Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Sistem pausal cu repartitor?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
542 replies to this topic

#55
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 doks, on 06 februarie 2014 - 16:00, said:

De ce plm nu pun o suma FIXA pentru elemnt si gata. Inchizi nu inchizi tot atat platesti.

Hahahaha. Adica sistemul fara repartitoare.

#56
TurboHamster

TurboHamster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 02.10.2013
Sa-si izoleze peretii.

#57
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 passport2hell, on 06 februarie 2014 - 16:04, said:

Ba fratilor, cum naiba platiti voi 170 lei la 2 camere si 350 lei la 4? Aveti centrala?

Eu am platit luna trecuta 350 lei la garsoniera, am 3 calorifere, cu repartitoare. Iar in casa trebuie sa stau imbracata bine. Nici nu se pune problema de stat in tricou, iesit din baie neinfofolita, ca sa nu mai zic de facut sex. Decat poate imbracata!

eu am platit pentru decembrie 2014 suma de 249 lei factura gaz
3 camere, include caldura (23+ grade), vreo 15 mc de apa incalzita si calorifer maricel pe balcon  de incalzit haine puse la uscat
cred ca fara acel calorifer mai taiam 70-80 de lei din factura

#58
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 TurboHamster, on 06 februarie 2014 - 16:06, said:

De asemenea, robinetii cu termostat nu se pot inchide complet, ci au un minim de 6 grade (pentru a preveni inghetul caloriferului).
Depinde de model.
Exista si modele care au pozitia "0" inchis complet.
Am eu asa ceva pe calorifere.

#59
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006
Oricum, o alta mizerie fara efect. S-a mai discutat. Singura solutie este contorizarea totala: apa, curent, gaze, energie termica. In blocul in care stau, dupa ce s-a distrus centrala de cartier, niste baieti cu cap au facut un lucru bun: au tras toate utilitatile pe scara blocului - tevile de gaz, apa rece si curentul, toate cu contoarele pe fiecare etaj. Cu un efort financiar initial, se puteau monta si gigacalorimetre de apartament (la noi nu a fost cazul ca nu s-a mai tras caldura ulterior, toti si-au pus centrale de apartament). Acelasi lucru s-ar putea face prin toate blocurile comuniste - in 24 de ani contorizau toata Rrumunia, inclusiv ultimul catun din fundu' muntelui.

#60
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
O alta victorie si multumire personala !Posted Image
Am fost printre primii care am montat in Bucuresti repartitoare . Inca de atunci am vazut idiotenia lor si am prevazut ca aici se va ajunge .
.....
Care este ideea ?
Apartamentul este " ceva " la comun , blocul conteaza .
Apartamentele nu au izolatie intre ele , si schimburile termice sint uriase . Ele au fost gindite in sistem unitar si nu s-a pus problema ca unul sa fie incalzit si altul rece , caci nu este posibil .
Apartamentele functioneaza la comun , toate sint ori incalzite ori reci . Orice diferenta tinde sa se echilibreze .
In momentul cind s-au montat robineti termostatati am vazut idiotenia .
Nu trebuiau montati , sau montati unii speciali care nu se pot regla sub o anumita temperatura , sa zicem 18 grC . Asta insemna ca mai putin de 18 grC nu poate exista in casa , deci se elimina problemele de pierderi intre apartamente .
Acum au intervenit cei cu centralele , alta problema care ar trebui reglementata si vazut cum se poate transforma in ceva " verificabil si sigur " , sa nu scada nici ei temperatura sub acei 18 grC .
Acesta ar fi un mod normal de functionare al incalzirii intr-un bloc , asta am sustinut mereu , dar aba acum vad semne ca cineva a priceput .....
.................
Spunea cineva ca are pierderi termice spre exterior .... Izolati frate pe banii vostrii nu ai nostrii ! Sinteti proprietari , scoateti banul si izolati . Si asa va platim caldura , va mai si bateti joc de ea ....
................
Acest principiu s-a aplicat , parca in Serbia ...voi cauta sa va arat .

#61
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 mymothman69, on 06 februarie 2014 - 15:55, said:

N-ai citit atent. Nu-i nevoie sa stie care ce inchide - toata lumea va plati o cota-parte ca la pausal.
Asa ca mai lasati bautura, tigarile si fumeile, puneti ban la ban si montati centrala de apartament, ca ajungeti sa va sapati bordeie pe camp.Posted Image

Am citit foarte bine. Nu poti interzice inchiderea caloriferelor, cat timp nu ai cum sa pui o masura coercitiva la incalcarea legii, neavand cum sa controlezi care e inchis sau nu. Ca se impune un plafon minim de plata, e altceva, dar asta nu il incalzeste pe vecin daca eu platesc acea suma minima, oricum el va sta in frig. Doar daca suma respectiva nu se imparte intre vecini, dar nici asa nu e ok, pentru ca, neavand cum a se stii cine inchide si cine nu, vor primi si cei care nu au vecini cu caloriferul inchis si cei care au, nefiind echitabil. Asa e cand dai legi cretine, intortocheate, de catre persoane care efectiv nu gandesc.

Sa zicem ca e o lege care-mi impune un plafon minim. OK, platesc acel plafon, plec de acasa si las geamurile vraiste. E un caz ipotetic. Suma respectiva e una infima cat ii va costa pe vecini pentru a suplimenta caldura la ei (cei care pot fireste).

Edited by Ion_de_la_Raion, 06 February 2014 - 16:20.


#62
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,121
  • Înscris: 04.02.2011
Bun, unchiul meu are climă, va primi bani de la vecini că răceşte pereţii vara? Sau se va face şi climatizare forţată centralizată?

#63
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006

 f300, on 06 februarie 2014 - 16:12, said:


Hahahaha. Adica sistemul fara repartitoare.

Da. Dar nu merge, ca cimpanzeul roman jmeker a gasit alta metoda: da fuga la Dedeman si isi cumpara cel mai lung calorifer, de 2 m sau daca are bistari, pune 5-6 in serie, de suge toata gigacaloria din bloc.

#64
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Si daca eu sint Doctor Freeze (Arnold Schwarzennegger din Batman), care traia la o temperatura foarte scazuta ? De ce sa fiu obligat sa fac caldura care-mi face rau ? Si daca efectiv imi place mai rece ? Si, inca odata, de ce nu se impune si o temperatura maxima vara ?

#65
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu ai cum sa pui gigacalorimetru la fiecare apartament, de obicei nu exista o conducta centrala pentru apartament sa zici ca pui acolo. Merge direct la vecinul de jos si sus si sint n coloane in acelasi apartament. Sa te apuci sa tai toate tevile e absurd (si atentie ca trebuie pus si pe tur si pe retur). Stiu pe unii care se chinuie cu vecinii sa-si peticeasca o saracie de teava sau calorifer sa nu-i mai inunde.

#66
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 maximg, on 06 februarie 2014 - 16:18, said:

...
Acum au intervenit cei cu centralele , alta problema care ar trebui reglementata si vazut cum se poate transforma in ceva " verificabil si sigur " , sa nu scada nici ei temperatura sub acei 18 grC .
..

se poate reglementa in acelasi mod in care se calculeaza cat platesc vecinii care fac frigul celui cu centrala care baga gaz sa le incalzeasca si lor peretii Posted Image
sau rezolvare mai simpla: cine nu are chef de pierderi, sa-si izoleze locuinta proprie cum vrea, sa-si puna dop si in c... ca sa nu piarda gaz

eu unul am preferat sa-mi incalzesc vecinii decat sa izolez tavan,  podea sau pereti comuni...
traiul la comun preupune si (multe) "lasa de la mine"

Edited by aeon, 06 February 2014 - 16:26.


#67
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
http://forum.softped...-cu-repartitor/

#68
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Se va lasa cu procese pt incalcarea dreptului la proprietate, la viata privata, etc..
Eu de ex voi cere un studiu stiinfic prin care sa se calculeze cat ma incalzeste vecinul, tanand seama de faptul ca totusi tavanul are o grosime ..Deci de la el primesc 0.00001grade..
Si voi cere ca tevile blocului sa dispara de la mine din apartament, pt ca imi ocupa 0.002m2 care isi sunt absolut vitali . E proprietatea mea..
In concluzie, Preşedintele Autorităţii Naţionale de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilităţi Publice (ANRSC), Doru Ciocan, e inca un dobitoc cretin si idiot care se da rotund ..
Iar mazetarii trebuie sa isi jutifice banii..
in plus prostul tv are o anumita orientare politica, nu-i asa? Deci la comanda, latrati..ACUM..

Edited by Prien, 06 February 2014 - 16:35.


#69
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

 Ion_de_la_Raion, on 06 februarie 2014 - 16:22, said:

Si daca eu sint Doctor Freeze (Arnold Schwarzennegger din Batman), care traia la o temperatura foarte scazuta ? De ce sa fiu obligat sa fac caldura care-mi face rau ? Si daca efectiv imi place mai rece ?
Se presupune ca stii dinainte de a cumpara un apartament si-ti cumperi ceva ce s-ar potrivi cel mai bine nevoilor tale. Si cu multe aparate de racire a aerului.

 Ion_de_la_Raion, on 06 februarie 2014 - 16:22, said:

Si, inca odata, de ce nu se impune si o temperatura maxima vara ?
Sau una minima Posted Image, ca tu-ti racesti apartamentul cumsecade si vecinii stau lipiti de peretii comuni cu tine.

Edited by e_bulu, 06 February 2014 - 16:34.


#70
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,612
  • Înscris: 10.08.2009

 TurboHamster, on 06 februarie 2014 - 16:06, said:


De ce 18 grade? Poate eu vreau sa am 16 grade in camera ziua.


Deschide un geam.
Sau muta-te la curte si acolo poti sa-ti faci cat vrei.
Cand exista mai multi oameni la un loc exista reglementari si legi tocmai sa nu se bata ca chiorii.

#71
anto84

anto84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 08.09.2012

 adcamo, on 06 februarie 2014 - 16:09, said:

Mde ma,daca stai la casa faci ce te taie capul,opresti caloriferele,sunt afara -10,ai in casa tot atat. Dar tu stai la bloc,in decembrie pleci,opresti calorifere,te intorci in februarie,afara -10,tu in casa 15 grade ca ai vecini si sus si jos care au in casa 23. Au platit ei mai mult ca sa incalzeasca si la tine,dar de,asta e viata.
In cazul asta  sa-si izoleze tavanul/pardoseala. De ce sa le platesc eu o caldura de care nu am nevoie, cand sunt plecat de acasa?
Si nici la o casa de pe camp neincalzita nu pot fi tot atatea grade cat si afara , nu mai bagati perle.

 mymothman69, on 06 februarie 2014 - 16:17, said:

Oricum, o alta mizerie fara efect. S-a mai discutat. Singura solutie este contorizarea totala: apa, curent, gaze, energie termica. In blocul in care stau, dupa ce s-a distrus centrala de cartier, niste baieti cu cap au facut un lucru bun: au tras toate utilitatile pe scara blocului - tevile de gaz, apa rece si curentul, toate cu contoarele pe fiecare etaj. Cu un efort financiar initial, se puteau monta si gigacalorimetre de apartament (la noi nu a fost cazul ca nu s-a mai tras caldura ulterior, toti si-au pus centrale de apartament). Acelasi lucru s-ar putea face prin toate blocurile comuniste - in 24 de ani contorizau toata Rrumunia, inclusiv ultimul catun din fundu' muntelui.

Ce curent, nene, ala e contorizat individual de cand a aparut.


Iar eu chiar vreau un studiu tehnic serios care sa-mi demonstreze cata caldura imi poate veni efectiv printr-un perete de beton de 30 cm, dintr-o incinta de deasupra incalzita la 20 grade. Tare mi-e ca -i cu 0,x grade.

Edited by anto84, 06 February 2014 - 16:52.


#72
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006

 f300, on 06 februarie 2014 - 16:24, said:

Nu ai cum sa pui gigacalorimetru la fiecare apartament, de obicei nu exista o conducta centrala pentru apartament sa zici ca pui acolo. Merge direct la vecinul de jos si sus si sint n coloane in acelasi apartament. Sa te apuci sa tai toate tevile e absurd (si atentie ca trebuie pus si pe tur si pe retur). Stiu pe unii care se chinuie cu vecinii sa-si peticeasca o saracie de teava sau calorifer sa nu-i mai inunde.

Ai dreptate, dar se poate monta , nu e nici complicat si nici foarte scump. Cand iti montezi centrala de apartament, de trage tur si retur (pe cupru sau polipropilena) prin tot apartamentul. Ei, aceste tevi in loc sa le cuplezi la centrala, le cuplezi la tur/returul tras pe scara blocului, din subsol pana la ultimul etaj (bine izolate, evident). Pe tur si retur se monteaza senzorii pentru gigacalorimetru  si gata.
Iar taiatul tevilor e treaba cea mai simpla - cu un flex si o sticla de tuica, termini un bloc de 4 etaje intr-o zi.Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate