Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Discuții pașnice între evrei și creștini

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
223 replies to this topic

#37
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008
Ok Solomee ne mutam aici ...de ce zici ca Sabatul din ziua ispasirii nu poate cadea intr-o zi de vineri ?, din moment ce respecta aceasi data calendaristica in fiecare an....

eu sunt nascut in 12 iunie o zi de duminica...insa pe parcursul anilor rar a mai cazut ziua mea tot duminica

#38
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View Postenohabel, on 18 februarie 2014 - 23:39, said:

Ok Solomee ne mutam aici ...de ce zici ca Sabatul din ziua ispasirii nu poate cadea intr-o zi de vineri ?, din moment ce respecta aceasi data calendaristica in fiecare an....

eu sunt nascut in 12 iunie o zi de duminica...insa pe parcursul anilor rar a mai cazut ziua mea tot duminica


In primul rand, deoarece Sabatul, chiar dupa cum se numeste, nu poate fi altceva decat...Sabat :)

Am sa-ti dau mai jos link la calendarul ebraic, ai sa vezi acolo cum sunt aranjate lunile, pe parcursul anului.
Ai sa vezi care este prima luna cu care se incepe anul iudaic. Luna se numeste, Tishrei.
Deasemeni, sa fi atent la luna aprilie, vei gasi acel Sabat de care discutam.

https://sites.google...braic-2013-2014


Cum este posibil ca ziua ta de nastere sa nu cada mereu intr-o Duminica, daca mergi dupa calendar Gregorian ?
Oricum, observ ca suntem nascuti in aceeas zodie, eu, la sfarsitul lui Mai :)

#39
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postenohabel, on 18 februarie 2014 - 23:39, said:

Ok Solomee ne mutam aici ...de ce zici ca Sabatul din ziua ispasirii nu poate cadea intr-o zi de vineri ?, din moment ce respecta aceasi data calendaristica in fiecare an....

eu sunt nascut in 12 iunie o zi de duminica...insa pe parcursul anilor rar a mai cazut ziua mea tot duminica

ce cunosti despre calendarul iudaic ??
pastele poate cadea in martie, aprilie sau inceput de mai, luni, marti, joi sau sambata, dar shabatul este totdeauna sambata.
Adevarat ca shabatul de dinaintea saptamanii cu pastele este mai special ...dar tot sambata este.

Edited by vio69a, 18 February 2014 - 23:57.


#40
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

View Postsalomee, on 18 februarie 2014 - 23:53, said:



In primul rand, deoarece Sabatul, chiar dupa cum se numeste, nu poate fi altceva decat...Sabat Posted Image

Am sa-ti dau mai jos link la calendarul ebraic, ai sa vezi acolo cum sunt aranjate lunile, pe parcursul anului.
Ai sa vezi care este prima luna cu care se incepe anul iudaic. Luna se numeste, Tishrei.
Deasemeni, sa fi atent la luna aprilie, vei gasi acel Sabat de care discutam.

https://sites.google...braic-2013-2014


Cum este posibil ca ziua ta de nastere sa nu cada mereu intr-o Duminica, daca mergi dupa calendar Gregorian ?
Oricum, observ ca suntem nascuti in aceeas zodie, eu, la sfarsitul lui Mai Posted Image

Multumesc de link, dar tot nu inteleg ce zici, deci dupa calendarul gregorian care il folosim actual am facut o proba pe google...calculeaza-ti ziua de nastere ! am tiparit anul luna si data nasterii si am obtinut intradevar duminica, dupa aceea am pus din nou ziua luna dar am pus cu un an diferenta....a iesit sambata
Pe aceasta logica s-a intemeiat argumentarea mea cu privire la Sabatul din ziua ispasirii care se repeta in fiecare an

Ziua ta de nastere cade in aceasi zi a saptamanii in fiecare an ???, dupa calendarul gregorian este imposibil

Acuma inteleg ca anul iudaic incepe diferit de cel gregorian dar tot nu este posibil ca aceasi zi a saptamanii sa cada in fiecare an la fel Posted Image

View Postvio69a, on 18 februarie 2014 - 23:55, said:

ce cunosti despre calendarul iudaic ??
pastele poate cadea in martie, aprilie sau inceput de mai, luni, marti, joi sau sambata, dar shabatul este totdeauna sambata.
Adevarat ca shabatul de dinaintea saptamanii cu pastele este mai special ...dar tot sambata este.

Poti calcula te rog dupa calendarul iudaic daca data de 10 a lunii a saptea cade in fiecare an in aceasi zi a saptamanii ?

#41
florin_buda

florin_buda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 30.03.2005
:)  ma faci rad. Din moment ce nu înțelegi calendarul iudaic, cum reușești cu atâta seninatate sa spui ca e imposibil?

#42
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postenohabel, on 19 februarie 2014 - 08:44, said:

Acuma inteleg ca anul iudaic incepe diferit de cel gregorian dar tot nu este posibil ca aceasi zi a saptamanii sa cada in fiecare an la fel Posted Image



Una e data calendaristica, alta ziua saptamanii.
Indiferent in ce saptamana si in ce zi iti pica ziua de nastere, saptamana aia are o singura sambata, o singura marti si o singura joi.

#43
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

View Postflorin_buda, on 19 februarie 2014 - 08:48, said:

Posted Image  ma faci rad. Din moment ce nu înțelegi calendarul iudaic, cum reușești cu atâta seninatate sa spui ca e imposibil?

scuze ma gandeam ca logic nu e putinta....dar ce platesti daca am dreptate.?...facem un pariu ???

View Postvio69a, on 19 februarie 2014 - 09:08, said:



Una e data calendaristica, alta ziua saptamanii.
Indiferent in ce saptamana si in ce zi iti pica ziua de nastere, saptamana aia are o singura sambata, o singura marti si o singura joi.
da numai ca trebuie respectat ce a poruncit Domnul in Levetic 23

27. „În ziua* a zecea a acestei a şaptea luni, va fi ziua ispăşirii: atunci să aveţi o adunare sfîntă, să vă smeriţi sufletele, şi să aduceţi Domnului jertfe mistuite de foc.

32. Aceasta să fie pentru voi o zi de Sabat, o zi de odihnă, şi să vă smeriţi sufletele în ziua aceasta; din seara zilei a noua pînă în seara următoare, să prăznuiţi Sabatul vostru.“


Acuma intrebare; de ce a zis Domnul ?;....aceasta sa fie o zi de Sabat pentru voi, din moment ce era oricum Sabatul saptamanal ???

Alta intrebare; ce intelegi de aici;...din seara zilei a noua pînă în seara următoare, să prăznuiţi Sabatul vostru.“

#44
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postenohabel, on 19 februarie 2014 - 09:44, said:

da numai ca trebuie respectat ce a poruncit Domnul in Levetic 23



Lasa-ma in durerea mea....nu mai veni si tu cu povesti de astea....
Tu te duci luni la servici ? te duci.
Stai duminica acasa ? stai.
Dupa ce iti  iei concediu ? il iei dupa Sef si nu dupa Levetic.

Edited by vio69a, 19 February 2014 - 10:14.


#45
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

View Postvio69a, on 19 februarie 2014 - 10:13, said:

Lasa-ma in durerea mea....nu mai veni si tu cu povesti de astea....
Tu te duci luni la servici ? te duci.
Stai duminica acasa ? stai.
Dupa ce iti  iei concediu ? il iei dupa Sef si nu dupa Levetic.

Am sa studiez  treaba asta si o sa vin cu raspunsul potrivit nu mai trebuie sa cercetezi nimic...

#46
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View Postenohabel, on 19 februarie 2014 - 09:44, said:

scuze ma gandeam ca logic nu e putinta....dar ce platesti daca am dreptate.?...facem un pariu ???


da numai ca trebuie respectat ce a poruncit Domnul in Levetic 23

27. „În ziua* a zecea a acestei a şaptea luni, va fi ziua ispăşirii: atunci să aveţi o adunare sfîntă, să vă smeriţi sufletele, şi să aduceţi Domnului jertfe mistuite de foc.

32. Aceasta să fie pentru voi o zi de Sabat, o zi de odihnă, şi să vă smeriţi sufletele în ziua aceasta; din seara zilei a noua pînă în seara următoare, să prăznuiţi Sabatul vostru.“


Acuma intrebare; de ce a zis Domnul ?;....aceasta sa fie o zi de Sabat pentru voi, din moment ce era oricum Sabatul saptamanal ???

Alta intrebare; ce intelegi de aici;...din seara zilei a noua pînă în seara următoare, să prăznuiţi Sabatul vostru.“


Cred ca in sfarsit se face lumina in labirintul din care nu ieseam :)

Greseala a fost a mea, inca de ieri, cand discutam despre crucificare, Shabat si numarul zilelor, am crezut ca Shabatul
care mi-l dai in discutie este Shabat Hagadol, acea Sambata dinaintea Pastelui.
Si nu am fost atenta ca de fapt, tu ai pus ca titlu al discutiei noastre, (asta a fost in celalalt topic, de unde ne-am retras),
Ziua ispasirii.

Asa ca, a venit timpul sa facem ordine in idei, si sa-ti spun, ca de fapt, ce-mi dadeai tu in discutia despre Shabatul de inaintea
invierii, este alt Shabat !!!

Ziua Ispasirii, este de fapt, Yom Kippur.

Ce te-a indus pe tine in eroare, confundandu-l cu un Shabat, este versetul 32 din Levitic 23.
Fii atent cum porunceste Domnul :

32. Aceasta să fie pentru voi o zi de Sabat, o zi de odihnă, şi să vă smeriţi sufletele în ziua aceasta; din seara zilei a noua pînă în seara următoare, să prăznuiţi Sabatul vostru.“

Porunca este, sa fie o zi de Sabat, o zi de odihna, si sa va smeriti sufletele in ziua aceasta.

O zi de Sabat, adica de odihna, este acea zi in care nu este voie de facut nici o munca.
Sa ne smerim sufletele, se explica prin rugaciunile de iertare.
Iar din seara zilei a noua pînă în seara următoare, este exact cum se socoteste la evrei
intrarea intr-o sarbatoare sau in Sabat.
Adica, incepe la apusul soarelui inainte de data''oficiala'' si se termina a doua zi tot la apusul soarelui.

Si acum, ce m-a facut sa-mi dau seama ca este vorba de Yom Kippur, este si data, care se specifica
in versetul 27.

27. „În ziua a zecea a acestei a şaptea luni, va fi ziua ispăşirii.


In calendarul ebraic antic, inceputul anului era considerat in luna Nisan.
Luna, in care cade si Pastele (Pesah). Asta iese aproximativ in luna aprilie.
Spun ''aproximativ'', deoarece fac paralela cu calendarul gregorian.
Dar, nu in data fixa daca ne ghidam dupa data calendarului gregorian, deoarece,
calendarul ebraic se calculeaza si dupa ciclu solar si dupa lunar, pe cand, calendarul
gregorian doar dupa cel solar.

Daca numaram deci, din luna Nisan, sapte luni, ajungem la luna septembrie.
Care este...luna Tishrei.
Si, ce sarbatori gasim in luna asta :
Prima, este Rosh Hashana, (anul nou), a doua, incepand exact la 9 zile dupa,..Yom Kippur !
Chiar acea sarbatoare numita si Ziua Ispasirii.

Ai sa intrebi probabil, cum este posibil ca numaratoarea lunilor sa inceapa in aprilie, si ziua de An nou sa fie
in septembrie.

In Iesirea (Exod), cap. 12, spune Domnul catre Moise si Aaron :
2. “Luna aceasta sa va fie inceputul lunilor, sa va fie intaia intre lunile anului.
Se refera la luna Nisan, unde porunceste evreilor sa jertfeasca un miel in ziua
a paisprezecea, cu sangele lui sa unga pragul usilor. Si mai departe, spune cum
sa se tina Sarbatoarea Azimelor.

Cat despre Anul Nou, in Tishrei, se pare ca a fost decis mult mai tarziu, de catre
anumite evenimente istorice. Si, de faptul ca o parte din invatatii de demult credeau
ca in acea luna Dumnezeu a creat lumea...



Sper ca te-am lamurit ca  Ziua Ispasirii, nu este inca o zi de Shabat :)

#47
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postsalomee, on 19 februarie 2014 - 18:59, said:

Cred ca in sfarsit se face lumina in labirintul din care nu ieseam Posted Image

Greseala a fost a mea, inca de ieri, cand discutam despre crucificare, Shabat si numarul zilelor, am crezut ca Shabatul
care mi-l dai in discutie este Shabat Hagadol, acea Sambata dinaintea Pastelui.
Si nu am fost atenta ca de fapt, tu ai pus ca titlu al discutiei noastre, (asta a fost in celalalt topic, de unde ne-am retras),
Ziua ispasirii.
De fapt cand intra copipastuitoarea pe topice este in stare sa nauceasca si evreii  :)))))
ti-am atras de ieri atentia si ma bucur ca ai inteles
impostoarea nu a inteles Posted Image
uite postarea Posted Image))))

View PostThinkAbout, on 18 februarie 2014 - 19:54, said:

da` nu ai ambatz daca nu o intrebi de ce daca Torah spune sa mananci in shabbat se posteste uneori in shabbat
o sa rascoleasca tot net-ul caci evident ca nu stie Posted Image

Edited by ThinkAbout, 19 February 2014 - 19:10.


#48
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postsalomee, on 19 februarie 2014 - 18:59, said:

Ziua Ispasirii, este de fapt, Yom Kippur.

Felicitari Salomee.
Ai legat frumos firele.
Mie mi-au scapat cateva lucruri, printre care vechiul calendar si mai ales a noua zi.
Dupa Rosh Hashana.
Si normal ca daca Iom Kipour cade sambata, nu se manaca -cine posteste-, nu se face nici-o lucrare
Felicitari

Edited by vio69a, 19 February 2014 - 20:18.


#49
REGLURAL

REGLURAL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 02.01.2014
Ce se mai discută pe aicia? Eu am cam lipsit.

#50
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

View Postsalomee, on 19 februarie 2014 - 18:59, said:



Cred ca in sfarsit se face lumina in labirintul din care nu ieseam Posted Image

Greseala a fost a mea, inca de ieri, cand discutam despre crucificare, Shabat si numarul zilelor, am crezut ca Shabatul
care mi-l dai in discutie este Shabat Hagadol, acea Sambata dinaintea Pastelui.
Si nu am fost atenta ca de fapt, tu ai pus ca titlu al discutiei noastre, (asta a fost in celalalt topic, de unde ne-am retras),
Ziua ispasirii.

Asa ca, a venit timpul sa facem ordine in idei, si sa-ti spun, ca de fapt, ce-mi dadeai tu in discutia despre Shabatul de inaintea
invierii, este alt Shabat !!!

Ziua Ispasirii, este de fapt, Yom Kippur.

Ce te-a indus pe tine in eroare, confundandu-l cu un Shabat, este versetul 32 din Levitic 23.
Fii atent cum porunceste Domnul :

32. Aceasta să fie pentru voi o zi de Sabat, o zi de odihnă, şi să vă smeriţi sufletele în ziua aceasta; din seara zilei a noua pînă în seara următoare, să prăznuiţi Sabatul vostru.“

Porunca este, sa fie o zi de Sabat, o zi de odihna, si sa va smeriti sufletele in ziua aceasta.

O zi de Sabat, adica de odihna, este acea zi in care nu este voie de facut nici o munca.
Sa ne smerim sufletele, se explica prin rugaciunile de iertare.
Iar din seara zilei a noua pînă în seara următoare, este exact cum se socoteste la evrei
intrarea intr-o sarbatoare sau in Sabat.
Adica, incepe la apusul soarelui inainte de data''oficiala'' si se termina a doua zi tot la apusul soarelui.

Si acum, ce m-a facut sa-mi dau seama ca este vorba de Yom Kippur, este si data, care se specifica
in versetul 27.

27. „În ziua a zecea a acestei a şaptea luni, va fi ziua ispăşirii.


In calendarul ebraic antic, inceputul anului era considerat in luna Nisan.
Luna, in care cade si Pastele (Pesah). Asta iese aproximativ in luna aprilie.
Spun ''aproximativ'', deoarece fac paralela cu calendarul gregorian.
Dar, nu in data fixa daca ne ghidam dupa data calendarului gregorian, deoarece,
calendarul ebraic se calculeaza si dupa ciclu solar si dupa lunar, pe cand, calendarul
gregorian doar dupa cel solar.

Daca numaram deci, din luna Nisan, sapte luni, ajungem la luna septembrie.
Care este...luna Tishrei.
Si, ce sarbatori gasim in luna asta :
Prima, este Rosh Hashana, (anul nou), a doua, incepand exact la 9 zile dupa,..Yom Kippur !
Chiar acea sarbatoare numita si Ziua Ispasirii.

Ai sa intrebi probabil, cum este posibil ca numaratoarea lunilor sa inceapa in aprilie, si ziua de An nou sa fie
in septembrie.

In Iesirea (Exod), cap. 12, spune Domnul catre Moise si Aaron :
2. “Luna aceasta sa va fie inceputul lunilor, sa va fie intaia intre lunile anului.
Se refera la luna Nisan, unde porunceste evreilor sa jertfeasca un miel in ziua
a paisprezecea, cu sangele lui sa unga pragul usilor. Si mai departe, spune cum
sa se tina Sarbatoarea Azimelor.

Cat despre Anul Nou, in Tishrei, se pare ca a fost decis mult mai tarziu, de catre
anumite evenimente istorice. Si, de faptul ca o parte din invatatii de demult credeau
ca in acea luna Dumnezeu a creat lumea...



Sper ca te-am lamurit ca  Ziua Ispasirii, nu este inca o zi de Shabat Posted Image
Multumesc pentru efortul tau nu am avut timp sa cercetez, si am inteles, deci aceea vineri de care aminteam era ca o zi de Sabat, si de aceea a poruncit Pilat sa fie luati de pe cruce la sugestia preotilor, asa ca ramane valabil ce am vrut sa demonstrez ca Domnul a fost rastignit joi nu vineri, ca evident, nici de Yom Kippur nu era voie sa ramana trupuri pe cruce....
3 zile si 3 nopti au acum un sens
felicitari Salomee si multumesc !

View Postvio69a, on 19 februarie 2014 - 20:14, said:

Felicitari Salomee.
Ai legat frumos firele.
Mie mi-au scapat cateva lucruri, printre care vechiul calendar si mai ales a noua zi.
Dupa Rosh Hashana.
Si normal ca daca Iom Kipour cade sambata, nu se manaca -cine posteste-, nu se face nici-o lucrare
Felicitari

nu prea ai inteles,Yom Kippur nu cade neaparat sambata cade in data de 10 a lunii a saptea, in fiecare an..... la rastignirea Domnului a cazut vineri

asta daca putem verifica teoria dupa calendarul iudaic ca o anumita data nu cade mereu in fiecare an in aceasi zi a saptamanii

View PostREGLURAL, on 19 februarie 2014 - 20:25, said:

Ce se mai discută pe aicia? Eu am cam lipsit.

Nu ieseau la socoteala 3 zile si 3 nopti de la rastignire pana la invierea Domnului, si se pare ca toti teologii vechi si noi au dat-o in bara plasand rastignirea vineri

Eu am sugerat ca de fapt rastignirea a fost joi, iar vineri era ca o zi de Sabat, Salomee spune ca ar fi sarbatoarea de Yom Kippur...ziua ispasirii... care cade in fiecare an in ziua 10 luna 7, acum urmeaza sa demonstram ca Yom Kippur nu cade neaparat sambata

tu ce zici ?

#51
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008
De aici putem compara daca o anumita data din an cade in aceasi zi a saptamanii in fiecare an

Ianuarie 2012 | Tevet-Şvat 5772


Du|I


Lu|II


Ma|III


Mi|IV


Jo|V


Vi|VI


Sâ|VII


1|6
16:46


2|7
16:46


3|8
16:47


4|9
16:48


5|10
16:49


6|11
16:50


7|12
16:51


8|13
16:52


9|14
16:54


10|15
16:55


11|16
16:56


12|17
16:57


13|18
16:58


14|19
16:59


15|20
17:01


16|21
17:02


17|22
17:03


18|23
17:04


19|24
17:06


20|25
17:07


21|26
17:08


22|27
17:10


23|28
17:11


24|29
17:12


25|1
17:14
LunăN


26|2
17:15


27|3
17:16


28|4
17:18


29|5
17:19


30|6
17:21


31|7
17:22






Ianuarie 2013 | Tevet-Şvat 5773


Du|I


Lu|II


Ma|III


Mi|IV


Jo|V


Vi|VI


Sâ|VII


1|19
16:46


2|20
16:47


3|21
16:48


4|22
16:49


5|23
16:50


6|24
16:51


7|25
16:52


8|26
16:53


9|27
16:54


10|28
16:56


11|29
16:57


12|1
16:58
LunăN


13|2
16:59


14|3
17:00


15|4
17:02


16|5
17:03


17|6
17:04


18|7
17:05


19|8
17:07


20|9
17:08


21|10
17:09


22|11
17:11


23|12
17:12


24|13
17:13


25|14
17:15


26|15
17:16


27|16
17:17


28|17
17:19


29|18
17:20


30|19
17:22


31|20
17:23





QED.

o iesit nasol, scuze

#52
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postenohabel, on 20 februarie 2014 - 08:29, said:

nu prea ai inteles,Yom Kippur nu cade neaparat sambata cade in data de 10 a lunii a saptea, in fiecare an..... la rastignirea Domnului a cazut vineri


Fii sigur ca am inteles.....poate chiar mi s-a intamplat real.......am si scris DACA , cade sambata atunci in sambata aia nu se manaca,  -cine posteste- si desigur sunt mai aspre interdictiile de a nu se face nici-o activitate fizica, nu circula nimic, nici vehiculele celor ce nu tin Yom Kipour, nimic-nimic.

Edited by vio69a, 20 February 2014 - 11:16.


#53
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

View Postvio69a, on 20 februarie 2014 - 11:15, said:

Fii sigur ca am inteles.....poate chiar mi s-a intamplat real.......am si scris DACA , cade sambata atunci in sambata aia nu se manaca,  -cine posteste- si desigur sunt mai aspre interdictiile de a nu se face nici-o activitate fizica, nu circula nimic, nici vehiculele celor ce nu tin Yom Kipour, nimic-nimic.

bine atunci...in fond mi-a facut placere sa discut despre istoria si sarbatorile poporului evreu, ii iubesc pe evrei, mesianici sau nu ...pentru ca si Domnul Isus s-a nascut evreu si Dumnezeu are un plan mare cu ramasita evreilor

In inteles spiritual si eu sunt evreu avand de tata spiritual pe Avraam,tatal tutoror credinciosilor
Shalom  Israel !

#54
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postenohabel, on 20 februarie 2014 - 11:38, said:

Shalom  Israel !

Shalom si tie !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate