Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

TV Led EXCLUSIV

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
carlisian

carlisian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 19.07.2007
Intrucat nu am avut nici eu prea multe informatii despre el, le spun aici, poate ajuta pe cineva:
- L=am luat de la METRO cu 789 lei, 81 cm. Specificatiile mai sunt si pe alte site-uri, dar incomplete.
- Pe cutie si in manual nu spune ca citeste MKV - CITESTE, DTS nu.
- Are un player decent
- Citeste subtitrari cu diacritice, nu si pe cele incluse in MKV
- Se vede OK.
- Sunet slab in difuzoare, dar am rezolvat prin mufa de casti in statie.
- Scrie ca are CI, dar am un "presimt" ca o sa vada cam-ul CI+ de la RDS
- Tuner-ul DVB-C este OK, prinde toate canalele RDS. (si HD)
- HDMI, USB, - OK
- Meniu in romana, are cam toate facilitatile ce se spun pe aici, bineinteles in limita specificatilor
- Am "cazut pe spate" cand am vazut ca inregistreaza direct pe HDD pe USB, are si programare
- Design excelent: rama subtire, suport de sticla neagra, telecomanda cam greoaie, dar m-am invatat repede

Excelenta achizitie la nici 800. Recomand

Edited by carlisian, 07 February 2014 - 13:34.


#2
cristianraduca

cristianraduca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 24.01.2010
ai un link cu poze si specificatii?

#3
carlisian

carlisian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 19.07.2007
http://www.metro.ro/.../657575001001#1

#4
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Daca e no name si are sub 5 ani garantie ma mir sa te tina!

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,593
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcarlisian, on 07 februarie 2014 - 13:30, said:

- Meniu in romana, are cam toate facilitatile ce se spun pe aici, bineinteles in limita specificatilor
- Am "cazut pe spate" cand am vazut ca inregistreaza direct pe HDD pe USB, are si programare
Esti usor impresionabil, in ziua de azi toate noname-urile cu soft sharp citesc mkv si salveaza pe hdd live si la calitate full, de obicei in fisiere tip "blue ray" criptate.

View Postmihalexmihalex, on 07 februarie 2014 - 13:56, said:

Daca e no name si are sub 5 ani garantie ma mir sa te tina!
Sunt faine noname-urile, merg cateodata mai bine ca alea de marca/fitze. Vezi si tu cat le ia la unele samsunguri sa schimbe programe cu CI+ HD... stai secunde bune pana intra (vezi topicurile cu rds si CI+), la un noname mai mult de 3 secunde maxim 4 nu stai iar la unul decent gen Philips cam 2 secunde Posted Image

#6
carlisian

carlisian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 19.07.2007
Functioneaza la birou mai mult ca monitor 8 ore/zi. 650 fara TVA....

#7
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
pai si cum se comporta ca monitor? pixelmapping 1:1? chroma 4:4:4?

#8
carlisian

carlisian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 19.07.2007
Nu stiu sa-ti raspund exact. E OK. Ma ajuta sa vad detalii de la distanta, cu mai multe persoane fara sa stam inghesuiti la birou.

#9
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004

View Postcarlisian, on 07 februarie 2014 - 14:14, said:

Nu stiu sa-ti raspund exact. E OK. Ma ajuta sa vad detalii de la distanta, cu mai multe persoane fara sa stam inghesuiti la birou.

pai, pentru pixelmapping 1:1 deschizi o pagina goala in notepad si faci cat mai multe ":" (2 puncte), practic incearca sa umpli pagina cu :::::::::::::::::::::::::::::::::::::. Apoi pui mana pe o lupa si te uiti foarte atent daca acele punce ocupa, fiecare in parte, cate un pixel. Evident ca trebuie sa faci asta la rezolutia nativa a TV-ului, care nu este FullHD, este 1366 x 768!

pentru testat chroma ai mai multe posibilitati, asta de exemplu: http://madshi.net/madVR/ChromaRes.png
sau asta: [ http://i106.photobucket.com/albums/m268/doctorwizz/testchart720c.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si te uiti cu lupa la asta
[ http://i807.photobucket.com/albums/yy352/floatpoo/444_test/444-test_LG_32LD450.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by nanashu, 07 February 2014 - 16:05.


#10
carlisian

carlisian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 19.07.2007
Daca preiau sunetul de la digital out, se aude si formatul DTS, nu mai trebuie convertit.

#11
danutz_rdc

danutz_rdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 18.10.2010
Imi spuneti si mie cum activez DVB-C?
Eu l-am luat din auchan la 699 lei,dar nu gasesc nimic de DVB-C in meniu !

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,593
  • Înscris: 07.02.2003
Pai bagi cablul tv in el si scanezi posturile digitale.

#13
danutz_rdc

danutz_rdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 18.10.2010
Nu stiam de ce nu merge,am varianta cealalta de tv fara digital :D

#14
adolfhauer

adolfhauer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 13.11.2013
Am cumparat azi de la Metro un TV Exclusiv care are si slot de card ( CI ). Am testat, impreuna cu un prieten, ambele retele care poseda CI+, respectiv UPC si RCS/RDS. Rezultatul a fost ca desi aparatul detecteaza cardurile ( cu toate datele operatorilor ), dupa scanarea tuturor canalelor, posturile criptate nu se deschid, tv-ul afisand ca autentificarea cardurilor este in curs si...atat.
Rog colegii care s-au confruntat cu aceasta problema sa ne lamureasca ce este de facut.
Se poate face un upgrade de software? Cum? Please help us......Posted Image

#15
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,052
  • Înscris: 20.06.2009
1. CAM-ul nu poate fi folosit decât în rețeaua căreia îi este adresat. Nu poți folosi un CAM UPC în rețeaua RCS, la fel cum nici unul de la RCS în rețeaua UPC.
2. CAM-urile au fost verificate pe alte televizoare și sunt activate?
3. Fă-i o revenire la setările din fabrică, setează ora în mod corect și apoi scanarea automată pe cablu. Au fost raportate cazuri în care CAM-ul rămânea în autentificare, pe televizoare cu ora setată greșit.
4. Introdu CAM-ul și urmărește mesajele de pe ecran. Dacă își face autentificarea dar nu vrea să afișeze canalele criptate, se poate să fie nevoie de o nouă activare a smartcard-ului din CAM.
Baftă!

#16
adolfhauer

adolfhauer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 13.11.2013
Desi mai tarziu, ma simt dator cu un raspuns:
- Da, cam-urile au fost verificate in paralel, in timp real si functionau perfect in retele respective;
- Nu, nu se pune problema inversarii cam-urilor ori a retelelor, nici macar sub influenta factorilor de risc de sarbatori( alcool, betie etc...);
- Am cerut vanzatorului care a furnizat tv-ul catre Metro sa-mi trimita un soft compatibil.L-am primit cu intarziere si cu toate asigurarile ca functioneaza, insa este necesar sa schimb telecomanda ( lucru pe care l-am facut ), dar cam-urile tot nu functioneaza;
- Nu, tv-ul nu are posibilitatea setarii orei, dar a scanat toate programele, inclusiv pe cele digitale, dar pe care le arata ca fiind codate.
Are cineva vreo idee mai inteligenta?

#17
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,052
  • Înscris: 20.06.2009
1. Dubios că nu are posibilitatea reglării orei, ar fi primul televizor de care aud că nu are această facilitate, chiar și CRT-urile de acum 20 de ani o aveau...
2. Cel puțin în cazul RCS, majoritatea canalelor digitale sunt transmise „la liber” pe cablu. Bănuiesc că te referi la faptul că doar canalele criptate nu pot fi vizualizate, nu...?
3. Este foarte posibil ca implementarea softului pentru standardul CI+ să nu fie cea corectă, până la urmă este un televizor low-cost... nu știu, zic și eu...

#18
adolfhauer

adolfhauer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 13.11.2013
1. La implementarea noului soft care - dupa spusele celor care mi l-au trimis - continea si CI+, am urmat toti pasii indicati si operatiunea a reusit, dovada ca noua telecomanda   ( achizitionata intre timp) si-a facut datoria imediat, fiind functionala full;
2. Da, sigur, canalele libere se vad foarte bine, indiferent daca sunt sd sau hd, insa cele codate sunt marcate cu lacat si nu se deschid, afisand mesajul ca ai nevoie de abonament valid pentru programul in cauza;
3. Nu toate tv-urile au ceas in soft, ci doar cele care au implementate in sistem timerul pentru oprire prestabilita sau cele cu acces la net. In orice caz, in softul acestui aparat nu am identificat existenta ceasului ori a posibilitatii programarii lui;
4. Low cost inseamna, de regula, o copie ( reusita sau nu ) dupa un original scump.In cazul tv exclusiv fabricantul este o firma chinezeasca care a "imprumutat" patentul tv de la Philips, iar valorificarea produselor obtinute a facut-o (culmea !?) printr-o firma din Belgia catre un retailer din Romania.
Subscriu la comentariile colegilor de mai sus referitoare la noname-urile Philips.
Dar nu am gasit solutia...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate