Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Firewall Light

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
14 replies to this topic

#1
TheBigDealerIsHardware

TheBigDealerIsHardware

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 27.07.2013
Am mare nevoie de ajutor din partea voastra. Am un PC destul de slabut pentru 2014 (1 GB ram, Proc. Athlon 2.60 ghz si placa video de 1.5 GB, dar cred ca ma ajuta decat la jocuri).
Am instalat Avast ! 8 Free pe el pentru ca am incompatibilitati cu placa de retea. Mai am instalat pe el MBAM, SUPERAntiSpyware, RogueKiller, Adwcleaner. Firewall il am pe cel din Windows, dar nu cred ca isi prea face treaba.
As vrea unul care sa fie destul de Light pentru Pc-ul meu, sa fie free. La recomandarea voastra, imi pot schimba antivirusul (doar cu unul Free sau cu unul care nu costa foarte mult) pentru a fii mai light. Daca nu, il las pe Avast. Dupa cum am auzit, update-urile nu sunt necesare la un firewall, deci poate si mai vechi, dar sa isi faca treaba.
Nu ma intereseaza ca este sacaitor. Nu am mai instalat Windows-ul de cateva luni si merge perfect, dar as vrea si un firewall/eventual si un alt antivirus. Recomandari ?

#2
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
Scoate tot ce ai si instaleaza Comodo Internet Security.

#3
TheBigDealerIsHardware

TheBigDealerIsHardware

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 27.07.2013

 Bukovina, on 06 februarie 2014 - 09:03, said:

Scoate tot ce ai si instaleaza Comodo Internet Security.
Cred ca te referi decat la Avast...Pentru ca celelalte nu au protectie activa. Mai astept pareri...

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Update-urile sint necesare la orice, mai ales ca ce numesti tu firewall de fapt este un program care ruleaza tot pe calculator, adica nu neaparata adauga securitate dar poate sa si reduca (au existat virusi ce exploatau vulnerabilitati intr-o familie de firewall-uri soft, adica iti puneai firewall-ul ala si faceai dintr-un PC safe un pc pe care vin virusii).

Firewall-ul din windows isi face treaba bineinteles (nu ai spus ce windows ai).

Nu ai spus de asemenea ce se intimpla cu calculatorul ala, e lasat unor scolari sa butoneze ce vor pe el? Sta conectat la internet fara router (daca nu atunci nici firewall-ul nu e asa de important)? Rulezi toata ziua programe luate de pe torenti sau insisti sa dai dublu click pe toate attachmenturile dubioase din emailuri (daca nu e ok si fara antivirus si intimplator si gratis si cel mai rapid)?

#5
TheBigDealerIsHardware

TheBigDealerIsHardware

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 27.07.2013

 f300, on 06 februarie 2014 - 09:18, said:

Update-urile sint necesare la orice, mai ales ca ce numesti tu firewall de fapt este un program care ruleaza tot pe calculator, adica nu neaparata adauga securitate dar poate sa si reduca (au existat virusi ce exploatau vulnerabilitati intr-o familie de firewall-uri soft, adica iti puneai firewall-ul ala si faceai dintr-un PC safe un pc pe care vin virusii).

Firewall-ul din windows isi face treaba bineinteles (nu ai spus ce windows ai).

Nu ai spus de asemenea ce se intimpla cu calculatorul ala, e lasat unor scolari sa butoneze ce vor pe el? Sta conectat la internet fara router (daca nu atunci nici firewall-ul nu e asa de important)? Rulezi toata ziua programe luate de pe torenti sau insisti sa dai dublu click pe toate attachmenturile dubioase din emailuri (daca nu e ok si fara antivirus si intimplator si gratis si cel mai rapid)?
Am XP SP2. Cam ambele. Am niste frati mai mici care  descarca numai porcarii dupa net (gen GTA San Andreas marime 200 KB), si mai iau de pe torrent, DC++,,,,

#6
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,178
  • Înscris: 27.06.2007
in primu rand instaleaza sp3 iar ca firewall Online Armor Free - http://www.softpedia...rmor-Free.shtml
Comodo chiar daca e cel mai bun ,la sistemul tau ,va papa multe resurse :)

#7
TheBigDealerIsHardware

TheBigDealerIsHardware

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 27.07.2013

 STARTREK1, on 06 februarie 2014 - 09:57, said:

in primu rand instaleaza sp3 iar ca firewall Online Armor Free - http://www.softpedia...rmor-Free.shtml
Comodo chiar daca e cel mai bun ,la sistemul tau ,va papa multe resurse Posted Image
Dar se pupa cu Avast ? Ca asta conteaza ? Sper ca nu il ingenuncheaza...Si am spus..Daca cumva aveti o sugestie mai bunicica de antivirus mai light si mai bunicel eu accept cu mare placere.

#8
sarmiro

sarmiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 21.02.2003
Eu am o statie slaba, ba chiar mai slaba decat a ta.  Am doar 750 mb RAM. Procesorul e un AMD barton 2600+ iar placa video .... cine mai stie Posted Image . Sistem de operare este XP cu service pack 3.
Folosesc ca antivirus Avast 8 - asta da, e mai problematic, incetineste viteza la net, dar asta nu ma deranjeaza f mult, teoretic am de unde. Iar ca firewall folosesc Privatefirewall  http://www.softpedia...efirewall.shtml
Sunt destul de multumit de el. Nu consuma f multe resurse, nu e deosebit de stresant, am vazut ca e relativ bine cotat, deci sper macar ca imi asigura o protectie suficienta. E drept, nu am avut probleme de securitate de mult timp, dar asta in conditiile in care sunt singurul utilizator al calculatorului si nu ma dau in vant dupa diverse aplicatii pe care sa le instalez, nu intru pe site-uri dubioase si nici torentul nu il folosesc.
Alaturi de Online Armor cred ca si Privatefirewall se incadreaza in categoria Firewall light. Probabil ca va trebui sa faci o comparatie intre cele 2, si apoi sa te decizi functie de resursele consumate si mai ales fata de protectia oferita - dar daca ai:
"frati mai mici care  descarca numai porcarii dupa net (gen GTA San Andreas marime 200 KB), si mai iau de pe torrent, DC++"
e posibil ca niciuna din solutii sa nu fie multumitoare. O sugestie, asta daca e posibil, ar fi sa creezi profile separate cu drepturi limkitate pt cei care obisnuiesc sa mai calce pe bec

#9
TheBigDealerIsHardware

TheBigDealerIsHardware

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 27.07.2013

 sarmiro, on 06 februarie 2014 - 11:41, said:

Eu am o statie slaba, ba chiar mai slaba decat a ta.  Am doar 750 mb RAM. Procesorul e un AMD barton 2600+ iar placa video .... cine mai stie Posted Image . Sistem de operare este XP cu service pack 3.
Folosesc ca antivirus Avast 8 - asta da, e mai problematic, incetineste viteza la net, dar asta nu ma deranjeaza f mult, teoretic am de unde. Iar ca firewall folosesc Privatefirewall  http://www.softpedia...efirewall.shtml
Sunt destul de multumit de el. Nu consuma f multe resurse, nu e deosebit de stresant, am vazut ca e relativ bine cotat, deci sper macar ca imi asigura o protectie suficienta. E drept, nu am avut probleme de securitate de mult timp, dar asta in conditiile in care sunt singurul utilizator al calculatorului si nu ma dau in vant dupa diverse aplicatii pe care sa le instalez, nu intru pe site-uri dubioase si nici torentul nu il folosesc.
Alaturi de Online Armor cred ca si Privatefirewall se incadreaza in categoria Firewall light. Probabil ca va trebui sa faci o comparatie intre cele 2, si apoi sa te decizi functie de resursele consumate si mai ales fata de protectia oferita - dar daca ai:
"frati mai mici care  descarca numai porcarii dupa net (gen GTA San Andreas marime 200 KB), si mai iau de pe torrent, DC++"
e posibil ca niciuna din solutii sa nu fie multumitoare. O sugestie, asta daca e posibil, ar fi sa creezi profile separate cu drepturi limkitate pt cei care obisnuiesc sa mai calce pe bec
Ok..Dar, de curiozitate...Cum ai facut de 750 mb ram ?

#10
sarmiro

sarmiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 21.02.2003

 TheBigDealerIsHardware, on 07 februarie 2014 - 08:08, said:

Ok..Dar, de curiozitate...Cum ai facut de 750 mb ram ?

Un slot de 256 si inca unul de 512. Nu ma intreba ce modele / latente / frecvente ca nu mi-am mai batut capul cu asa ceva. Orticum statia e folosita numai la navigare pe net, cateva jocuri vechi si f putin filme

Edited by sarmiro, 07 February 2014 - 10:04.


#11
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Kerio Personal Firewall v2.1.5 - il gasesti aici: http://www.freeware-...l/firewall.html
E ultima versiune freeware, dar isi face treaba foarte bine.

#12
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 SOCRATE_MMXII, on 07 februarie 2014 - 10:58, said:

Kerio Personal Firewall v2.1.5 - il gasesti aici: http://www.freeware-...l/firewall.html
E ultima versiune freeware, dar isi face treaba foarte bine.

Din 2005 !?!?!?!?!?!?@?!@?!@!?@?!@#?!?#$?!@#$?!@#$?%@?#$%?@#$?%@#$

Esti mult mai bine fara firewall deloc, singurul lucru pe care poate sa-l faca bine un firewall de-asta e la psihic, vezi acolo icon-ul linga ceas, te mai intreaba din cind in cind daca mai dai voie cuiva, etc.

In realitate iti bagi dusmanul in calculator, intelegeti ca deja au fost virusi care se raspindeau doar prin vulnerabilitati de-astea de firewall, deschideai calculatorul si venea virusul de la alti destepti care rulau aceiasi clasa de firewall-uri cu vulnerabilitatea respectiva. Si alea nu erau vechi de 9 ani!!!

Poate merge vreun soft vechi sa il folosesti pina-ti moare calculatorul stiu eu de scanat poze sau vreun program de captura video sau mai stiu eu ce local si fara inlocuitor actual. Dar firewall vechi de 9 ani asta trebuie sa fie un record la sfaturi stupide!

#13
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

 f300, on 07 februarie 2014 - 11:21, said:


Din 2005 !?!?!?!?!?!?@?!@?!@!?@?!@#?!?#$?!@#$?!@#$?%@?#$%?@#$?%@#$

Esti mult mai bine fara firewall deloc, singurul lucru pe care poate sa-l faca bine un firewall de-asta e la psihic, vezi acolo icon-ul linga ceas, te mai intreaba din cind in cind daca mai dai voie cuiva, etc.

In realitate iti bagi dusmanul in calculator, intelegeti ca deja au fost virusi care se raspindeau doar prin vulnerabilitati de-astea de firewall, deschideai calculatorul si venea virusul de la alti destepti care rulau aceiasi clasa de firewall-uri cu vulnerabilitatea respectiva. Si alea nu erau vechi de 9 ani!!!

Poate merge vreun soft vechi sa il folosesti pina-ti moare calculatorul stiu eu de scanat poze sau vreun program de captura video sau mai stiu eu ce local si fara inlocuitor actual. Dar firewall vechi de 9 ani asta trebuie sa fie un record la sfaturi stupide!
You've got some anger management issues, eh?

Eu pe PC-ul cu Windows Server 2003 am instalat Sygate Personal Firewall 5.6 (2004) si n-am probleme. Kerio PF 2.1.5 se descurca exceptional pe WinXP SP3.
Mda...nu-i musai sa ai ultimul racnet in materie.

#14
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 SOCRATE_MMXII, on 07 februarie 2014 - 12:21, said:

Eu pe PC-ul cu Windows Server 2003 am instalat Sygate Personal Firewall 5.6 (2004) si n-am probleme.

Ahahahahahahahaha, credeam ca nu poate sa devina mai distractiva treaba.
"Nu ai probleme" pentru ca IN CIUDA FAPTULUI CA TI-AI INSTALAT un backdoor pe calculator ai router si ala actioneaza ca un al doilea firewall care nu lasa hackerii sa ajunga la primul, care de fapt nu e firewall ci backdoor.

Ia citeste, aici cu rosu: http://www.cvedetail...l-Firewall.html

Buffer overflow in an ActiveX control in SSHelper.dll for Symantec Sygate Personal Firewall 5.6 build 2808 allows remote attackers to execute arbitrary code via a long third argument to the SetRegString

Edited by f300, 07 February 2014 - 12:52.


#15
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

 f300, on 07 februarie 2014 - 12:52, said:

Ahahahahahahahaha, credeam ca nu poate sa devina mai distractiva treaba.
"Nu ai probleme" pentru ca IN CIUDA FAPTULUI CA TI-AI INSTALAT un backdoor pe calculator ai router si ala actioneaza ca un al doilea firewall care nu lasa hackerii sa ajunga la primul, care de fapt nu e firewall ci backdoor.

Ia citeste, aici cu rosu: http://www.cvedetail...l-Firewall.html

Buffer overflow in an ActiveX control in SSHelper.dll for Symantec Sygate Personal Firewall 5.6 build 2808 allows remote attackers to execute arbitrary code via a long third argument to the SetRegString

Da, e valabil ce spui tu doar daca folosesti Internet Explorer, altfel pauza. Iar io nu folosesc IE. Asa ca poate sa execute hacăru' lu' pește prăjit până dă-n bâlbâială.
Si nici flashplayer pentru IE nu am instalat. So?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate