deja 3 dslr-uri mai bine il intrebi pe el ce vrea, e posibil sa il intereseze mai mult un obiectiv scump sau blitz sau altceva, nu neaparat alt body
ai idee ce modele sunt aparatele lui? ar ajuta sa ne dam seama daca l-ar ajuta sau nu un body nou, poate are deja ceva foarte bun

Nu stiu exact ce modele sunt dar pot sa aflu pentru ca astazi trec pe la el.
O sa notez si va spun exact.

#11
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011

View Post1978alin, on 07 februarie 2014 - 16:24, said:

Se apropie ziua de nastere a unei rude,pasionat de fotografie si de aparate foto DSLR profesionale si m-am gandit sa-i fac cadou acestuia un asemenea aparat.
Dispun de un buget de 2000 Euro.

Vreau si eu rude ca tine...

Lasand gluma la o parte, invita-l la o cafea la Cafeneaua F64 si dati pe acolo o raita impreuna si vezi ce isi alege si ce ii place. :D

#12
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Voucher-ul il obliga sa-l dea pe produse la un anumit magazin... Banii sunt universali - isi cumpara ceea ce doreste de unde vrea... Nu votez cu voucher-ul. :)

#13
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,888
  • Înscris: 28.12.2006

View Post1978alin, on 07 februarie 2014 - 16:24, said:

..,pasionat de fotografie si de aparate foto DSLR profesionale ..
Ce inseamna ca e pasionat de aparate foto profesionale?

#14
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Chiar daca se poate sustine ca un profesionist ( si nu numai) poate sa faca fotografii bune cu orice camera, astfel de discutii sunt off topic, atat timp cat subiectul thredului specifica clar, camere DSLR profesionale.

Mai sus nu au fost amintite modele de DSLR-uri profesionale, ba chiar din contra...

Conteaza si specializarea profesionala.

Poate vrea format mediu de ex., Pentax 645, Hassy, PhaseOne/Mamiya-Leaf, etc... ( 2 K E exclus ceva nou, si f. greu si SH...)

Poate vrea FF35, Canon eos 1DS MK III, eos 1 DX, 1D C, si chiar si eos 5D mk III, numai MK III intra la PRO, MK 1 si 2 exclus, Nikon D 3S, D3X, D4;altele cat de cat contemporane si deja aparute nu sunt; D800 nu este PRO; are rezolutie mare dar AF-ul si viteza de lucru sunt dintr-o clasa inferioara.
Nou, exclus din nou ceva de mai sus. 5D MK III este pe langa 3 K E body only, iar obiectivele sunt mai importante si poate mai scumpe...
SH poate tot 5D MK III body only, sau ceva shutit....

Formatul APS-C nu prea este cazul sa fie considerat PRO.
Oricum Canon 7D este deja depasit, iar MK II inca nu a aparut.
Nikon nu a mai updatat gama de mult timp ( D300), deci practic nu are oferta curenta.
Pentax K-3 se incadreaza la DSLR PRO APS-C, atat cat poate fi considerat APS-C-ul PRO...
Aici intra in buget si nou, chiar si cu obiectiv, insa atentie mare, pt. ca nu orice merita considerat PRO.

La DSLR sunt mai importante obiectivele, care pot fi extrem de multe si extrem de diferite, de la performante si pana la pret.
Preturile pot pleca de la 100+ E in sus, aproape fara limita, pana la zeci de mii de euro pt un singur obiectiv, si sunt profesionisti care au multe obiective, chiar si zeci de obiective.

Edited by loock, 07 February 2014 - 18:50.


#15
1978alin

1978alin

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 91
  • Înscris: 29.01.2014

View Postcrokodilu, on 07 februarie 2014 - 17:14, said:

Ce inseamna ca e pasionat de aparate foto profesionale?

Poate ca nu m-am exprimat corect...meseria lui este fotograf profesionist si colaboareaza cu anumite reviste de gen (moda) din tara si strainatate.

Revenind la subiect,cele 3 aparate pe care le detine sunt :
-Nikon D800
-Nikon  D7000
-Sony a99

#16
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,888
  • Înscris: 28.12.2006
Si ce vrei sa ii cumperi atunci? Inca unul? Un canon sau un pentax ca vad ca n-are d'astea Posted Image

Edited by crokodilu, 07 February 2014 - 19:02.


#17
1978alin

1978alin

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 91
  • Înscris: 29.01.2014
Pe un alt forum (de specialitate) mi s-a recomandat achizitionarea unui Canon EOS 5D Mark III,insa sare bugetul pe care il am eu acum.

#18
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Atunci este clara treaba.

Cu 2 K E nu poti sa-i iei D3X sau D4.
D800 are oricum rezolutie mai mare, chiar mai mult decat dubla fata de D4, si chiar daca cea din urma camera este mai sensibila ( ISO mare mai curat), si are viteza de lucru semnificativ mai mare, AF mult mai bun, etc., diferenta de rezolutie este posibil sa-l dezarmeze pe fotograful tau, cu atat mai mult cu cat la fashion in general nu este chiar asa esentiala viteza ( depinde de subiect)

eos 5D MK III spulbera D800 la viteza de lucru si AF, insa la calitatea imaginii nu prea convinge, in special un posesor de DSLR cu senzor SONY de 36 MP, care mai este si axat pe subiecte la care viteza in general nu este esentiala.
Oricum, ai constatat ca nu intra in buget, iar fara obiective nu ar face oricum nimic cu o camera din alt sistem.

Vezi ce obiective ii lipsesc, din cele de care are nevoie.
Vezi daca are 35 f 1.4, 85 f 1.4, sau altele de care are nevoie, 28, 50, 55, 58, 135, 24-70 f 2.8, etc.
Nikkor sau Sigma ART noi.

Edited by loock, 07 February 2014 - 19:19.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate