Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Ardei

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
4071 replies to this topic

#73
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Am citit undeva nu mai retin unde ca pentru dezinfectarea pamantului de padure este indicat a se tine pamantul intr-o tava la cuptor timp de aproximativ 30 de minute...

#74
m4y

m4y

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 26.09.2006
Aici

Edited by m4y, 16 May 2014 - 11:43.


#75
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
o sa dau diseara cu niste cenusa poate le mai piere cheful si dupa cum arata vremea maine pun jumatate din ei - poate o sa impanzesc toata gradina cu eiPosted Image .

#76
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Nu mai da tu cu cenusa, schimba PH-ul si poti sa faci mai mult rau decat bine, scapi de una, dai de alta.... si in general incearca sa iei cu o rezerva generoasa toate remediile astea "naturiste" ...unele merg, altele mai mult nu, alea care merg pot merge foarte bine sau insignifiant... Mai auzeam acum vreo caeva zile minuni de genul " chiar si apa simpla alunga afidele"... si dupac e am citit am iesit afara, ca se oprise ploaia dupa vreo 2 zile, si m-am adus aminte ca am un visin varza de afide, negru, pe care nu apucasem sa-l stropesc.... Zic eu in sinea mea : taci ca am ramas fara afide, de la atata vaj cu ploaie macar ca le-a spalat si le-a dus dracu daca nu au fugit ele, fiind neiubitoare de apa...
Fix a locul lor erau, nu doar ca erau si mai multe si mai grase dar se mai si intinsesera la un pom vecin...in alea 2-3 zile in care mai mult a plouat decat a stat..
D'aia zic, e frumos asa cu poezii, cu bio, eco, dracu lacu... si eu mai folosesc zeama de urzici, diverse ceaiuri, diverse uleiuri esentiale, etcetc...DAR e bine sa fii rezervat si sa stii foarte bine ce faci, intr-o situatie ca a ta, cand aia te lasa fara ardei, da-i ma tata cu otrava direc...presari messurol prin alveole si ai rezolvat cazul...si asa nu e chiar usor, dapai cu var, cenusa, zeama de pantofi second hand si alte prostii...

#77
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007
La coropisnite merge cu apa sfintita sau alte dracii gen aghiasma Posted Image ?
Nu de alta dar am bagat marti seara aproape 1 plic de Mesurol la 35 fire de Gogomax si am aflat azi, telefonic, ca pe ploile astea coropisitele care (cred eu) vin fix de la vecinu` din balegar mi-au ras 12 fire.
M`apuca toate spumele si dracii pe balegarii ma-sii, nu c`am pierdut 12 fire de gogomaxi ci pentru ca am pierdut timpul pe 2 drumuri de 150 km doar pentru Gogomaxii astia, sa bag motocultorul de 3 ori, sa fertizlizez cu organice, sa plantez, sa dau cu Mesurol s.a.
Asta dupa patania similara cu tomatele din solar, imdeiat dupa plantare.
Pe vecina o doare direct in...cot, pentru ca are sute de fire de ardei si tomate din semintele bolnave de anu` trecut si le inlocuie ori de cate ori e nevoie, asta fiind singura indeletnicire in afara de asteptatul ajutorului social.

Daca imi mai povesteste careva cat de eco e balegarul....o sa-i fac niste urari sa-l incaiere toate coropisnitele si bolile din balegar.

#78
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Nici eu nu-s multumit de Mesurol.
Am folosit (la sugestia unui coleg de aici) Novadim Progress. Am pus 10 ml
intr-un litru de apa si am amestecat cu malai. Am pus pe langa plante.
In alta locatie am folosit 10 ml de Actellic.
In ambele variante, timp de 2-3 zile, am adunat f multe coropisnite moarte la suprafata.
Din circa 1000 de plante au taiat 3 tomate....le-am "infipt" in sol, langa radacina ... doua
dintre ele au si inradacinat!

Numai bine!

#79
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013
Daca mesurol nu va ajuta folositi corocid forte, eu asta folosesc si nu am probleme cu coropisnitele.

#80
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005

View Postmiki74, on 16 mai 2014 - 22:51, said:

La coropisnite merge cu apa sfintita sau alte dracii gen aghiasma Posted Image ?


Merge cu apa de ploaie...fix ce ziceam mai sus, abia abia cu otrava daca le mai dai de cap uneori, dapai cu "ceai de tamaie"...

#81
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Asa arata plantutele mele. Acum nici nu imi dau seama daca au mai atacat sau nu dar cele mici sunt vacute "varza" (oricum nu cred ca mai am sansa cu ele sa le pun in camp)
Sa pun cate o granula de mesurol in fiecare alveola?

Attached Files


Edited by vdingo11, 19 May 2014 - 07:17.


#82
cat1

cat1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 08.06.2010

View Postparintele, on 15 mai 2014 - 17:19, said:

Era si pe la rosii un post legat de ciupire / copilire...uite 2 poze cu ceva habanero, neciupit, ciupit bland si ciupit sever, la 2 frunze reale...Attachment uploadfromtaptalk1400167130151.jpgAttachment uploadfromtaptalk1400167147004.jpg
La cel ciupit sever deja sunt mai mult de 2 lastari la cotiledoane...

In afara de habanero mai ai soiuri exotice?

#83
gbri

gbri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 24.06.2012
Cam ce producţie de ardei gras se face la hectar, în câmp, neirigat, pe un cernoziom, ne poate spune cineva? Vă mulţumesc.

#84
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010

View Postgbri, on 19 mai 2014 - 20:37, said:

Cam ce producţie de ardei gras se face la hectar, în câmp, neirigat, pe un cernoziom, ne poate spune cineva? Vă mulţumesc.
Glumesti? apucate de altceva

#85
gbri

gbri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 24.06.2012
Am pus aceasta întrebare deoarece anterior indicai nişte schiţe de plantare a unui hectar cu ardei graşi, pe rand-între rânduri, cu folie de mulcire, însă nu te-ai referit la un aspect foarte important- irigarea. Din pozele atasate de tine nu se vede niciun furtun de irigare pe sub folie. Nu de alta, dar să nu se apuce toţi de pus ardei în câmp şi să nu culeaga decât câteva sacoşe cu ardei. Mulţumesc.

#86
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
Daca vrei sa te apuci de asa ceva trrebuie sa stii mai intai importanta apei in viata legumelor si ca sa stii eu deja m-am apucat de plantat, cred ca am pus vreo 80 de ari pana acum si am pus la folie dar ce spui tu mi se pare ca nu ai fost atent!Mai citeste odata postarile mele si ai sa vezi ca picurarea merge pe sub folie, normal nu? altfel cum as putea uda? daca vrei poze zi-mi si nu e problema maine iti fac poza cu picurarea de sub folie !, picurare din 20 in 20 la pompa pe benzina cu filtru! Intreaba orice vrei sa stii si iti voi raspunde! ia vezi aici post 372 poza 5:
http://forum.softped...s/page__st__360

Edited by vladislav25, 19 May 2014 - 21:54.


#87
gbri

gbri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 24.06.2012
Nu citisem decat postarile de la sectiunea "Ardei", dar acum am vazut cum ai facut. Felicitari, esti un om harnic. Îţi doresc sănătate şi producţie din belşug.

#88
Gabiptr

Gabiptr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 10.06.2013

View Postvladislav25, on 19 mai 2014 - 20:49, said:

Glumesti? apucate de altceva


" Ia uite la el...".....Noua ne crapa buza sa vedem daca ai terminat de plantat, ce si cum...etc....si lui ii arde de polemici pe SP.....Treci dincolo si zi ce si cum......Posted Image

#89
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
hai ca vin cu detalii dincolo dar e cam tarziu si sunt rupt

#90
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,045
  • Înscris: 06.02.2012
Din ce cauza se inegresc frunzele la ardei?
Am citit pe google diferite pareri; apa multa, furadan etc
Nu am dat cu furadan.

Attached Files


Edited by leomagic44, 25 May 2014 - 06:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate