Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Ardei

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
4071 replies to this topic

#55
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Ardeiul Kapia ureche de elefant este soi sau este hibrid? Am gasit undeva pe net ca vand seminte de kapia SOI ureche de elefant...Azi am cumparat cateva fire de ureche de elefant si femeia mi-a spus ca e hibrid.  Oare ce sa fie?

#56
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
E soi!

#57
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
deci pot folosi semintele de la el si la anul?

#58
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Da!
Pe tine te cheama Toma? Posted Image

LE: eu m-am referit la Slonovo Uvo. Sper ca nu vorbesti de alt ardei!

Edited by danutz_2009, 07 May 2014 - 22:28.


#59
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Nu ma cheama Toma.  Da de Slonovo Uvo vorbesc.

#60
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007
Intrebari pentru colegii experimentati:
1. Ardeii se copilesc? Daca da, cum ?
2. Am inteles ca trebuie sa rup prima floare /primul fruct. La orice hibrid sau soi e valabil asta ?
3. Dupa ce se bifurca, se carneste vreun lastar sau se lasa sa cresca toti ?

multumesc

#61
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Eu nu copilesc.
De obicei rup prima floare (de fapt primul ardei minuscul...de cativa mm). Am numai soiuri.
Nu carnesc.

Numai bine!

#62
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Tocmai ca la ardei se urmareste scopul contrar cipilirii, adica nu o singura tulpina ci incracirea, ramificarea, intufirea, cum vrei sa-i zici.
Pt acest scop se poate, mai ales la iuti, sa ciupesti varful pt a stimula cresterea viguroasa a lastarilor dati de la subtioara frunzelor inferioare.
Cel mai dtastic e sa ciupesti deasupra primelor 2 frunze sau chiar a cotiledoanelor dar eu facasta doar la unii ardei iuti, altii care se incracesc mai usor sunt ciupiti mai sus, la 2-4 frunze reale.
Daca vrei si timpurieetate ii lasi in treaba.lor.
Prima floare se rupe pt a canaliza energia spre cresterea vegetativa si fortificarea radacinii, altfel acel prim fruct papa "tot" in stadiul de dezvoltare incipient al plantei si aceasta se va intufi mai putin, greu, fragil...si productia va fi mai mica per total.
Depinde mult si de soi sau hibrid dar ca regula cum zice danut , la gras, si ciupire mai severa la iute, experimenteaza fara frica si compara, la anul o sa stii ce ai de facut cu fiecare soi cultivat.

#63
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Se pot rupe varfurile de crestere si florile toamna tarziu cand stii ca nu mai prinzi urmatorul etaj si vrei sa grabesti coacerea fructelor existente deja.

#64
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Corect, am uitat sa spun asta, la capia si gogosar, dar nu tarziu ca astia merg grru si functie de vreme le trebuie si 2-3 saptamani sa se coaca in tufa daca sunt deja mari...adica pe la 10-15 sept te apuci de carnit dar si daca prinzi o toamna lunga fara bruma la 1 oct ca anul trecut....iti bagi unghia in gat dupa aia...
Eu m-am lecuit, cand am carnit a fost vreme buna, cand nu sau i-am pus tarziu a venit frigul in sept si apoi bruma, dupa care cald si bine....
D`aia ii pun devreme si programez recolta pana pe 15 sept, nu imi mai bat capul cu ciupit, carnit, etc.
Daca ai solar esti jupan, fire putine, sezon f lung....am incetcat la un prieten si am taiat varfurile la 2 frrunze, soi care nu s incraceste singur prea tare...jale cu ei, o splendoare. Daca ai hibrizi buni care dezvolta tufa si fara interventii d`astea majore te acoti si afara, plus ca sunt mai rezistenti la boli.

Edited by parintele, 13 May 2014 - 10:51.


#65
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Era si pe la rosii un post legat de ciupire / copilire...uite 2 poze cu ceva habanero, neciupit, ciupit bland si ciupit sever, la 2 frunze reale...Attached File  uploadfromtaptalk1400167130151.jpg   156.42K   263 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1400167147004.jpg   171.27K   262 downloads
La cel ciupit sever deja sunt mai mult de 2 lastari la cotiledoane...

Edited by parintele, 15 May 2014 - 17:20.


#66
cat1

cat1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 08.06.2010
Am incercat si eu la ai mei si am observat ca cei ciupiti dezvolta  mai multe tulpini si cresc ca o tufa dar florile apar mai tirziu fata de cei neciupiti.

#67
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Pai e normal sa apara mai tarziu pentru ca practic se reia ciclul de dezvoltare de la un anumit punct, e "aproape" ca si cum ai avea o alta plantala careia abia ii dau primele frunze reale...
De fapt procesul e ceva mai rapid, ai deja radacina bine formata, ai si ceva frunze, metabolismul merge deci nu e chiar drama... in plus personal am mai constatat o treaba, ca dupa ciupire internodurile noilor lastari sunt semnificativ mai scurte si la iuti sunt ardei care dezvolta nativ ditamai tufa, se incracesc foarte mult, ciupirea asta n-ar face o foarte mare diferenta dar in ce priveste lungimea internodurilor exista aceasta diferenta.  In loc de o tufa mare si bogata dar dezlanata, fragila, etc... se obtine o tufa mai deasa, mai bine legata, oarecum mai compacta dar daca are conditii bune nu neaparat mai mica dpdv al volumului.

#68
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 24.08.2005
Acum nu am poze dar o sa revin cu niste poze curand.
Totusi intreb ca poate a mai patit cineva si ma poate indruma: pana acum vreo 2 saptamani am avut rasadurile de ardei in solar la inaltime si nu aveau nimic. Apoi i-am scos afara pe pamant sub un minisolar improvizat si cat a fost vreme frumoasa iar au fost ok.
Acum de cand cu ploile astea au frunzele gaurite ca si cum sunt impuscate. M-am uitat cu atentie si nu am vazut decat in unele locuri ca niste lipitori (nici nu stiu cum sa le zic) cat gamalia de la chibrit.
Aveti idee ce poate fi? Sa le dau vreun previcur sau altceva?
La cata apa este acum in sol daca pe la inceputul saptamanii viitoare sa ajunga afara in sol.

#69
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Limaxul - melcul fara cochilie este responsabil.
Imprastie cateva boabe de Mesurol sau Optimol printre rasaduri si ai scapat de necaz.
Pune si poze pentru confirmare, dar din descriere limax trebuie sa fie.

Edited by laum, 16 May 2014 - 07:12.


#70
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 24.08.2005
Multumesc.
O sa pun niste poze diseara.
Sa stii ca "melc" este termenul mai apropiat de cum aratau - oricum am vazut foarte putini doar efectele mai mult.
Acestia ataca doar in conditii de umezeala? ca daca este asa nu as mai da cu acele "insecticide".

Edited by vdingo11, 16 May 2014 - 07:56.


#71
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Uneori nici nu-i vezi deloc, vezi doar efectele

#72
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 24.08.2005
Pai pana ieri nu i-am vazut deloc - doar efectele.
Eu am repicat rasadurile in pamant de padure luat de sub resturile vegetative (banuiesc ca acolo erau oua la greu)
Niste cenusa presarata peste pamantul din alveole nu i-ar distruge - era amintit undeva foarte vag de acest lucru sau sa nu mai caut acul in carul cu fan si sa dau direct cu Mesurol sau Optimol

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate