Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Discuții pașnice între evrei și creștini

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
223 replies to this topic

#1
REGLURAL

REGLURAL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 02.01.2014
Am deschis acest topic unde creştinii şi evreii pot discuta liber între ei.
ASTFEL NOI AFLĂM MAI MULTE DESPRE IUDAISM ŞI EVREII VOR AJUNGE SĂ ÎNŢELEAGĂ CREŞTINISMUL.



REGULI:

1. FĂRĂ OFF-TOPIC!
2. FĂRĂ JIGNIRI



DISCUŢIILE POT ÎNCEPE.

Edited by REGLURAL, 06 February 2014 - 23:18.


#2
Sempiternal

Sempiternal

    // Mastermind \\

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,646
  • Înscris: 05.05.2013
Inainte nu puteau discuta liberi?

Alt geniu :|.

#3
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
nu l-au inteles crestinismul de la hristos.....crezi ca il vor intelege acuma ?
in plus despre islam pe mine nu ma intereseaza mare lucru. in plus iudeii nu sunt islamici, ei din cate stiu eu religia lor este iudaica. deci pune mana si corecteaza

cristi, crestinismul a fost "lansat" de Isus Hristos.
iudeii nici pe vremea aia, nici in prezent nu il accepta pe Isus. ei inca il asteapta sa vin in lume sa ii mantuiasca...

Edited by D3an, 06 February 2014 - 23:02.


#4
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 REGLURAL, on 06 februarie 2014 - 22:55, said:

Am deschis acest topic unde creştinii şi evreii pot discuta liber între ei.
ASTFEL NOI AFLĂM MAI MULTE DESPRE ISLAM ŞI EVREII VOR AJUNGE SĂ ÎNŢELEAGĂ CREŞTINISMUL.



REGULI:

1. FĂRĂ OFF-TOPIC!
2. FĂRĂ JIGNIRI



DISCUŢIILE POT ÎNCEPE.


1) Te rog sa nu mai tipi!
2) Posted Image    Posted Image   Posted Image   Posted Image   Posted Image;
3) Discuta liber fara off-topic?

Edited by barbu78, 06 February 2014 - 23:15.


#5
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 D3an, on 06 februarie 2014 - 23:01, said:

nu l-au inteles crestinismul de la hristos.....crezi ca il vor intelege acuma ?
in plus despre islam pe mine nu ma intereseaza mare lucru. in plus iudeii nu sunt islamici, ei din cate stiu eu religia lor este iudaica. deci pune mana si corecteaza

cristi, crestinismul a fost "lansat" de Isus Hristos.
iudeii nici pe vremea aia, nici in prezent nu il accepta pe Isus. ei inca il asteapta sa vin in lume sa ii mantuiasca...
E vorba de mozaici  , nu de iudei  căci majoritatea sunt creştini , deci mozaicii nu-l recunosc pe Isus ca Mesia , ştii vorba aia "un profet în ţara lui este cel mai năpăstuit "

#6
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007

 D3an, on 06 februarie 2014 - 23:01, said:

.....
cristi, crestinismul a fost "lansat" de Isus Hristos.
...

Dane , incearca sa vizualizezi : pe vremea aia Isus si prozelitii lui erau doar o secta ! Azi o asemenea miscare , cum ai incadra-o ?

#7
REGLURAL

REGLURAL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 02.01.2014
Am deschis acest topic unde creştinii şi evreii pot discuta liber între ei.
ASTFEL NOI AFLĂM MAI MULTE DESPRE IUDAISM ŞI EVREII VOR AJUNGE SĂ ÎNŢELEAGĂ CREŞTINISMUL.



REGULI:

1. FĂRĂ OFF-TOPIC!
2. FĂRĂ JIGNIRI



DISCUŢIILE POT ÎNCEPE.


#8
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 REGLURAL, on 06 februarie 2014 - 23:19, said:

Am deschis acest topic unde creştinii şi evreii pot discuta liber între ei.
ASTFEL NOI AFLĂM MAI MULTE DESPRE IUDAISM ŞI EVREII VOR AJUNGE SĂ ÎNŢELEAGĂ CREŞTINISMUL.



REGULI:

1. FĂRĂ OFF-TOPIC!
2. FĂRĂ JIGNIRI



DISCUŢIILE POT ÎNCEPE.


 barbu78, on 06 februarie 2014 - 23:02, said:

1) Te rog sa nu mai tipi!
3) Discuta liber fara off-topic?


#9
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Conasule , deja "emiti" contradictii : care evreiiiiii ? aia ultraortodoxi , aia mortii , aia taiati de preput , aia de culoare , etc !! E multi la ei(in tara Palestina) si foarte putin sau deloc la noi !! Ce treaba am eu cu astia taiati de preput ?

Edited by tidicristi, 06 February 2014 - 23:26.


#10
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 tidicristi, on 06 februarie 2014 - 23:25, said:

Ce treaba am eu cu astia taiati de preput ?

Un inspector de la Fisc vine la sinagoga in control, se uita pe registre si concluzioneaza catre rabin:
− Domnule, veniturile dvs sunt mici si impozitul la fel. Cum reusiti dvs sa traiti cu niste incasari asa de mici?
− Noi aici reciclam totul si ne multumim cu putin.
− Chiar totul?
− Tot.
− Si picaturile de la lumanari?
− Da, le strangem si le trimitem la o fabrica de lumanari si din cand in cand ne trimit o lumanare..
− Bineeee. Si firmiturile de pe masa le reciclati? Întreaba agentul in zeflemea…
− Da. Le strangem si le trimitem. Din cand in cand primim o punga de pesmet.
− Buuuun. Da cu pieile de preputz de la circumcizie ce faceti? Si pe ele le reciclati?
− Da.Le strangem, le trimitem la Fisc si din cand in cand ne trimit cate-o sula  sa ne controleze.

#11
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013
REGLURAL-ule, Poate esti plin cu bune intentii insa ce-ti lipseste este experienta. La un forum romanesc cand deschizi un subiect legat de evrei sau tara lor ,asta proceldeaza ca un magnet care atrage pe toti cei care se simt tari si mari cand ureaza evreii deoarece in realitate ei nu sunt luati in seama de nimeni.

Eu te cred ca intentia ta a fost cinstita si poate cam romantica dar crede-ma ca nu ai de aface aci  cu multe  persoane care au ce pleda in discutie civilizata afara de  saracia  educatii  si a instruirii a lor.

Ce-i bizar la acesti crestini ai tai este si faptul ca ,mai mult ca sigur  nu au intalnit sau cunoscut un evreu in viata lor.

Ca sa nu iesi de aci deceptionat,eu am sa-ti  replic singura relica la intrebarea ta:
Pe baza  religii Judaica au fost infintate alte doua religii,Crestinismul si Islamul.  Crestinismul a fost infintat in Europa cam 300 de ani dupa rastignirea lui Iisus si in acasta religie   sa-u fofilat multe dogme si obiceiuri pagane  pe cand in Islam  religia a continuat implinirea datoriilor  cum apar in religia JUdaica.   Pana aci deocamdata.

#12
REGLURAL

REGLURAL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 02.01.2014

 Edgaroropsitul, on 07 februarie 2014 - 17:19, said:

REGLURAL-ule, Poate esti plin cu bune intentii insa ce-ti lipseste este experienta. La un forum romanesc cand deschizi un subiect legat de evrei sau tara lor ,asta proceldeaza ca un magnet care atrage pe toti cei care se simt tari si mari cand ureaza evreii deoarece in realitate ei nu sunt luati in seama de nimeni.

Eu te cred ca intentia ta a fost cinstita si poate cam romantica dar crede-ma ca nu ai de aface aci  cu multe  persoane care au ce pleda in discutie civilizata afara de  saracia  educatii  si a instruirii a lor.

Ce-i bizar la acesti crestini ai tai este si faptul ca ,mai mult ca sigur  nu au intalnit sau cunoscut un evreu in viata lor.

Ca sa nu iesi de aci deceptionat,eu am sa-ti  replic singura relica la intrebarea ta:
Pe baza  religii Judaica au fost infintate alte doua religii,Crestinismul si Islamul.  Crestinismul a fost infintat in Europa cam 300 de ani dupa rastignirea lui Iisus si in acasta religie   sa-u fofilat multe dogme si obiceiuri pagane  pe cand in Islam  religia a continuat implinirea datoriilor  cum apar in religia JUdaica.   Pana aci deocamdata.

CREŞTINISMUL NU A ADOPTAT OBICEIURI PĂGÂNE ŞI NU AI DOVEZI.
POŢI SĂ MI LE PUI ÎN FAŢĂ CĂ AM CU CE SĂ TE CONTRAATAC!



CEVA NOU PE ACEST TOPIC???

DE CE NU DISCUTĂ NIMENI?

#13
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 REGLURAL, on 08 februarie 2014 - 21:58, said:


DE CE NU DISCUTĂ NIMENI?



Ne-ai lasat fara grai....

#14
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

 vio69a, on 08 februarie 2014 - 22:00, said:

Ne-ai lasat fara grai....


Si cu probleme oculare...

#15
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

 REGLURAL, on 08 februarie 2014 - 21:58, said:


CREŞTINISMUL NU A ADOPTAT OBICEIURI PĂGÂNE ŞI NU AI DOVEZI.
POŢI SĂ MI LE PUI ÎN FAŢĂ CĂ AM CU CE SĂ TE CONTRAATAC!



CEVA NOU PE ACEST TOPIC???

DE CE NU DISCUTĂ NIMENI?

Personal Ma scuzi ca am si alte obiceiuri bizare decat sa sed 25 ore pe zi langa calculator ca de exemplu sa fac sport si sa merg 5 km pe zi,si alte ocupatii ca-mi fac placere.
Obiceiuri pagane vrei?  Pai toat icoanele si statuile crestine vin direct din paganland. A crede in Dumnezeu,asta sa luat de la evrei dar pe drum a fost uitat ca Dumnezeu este unic. I sa ivit un Fiu  ca la zeii greci care se insurau intre ei si faceau copii. Daca asta nu-i deajuns a fost inaugurat si un Duh Sfant  ,nu stiu d ude dar din punct de vedere evreiesc,cam ne real, probabil ca si El un imort din paganland.
Ce se-ti zic,unde atingi ajungi la obiceiuri pagane.Avand in vedere ca  Mantuitorul tau a fost evreu evlavios care a fost circumcis si nu a mancat carne de porc,dece crestinii nu fac la fel?

#16
REGLURAL

REGLURAL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 02.01.2014

 Edgaroropsitul, on 09 februarie 2014 - 15:49, said:

Personal Ma scuzi ca am si alte obiceiuri bizare decat sa sed 25 ore pe zi langa calculator ca de exemplu sa fac sport si sa merg 5 km pe zi,si alte ocupatii ca-mi fac placere.
Obiceiuri pagane vrei?  Pai toat icoanele si statuile crestine vin direct din paganland. A crede in Dumnezeu,asta sa luat de la evrei dar pe drum a fost uitat ca Dumnezeu este unic. I sa ivit un Fiu  ca la zeii greci care se insurau intre ei si faceau copii. Daca asta nu-i deajuns a fost inaugurat si un Duh Sfant  ,nu stiu d ude dar din punct de vedere evreiesc,cam ne real, probabil ca si El un imort din paganland.
Ce se-ti zic,unde atingi ajungi la obiceiuri pagane.Avand in vedere ca  Mantuitorul tau a fost evreu evlavios care a fost circumcis si nu a mancat carne de porc,dece crestinii nu fac la fel?


Partea cu Fiul nu este exclusiv din NOUL TESTAMENT.
ACEEASTĂ IDEE APARE ŞI ÎN VECHIUL TESTAMENT.
ÎŢI CITEZ:

6. Iar Eu sunt pus împărat de El peste Sion, muntele cel sfânt al Lui, vestind porunca Domnului.
7. Domnul a zis către Mine: "Fiul Meu eşti Tu, Eu astăzi Te-am născut!



SE VEDE CĂ NU ŞTII BIBLIA.
MAI BINE AI CITI-O.

#17
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

 REGLURAL, on 11 februarie 2014 - 22:15, said:

Partea cu Fiul nu este exclusiv din NOUL TESTAMENT.
ACEEASTĂ IDEE APARE ŞI ÎN VECHIUL TESTAMENT.
ÎŢI CITEZ:

6. Iar Eu sunt pus împărat de El peste Sion, muntele cel sfânt al Lui, vestind porunca Domnului.
7. Domnul a zis către Mine: "Fiul Meu eşti Tu, Eu astăzi Te-am născut!



SE VEDE CĂ NU ŞTII BIBLIA.
MAI BINE AI CITI-O.


Este Psalmul lui David !
El a fost numit Imparat peste Sion !

#18
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 D3an, on 06 februarie 2014 - 23:01, said:

cristi, crestinismul a fost "lansat" de Isus Hristos.

Adica un fel de promotie.....
Nici nu e de mirare ca a iesit din garantie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate